vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Vision Eternity

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #495 στις: Φεβρουαρίου 02, 2013, 10:41 »
ρε παιδες ο ετερνιτυ αρχισε να μου κανει περιεργα ...
Οταν λεω περιεργα εννοω οτι μου σταζει υγρο πανω στην μπαταρια και μερικες φορες βγαινει υγρο απο το δαχτυλιδι π εχει για να ρυθμιζεις τον αερα ...
Πως το συμαζευω αυτο ?
Μου το κανει και σε ντριπ και σε τανκ .....

Mε όχι υπερβολικό γέμισμα και γενικότερα με γέμισμα σε πλάγια θέση. Επίσης πρόσεξε την θέση της φιτιλοαντίστασης, δηλαδή να είναι πάνω ακριβώς από το σωληνάκι που καταλήγει στον πόλο της μπαταρίας.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #496 στις: Φεβρουαρίου 02, 2013, 11:26 »
φίλε sotirakos10, όταν με 30 ευρώ φτιάχνω 430ml του αγαπημένου μου υγρού, δεν με ενοχλεί η κατανάλωση. Θέλω να πω, ότι μπορείς να μειώσεις δραστικά τυο κόστος σου με diy υγρά, κι έτσι να μην σε απασχολεί η κατανάλωση οποιουδήποτε ατμοποιητή.

deathangelgr με μπουκαλάκι με βελόνα γεμίζουμε 40+ σταγόνες σε κάθε επαναγέμιση, με μπουκαλάκι χωρίς βελόνα 20-22 για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Πάντα όμως επαναγεμίζουμε όταν αρχίζει η γεύση να αλλοιώνεται. Στην μαμίσια αντίσταση δεν έχουμε εμπιστοσύνη, το γυρίζουμε και λιγάκι γιατί το φυτίλι της μαμίσιας είναι κοντό. Και όπως ανέφερε και ο Tem, λιγάκι πλάγια θέση όταν φουλάρουμε το ντεπόζιτο.

Αποσυνδεδεμένος DeathAngelGr

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #497 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 16:29 »
Βασικα το χρησιμοποιω σαν τανκ οποτε δεν νομιζω να φταιει αυτο ....
Θα δοκιμασω να αλλαξω φυτιλοαντισταση να δω αν γινει κατι

Αποσυνδεδεμένος giorgos_mel

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • the sky is not my limit...it is my playground
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #498 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 18:18 »
μηπως εχει φθαρει το φυτιλι στο καρφακι και τρεχει το υγρο κατευθιαν πανω στην αντισταση?με 30-40 σταγονες σε drip ειναι σαν να εχεις tank.μπορεις να βγαλεις το φυτιλι στο καρφακι και με καποιο τροπο να σφραγισεις την τρυπα.ετσι δεν θα εχεις καθολου σταξιματα πανω στην αντισταση οπως και να το γεμιζεις,αρκει να μην το στουμπωνεις στο υγρο.εγω ετσι εχω κανει,τον χρησημοποιω χωρις δαχτυλιδι και ειναι μπομπα... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #499 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 18:47 »
Γιώργο αν τον γέρνεις λιγάκι στι πλάϊ όταν ρίχνεις τις σταγόνες, θα πέφτουν από τις πλαϊνές τρυπούλες, οπότε θα πηγαίνουν στον μικρό αυλάκι γύρω από την βάση της αντίστασης.

Αποσυνδεδεμένος DeathAngelGr

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #500 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 19:19 »
Σωστος ο φιλος  giorgos_mel !!
Λεω να βαλω λιγο αλουμινοχαρτι για αρχη να δω αν οντως φταιει αυτο !!

Αποσυνδεδεμένος giorgos_mel

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • the sky is not my limit...it is my playground
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #501 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 20:37 »
μονο προσεχε μην πεσει στην αντισταση και κανει κανα βραχυκυκλωμα.εγω εβαλα το καπακι της βελονας απο τα μπουκαλακια αναπληρωσης με μια οδοντογλυφιδα για να το μεγαλωσει και να σφηνωσει.το εκοψα συ.ριζ.α. χαχαχα να μην προεξεχει τιποτα και ακουμπησει την αντισταση και ειμαι οκ 3-4 βδομαδες τωρα.το dryburn σε καινουρια αντισταση μην ξεχνας και θα εισαι οκ.τωρα θελω να δοκιμασω να κλεισω την τρυπα με σιλικονη απο πιστολι ζεστη.η ταπα που εβαλα ηταν προχειρη μεχρι να βρω κατι πιο πρακτικο και μονιμο

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #502 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 23:50 »
Σήμερα πρέπει να έκανα το θαύμα μου και βγήκε off μια 1000άρα Ego μπαταρία.


Αποφάσισα (μέρα που βρήκα) να φτιάξω μια φιτιλοαντίσταση (την έκανα τελικά) με 3 σπείρες διπλό 2mm φιτίλι και 0,17 kanthal.


Έκανα το setup, και για να κάνω dry burn την έβαλα στην μπαταρία, όλα καλά μέχρι στιγμής, ΟΚ με το dryburn.
Βιδώνω το καπάκι αφήνω κάτω το η.τ. και όταν πήγα να το πιάσω στα χέρια μου έκαιγε ο Eternity.


Ξεβιδώνω την μπαταρία, κάνω έναν οπτικό έλεγχο και με το που βιδώνω χωρίς το καπάκι με το καρφί, η μπαταρία χωρίς να πατάω το κουμπί δούλευε από μόνη της.


Βγάζω-βάζω την μπαταρία, την ανοίγω την κλείνω αυτή τίποτα, με το που έβαζα πάνω την αντίσταση η μπαταρία έπαιρνε μπροστά από μόνη της.


Το δοκιμάζω σε άλλες 2 μπαταρίες που είχα, κανένα πρόβλημα.


Τι έγινε ρε παιδιά; Βραχυκύκλωσε η μπαταρία; Κι από τι; Η μπαταρία ούτε ανοίγει με 5 φορές πάτημα αλλά ούτε κλειδώνει. Πάντως την φόρτισα κανονικά. Έκτοτε την έχω στην άκρη...


Αυτό που με στεναχώρησε ήταν που χάλασα μια καλή μπαταρία, αν ήξερα από πριν θα το δοκίμαζα με μια τελειωμένη μπαταρία που είχα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2013, 00:02 από testament »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #503 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 00:06 »
Χαιρέτησε το MOSFET εξόδου της πλακέτας.... το τσίτωσες πολυ με τις 3 σπείρες.
Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να αντικαταστήσεις τη πλακέτα της μπαταρίας. Πλακέτες μπορείς να βρείς εδω ή εδω και κάπου παίζει και ένα video για τη διαδικασία...

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #504 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 00:09 »
Δηλαδή με 4 σπείρες είναι ΟΚ;


Και γιατί δεν έγινε το ίδιο με τις άλλες μπαταρίες; Ή ήμουν τυχερός;

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #505 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 00:17 »
3 σπείρες 17αρι είναι σίγουρα κάτω από 1.5Ω (κάτω από το όριο αυτό μπαίνεις στα κόκκινα, ειδικά με απλές Ego)... με μια τεταρτη θα πάς 1.6-1.8 (ανάλογα ποσο σφιχτό είναι το στρίψιμο), και θα είναι ΟΚ.
Τώρα πως καταφέρνουν να επιβιώνουν κάποιες μπαταρίες περισσότερο ή λιγώτερο είναι θέμα ανοχών. Πάντως γενικώς πρόσεχε πως κάνεις dry burn, δεν χρειάζεται το πάτημα να ξεπερνά τα 2-3 δευτερόλεπτα, ασε τη μπαταρία να ανασάνει και μετά από λίγο επανάλαβε... Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί κανεις dryburn σε καινούργια φ/α. Κάψε σύρματα και φυτίλια από πρίν και μετά το στριψιμο είσαι έτοιμος...

Αποσυνδεδεμένος giorgos_mel

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • the sky is not my limit...it is my playground
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #506 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 00:23 »
πιστευω οτι χρειαζεται και το dryburn κατα την ταπινη μου αποψη.οσες αντιστασεις ειχα κανει και δεν εκανα dryburn (μονο τις εκαιγα σε γκαζακι) τρεχαν στην μπαταρια υγρα.μαλλον με το dryburn δενει το φυτιλι και δεν ποτιζει τοσο υγρο για να σταζει.δεν ξερω...δε δινω καποια αλλη εξηγηση

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #507 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 00:25 »
Γιατί κάπου διάβασα εδώ μέσα ότι με dry burn δε χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία να καψεις χωριστά φιτίλι και αντίσταση.


Και έτσι γίνεται δουλειά.


Τώρα που το λες πρέπει να είχα πατημένο το κουμπί της μπαταρίας κοντά στα 5-6 δευτερόλεπτα. Αλλά ρε παιδί μου αυτό ήταν;

Αποσυνδεδεμένος giorgos_mel

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • the sky is not my limit...it is my playground
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #508 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 00:36 »
κοιτα...ο καθενας εδω μεσα λεει το μακρυ του και το κοντο του αναλογα της δικιας του εμπειριας προσπαθωντας να βοηθησει...και γω το ιδιο...δεν παει να πει οτι ειναι και το σωστο.τωρα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δοκιμασεις και να βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα

Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #509 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 21:22 »
Εγω παντως παιδια ειλικρινα απογοητευτηκα με την γευση του εν λογω ατμοποιητη,ειτε με τις δικες του φυτιλοαντιστασεις ειτε με καποιες που δοκιμασα εγω ειλικρινα η γευση ειναι ανυπαρκτη.
Κριμα ρε γ@#ώτο και περιμενα αρκετα παραπανω σε σχεση με αυτα που ειχα διαβασει σε αυτο το νημα.
Μαλλον δεν θα φυγω ποτε απο τους 306...    :-[

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343226 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206993 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542257 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31412 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50600 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597949 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358573 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11907 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193489 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1473 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1474 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 594331 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios