vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

96 επισκέπτες, 7 χρήστες
Aoratix, gfilip, Sergios, white varadero, Milarepa, camber, Parolos

Twitter

GG Iatty

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #645 στις: Ιουλίου 13, 2014, 00:58 »
μολις στανταρεις ενα στησιμο μετα ειναι σταθερο το αποτελεσμα. απλα δεν συγχωρει λαθη.

Αποσυνδεδεμένος Alexander20

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Batman. SHHH!
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #646 στις: Ιουλίου 13, 2014, 01:01 »
Στο επόμενο στήσιμο θα δοκιμάσω μονό 1,5 φυτίλι με 1 - 1,3Ω αντίσταση. Θέλω να δοκιμάσω και βαμβάκι αλλα θα το αφήσω ακόμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #647 στις: Ιουλίου 13, 2014, 01:05 »
Μην το αφηνεις στην ακρη το βαμβακι γιατι τον βλεπω συρταρι  :tongue_smilie: :))
Χωρις πλακα το βαμβακι συγχωρει πολλα ενω το φιτιλι  :nope:
Δοκιμασε το και θα δεις μονος σου, δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι κατοχοι το χρησιμοποιουν μονιμα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Alexander20

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Batman. SHHH!
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #648 στις: Ιουλίου 13, 2014, 01:07 »
Οπότε αυριο έχει στήσιμο με βαμβάκι. ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #649 στις: Ιουλίου 13, 2014, 01:24 »
Εμενα το βαμβακι δε με ικανοποιησε καθολου απογοητευτηκα παντελως :) για μενα το σιλικα δεν υπαρχει, και δεν εχω καταλαβει πως λετε οτι αποδιδει πεντακαθαρα τι γευση, θα σκεφτω ομως εξαρταται το υγρο, εγω ατμιζω ttibeca και το θεωρω πολυ ιδιαιτερο στη γευση, κατι που το βαμβακι δε μου το εδωσε ουτε στο μισο, δυστυχως. Χαθηκα λιγο απο το thread αυτο γιατι προχθες πηρα penelope  v3 αλλα μαλλον δεν ειναι για μενα  >:(  δε μ αρεσουν τα βαμβακια τελικα, μου κανατε ζημια μεγαλη με τον iatty με τη γευση που πηρα, και παλευω να βρω πως να στησω κατι σωστο, εχω ακουσει ολες τις συμβουλες σας, καμια premade σχεδον δε κανει λογο μηκους, και καταληγω μαλλον οτι τελικα θελει λεπτα συρματα 0.16mm και κατω ωστε να ναι τοσο ευκαμπτο να κατσει απαλα στο μικρο 2αρι φυτιλακι αλλα και τοσο λεπτο να χωθει επισης ευγενικα στις ινες του φυτιλιου, εχω εκνευριστει τοσο  :tongue_smilie:  αν δε μαθω να στηνω iatty γιατι παρατησα μεχρι και τη penelope v2 για τη γευση που μου εδωσε και επισης χαλασα σε μια βδομαδα 2,5 30μελα tribeca για βαλε βγαλε επειδη δε δουλευει οπως θελω. Σημερα εφτιαξα μονο 2αρι  βγαζοντας κιολας απο το περισσευμα μια τουφα, με δικο μου στριψιμο καλλιτεχνικο πλεον,  μικρα κομπακια με 0.16 δουλευει αψογα αλλα για γυρω στις 5,6 ωρες μετα τρωω πιστολια. Κανω οτι μπορω να μη πλακωσω στην εξοδο απο το κεραμικο το φυτιλι, στριβω πλεον με 0.16 ωστε η δυναμη στο τυλιγμα να ναι μικρη και να ελαχιστοποιησω τη πιθανοτητα να πνιξω το φυτιλη. Οχι  >:(  ατμιζω tribeca μονο για 5,6 ωρες, αλλα θα χαλασω αλλο  1 λιτρο tribeca μεχρι να δουλεψει οπως θελω. Αυριο θα δοκιμασω και γω με διπλο 1.5αρι, να προσθεσω ακομα και με στιμεροπλαστικο με 2αρια φυτιλια παιζει αψογα αλλα οπως λεω μετα απο 5 ωρες τρωω πιστολι.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #650 στις: Ιουλίου 13, 2014, 01:39 »
Όπως έχει ειπωθεί και παλαιότερα, αν ψάχνεις για γεύση, καλύτερη από μονό δυάρι δεν θα βρεις. Μονό δυάρι και 0,16 σύρμα. Τέσσερις και μισή περίπου σπείρες, αντίσταση ψηλά, έξω από το κεραμικό. Τέρμα ανοιχτή καμπάνα (ακόμη λίγο και ξεβιδωμα σκέψου) γέμισμα μέχρι την αρχή της καμπάνας.
Το αφήνεις να κοιμηθεί περίπου 12 ώρες (προεραιτικά). Ξεκινάς με 3,4 βολτ την πρώτη μισή μέρα. Μετά ανεβαίνεις. Την Τρίτη μέρα και μετά σου αποδίδει τα μέγιστα!

Προσοχή. Γενικός κανόνας. ΠΟΥΘΕΝΑ μα ΠΟΥΘΕΝΑ δεν στραγγαλίζουμε το φυτίλι.
Προσοχή και στα σύρματα που κατεβαίνουν από τα αυλάκια. Να ακουμπάνε σε όλο το μήκος του αυλάκιου.

Είναι γενικά ιδιότροπο σετάπ, αλλά ότι και να δοκίμασα στον ΙΑΤΤΥ καλύτερη γεύση από αυτό δεν έχει. Θα έχεις και σταγόνα στον πόλο ενδεχομένως.

Α, ξέχασα... Καλό κάψιμο του φυτιλιού.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #651 στις: Ιουλίου 13, 2014, 01:50 »
Igatos και εγω tribeca  εκανα στον ιαττυ και το βαμβακι μου εδωσε την πιο ωραια  γευση....
βεβαια γουστα ειναι αυτα..... :yes:

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #652 στις: Ιουλίου 13, 2014, 02:24 »
Την ειχα κανει σουπερ θελω να πιστευω, :confused1: βεβαια οσο στριβω και στηνω ολο και καλυτερα, λοιπον ακουω επ ακριβως τις συμβουλες demkoni, εστριψα μια ομορφη με 0.16, κοκκαλοσα στο καψιμο ενα 2μμ φυτιλι, εστριψα απαλα χωρις βελονα αλλα απαλα, και εστησα επισης με  περισσεια προσοχη στο κεραμικο αρκετα ψηλα και με καμια υπονοια τα συρματα στο κεραμικο βγαινοντας να στραγγαλιζουν το φυτιλι, λοιπον δε θα ατμισω περιμενω αυριο και θα ατμισω το προβατο χαμηλα, και εχει ο παντοδυναμος :respect:

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #653 στις: Ιουλίου 13, 2014, 02:26 »
συνεχεια

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #654 στις: Ιουλίου 13, 2014, 02:38 »
για καποιον που κανει φυτιλι το στημεροπλαστικο ειναι μεγαλη βοηθεια θα το επαναλαβω αλλη μια φορα,συγχωρει λαθη και δυσκολα τρως καμμενο επειδη εχε καλητερη τροφοδοσια

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #655 στις: Ιουλίου 13, 2014, 09:43 »
Όπως έχει ειπωθεί και παλαιότερα, αν ψάχνεις για γεύση, καλύτερη από μονό δυάρι δεν θα βρεις. Μονό δυάρι και 0,16 σύρμα. Τέσσερις και μισή περίπου σπείρες, αντίσταση ψηλά, έξω από το κεραμικό. Τέρμα ανοιχτή καμπάνα (ακόμη λίγο και ξεβιδωμα σκέψου) γέμισμα μέχρι την αρχή της καμπάνας.

Προσοχή. Γενικός κανόνας. ΠΟΥΘΕΝΑ μα ΠΟΥΘΕΝΑ δεν στραγγαλίζουμε το φυτίλι.
Προσοχή και στα σύρματα που κατεβαίνουν από τα αυλάκια. Να ακουμπάνε σε όλο το μήκος του αυλάκιου.

Α, ξέχασα... Καλό κάψιμο του φυτιλιού.


Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που διάλεξα από τα λεγόμενά σου!!
Να προσθέσω απλά οτι χρησιμοποίησα τις 1 ohm αντιστάσεις τιτανίου και πήρα παραπάνω γεύση  :thumpup:

Εντάξει δεν ξαναστήνω Iatty... Ithaka for ever ρεεεεεεεεεεε :)) Σταυρώστεμε  ;D

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #656 στις: Ιουλίου 13, 2014, 10:02 »
Στελιο σε πενελοπη 3 εβαλες την αντισταση η σε ιθακη? Πως το εστριψες σε κατσαβιδακι? και επιασες λιγο απο το νον?
Επιασα λοιπον και ατμιζω τον ιαττυ απο το χθεσινο στησιμο στο προβαρι στα 3.2v μεχρι στιγμης ολα καλα το αφηνω να στρωθει μεχρι το απογευμα.

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #657 στις: Ιουλίου 13, 2014, 10:13 »
Για Iatty μιλάω βρε  :)) ... τα υπόλοιπα τα έγραψα επειδή όλοι ξέρουν οτι είμαι φανατικός Ιθακάκιας  ;D


Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #658 στις: Ιουλίου 13, 2014, 10:18 »
A sorry σε δυαρι στελιο? επειδη εχει μεγαλο μηκος, προφανως εξω απο το κεραμικο ετσι

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #659 στις: Ιουλίου 13, 2014, 10:32 »
Επειδή οι αντιστάσεις τιτανίου έχουν το διπλάσιο σχεδόν μήκος από τα κοινά σύρματα, τις κάνω σαν microcoil αλλά δεν αφήνω τις σπέιρες να αγγίζουν η μια την άλλη.
Εγώ θεωρώ τις microcoil που έχουν γίνει μόδα ως μη υγιεινές γιατί ανεβάζουν πολύ την θερμοκρασία στην ατμοποίηση. Αυτό βέβαια είναι άλλο θέμα για συζήτηση σε άλλο topic.

Έφτιαξα λοιπόν μια τιτανίου 1 ohm (βγήκε 1,2-1,3) και δεν μέτρησα πόσες σπείρες βγήκε αλλά σίγουρα θυμάμαι οτι την έκανα λίγο κυρτή για να μείνουν οι άκρες της στο κεραμικό και η υπόλοιπη εκτός κεραμικού  ;) ... και έβαλα και λίγο δυάρι τοπικά.

Κατά τα άλλα... κάψιμο καλό το φυτίλι, τέρμα ανοικτή την καμπάνα κτλ κτλ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 25 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:41
από zamploutos
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 32 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:44
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1872 247247 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:16
από treloneritis
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572587 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2088 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8211 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122670 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 492 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327289 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8826 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298389 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140