vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

122 επισκέπτες, 1 χρήστης
Sergios

Twitter

GG Iatty

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #180 στις: Φεβρουαρίου 08, 2013, 22:59 »
Κωστα, παιζει ρολο αν βαλεις το μικρο φυτιλι πανω Η κατω απο το ολοκληρο? Στο σεταπ που περιεγραψα σε προηγουμενο ποστ, τα εβαλα απο κατω και χωρις να περναει αντισταση , απλα για στηριξη. Λες αν το βαλω ενα απο κατω και ενα πανω οπως το χεις κανει εσυ να εχει καλυτερη γευση?

Προς το παρον, στο σεταπ που εκανα εγω, βγαινει ωραιος ζεστος ατμος με γευση οχι οση περιμενα αλλα ικανοποιητικη. Και χωρις μακροσυρτες τζουρες. :yes:

(μπορει κανεις να μου εξηγησει πως καταφερνετε να στριβετε ισιες αντιστασεις ενω εμενα μου βγαινουν ολες χαλια????:wall: :wall: )

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #181 στις: Φεβρουαρίου 08, 2013, 23:24 »
Τον έχω με έτοιμη αντίσταση 1,5ohm από esmokeguru,6άρι τοπικά και 4άρι στα αυλάκια,σύρμα περασμένο στις τρύπες του κεραμικού και στα 3,6 πυροβολάει.

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #182 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 00:07 »
Κωστα, παιζει ρολο αν βαλεις το μικρο φυτιλι πανω Η κατω απο το ολοκληρο? Στο σεταπ που περιεγραψα σε προηγουμενο ποστ, τα εβαλα απο κατω και χωρις να περναει αντισταση , απλα για στηριξη. Λες αν το βαλω ενα απο κατω και ενα πανω οπως το χεις κανει εσυ να εχει καλυτερη γευση?

Προς το παρον, στο σεταπ που εκανα εγω, βγαινει ωραιος ζεστος ατμος με γευση οχι οση περιμενα αλλα ικανοποιητικη. Και χωρις μακροσυρτες τζουρες. :yes:

(μπορει κανεις να μου εξηγησει πως καταφερνετε να στριβετε ισιες αντιστασεις ενω εμενα μου βγαινουν ολες χαλια????:wall: :wall: )
εσυ αλλαξε γυαλια :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Καλησπέρα Νάσο , Διονύση ...

Τα 2 σύρματα είναι 0.26 + 0.23 + επιστροφή τυλιχτό το 0.23 πάει πάνω από 0.50 δεν γίνετε ποιο μικρο στρίψιμο και είναι και με μυτοτσίμπιδο .
Θα τα έκανα κολλητά αλλά βαρέθηκα τα κολλητήρια και τα τσάφ .

Διονύση δεν μπαίνει μέσα το 3mm φιτίλι χωρίς να χαλάσει αλλά και οι σπείρες θα είναι πολύ κοντά και δεν το θέλω αυτό , είχα κακή εμπειρία παλιότερα .
Δέν πρέπει να πνίγετε καθόλου το φιτίλι γιατί είναι πολλά τα Watt και χρειάζεται πολύ καλή τροφοδοσία .
Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να ανοιχτούν λίγο ακόμα τα αυλάκια του κεραμικού , αλλά δέν έχω διαμαντιού τροχάκι τώρα .
Κωστα...εισαι αδικος
εχεις το κοςς και παιζεις με "αστειες" αντιστασεις?
κανε μια να το γονατιση....... :laugh1: :laugh1: :laugh1:
κανε μια τριπλη στα 1,1Ω να δεις τη θα γυνει.....ΠΟΛΕΜΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #183 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 07:58 »
Manos3906  και οταν ειχα καινουρια γυαλια παλι στραβες τις εκανα    :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2013, 08:10 από Eizomar »

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #184 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 14:16 »
 Eizomar αν βαλεις δαχτυλο - ενωση συρματων - φυτιλι  μαζι , θα βγει μια χαρα ισια  ;)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #185 στις: Φεβρουαρίου 15, 2013, 11:26 »
Αντίσταση μετά από 45 ml. Υγρό 80VG Mist/20PG Thunder.
Μετά από ένα καθαρισματάκι ελαφρύ και πολύ λίγο κάψιμο με αναπτήρα, το παλιό φυτίλι ξαναέγινε λευκό. Θα μπορούσα άνετα να το ξαναχρησιμοποιήσω. Την αντίσταση την ίδια ξαναχρησιμοποίησα στο νέο σετάπ. Όταν την είχα πρωτοκάνει βγήκε 1,7 Ω, τώρα δείχνει 1,9 Ω.

Υγρά που χρησιμοποίησα:
10 μλ, GINA 12 σταγόνες
10 μλ, Smokey Caramel 28 σταγόνες
10 μλ Smoke 33 σταγόνες
10 μλ, Smooth 21 σταγόνες
5 μλ, Fotia 5 σταγόνες.
(Παρατήρηση : αν και δεν το περίμενα, πολύ εύκολη εναλλαγή γεύσεων!!!)

Αντίσταση στο πάνω μέρος από τα αυλάκια του κεραμικού. Τη νέα την άφησα εντελώς πάνω, έξω από το κεραμικό.



Στο νέο σετάπ γεύση εκρηκτική από την πρώτη τζούρα, αλλά σε αυτό μάλλον εμπλέκεται και η χρήση του κλίαρ, από ότι διαβάζω... (L.G.  :thumpup:  )

Σχετικά με το σφήξιμο του σύρματος στο κάτω πλαστικό
Μπορεις απλα να το βαλεις αριστερα και χωρις να κανεις ολοκληρη στροφη να το περασεις πανω μετα απο 2-3 αυλακια. Ετσι δεν σφιγγει.
Ευχαριστώ nassos33.  :respect:  Το ανέβασα πάνω μετά από δύο αυλάκια. Δούλεψε πολύ εύκολα το τιπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2013, 16:01 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #186 στις: Φεβρουαρίου 15, 2013, 14:26 »
Αντε να δούμε ... Και εγω στο κλαμπ λίγες μέρες τωρα!

Η μεγαλύτερη δυσκολία στον iatty για μένα ειναι το δέσιμο - σφιξιμο του συρματος με τα πλαστικά γιατι έχεις το κίνδυνο να σου χαλάσει το σεταρισμα αν πνιξεις το φυτιλι!
Αυτό που με βόλεψε αυτόν τον πρώτο καιρο ειναι να περνάω τα σύρματα και μόλις κάνω μια στροφή ( απο το αυλάκι που περνει το σύρμα κάνω ένα γύρο και το ξαναβγαζω απο το ίδιο αυλάκι ) με κάτι μικρό ανασηκωνω λίγο το σύρμα απο το αυλάκι να έχει λίγο αέρα ώστε με το βίδωμα να πατήσει καλα .
Ταυτόχρονα έχω πατήσει το σύρμα να εφάπτεται καλα στο κεραμικο καθώς κατεβαίνει προς το πλαστικό , και εκεί το κρατάω δυνατά με τα νύχια καθώς βίδωνω το πλαστικό , έτσι ούτε μου πνίγει το φυτιλι και έχω και ένα σύρμα να εφάπτεται καλα στο κεραμικο και τα αυλακια , επιτρέποντας και στο φυτιλι να κάτσει ωραία και να μην το πιέζει ούτε η καμπάνα στα αυλακια. Μόλις τελειώσω και με την βάση πάλι με ένα κατσαβιδακι κάνω ένα μικρό καλιμπραρισμα στα σύρματα ώστε το φυτιλι με την αντίσταση να κάθεται στο επιθυμητό !
Όλα τα παραπάνω ειναι ένα λεπτό δουλειά και γενικά δεν ειναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται οταν δεν έχεις τον iatty.
Μετά πρέπει να βρεις και το σεταρισμα που σου αρέσει !
Τον έχω απο χθες με μόνο 2αρι και 1.5 αντίσταση και πολυ καλα!
Γέμισμα μέχρι εκεί που ξεκινάει το καλάμι!
Σήμερα στα 3.8 και ντουμανια φουλ!
Θα δούμε είμαι νεουδι ακόμα !
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2013, 14:44 από Anathema »

Αποσυνδεδεμένος gihal

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #187 στις: Φεβρουαρίου 15, 2013, 19:31 »
Μια χαρά ρε παιδιά, δεν είναι και επιστήμη ο ιαττυ, με ένα απλό σετάρισμα παίζει καλύτερα απο οτι άλλο κυκλοφορεί εκεί έξω, με ένα σύνθετο σεταρισμα, απλά δεν συγκρίνεται με κανέναν άλλον.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #188 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 04:33 »
Σετάπ : μονό 2άρι, 0,17 σύρμα νικκχρομ (δυστυχώς δεν έχω 0,16, θα έβγαζε 1 σπείρα λιγότερη), αντίσταση πάνω στο κεραμικό (προσοχή με καμπάνα τέρμα κλειστή το Provari δίνει Ε1!!!!) με 1,8 Ω, καμπάνα ανοιχτή 3 στροφές. Το σετάπ φυσικά είναι "αλλά Pseiras", σε δική μου απόδοση. Λόγω του ότι δεν υπάρχουν φωτό από το συγκεκριμένο σετάπ, ανεβάζω τις επόμενες φωτό. Σκοπός δεν είναι να υποδείξω πως γίνεται το συγκεκριμένο σετάπ, αλλά να γίνουν διορθώσεις από τους παλαιότερους. Έχω λάθη, και αυτά θέλω να διορθώσω.


Με τον τρόπο που έχω κατασκευάσει την αντίσταση, το φυτίλι περνάει γλυκά από μέσα της. Σκοπός μου ήταν να δοκιμάσω, όταν βρωμίσει να την αλλάξω χωρίς να χαλάσω το σετάπ. Θα δώ αν θα δουλέψει.
Edit : Είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζω να κάνω αντίσταση με αυτό τον "ανάποδο" τρόπο, οπότε στη επόμενη θα διορθώσω το πρόβλημα των μεγάλων συνδέσεων. Ήταν πείραμα όλη η αντίσταση και βαρέθηκα να τη χαλάσω και να την ξαναφτιάξω. Πάντως είναι εξαιρετικά εύκολο να κάνεις αντίσταση με αυτό τον τρόπο, και σου βγαίνει πάντα, σχεδόν ίδια.

Πριν να κλείσω την καμπάνα διόρθωσα κάποια πραγματάκια, όπως : πέρασα όλες τις σπείρες μέσα στο κεραμικό (στη φωτό 8 φαίνονται η πρώτη και η τελευταία να είναι πάνω από το τοίχωμα του κεραμικού, τώρα είναι μέσα από τα τοιχώματα) καθώς και ένα μικρό μέρος των συνδέσεων, κ.α.

Φωτο 01



Φωτο 02



Φωτο 03


Φωτο 04



Φωτο 05



Φωτο 06



Φωτο 07



Φωτο 08



Φωτο 09



Φωτο 10



Φωτο 11



Φωτο 12


Edit : Διορθώσεις που γίνονται μετά από τις παρατηρήσεις.
1. Έφερα τις σπείρες πιο κοντά τη μια με την άλλη.
2. Το σύρμα με αντίσταση απομακρύνθηκε από το πάνω πλαστικό.

Αν για κάποιο λόγω ενοχλεί το μέγεθος του πόστ μου, ή το πόστ το ίδιο, παρακαλώ να μου το πείτε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 18, 2013, 13:44 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #189 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 08:29 »
Έχω την εντύπωση ότι το σύρμα με αντίσταση ακουμπάει στο πλαστικό.
Πρόσεξέ το λίγο αυτό  :thumpup: 
 

Αποσυνδεδεμένος Petrosa

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #190 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 09:20 »
Απο ότι μπορω να δω ,θεωρω τις ενώσεις των συρματων υπερβολικά μεγάλες  (οριακά να έρθουν σε επαφή με το πλαστικό ) και προσωπικά τις στροφες τις κάνω ποιο κοντα μεταξύ τους και περνάω τα χωρίς μέσα απο τις τρύπες του κεραμικου.
Ωραίο το κόλπο με το στήσιμο της   αντίστασης στο φυτιλι .Θα το δοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #191 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 09:29 »
Σε ευχαριστώ Διονύση!! :respect:
Το πρόβλημα προέκυψε από την ιδιαιτερότητα στην κατασκευή της συγκεκριμένης αντίστασης. Τώρα που την έκανα πρώτη φορά ανάποδα, στην επόμενη θα το διορθώσω. :-[  Θα γίνουν πιο μικρές οι συνδέσεις.


Σε ευχαριστώ Petrosa!! :respect: ότι είπα στον Διονύση!!
Ένα από τα πράγματα που διορθώθηκαν πριν την τοποθέτηση της καμπάνας ήταν ότι έσπρωξα τις συνδέσεις (πχ φωτό 10) από την τρυπούλα που φαίνεται κάτω από το φυτίλι, προς τα μέσα στο κεραμικό. Με αυτό τον τρόπο, ΟΛΟ το σύρμα με αντίσταση είναι πλέον μέσα στο κεραμικό και ένα μικρό μέρος της σύνδεσης είναι μέσα στο κεραμικό επίσης. Επίσης το κατάλαβα αυτό που λες και στένεψα το μήκος της αντίστασης μέσα στο κεραμικό. Αναγκαστικά, γιατί με αυτό τον τρόπο έδωσα κι άλλον αέρα στο φυτίλι. Μακάρι να μπορούσα να το γράψω σωστά, να το καταλάβεις. :-[


Πάντως το πρόβλημα με τις μεγάλες συνδέσεις παραμένει.

Αποσυνδεδεμένος Petrosa

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #192 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 09:55 »
Πατρίδα !!!!!  Κατάλαβα τι λες.Να είσαι καλα παντος.Μου έδωσες καλη ιδέα για το φτιαξιμο της αντιστασης με το κόλπο σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2013, 14:19 από Petrosa »

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #193 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 13:47 »
Παιδιά για τα πλαστικά δεν υπάρχει κίνδυνος απο τον τροπο του Κωνσταντίνου , έτσι νομίζω . Εφόσον τα σύρματα έρχονται σε επαφη απο πιο ψηλά κοντά στο φυτιλι όλη η Ένωση έχει χαρακτήρα "χωρις αντίσταση "
Τωρα απο τι άλλο υπάρχει κίνδυνος οταν έχεις μεγάλες ενώσεις πέραν του ότι δεν σε βολεύουν;;;

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #194 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 13:56 »
Στις ενωσεις το συρμα ζεσταινεται. Οποτε οσο μικροτερο τοσο ελαχιστοποιειται ο κινδυνος να αρπαξει το πλαστικο.
Εχουμε πει και παλιοτερα οτι ιδανικοτερος τροπος ειναι να εχεις τα νον μεσα στο κεραμικο και να βγαινουν απο κατω και αναμεσα ή επανω απο το oring του κεραμικου.


Κανενα συρμα δεν περναει δλδ απο τα αυλακια του κεραμικου.
Τα πλαστικα δουλευουν απο τοτε που βγηκε ο πρωτος ΙΑΤΤΥ, χωρις κανενα προβλημα.

Sent from my iPad using Tapatalk HD
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2013, 14:01 από Ωμέγα »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 246005 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572046 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1868 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8019 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121627 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 685 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 396 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326726 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8602 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297676 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827595 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511679 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios