vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

212 επισκέπτες, 3 χρήστες
lounik, mathimatikos1966, danys620

ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #675 στις: Ιουλίου 02, 2013, 12:56 »
Ναι αλλά τι χρήση και σε τι συνθήκες βρίσκονται τα ηλεκτρονικά πλοίων ή και βιομηχανικών συστημάτων, και τι χρήση έχει το πρόβατο;


Αν το παίρνεις στο λατομίο ή στο καράβι ή στην οικοδομή, δεν διαφωνώ για το πλύσιμο, αλλά αν όχι απλά οι πόλοι. οι στροφές και το ελατήριο λογικά φτάνουν.


Αυτό που λέω είναι ότι ο καθένας κάνει ό,τι του επιβάλουν οι ανάγκες του. Επίσης δίνει συμβουλές με την προσωπική του εμπειρία. Δεν υπάρχει λόγος να κατηγορηθεί κανείς.

Αποσυνδεδεμένος G.K.77

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Γιώργο και είμαι καλά.
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #676 στις: Ιουλίου 02, 2013, 13:18 »
ξέρει κανείς που μπορώ να βρω ετοιμοπαράδοτο mini provari 2.5 silver?  σε όποιο μαγαζί έψαξα στην ελλάδα δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο.


Κάνε ένα τηλέφωνο εδώ ::)


http://www.vapeclub.gr/index.php

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #677 στις: Ιουλίου 02, 2013, 13:25 »


Δουλεύει πλέον τέλεια όπως πρέπει και τις μπαταρίας μου της βγάζει στο 3.4 μετά 6-7 ώρες χρήσης και 2 ml περίπου κατανάλωσης υγρού σε genesis ατμοποιητές.
Μιλάω πάντα για AW imr 18350.


Γιάννη όλα σου τα προβάρια τόσο σου τις βγάζουν τις μπαταρίες;
Ρωτάω γιατί εγώ τις φτάνω με kick στο 3,5 - 3,3 και μετά τις βάζω στο προβάρι και τις πάει μέχρι 3,2.
Όλες αυτές είναι ενδείξεις του προβάρι, δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστές!

Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #678 στις: Ιουλίου 02, 2013, 13:28 »
Στο 3,4 τις βγάζει , δηλαδή τις μετράω όταν αναβοσβήνει το λαμπάκι
και είναι ανάλογα 3,4 έως 3,2 περίπου  :yes:

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #679 στις: Ιουλίου 02, 2013, 13:56 »
Ε όλα καλά τότε...!
Μια μικρή διαφορά στο που σταματάει κάθε φορά την έχω κι εγώ!
Είπα να πω ότι έχω το σούπερ προβάρι αλλά μπαααα....  :dontknow: :dontknow: :dontknow:
Και τα δικά σου καλούτσικα είναι μωρέ....  :) :)

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #680 στις: Ιουλίου 02, 2013, 16:03 »
Ως προς το μπανακι του προβατου.
Στην περιπτωση μας εκτος απο σκονη που μπορει να επικαθησει στην πλακετα, εχουμε και την περιπτωση του ατμιστικου υγρου.
Μικρη βεβαια, καθως και ο πολος του ειναι απο τους καλυτερα φτιαγμενους (αν οχι ο καλυτερος), αλλα και προυποθετει και ατμοποιητη που θα εχει τασεις πλημμυροπαθειας. Οσο μικρη κι αν ειναι αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν υπαρχει.
Το κατα ποσο βεβαια αυτο επιβαλει προληπτικο καθαρισμο δεν το ξερω.

Επισης, δεν ξερω πως. αλλα ημουν σχεδον πεπεισμενος πως οι οδηγιες της provape για μπανακι ηταν και για συγκεκριμενες περιπτωσεις αλλα και προληπτικα μετα τον χρονο. Αυτο το προληπτικο ειλικρινα δεν θυμαμαι που ειναι γραμμενο, αλλα το ειχα καταγραμμενο στη μνημη μου με μεγαλη σιγουρια οτι ηταν επισημη οδηγια.
 Απο τη στιγμη, βεβαια, που εχουμε την προσφατη επισημη τοποθετηση της εταιρειας, που δεν συνιστα προληπτικο καθαρισμο, το ζητουμενο για μενα ειναι απλα να στεναχωρηθω για μερικα ακομα εγκεφαλικα μου κυτταρα που ακολουθουν το φυσιολογικο δρομο του εκφυλισμου. Μικρο το κακο...  :'(


Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #681 στις: Ιουλίου 02, 2013, 20:34 »
Επόμενο update...

Το Provari τελικά δεν αναστήθηκε! Αναψε η οθόνη του και το μενού το μεν για λίγο αλλά μετά από λίγο ξανά πέθανε. Οπως και πριν ανάβει μια το led όταν κουμπώσει μπαταρία και τέλος.

Ε, μου την βάρεσε και το άνοιξα. Τι είδα; Δεν ξέρω και θέλω την βοήθεια σας ξανά, δείτε στην φωτο κάτω δεξια



Κάτι έχει καλύψει το κάτω δεξί μέρος. Εχει την υφή ξεραμένης κόλλας, στην εμφάνιση ειναι αφρώδες και δεν ξέρω αν φαίνεται αλλά ειναι παχύ, έχει υψος δλδ.

Τι μπορεί να ειναι αυτό και το σημαντικότερο, πως το βγάζουν;;




Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #682 στις: Ιουλίου 02, 2013, 20:55 »
δεν ξερω τι ειναι παντως δεν νομιζω να πρεπει να υπαρχει,δοκιμασε με την αλκοολη μηπως βγει,μια πλακετα που εχω δει δεν θυμαμε να ειχε τιποτα,εκτος αν ειναι το στοπ της πλακετας για να μην κουναει,ας μας πει καποιος που ξερει σιγουρα

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #683 στις: Ιουλίου 02, 2013, 21:19 »
Τσεκαρα και άλλες φωτογραφίες και κανονικά ειναι καθαρό εκεί σίγουρα. Υποψιαζομαι ότι έλιωσε λίγη από την κόλλα/σιλικονη που ειναι ακριβώς από κάτω.

Αν ξέρει κάποιος από πλακέτες, ειναι οκ να το "μουλιασω" για λίγο σε Αλκοόλη μήπως φύγει ή η Αλκοόλη ειναι μόνο για γρήγορο πέρασμα;


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #684 στις: Ιουλίου 02, 2013, 22:50 »
Αν κάποιος ξέρει αυτό το αφρώδες υλικό σαν κόλλα τι μπορεί να είναι ? μήπως έσκασε το PCB ?
Τι μπαταρίες χρησιμοποιούσες ? μήπως έβαλες flat μπαταρίες όχι imr
Βρήκα ένα ενημερωτικό από την Provape για θέματα μπαταριών, μήπως είσαι σε αυτή τη περίπτωση

For those who own a ProVari we want to remind everyone that using the proper batteries is VERY important. While you might be able to save $5 by using generic batteries, its just not save and not worth the $5 savings if you damage your ProVari and have to send it in for repair. Not only does this cost time and shipping expenses but if we determine that the cause of failure is using improper batteries or using magnets, replacing the circuit board will end up costing you more than just getting the proper batteries up front. Never use magnets or flat top batteries!!
 
We suggest you only use the AW red high drain batteries. These are the batteries that we trust and know to work and be safe. Any other kind of battery is not save and there are lots of cheaply made batteries on the market that are not safe to use.
 
The following article explains more
 
Are Li-ion Batteries Safe and which ones should I use?

The amount of power required to run an eCig requires a battery that can store a large amount of energy and deliver that energy on demand rapidly. Because of this requirement lithium ion batteries are the best choice. We all need to respect the amount of energy in these batteries.
But are they safe?
We all hear about the occasional incident where a battery fails in a violent way. This is caused by a short circuit within the cell or if stacked cells are used, one cell can discharge into the other with high discharge rates when one cell depletes its energy before the other.
A mild short will only cause an elevated self-discharge. Little heat is generated because the discharging energy is very low.
If, however, for whatever reason any of the following conditions happens;
1. Internal short circuit
2. Excess external charge current
3. Excess external discharge current
4. Environment conditions
The temperature can rise to the point where thermal runaway can happen that results in 'venting with flame.'
There are two basic types of lithium-ion chemistries: cobalt and manganese (spinel). Typical battery chemistry mixes are cobalt, nickel, manganese and iron phosphate.
Lithium-ion cells with cobalt cathodes should never rise above 130°C (265°F). At 150°C (302°F) the cell becomes thermally unstable, a condition that can lead to a thermal runaway in which flaming gases are vented. To achieve maximum runtime, cell phones, digital cameras and laptops use cobalt-based lithium-ion. Because of the lower temperature whereby the cell becomes thermally unstable, electronic protection circuits are added.
Manganese is the newer of the two chemistries and offers superior thermal stability. It can sustain temperatures of up to 250°C (482°F) before becoming unstable. In addition, manganese has a very low internal resistance and can deliver high current on demand. It is these two features that make this battery the best choice for use in the ProVari. The drawback of spinel is lower energy density. Typically, a cell made of a pure manganese cathode provides only about half the capacity of cobalt. The higher inherent safety of the spinel system permits the exclusion of the electric circuit in the battery. In the ProVape eCigs we incorporate the protection circuit into the eCig thus providing an added layer of safety. We know of NO safer combination then to use the manganese lithium ion battery with the ProVape eCig.
The AW IMR type cells that we carry use the manganese chemistry and are the safest of the lithium chemistry types.
The higher capacity cells use the cobalt chemistry with the electronic protection circuit.
The ultimate in safety is to have multiple redundant safety layers whereby if one layer of safety fails the other layer prevents an unsafe condition. This is what we strive for at ProVape, even if it means more internal components with its associated higher cost.
Asia produces many non-brand replacement batteries that are popular with users because of low price. Many of these batteries don't provide the same high safety standard as the main brand equivalent. A wise shopper spends a little more and buys a higher quality battery with its higher level of safety.
It is NOT recommended you use an unidentified lithium-ion battery from an Asian source.
As a consumer, you are in a position to select the highest quality and safest equipment. With each purchase, ask yourself,” Are a few pennies or dollars saved worth the safety risk?” Ultimately, your personal safety is in your hands with the equipment you buy.
Today, lithium-ion is one of the most successful and safe battery chemistries available. Two billion cells are produced every year. But be aware that there are several lithium ion battery chemistries being sold in the market. Some are safer than others.

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #685 στις: Ιουλίου 02, 2013, 22:58 »
το αφρώδες υλικό το εχω δει σε πολλές πλακέτες που ήταν οκ

μην παιδεύεσαι ...δεν φταίει αυτό

αποφόρτισε τους πυκνωτές......και τσέκαρε μετά 

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #686 στις: Ιουλίου 02, 2013, 23:45 »
Ευχαριστώ. Αποφόρτισε του πυκνωτες= ..;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος SAL

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #687 στις: Ιουλίου 03, 2013, 00:22 »
Ως προς το μπανακι του προβατου.
.
.
.
Επισης, δεν ξερω πως. αλλα ημουν σχεδον πεπεισμενος πως οι οδηγιες της provape για μπανακι ηταν και για συγκεκριμενες περιπτωσεις αλλα και προληπτικα μετα τον χρονο. Αυτο το προληπτικο ειλικρινα δεν θυμαμαι που ειναι γραμμενο, αλλα το ειχα καταγραμμενο στη μνημη μου με μεγαλη σιγουρια οτι ηταν επισημη οδηγια.
 Απο τη στιγμη, βεβαια, που εχουμε την προσφατη επισημη τοποθετηση της εταιρειας, που δεν συνιστα προληπτικο καθαρισμο, το ζητουμενο για μενα ειναι απλα να στεναχωρηθω για μερικα ακομα εγκεφαλικα μου κυτταρα που ακολουθουν το φυσιολογικο δρομο του εκφυλισμου. Μικρο το κακο...  :'(

Ορμώμενος από το παραπάνω συγκινητικό ποστ, προσπάθησα να ξεθάψω κανενα παλαιό document απο τα ξεχασμένα υπόγεια του διαδικτύου το οποίο θα δικαίωνε τoν digitalis.
Ως συνήθως δεν βρήκα αυτό που ήθελα, αλλά βρήκα κάτι ακόμα πιο ενδιαφέρον στο helpdesk της provape:
https://provape.zendesk.com/entries/22413613-Clean-the-Circuit-Board



Σε ελεύθερη μετάφραση:
"Αν το provari αγοράστηκε από τον Δεκέμβριο του 2012 και μετά, ΜΗΝ του κάνετε μπανιο ισοπροπυλικής αλκοόλης"

Δηλώνω μπερδεμένος  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #688 στις: Ιουλίου 03, 2013, 00:55 »
Γιατί προφανώς χρησιμοιποιούν κάποιο άλλο υλικό για τις κολλήσεις που το καταστρέφει η ισοπροπυλική, γιατί η πλακέτα είναι η ίδια... Λέω εγω τώρα...

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #689 στις: Ιουλίου 03, 2013, 01:03 »
Επόμενο update...

Το Provari τελικά δεν αναστήθηκε! Αναψε η οθόνη του και το μενού το μεν για λίγο αλλά μετά από λίγο ξανά πέθανε. Οπως και πριν ανάβει μια το led όταν κουμπώσει μπαταρία και τέλος.

Ε, μου την βάρεσε και το άνοιξα. Τι είδα; Δεν ξέρω και θέλω την βοήθεια σας ξανά, δείτε στην φωτο κάτω δεξια

(Image removed from quote.)

Κάτι έχει καλύψει το κάτω δεξί μέρος. Εχει την υφή ξεραμένης κόλλας, στην εμφάνιση ειναι αφρώδες και δεν ξέρω αν φαίνεται αλλά ειναι παχύ, έχει υψος δλδ.

Τι μπορεί να ειναι αυτό και το σημαντικότερο, πως το βγάζουν;;




Sent from my iPhone using Tapatalk 2
Φαίνεται η πλακέτα σου να έχει "κατάλοιπα". Σε σχέση με αυτή τη φωτό:



η δική σου δείχνει "λερωμένα" αρκετά σημεία και εκτός από κάτω δεξιά που εστιάζεις. Αν δεν είχε στεγνώσει καλά μήπως αυτά τα κατάλοιπα προκάλεσαν κάποιο βραχυκύκλωμα όταν έδωσες ρεύμα? Εφόσον η εγγύηση πλέον δεν υφίσταται κάνε του ένα ακόμη καλύτερο μπάνιο να δει τι κατάλοιπα ακόμη θα αφαιρεθούν και άφησε το να στεγνώσει πολύ καλά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342138 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206398 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541309 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30974 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50077 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597127 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357627 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11442 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192962 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1249 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1235 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591667 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios