vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

121 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Doubt, bloodlessz, pngtszs1976, Giannis.B

Twitter

Υγρά από Funstore

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Υγρά από Funstore
« Απάντηση #60 στις: Οκτωβρίου 27, 2010, 14:47 »
Σχεδον 1 μηνα μετα την πρωτη ατμιστικη επαφη με τα FA υγρα οφειλω να πω οτι οντως ειναι πολυ καλα. Εχω δοκιμασει latakia-flue-king-perique. Το wild nights οχι ακομα. Και τα 4 ειναι εξιζου καλα και οι διαφορες ειναι ελαχιστες μεταξυ τους. αυριο περιμενω παραγγελια, και θα κανω την 1η δοκιμη να τα φτιαξω μονος μου. Παρηγγειλα latakia-perique-espereso-vanila-applepie. Σε 10ml ατμιστικης βασης pg, με ποσες σταγονες αρωμα να ξεκινησω και ποσες θεωρητικα ειναι το μεγιστο; Ξερουμε μηπως τα ετοιμα υγρα απο funstore τι ατμιστικη βαση εχουν;

Ξεκίνα με 1-2 σταγόνες (ιδίως για latakia-perique-espereso-applepie που είναι πολύ έντονα σε αντίθεση με τη vanilla)  και προσθέτεις ανάλογα με το πόσο έντονα νιώθεις το άρωμα. Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω... To καλό με τα latakia-perique είναι ότι και με 1 σταγόνα στα 10 ml μου δίνουν γεύση.
Απο τα υγρά funstore για το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι το wild nights το οποίο έχει τη χαρακτηριστική γεύση του camtel ultimate, αλλά πρέπει να έχει και άλλο υγρό μέσα και όχι μόνο το camtel ultimate.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Υγρά από Funstore
« Απάντηση #61 στις: Οκτωβρίου 27, 2010, 23:08 »
Απο το funstore, μου πανε οτι σε 10ml ατμιστικης βασης πρεπει να προσθεσω τουλαχιστον 10-12 σταγονες αρωματος  :hmmm:
Αναρωτιεμαι αν βαλω 1-2 σταγονες πως θα αποκτησει χρωμα η ατμιστικη βαση;
Τεσπα, θα αρχισω τα...πειραματα και βλεπουμε...

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Υγρά από Funstore
« Απάντηση #62 στις: Οκτωβρίου 27, 2010, 23:18 »
Απο το funstore, μου πανε οτι σε 10ml ατμιστικης βασης πρεπει να προσθεσω τουλαχιστον 10-12 σταγονες αρωματος  :hmmm:
Αναρωτιεμαι αν βαλω 1-2 σταγονες πως θα αποκτησει χρωμα η ατμιστικη βαση;
Τεσπα, θα αρχισω τα...πειραματα και βλεπουμε...
Σε 10ml ενδεικτικά βάζω:
Apple pie: 18 σταγόνες
Perique black: 12 σταγόνες

Σε γενικές γραμμές από 4-6%, σε εξαιρετικές περιπτώσεις ακόμα και 10%. Αν λάβεις υπόψη σου πως τα 10ml είναι 300 σταγόνες τότε το 4% είναι 12 σταγόνες.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Υγρά από Funstore
« Απάντηση #63 στις: Οκτωβρίου 27, 2010, 23:50 »
Παράθεση
                        Απο το funstore, μου πανε οτι σε 10ml ατμιστικης βασης πρεπει να προσθεσω τουλαχιστον 10-12 σταγονες αρωματος  (Image removed from quote.)
Αναρωτιεμαι αν βαλω 1-2 σταγονες πως θα αποκτησει χρωμα η ατμιστικη βαση;
Τεσπα, θα αρχισω τα...πειραματα και βλεπουμε...                                                                                                                                               

Στα 10ml (αντίθετα) βάζω 4-5 σταγόνες ;D
Το χρώμα γιατί σε απασχολεί ? μια ιδέα είναι, ασε τη βάση στο φως και θα κιτρινίση χωρίς άρωμα, αλλά θα χάσει απ τη δύναμή της.
Αν πάραυτα θες χρώμα, πάρε MTS με 2 σταγόνες το υγρό χρωματίζεται ελαφρά.
Επίσης καλό για χρωματισμό είναι και η καραμέλα.


EDIT
To πρωί πέρασα από funstore για προμήθειες LR
ο κ Περικλής μου έδωσε να δοκιμάσω Cigar flavour 24mg. Το υγρό είναι απίστευτο! Ενα απο τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει, το ατμίζω απο το πρωϊ και δεν με έχει μπουχτίσει καθόλου παρά την σχετικά έντονη γεύση του. Με αφορμή αυτό θέλω να πω τα εξής
- Το ότι δεν με μπουχτίζει σημαίνει ότι μ'αρέσει και το συνηθίζω γρήγορα , έτσι όμως χάνεται η πρώτη αίσθηση του "γεμάτου αρώματος" άτμιζε - άτμιζε  ένα υγρό στο τέλος της μέρας η προσλαμβάνουσα γεύση σχεδόν εκμηδενίζεται.
- "μπουχτίζω" τελικά σημαίνει οτι το υγρό δεν μου αρέσει, αλλιώς δεν το μπουχτίζεις. Υπάρχουν αρώματα που τα απορρίπτεις με τη μία και άλλα που "μπουχτίζεις" και τα 2 κατά την άποψη μου είναι απορριπτέα.
συμπέρασμα... λίγο και καλό άρωμα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 28, 2010, 00:01 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Υγρά από Funstore
« Απάντηση #64 στις: Οκτωβρίου 28, 2010, 10:45 »
Ελα ντε το...χρωμα με μαρανε! Απλα για...ψυχολογικους λογους το ειπα κυριως :)
Ξεκινησα με 4-6 σταγονες στα 10ml, αλλα επειδη μαλλον μου αρεσουν οι εντονες γευσεις, αρχιζω και προσθετω ανα 2, μεχρι να φτασω στο...επιθυμητο αποτελεσμα :)

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Υγρά από Funstore
« Απάντηση #65 στις: Οκτωβρίου 28, 2010, 16:47 »
Χμμμ εχω ομως μια απορια: Πως γινεται το ΄έτοιμο΄ perique να εχει πιο κιτρωνοπο χρωμα απο αυτο που εχει το σκετο αρωμα; (δεν ξερω αν το perique ειναι το ιδιο με το perique black)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Υγρά από Funstore
« Απάντηση #66 στις: Οκτωβρίου 28, 2010, 16:52 »
Οταν το υγρό αναμιχθεί με άρωμα σταδιακά κιτρινίζει όλο και περισσότερο. Γι αυτό τα έτοιμα υγρά συχνά έχουν διαφορετικό χρώμα παρότι έχουν ακριβώς τις ίδιες αναλογίες συστατικών

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Υγρά από Funstore
« Απάντηση #67 στις: Οκτωβρίου 28, 2010, 17:50 »
Oκ να το δεχτω αυτο. Αλλα και παλι, ποσο καιρο ηταν πια ετοιμο το υγρο; Πιστευω οτι φτιαχνονται κατ' παραγγελια...

Αποσυνδεδεμένος kaxri

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και την πίσσα εξατμίζω
Απ: Υγρά από Funstore
« Απάντηση #68 στις: Οκτωβρίου 29, 2010, 12:43 »
Ερώτηση : Παράγγειλα από funstore  την ατμιστικη βάση  από flavour art 12ml Traditional low  και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να την ατμίσω μόνο την ατμική βάση η πρέπει να βάλω οπωσδήποτε κάποιο άρωμα? Αν πρέπει να κανω κάποια ανάμειξη μπορώ να προσθέσω στην βάση ένα έτοιμο υγρό αναπλήρωσης της ίδιας εταιρείας και συγκεκριμένα το latakia με καθόλου νικοτίνη και αν ναι ποια η δοσολογάι της ανάμειξης?
 Ευχαριστώ!!  :bye:

Αποσυνδεδεμένος kaxri

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και την πίσσα εξατμίζω
Απ: Υγρά από Funstore
« Απάντηση #69 στις: Οκτωβρίου 29, 2010, 15:40 »
Παρακαλώ για την βοήθεια σας  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Υγρά από Funstore
« Απάντηση #70 στις: Οκτωβρίου 29, 2010, 15:52 »
θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να την ατμίσω μόνο την ατμική βάση η πρέπει να βάλω οπωσδήποτε κάποιο άρωμα?
Το άρωμα στα υγρά δεν είναι υποχρεωτικό, είναι π.χ. σαν τη ζάχαρη που λέει η συνταγή για γαλακτομπούρεκο, και χωρίς ζάχαρη μπορείς να το φας  :shock_sick_02: ;D ;D ;D

(το θέμα είναι, θέλεις;)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Υγρά από Funstore
« Απάντηση #71 στις: Οκτωβρίου 29, 2010, 15:55 »
Παράθεση
Το άρωμα στα υγρά δεν είναι υποχρεωτικό, είναι π.χ. σαν τη ζάχαρη που λέει η συνταγή για γαλακτομπούρεκο, και χωρίς ζάχαρη μπορείς να το φας  (Image removed from quote.) (Image removed from quote.) (Image removed from quote.) (Image removed from quote.)
Ατυχές το παράδειγμα  :angry_orange:

Γλυκό χωρίς ζάχαρη αγαπητέ zoobi είναι σαν υγρό χωρίς νικοτίνη, θα έλεγα γαλακτομπούρεκο χωρίς κανέλα. Ε, τρώγεται άνετα διάολε  :laugh1: :laugh1: :tongue_smilie: ;D :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Υγρά από Funstore
« Απάντηση #72 στις: Οκτωβρίου 29, 2010, 16:01 »
Ατυχές το παράδειγμα  :angry_orange:

Γλυκό χωρίς ζάχαρη αγαπητέ zoobi είναι σαν υγρό χωρίς νικοτίνη, θα έλεγα γαλακτομπούρεκο χωρίς κανέλα. Ε, τρώγεται άνετα διάολε  :laugh1: :laugh1: :tongue_smilie: ;D :angry_orange:
Η κανέλλα είναι το MTS, μην τα μπερδεύεις :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Κοίταξε, το άρωμα δίνει τη γεύση (για την ακρίβεια είναι η γεύση), αν δεν ενδιαφέρει κάποιον η γεύση, ε, ίσως δεν τον προβληματίσει και το γαλακτομπούρεκο χωρίς ζάχαρη.

Τη βάση θα την παρομοίαζα με το ταψί, υπάρχει μόνο και μόνο για να βάλουμε κάπου την νικοτίνη και τη γεύση. :))

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Υγρά από Funstore
« Απάντηση #73 στις: Οκτωβρίου 29, 2010, 16:21 »
Παράθεση
Τη βάση θα την παρομοίαζα με το ταψί, υπάρχει μόνο και μόνο για να βάλουμε κάπου την νικοτίνη και τη γεύση. (Image removed from quote.)
Ναι αλλά ποιό ταψι ?  Αυτό που θα σου φέρω στο κεφάλι την επόμενη φορά που θα πάμε για μπύρες ?  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Υγρά από Funstore
« Απάντηση #74 στις: Οκτωβρίου 29, 2010, 16:29 »
Ναι αλλά ποιό ταψι ?  Αυτό που θα σου φέρω στο κεφάλι την επόμενη φορά που θα πάμε για μπύρες ?  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
:laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Πρέπει να την κανονίσουμε σύντομα Σταύρο τη μπυροκατάνυξη, χωρίς ταψιά όμως, ε :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499086 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108905 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy