vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

93 επισκέπτες, 3 χρήστες
lagoudakis, lemon78, mathimatikos1966

Twitter

GG Iatty

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #195 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 14:08 »
Άρα το μήκος των ενώσεων αλλάζει και την αντίσταση ;
Ρωτάω παιδιά για να μαθαίνω .
Δεν ειναι λογικό καθώς και ούτε παρατήρησα κάτι τέτοιο!
Πιστεύω ζεστένονται επαγωγικα λόγο της αντίστασης.
Και το χωρις έχει μια μικρή αντίσταση βέβαια που λογικα θερμενεται σε όλο το μήκος του και όχι περισσότερο στο κομμάτι των εννωσεων.
Αυτό με τις τρύπες του κεραμικου φαίνεται σωστό και θα το δοκιμάσω μόλις του πάρω τον αέρα του βασιλιά !

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #196 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 14:16 »
Το προβλημα της συνδεσης των δυο συρματων εχω καταφερει να το ελαχιστοποιησω με χρηση πενσας στον V που δημιουργειται , αλλα οχι να το εκμηδενισω .
Αγορασα το τσαφ το οποιο το εκμηδενιζει . Βεβαια ... ακομα το μαθαινω κι εχω καταφερει καλες κολλησεις αλλα μονο με χοντρα συρματα ( 0,18-0,20 ) προς το παρον.

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #197 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 14:23 »
Άρα το μήκος των ενώσεων αλλάζει και την αντίσταση ;
Ελαχιστα.
Ρωτάω παιδιά για να μαθαίνω .
Και εμεις για αυτο απαντουμε ;)
Δεν ειναι λογικό καθώς και ούτε παρατήρησα κάτι τέτοιο!
Κι ομως γυριζει ! :)
Πιστεύω ζεστένονται επαγωγικα λόγο της αντίστασης.
Σωστα.
Και το χωρις έχει μια μικρή αντίσταση βέβαια που λογικα θερμενεται σε όλο το μήκος του και όχι περισσότερο στο κομμάτι των εννωσεων.
Λαθος. Εκει υπαρχει και το συρμα με αντισταση, οποτε θερμαινεται περισσοτερο απο οτι στο υπολοιπο μερος του.
Αυτό με τις τρύπες του κεραμικου φαίνεται σωστό και θα το δοκιμάσω μόλις του πάρω τον αέρα του βασιλιά !
Ψιλα γραμματα αλλα εχει τα πλεονεκτηματα του. :)


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #198 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 14:42 »
Απλα μου κάνει εντύπωση καθώς τα ηλεκτρονια ειναι πολυ τεμπέληδες για να περάσουν απο την αντίσταση ! Πάντως επειδη κάνω δοκιμές τωρα η ακρίβεια 3 δεκαδικων δεν βλέπει διάφορα στην αντίσταση απο μήκος 1-2 cm ένωσης. Μπορεί εμπειρικά να διαπιστωθεί .
Βέβαια θα έχει μια μικρη διάφορα καθώς αλλάζουμε λίγο την ιδιότητα αλλα δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει διάφορα .
Ευχαριστω , ψιλά γράμματα όπως είπες , αλλα κουβέντα να γινεται!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2013, 14:47 από Anathema »

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #199 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 15:04 »
Βάρα στο ψαχνό και άστο εκεί που ικανοποιεί τις ορέξεις σου.  :thumpup:  Το σίγουρο είναι οτι θα αποζημιωθείς και με το παραπάνω από τον Βασιλιά.

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #200 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 17:15 »
Φίλε ωμεγα έκανα το σεταρισμα μόνο απο περιέργεια και χάλασα αυτό που είχα αν και μου άρεσε πολυ!
Με το πέρασμα του χωρις μέσα απο το κεραμικο απλουστευται όλη η διαδικασία πέραν των λειτουργικών διαφόρων αν υπάρχουν !
Μπορείς μετά να κανείς τα πάντα άνετα χωρις να επιρεαζεται το φυτιλι με την αντίσταση, όλα κάθονται σωστά στη θέση τους !
Ακόμα αυτή τη φορά δεν χρησιμοποίησα κάτι για να τυλιξω την αντίσταση πάνω στο φυτιλι , απλα με προσοχη την τυλιξα σε καλα καμένο 2αρι φυτιλι και μπορω να πω ότι έγινε η πιο καλα τυλιγμενο αντίσταση που έχω κάνει στον iatty!!
Ούτε να το πνίγει το φυτιλι αλλα ούτε ανεπιθυμητα κενά!
Προσοχή θέλει απλα οι ενώσεις αν γίνουν με στριψιμο το μήκος τους να χωράει μέσα στο κεραμικο για να κάτσει το φυτιλι εκεί που το θελουμε!

1.7 Ω 3.6 v για αρχή και πυροβολαει :fight_shot_auto: :fight_shot_thickgun:

Αποσυνδεδεμένος Bishopheals

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Iatty Setup Triple Highlander Coil .7 ohms 4.2 volts
« Απάντηση #201 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 20:41 »

I like to share the following build.


Μου αρέσει να μοιραστώ τα εξής οικοδομήσουμε.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CraLTNUU52g&feature=youtu.be[/youtube]


Διόρθωση συνδέσμου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2013, 21:23 από alexmach »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #202 στις: Μαρτίου 09, 2013, 09:34 »
Ερώτηση...
Εσείς κάθε πόσα ml αλλάζετε αντίσταση και φυτίλι στον ΙΑΤΤΥ? ρωτάω γιατί πράγματι δεν ξέρω... Δεν το παίζω ούτε αυθεντία ούτε τίποτα, τα έχω ξαναπεί αυτά!
Μπορεί να μου πείτε 20 ή 50 ή 100 δεν ξέρω και γι αυτό ρωτάω!! Νομίζω ότι είμαι ξεκάθαρος. Στον Α2-Τ άλλαζα αντίσταση στα 15-20 ml. Η απόδοση του μετά έπεφτε κατακόρυφα. Ενώ το προηγούμενο σετάπ του ΙΑΤΤΥ το είχα αλλάξει στα 40-45 ml καθώς η απόδοσή του είχε πέσει κατακόρυφα

Δεδομένα...
Σύρμα 0,18 κάνθαλ, αγορασμένο από VapeClub. Αρχική αντίσταση 2,2.
Φυτίλι 2,0 της ομαδικής. Εκπληκτικό κατά τη γνώμη μου! Ειδικά αν καθίσει στο υγρό 3-4 μέρες η ροή είναι εκπληκτική.
Η αντίσταση έγινε στις 18/2.

Ενδείξεις...
Στα 40 ml περίπου και ενώ είχα ενδείξεις μικρής υπερτροφοδοσίας από τα 32 ml περίπου (όλα διορθωνόταν με λίγο χτύπημα σε χαρτοπετσέτα, αλλά η άτμιση ήταν ικανοποιητική), έγιναν κάποιοι από τους γνωστούς ήχους που ακούγονται εσωτερικά του ΙΑΤΤΥ ;) . Άκουσα κάποιο πολύ έντονο σκάσιμο :o , και αποφάσισα να τον ανοίξω. Βρήκα ένα μεγάλο κομμάτι μάκας μέσα στην καμπάνα, σαν καρβουνάκι... Κουκούλι...


Επεμβάσεις...
Το αφαίρεσα εύκολα... Η αντίσταση από εκείνο το σημείο και μετά έγινε 2,2 Ω, ενώ έπαιζε πριν από τα 2,3 - 2,6 :confused1: :dontknow: .
Με την ευκαιρία του ανοίγματος τοποθέτησα από ένα μικρό κομμάτι 1,0 mm που είχα από Bulli στα δυο αυλάκια του πάνω πλαστικού, για να διορθώθει η υπερτροφοδοσία του φυτιλιού. Για να σφίξω τη ροή.


Η άτμιση του ΙΑΤΤΥ πλέον έκτοτε είναι πολύ ικανοποιητική. Ντουμάνι το συγκεκριμένο σετάπ δε μου έβγαλε από την αρχή πάρα πολύ (όπως το προηγούμενο) αλλά πήρα την καλύτερη γεύση εώς τώρα με τον ΙΑΤΤΥ.

Σαν άτμιση είναι πάρα πολύ ικανοποιητική με τα ml που έχει κάνει, ενώ λυπάμαι και να το χαλάσω (το σετάπ) λόγω απόδοσης γεύσης. Μήπως θα πρέπει να αλλάξω αντίσταση μόνο και μόνο από λόγους υγιεινής?


Edit : το βίντεο αποσύρεται... Το επέβαλε ο ατζέντης μου... :tongue_smilie:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις που δώθηκαν παρακάτω :respect_hat:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2013, 03:10 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #203 στις: Μαρτίου 09, 2013, 10:14 »
φιλε μου 50ml ειναι πολυ λιγα για μενα
εγω κανω 8-10ml ημερισιως
εχω την αντισταση 3 βδομαδες
δλδ 21μερες*8-10ml=168-210ml η αντισταση
βεβαια το υγρο ειναι χωρις αρωμα και ποτε ποτε κανω ντριπ μερικες σταγονες υγρο με αρωμα για να αλλαξω λιγο

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #204 στις: Μαρτίου 09, 2013, 11:04 »
Οκ   :o :o :o

Η απάντηση σου Μανο μου αρκεί. :respect:
Αν και εγώ χρησιμοποιώ τουλάχιστον 5% περιεκτικότητα σε άρωμα υγρά.
Δεν χρειάζομαι άλλη απάντηση...
Αρα όλα βαίνουν καλώς...
Σε ευχαριστώ :thumpup: :respect:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2013, 11:19 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #205 στις: Μαρτίου 09, 2013, 11:14 »
Δυστυχώς το άρωμα είναι κατά 90% υπεύθυνο για τα "κουκούλια" στις αντιστάσεις μας.
Στον Iatty βάζω την βανίλια του Βασίλη e-smokeguru και με 5ml την ημέρα περνάω άνετα 10 μέρες.
Με το κανελομπισκότο του Atmos 3 μέρες το πολύ και μετά πέταμα η αντίσταση.
Δεν λέω οτι δεν είναι καλό το κανελομπισκότο... απλά έχω καταλάβει οτι όσο πιο σκουρόχρωμο είναι ένα υγρό, τόσο πιο πολλά υπολείμματα αφήνει.

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #206 στις: Μαρτίου 09, 2013, 11:18 »
ξεχασα να αναφερω οτι θα την αλλαξω την αλλη εβδομαδα
γιατι ενταξη....
1 μηνα αντισταση ειναι πολυ :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #207 στις: Μαρτίου 09, 2013, 11:28 »
Dry Burn στην αντίσταση μπορώ να εφαρμόσω?
Λόγω πλαστικών ρωτάω. Ηρεμα και σύντομα πατήματα εννοώ.

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #208 στις: Μαρτίου 09, 2013, 11:41 »
δεν αξιζει νομιζω να κανεις dry burn
ασε που θα αργησει πολυ να φυγει η γευση του καμμενου
αν δεν σε πειραζει κανε καινουργιες αντιστασεις

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #209 στις: Μαρτίου 09, 2013, 14:18 »
Το προσωπικο μου ρεκορ ειναι 40 μερες χωρις dry burn !! Την αλλαξα γιατι ειχα περιεργεια για την μορφη και το ειδος του δεινοσαυρου που θα εβγαινε απο μεσα ....

Συνηθως την αλλαζω στην βδομαδα ( με 8μλ τη μερα περιπου )

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116368 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824665 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507663 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8984 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154917 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568976 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244050 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294389 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1808 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762917 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1169 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4057 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem