vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

280 επισκέπτες, 1 χρήστης
lagoudakis

ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #690 στις: Ιουλίου 03, 2013, 01:05 »
Μπράβο ρε SAL :thumpup:

Καλά που το μάθαμε 7.5 μήνες μετά... >:(

Πάρα πολύ σημαντική πληροφορία και δεν θυμάμαι να έχει ποσταριστεί εκτός και αν έχασα κάτι... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #691 στις: Ιουλίου 03, 2013, 02:10 »
Ορμώμενος από το παραπάνω συγκινητικό ποστ, προσπάθησα να ξεθάψω κανενα παλαιό document απο τα ξεχασμένα υπόγεια του διαδικτύου το οποίο θα δικαίωνε τoν digitalis.
Ως συνήθως δεν βρήκα αυτό που ήθελα, αλλά βρήκα κάτι ακόμα πιο ενδιαφέρον στο helpdesk της provape:
https://provape.zendesk.com/entries/22413613-Clean-the-Circuit-Board

(Image removed from quote.)

Σε ελεύθερη μετάφραση:
"Αν το provari αγοράστηκε από τον Δεκέμβριο του 2012 και μετά, ΜΗΝ του κάνετε μπανιο ισοπροπυλικής αλκοόλης"

Δηλώνω μπερδεμένος  :hmmm:
Sal φιλε,  :thumpup:
Εκτιμω τον κοπο σου για την αποκατασταση μου. Αλλα... νομοτελειακα η μνημη μου πλεον αρχιζει να παιρνει την κατω βολτα.
Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι τα αμερικανακια στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν το παιζουν κινεζοι.

Κι αντε το λυσαμε το προληπτικο. Δεν κανουμε. Σε περιπτωση συγκεκριμενης καταστασης (error, υγρα κλπ) τι θα κανουμε δηλαδη οι μετα το 12/12 ? Μπανια με πρασινο σαπουνι? Με αφρολουτρο? Θαλασσινα? Ιαματικα?
Κατα τ'αλλα... provape.zendesk.com  :idiot1: :angry_orange:
Αμα σας πω ρε αμερικανακια τι σκεφτομαι για το zen σας θα μπαν(ι)αριστω και ουχι με αλκοολη...
Το zen τους μαρανε... το zen μου μεσα βραδιατικα...  :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #692 στις: Ιουλίου 03, 2013, 02:38 »
Φίλε SpyrosG,
πριν από 3 - 4 μήνες έκανα κι εγώ μπανάκι το προβάρι μου και είχα ακριβώς τα αποτελέσματα με σένα.
Το κουμπάκι άναβε στιγμιαία μόλις έβαζα την μπαταρία και από εκεί και μετά νέκρα!
Δεν είπα τίποτε τότε γιατί έβλεπα τόσους να το φραπεδιάζουν και άλλους τόσους να το προτείνουν ανεπιφύλακτα και θα ένοιωθα σαν τον τρελό του χωριού αν πήγαινα κόντρα!
Η συνέχεια τώρα...
...εκεί που το παίδευα μέσα στην απελπισία μου, κάποια στιγμή πάτησα το κουμπί αρκετά δυνατά και είδα ότι άναψε στιγμιαία! Επανέλαβα το πάτημα και εκτός από το στιγμιαίο άναμμα, άνοιξε και το μενού.
Υποψιάστηκα πως για να συμβεί κάτι τέτοιο με ένα μόνο πάτημα, μάλλον κάτι συνέβαινε με τις επαφές στο εσωτερικό του κουμπιού.
Το δοκίμασα αρκετές φορές πατώντας δυνατά και κουνώντας το κουμπί πιέζοντάς το και πότε άναβε, πότε όχι, πότε έμπαινε στο μενού με 1 ή 2 ή 3 πατήματα.
Έβγαλα λοιπόν την πλακέτα, πήρα μια σύριγγα (με βελώνα), τη γέμισα ισοπροπυλική και ''πυροβόλησα" το κουμπί από κάθε μεριά και από όπου έβλεπα άνοιγμα. Όπως ήταν μουσκεμένο το πίεσα, το κούνησα το έπαιξα δεξιά αριστερά και ότι άλλο σεξουαλικό ή μη μπορείς να φανταστείς. Το μόνο που απέφυγα ήταν να το στριφογυρίσω.
Κατόπιν το φύσηξα καλά να στεγνώσει το μοντάρισα και ω του θαύματος ΕΠΑΙΖΕ!!!
Την επόμενη μέρα ξαφνικά ξανασταμάτησε και αφού δεν κατάφερνα να το συνεφέρω το έλυσα και του έκανα το ίδιο τελετουργικό.
Για τις επόμενες δύο τρεις εβδομάδες έκανε τα κολλήματά του αλλά με λίγο παίξιμο συνερχόταν.
Τώρα πια δουλεύει κανονικότατα!
Αυτό με τον ξεραμένο αφρό δεν μου το έκανε.
Το μόνο που μου θυμίζει την πονεμένη αυτή ιστορία είναι ότι το τζαμάκι του έχει ελαχιστότατα ως ανεπαίσθητα θαμπώσει από την ισοπροπυλική.
Εγώ λοιπόν κατόπιν αυτού δεν το προτείνω το μπάνιο και λυπάμαι που δεν τα είπα όταν έπρεπε.
Ελπίζω τουλάχιστον να καταφέρεις με τον ίδιο τρόπο να το δορθώσεις.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #693 στις: Ιουλίου 03, 2013, 17:56 »
....κοντρα στα "δεδομενα" πριν μιση ωρα του ξαναεκανα μπανακι..
στεγνωσε τακα-τακα λογω ζεστης.
ενα τριψιματακι στον πολο κ στο ελατηριο, κ ξανα στο "ρινγκ", δουλευοντας αψογα.

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #694 στις: Ιουλίου 04, 2013, 02:27 »
Φίλε Drum, νομίζω χωρίς να ειμαι σίγουρος, μπορεί να έπεσα στην περίπτωση, αλλά το σημαντικό στην μαρτυρία σου ίσως ειναι το γεγονός ότι δεν χρησιμοποιείς ισοπροπυλική Αλκοόλη αλλά το Electroclean. Το ίδιο ειναι;

Φίλε SO69 περνάω ακριβώς τα ίδια με εσένα αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν ειναι θέμα κουμπιού.

Χθες βράδυ καθάρισα τα πάντα, έβγαλα όσο μπορούσα από τον αφρο, το πέρασα με πινέλο με ισοπρο και ότι άλλο μου ερχόταν. Το σκούπισα καλά το κούμπωσα και δουλεψε αμέσως πιο καλα από ποτε!

Την άλλη μέρα νεκρό. Βαζω βγάζω, παίζει. Και έτσι ειναι μέχρι τωρα. ΑΛΛΑ..! 1) Οταν του βάζω μπαταρία, το λεντάκι ανάβει μια φορα και με χαμηλωμενο το led (πιο σκούρο μπλε, όπως αναβόσβηνει το Provari όταν θέλει αλλαγή μπαταρίας), όπως μου έκανε στην αρχή του προβληματος δλδ. Κανονικά το πρόβατο ανάβει δυο "φωτεινές" φορες όταν του βάλεις μπαταρία.

Και 2) Το κουμπί δεν ξανάαναψε φωτεινό ποτέ. Οταν το πατάω, ανάβει με αυτό το "πιο σκοτεινο" φως που περιεγραψα παραπάνω.

Αυτά προς το παρόν.

Γενικα πάντως, όπως το είδα, η ισοπροπυλική αφήνει καταλοιπα παιδιά. Δεν νομίζω ότι κάνει για μπάνιο. Βέβαια ειδικός δεν ειμαι, καμία σχέση. Γυμνή πλακετα αυτή βλέπω πρώτη φορά κι άλλη μια μικρος από σπασμενο τηλεκοντρόλ!

Ps. SO69, εσένα το ledακι έχει επανέλθει πλήρως; Οταν κουμπωνεις μπαταρία αναβόσβηνει 2 φορές;

Και μια φωτό να δείτε το πίσω της πλακέτες πως ήταν, πάλι είχε κομμάτι αφρό.




Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #695 στις: Ιουλίου 04, 2013, 11:29 »
εγω θα προτεινα να κανετε το παλιο καλο κολπο με το οινοπνευμα και την οδοντοβουρτσα.
βυθιζετε ολη την πλακετα σε οινοπνευμα και με την οδοντοβουρτσα τριβετε ελαφρα.
το αφηνετε να στεγνωσει μονο του...και θα δουλεψει (αν δεν εχει τπτ αλλο δλδ)
προσοχη χρησιμοποιηστε μονο καθαρο οινοπνευμα (οχι φωτιστικο και οχι λοσιον) και αφηστε να στεγνωσει μονο του (μιση ~μια ωρα) οχι με πιστολακι!

αν φοβασαι η ζοριζεσαι να το κανεις μονος σου  και εισαι αθηνα, μπορεις να ρθεις απ το μαγαζι μου που χω και εργαλεια αλλα και λουτρο υπερηχων να το κανουμε παρεα

Όχι συνεχόμενα μηνύματα από τον ίδιο χρήστη, κάντε τροποποίηση του μηνύματός σας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 05, 2013, 10:57 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #696 στις: Ιουλίου 04, 2013, 15:34 »
1. Αν πάρω το μινι χωρίς το εξτενσιον του (για 18500) αλλά το twins, θα μου παίζει με την 18650?
2. Εγώ τώρα θέλω 2 χ 2 χ 18350 (σε σειρά) για όλη μέρα με ένα μοντάκι που έχω. Με το μίνι πόσο θα μου κρατάει με την 18350 και την 18500?

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #697 στις: Ιουλίου 04, 2013, 15:43 »
1. ναι
2.δεν μπορει να σου πει κάποιος ποσο γτ δεν ξέρουμε είδος ατμισματοσ,αντίσταση,βολτ  και αν το εχεισ πιπιλα ή νορμαλ χρηση

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #698 στις: Ιουλίου 04, 2013, 17:38 »
Φίλε Drum, νομίζω χωρίς να ειμαι σίγουρος, μπορεί να έπεσα στην περίπτωση, αλλά το σημαντικό στην μαρτυρία σου ίσως ειναι το γεγονός ότι δεν χρησιμοποιείς ισοπροπυλική Αλκοόλη αλλά το Electroclean. Το ίδιο ειναι;
φιλε Σπυρο στο προβατακι ισοπρο χρησιμοποιω. απο φαρμακειο αγορασμενη με 99 καθαροτητα.
το ηλεκτροκλιν το χρησιμοποιω σε πλυσιματα κυκλωματων (ρανταρ, vhf,sonar) στη δουλεια μου...
τι να πω ρε γμτ? πραγματικα επεσες στην περιπτωση.... :(

Αποσυνδεδεμένος Fugazi

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Τζιτζίς
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #699 στις: Ιουλίου 04, 2013, 17:46 »
το μινι με αντισταση στο 1,7(ιθακη) με 18350 6-7 ωρες,με 18500 σιγουρα πανω απο 8 ωρες
με τον κιλερ και αντισταση 1,9 με 18650 στο δεκαωρο εφτανε 3,4-3,5
με ντριπερ στο 1,9 η 18350 8 ωρες σιγουρα !
καταναλωση 4μλ τη μερα (η ιθακη νομιζω πως 'καιει' λιγο παραπανω)ολες οι μπαταριες ειναι aw imr,
οι δικες μου μετρησεις  :heat:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #700 στις: Ιουλίου 04, 2013, 17:58 »
2. Εγώ τώρα θέλω 2 χ 2 χ 18350 (σε σειρά) για όλη μέρα με ένα μοντάκι που έχω. Με το μίνι πόσο θα μου κρατάει με την 18350 και την 18500?

Δεν γίνεται να κανείς έτσι υπολογισμό. Η κατανάλωση της μπαταρίας ειναι συνάρτηση των watt στα οποία ατμιζεις, δηλαδή συνάρτηση ωμ και volt.
Επίσης έχε υπόψιν ότι το provari έχει καλύτερη διαχειρηση ενέργειας από τα περισσότερα ηλεκτρονικά modακια της αγορα.
Πιστεύω πάντως πως πάνω από 1-2 μπαταριες 18350 την ημέρα δε θα χρειάζεσαι, δεδομένου της τωρινής σου κατανάλωσης.

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #701 στις: Ιουλίου 04, 2013, 22:28 »
1. Αν πάρω το μινι χωρίς το εξτενσιον του (για 18500) αλλά το twins, θα μου παίζει με την 18650?
2. Εγώ τώρα θέλω 2 χ 2 χ 18350 (σε σειρά) για όλη μέρα με ένα μοντάκι που έχω. Με το μίνι πόσο θα μου κρατάει με την 18350 και την 18500?
με προλαβες...και γω τις ιδιες ερωτησεις θα κανα... απλα μου κανει εντυπωση πως στο καλυτερο κυκλωμα,  οπως καταλαβαινω απ αυτα που διαβαζω δλδ, δεν βγαλαν και μια επιλογη να παιζει και με 2 18350 σε σειρα..
ασχετο -με αλλες 18350 (πχ αυτες που χω στο umax τωρα κατι μπλε 700mah) το μινι προβατακι δε θα παιζει καλα?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #702 στις: Ιουλίου 04, 2013, 22:52 »
Το provari θέλει unprotected και συγκεκριμένα aw imr.
Αυτές συνιστά η εταιρία.

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #703 στις: Ιουλίου 04, 2013, 22:54 »
Αν οι μπλε μμπαταριες που εχεις ειναι οι κλασσικες χωρις βυζι δεν παιζουν καθολου.

Τα ζευγαρια των μπαταριων δεν τα χαλας ακομα και αν παιζαν..
Υποθετω τα εχεις αριθμημενα και τα χρησημοποιεις εναλαξ.
Επισης αν το σπασεις το ζευγαρι παιζει γιατι ειναι μια μπαταρια αλλα δεν ξαναγινετε ζευγαρι.
Τους λογους θα τους βρεις στο θεμα του βμαξ και περι μπαταριων (σε σειρα).

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #704 στις: Ιουλίου 05, 2013, 01:11 »
Μια ερώτηση για εσάς τους κατόχους προβάρι. Πέραν όλων των καλών του συγκριτικά με τα άλλα που τα αποδέχομαι, το ότι δεν έχει τη δυνατότητα να ατμίζω σε βατ δεν το κάνει να υστερεί με τα αντίστοιχα?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342166 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206412 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541347 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30993 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50092 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597159 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357667 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11456 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192975 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1262 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1241 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591717 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios