vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

170 επισκέπτες, 6 χρήστες
ZoeM, manoslykos, Giannis.B, axilleaspro, Parolos, camber

Twitter

Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #585 στις: Απριλίου 19, 2015, 20:44 »
Δεν υπαρχουν αρχες και στανταρτ στις ιδιοκατασκευες ... τα ατελειωτα πειραματα και λαθη φερνουν τα αποτελεσματα .. τωρα γιατι βαζω το ενα με το αλλο? και το τριτο μονο του? ειναι επειδη ειδα οτι με αυτον τον τροπο δενει καλυτερα στο τελικο αποτελεσμα ...

Σκεψου γιατι κανουμε αυτο ------->?  σαλτσα κοκκινη

τσιγαριζουμε πρωτα το κρεμυδακι και το σκορδο ... ανακατευουμε ανακατευουμε μετα σιγα σιγα ριχνουμε τα μανιταρια αν θελουμε και ανακατευουμε μετα την ντοματα και το λαδι και ανακατευουμε και να ανακατευουμε .. μετα ριχνουμε νερο να μην μας κολησει και ανακατευουμε ανακατευουμε .. μετα ριχνουμε τα μαιντανο και τα αλλα μπαχαρια και συνεχιζουμε να ανακατευουμε ανακατευουμε ... και .....κτλ

για σκεψου τωρα να αρχιζαμε απο τον μαιντανο και μετα με το νερο και μετα με τα μανιταρια ..... δεν ξερω αν παιρναμε το ιδιο αποτελεσμα ....



ετσι και μετα υγρα το εχω δει ετσι με "Separate Steeping" κανω αυτο το πραγμα ... αλλα οπως η μαγειρικη κανεις πειραματα σε μια νεα συνταγη ετσι και εδω μονο με πειραματα καταφερνεις ... δεν εχει ενα στανταρντ ..

ελπιζω να με καταλαβες  :D ;)

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #586 στις: Απριλίου 19, 2015, 20:52 »
Εχε χάρη που ειμαι ευγενής και υψηλής ποιότητας χαρακτήρας, διαφορετικα θα σου υπερχείλιζα το inbox.
Εν κατακλείδι, θα ξεκινήσω τις 4-5 συνταγές που εχω βαλει σημάδι και ελπίζω να μην παρανοήσω και τα κάνω όλα ένα μπούρου μπούρου στο τέλος.
Ευχαριστώ για την διάθεση υποστήριξης Κωνσταντίνε.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #587 στις: Απριλίου 19, 2015, 20:58 »
Δημητρη δοκιμασε να κανεις ενα πειραμα μονο σου ... φτοιαξε ενα μονο υγρο αυτην την φορα ενα με ολα μαζι και ενα με τον τροπο "Separate Steeping" και θα καταλαβεις ...

δεν ειναι τιποτα απλα μια συνηθεια ειναι .. πολλες φορες ειπα αν θελω να εχω ενα βιαστικο υγρο το κανω με το παραδοσιακο τροπο .. αλλα αν θελω κατι πιο ιδαιτερο τον κανω με τον δικο μου .. και ειπαμε οτι κανω ειναι δικη μου μεθοδος δεν σημαινει οτι ειναι και η σωστη .. :yes:


δοκιμασε με το Crime Scene και πες μου
 

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #588 στις: Απριλίου 19, 2015, 22:04 »
Επειδη με εχουν ρωτησει παρα πολλοι απο εδω μεσα συνατμιστες και φιλοι αν η μεθοδο της "Separate Steeping"  ισχυει ή οχι  να διευκρινίσω οτι :

To ειχα αναφέρει και παλιά αυτό .. οτι το DIY το άρχισα πριν 4.5 χρόνια οταν άρχισα να ατμιζω για οικονομικούς λόγους ... στην αρχή τα έκανα οπως ολοι ... έβαζα βάση αρώματα και περίμενα καμιά εβδομάδα και το ατμιζα ... μετά απο καιρό πριν 3 χρόνια άρχισα δειλά δειλά να προσομοιώνω την κατασκευή υγρών με την μαγειρική ... δηλαδή ποτέ δεν βάζουμε όλα τα υλικά μονομιάς και παίρνουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα αλλά τα βάζουμε σταδιακά ... οπότε άρχισα τα ατελείωτα πειράματα με λάθη και πέταμα στο νεροχύτη αρκετών απο αυτών  και διαπίστωσα ότι όταν έκανα ένα υγρό με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο και όταν έκανα το ίδιο με τον τρόπο το δικό μου σε αυτό που έκανα με τον παλιό τρόπο η γεύση ηταν απλη μουντή και ενα χαρμάνι .. αλλά όταν το έκανα με τον δικό μου τρόπο ο χαρακτήρας του υγρού άλλαζε ...  να σκεφτείς οταν έκανα τους συνδυασμούς με διαφορετικό τρόπο δηλαδή με άλλο τρόπο τα ομαδοποιουσα πάλι μου έβγαζε πάλι άλλο αποτέλεσμα .. οποτε άρχισα να σκέφτομαι σαν μάγειρας και σκεφτόμουν ποιους συνδυασμούς αρωμάτων να κάνω μαζί και πόσες μέρες να τα αφήσω μόνα τους και πόσο μαζι ολα στο τελικό αποτέλεσμα----> υγρο ...

Βέβαια δεν μπορούσα να το προτείνω σε κανένα γιατί δεν ήξερα αν ήταν σωστό αλλά με το πέρασμα του χρόνου έβλεπα οτι ειχε πολύ καλά αποτελέσματα στα υγρά μου ... οποτε άρχισα δειλά δειλά να το μεταδίδω σε άλλους εδω ...  Ετσι πια κανω εγω τα υγρά μου ολα τα περίπλοκα με τη μέθοδο αυτη .. οπου την ονομασα "Separate Steeping"  για να μπορούν να την καταλαβαίνουν και οι άλλοι ... αλλά το θέμα δεν είναι απλό ... θελει πειράματα ποια θα βάλεις απο την αρχή να ωριμάσουν μόνα τους και ποια μαζί με άλλα ... πόσες μέρες το καθένα και πόσο όλα μαζί ... αυτα τα 3 τελευταία χρόνια και παραπάνω τα υγρά μου πάνω απο 2 αρωμάτων τα κάνω ετσι ..
Separation Steeping κάνω και σε ιδια υλικά υγρών με διαφορετική ομαδοποίηση και βγαίνει αλλο αποτέλεσμα πολλές φορές .... και αυτό φαίνεται όταν το ατμιζεις και εκει σου βγαζει νότες απο κάποιο άρωμα και σε λίγο σου βγάζει ενα άλλο άρωμα και δεν είναι μια φλατ μόνο γεύση


αλλα επουδενη δεν ειμαι αντιθετoς με τον παραδοσιακο τροπο κατασκευης υγρων....  ισα ισα με αυτον αρχισα και ακομα πολλες φορες το κανω :yes:


Αυτό  που  αναφέρει  σωστά  ο  κωστας    το  πως  πρέπει  να λειτουργούμε  στην  δημιουργεία   ενός  υγρού  είναι  το  μυστικό 

Η  ομαδοποίηση  και  μετά  σπασίματα [  κάτι  που  κάνω  και  εγώ  ]  αλλάζει  το  τελικό  αποτέλεσμα   
 

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #589 στις: Απριλίου 19, 2015, 22:23 »
Παρακαλώ να μην παρεξηγηθώ τωρα για την συντομία της ανάρτησης, αλλα θεωρώ την ερώτηση σημαντική, και ας φανει εντελώς "αρχάριου".
Στό αρχικό σκέλος της διαδικασίας, αναφέρεται η μιξη ενος ml βάσης με κάποια αρώματα. Αυτό μπορει να γινει με 2-3--5 ml, οπότε δεν υπάρχει ερώτηση, η αν πρεπει να ειναι η βαση τόσο λίγη, που την βάζετε, σε τι χωρητικότητας μπουκαλάκι; Δοκιμαστικούς σωλήνες χρησιμοποιείτε ;

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #590 στις: Απριλίου 19, 2015, 22:39 »
εχω μπουκαλακια των 10 ml  Δημητρη και εκει βαζω 1 ml  βαση (ετσι το εχω κανονισει ...) ( και μερικες φορες βαζω 3 ml) αναλογα την συνταγη ...  σε καθε τετοιο μπουκαλακι βαζω το /τα αρωματα που θελω να ωριμάσω .... απλα αν ειναι πανω απο 2 αρωματα σε ομαδες .. τα βαζω σε 1ml  βαση και τα φηνω να κανουν τις ενωσεις τους εκει πριν τα μεταφερω στο τελικο υγρο για να ωριμάσουν ολα μαζι ......  αν ειναι ενα αρωμα  .. μερικες φορες το βαζω σε 3 ml  βαση .. και αλλες φορες σε 1 ml ...  αυτο εχει να κανει βεβαια με πειραματα της "Separate Steeping" μεθόδους μου

αναφερθηκε οτι στο εξωτερικο μερικοι ωρημαζουν ενα ενα ξεχωριστα σε 100μελα και μετα χρησιμοποιουν  καποια μλ για να βαλουν στο τελικο .. αυτο εν μερη κανει δουλεια αλλα το 100μελο δεν εχει καθε φορα επι % απο το αρωμα που θελουμε .. αλλες φορες θελουμε 2% και αλλες 3% .. αλλα το 1 μλ απο το 100μελο θα εχει ενα στανταρντ % αρωμα .. αρα  δεν μας βολευει ... γιαυτο εγω κανω παντα "Separate Steeping"  σε καθε συνταγη  μεσα σε τετοια μποουκαλακια για το ποσο % θελω καθε φορα επειδη δεν ειναι ιδια παντα
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 19, 2015, 22:46 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #591 στις: Απριλίου 19, 2015, 22:44 »

LIME TAHITY COLD PRESSED-flavourart 1.50ml


MAD MIX-flavourart  1.0ml


RY 4 - Flavourart 0.50ml


BITTER WIZARD-flavourart  5 σταγονες 


για τελικο  30μλ  ........


70pg/30vg-


-1/  10ml  βαση  απο  επανω   LIME TAHITY- 2/ 10ml  βαση  απο  πανω  MAD MIX  3/   7  ml βαση απο  πανω  RY4  κλεισιμο  χωρις  ανακατεμα  για  24  ωρες  - μετα  5  σταγονες  BITTER WIZARD  κλεισιμο   χωρις  ανακατεμα  --μετα  24  ωρες   αργο  ανακατεμα  ενα  5λεπτο  ..........και  σε  1  ωρα  οπλιστε




πολυ  καλη  γευση  -  πολυ  καλη  επιγευση -  σωστο  σωμα  -  αρωματικη  και  γευστικη  αρμονια 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 19, 2015, 22:50 από tt.ss »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #592 στις: Απριλίου 19, 2015, 23:29 »
Κώστα, στις "ομάδες" που λες για τα αρώματα, υπάρχει λογική ή από εμπειρία τα ταξινομείς;

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #593 στις: Απριλίου 19, 2015, 23:41 »
απο πειραματα αν δεν ξερω την συμπεριφορα του........
 αν την ξερω (γευση -γλυκο- πικρο- θελει χρονο ωρημανσης )  απο εμπειρια .. αλλα πρεπει να βαλουμε και τη μαγειρικη ζαχαροπλαστικη και οτι αλλο εχουμε ηδη γνωση ..

αν βαλουμε μια βανιλια με κανελα σαν ομαδα ξερουμε τι γευση θα παρουμε .. αν ενα υγρο εχει αυτα τα στοιχεια αλλα οχι τα βασικα του .. θα προτιμουσα να τα βαλω μαζι να ωρημασουν για να δωσουν μια πιο δεμενη γευση μαζι και ισως τα εβαζα να ωρημασουν πιο μετα απο καποια αλλα ... αν εχω ενα ενα τομπακο TPA   και θελω να το γλυκισω μπορει να το βαλω με μια καραμελα ή με ena gustard  και μετα να το εβαζα στο τελικο προιον .. αν τα κυριαρχα στοιχεια θα ειναι το καπνικο αυτο θα το αφηνα να ωρημασει περισσοτερο μαζι  με την gustard  και μετα θα το εβαζα με τα αλλα μαζι  για ωριμασει το τελικο υγρο .. αλλα αυτα που σου λεω ειναι πολυ γενικα και εξαρταται απο το τι υγρο θελω να φτοιαξω

αν εχω ενα υγρο με φρουτα κοιταω πιο θα υπερυσχυσει στην τελικη γευση .. και το βαζω πρωτο να ωρημασει ... αν εχω ενα μηλο και κανελα που θελω να εχω ενα κανελομενο μηλο τα βαζω μαζι σε ομαδα ... και αν ειναι μαζι με καπνικο  Ry4 ασπουμε θα εβαζα το Ry4  μονο του και το μηλο κανελα μαζι ....  και μετα στο τελικο.... Αλλα αν ηθελα ενα καπνικο κανελα  με μηλο  θα εβαζα το Ry4  με την κανελα   και σκετο το μηλο να δεσειο μονο του και μετα ολα μαζι στο τελικο προιον ..  και ολα αυτα στους σωστους χρονους ωρημανσης το καθενα σαν ομαδα


στα λεω πολυ χονδρικα για να σου δωσω να καταλαβεις .....

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #594 στις: Απριλίου 19, 2015, 23:55 »
Κι όταν λες 1 ή 3 ml βάση...
1) Έχει σχέση με τον όγκο των αρωμάτων;
2) Με τη διάλυσή τους;

1) Η αναλογία βάσης είναι, ας πούμε, περίπου 1/10 (γενικός μέσος όρος) ή εμπειρική;
2) Εννοώ ότι όλα τα αρώματα είναι αραιωμένα, αλλά:
άλλα έχουν συνιστώμενη αραίωση 2% και άλλα 15%, (άρα έχουν τελείως διαφορετικές συγκεντρώσεις) και διαφορετικούς χρόνους ωρίμανσης (καλά, αυτό το τελευταίο δεν υπάρχει σαν οδηγία πουθενά, οπότε μόνοι μας βγάζουμε άκρη, ανάλογα και με τους συνδυασμούς) 

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #595 στις: Απριλίου 20, 2015, 00:26 »
Επειδή βλέπω ότι τίθενται διάφορες ερωτήσεις σχετικά με τη μέθοδο που ακολουθεί ο Κώστας ας εκφράσω ως αρχάριος την αποψη μου επί του θέματος μπας και μπορέσω να βοηθησω αλλους που ειναι στην ιδια κατασταση με μενα, δλδ μαθαίνουν ακόμα το DIY. Να πω επίσης ότι έχω συζητήσει ήδη με τον Κώστα το θεμα σε πμ αφού ήμουν ο πρώτος που τον ρώτησα.

Ασχολούμαι εδώ και 4 μήνες και όχι 4 χρόνια που ασχολείται ο Κώστας με το DIY. Από την αρχή μου φανηκε μεγαλο το κοστος των ετοιμων, η νικοτινη δεν ηταν στα μετρα μου και δεν είχα δυνατοτητα να πειραματιστω και να μαθω νεες γευσεις. Η λυση λοιπον, μιας και μ αρεσει να ψαχνομαι, με οτι καταπιανομαι ηταν τα DIY υγρά.

Τα προβλήματα που εχει να αντιμετωπίσει και οι απορίες που εχει ενας νεος σε αυτο το ταξιδι είναι πολλές. Από που να ξεκινησω;

Ποιες βασεις χρησιμοποιουμε, πως χειριζομαστε τη νικοτινη, σε τι ποσοστό VG/PG, ποιά αρώματα ποιάς εταιρείας, σε τι ποσοστό το καθένα, σε τι ποσοστό στις μίξεις; Πως κανουμε την μηχανικη και τη χημικη αναδευση, ποια ειναι η καλυτερη μεθοδος steeping, με θερμοκρασία ή χωρίς, με υπέρηχους ή χωρίς, ποια ειναι τα προσθετα που χρειάζονται, τι κανει το "ξινο" η citric acid, τι διαφορά έχει από το malic acid, τι κανει το acetyl pyrazine; Σε τι ποσοστό δίνει όγκο to ethyl maltol και σε τι ποσοστό "μπουκώνει" τα αρώματα, πρεπει να χρησιμοποιώ συριγγες η πιπετες ή σταγόνες, πως τις καθαριζω, πόσες σταγόνες είναι ανα μλ το ταδε άρωμα,  ειναι χρησιμη η μιξη βασει βαρους και οχι ογκου, στην ταδε συνταγη τι θα γινει αν αυξησω το ταδε αρωμα και μειωσω το δεινα, μηπως το 10% είναι πολύ, μήπως το 15% είναι λίγο; ποια, πως, γιατί ...κλπ,κλπ
Είναι απειρες οι ερωτησεις και ισως σε πολλά να είναι άπειρες και οι απαντήσεις.

Γι αυτούς που ξεκινανε τωρα, ας ξεκινησουν με τα βασικα. Ο Κώστας και αλλοι φιλοι ειναι πολύ εμπειροι και έχουν βρει το δρομο τους και καποιοι ισως να ανοιγουν και νεους δρομους.

Για τους περισσότερους όμως που δεν εχουν την εμπειρια και διαβαζουν για τη μεθοδο αυτη του separate steeping όπως την ονομασε ο Κωστας και μπορει να πελαγώσουν και να τους φανει βουνο γενικώς το DIY, ας μην πελαγώνουν και ας το δοκιμάσουν.

Το DIY είναι χομπυ. Ενα βημα τη φορά και το αποτέλεσμα θα ερθει. Μέσω της γνωσης και της εμπειρίας, όπως κάθε τι άλλωστε.
Αν θελετε να κανετε ντε και καλα separate steeping, καντε το με τις οδηγιες του Κωστα για τα υγρα που προτεινει και την ακριβη του μεθοδο και οδηγιες που ειναι δοκιμασμενες.

Για να το κάνετε στις υπολοιπες συνταγες, θα πρέπει να έχετε ατμίσει πολλά μλ από καθε μια, να ξερετε ακριβως τι να περιμένετε και μετα να κανετε με τη μεθοδο αυτη πολλες, μα πάρα πολλές δοκιμες, με μιξεις και ημερες steeping που εσεις θα αποφασίσετε οτι ειναι καλυτερο για να δειτε αν παιρνετε καλύτερο αποτελεσμα σε σχεση με αυτο που ξερετε. Διαφορετικά δεν εχει νοημα. Πρεπει να ξερεις τι πας να βελτιώσεις για να το βελτιώσεις.


Έχουμε ήδη καμια 100αριά παραμέτρους που αλλάζουν το αποτέλεσμα. Στο DIY παίζουν πολλές λεπτομέρειες ρόλο. Για παράδειγμα στις περιπτώσεις που κάνουμε υγρά σε μικρή ποσότητα π.χ. 10μελα, σε αρκετες συνταγες μια παραπάνω σταγόνα που μπορει να βαλουμε κατα λαθος αντιστοιχει σε 0,5% ή 1% αρώματος και μπορεί να αλλάξει την αναλογία. Θελει λοιπόν ιδιαίτερη προσοχή ακόμα και στα πολύ απλά πριν παμε στα συνθετα.
Γιατί το θεμα στο DIY ειναι η πιστότητα της συνταγης δλδ να μπορούμε να την ξανακάνουμε έτσι όπως μας άρεσε. Δεν εχει νοημα να κανουμε κατι μια φορά και μετά να μην μπορούμε να το ξανακάνουμε. Γι αυτό σημειώνουμε πάντα, τα πάντα, την κάθε λεπτομέρεια.

Τελος να πω οτι το μόνο παρεμφερές με το separate steeping που κυκλοφορει στα μεγαλύτερα sites και forums του εξωτερικου που ασχολούνται με το θεμα είναι το pre-steeping κάποιων βάσεων (π.χ. milk-base, fruit-base, custard-base κλπ) καθως και το pre-steeping κάποιας συνταγης, δλδ προετοιμασία όλων των αρωμάτων μαζί, steeping για όσο χρονικό διάστημα απαιτείται, και μετά χρηση του νεου αυτού συνθετου αρώματος της συνταγης στο ποσοστό που θελουμε (π.χ. 20% από το συνθετο άρωμα Grandmaster, που περιέχει όλα τα αρώματά του και μόνο αυτά).

Ελπίζω να μην κουρασα και να βοηθησα κάποιους που προβληματιζονται με το DIY. Μην προβληματιζεστε! Ξεκινηστε! Θελετε αρκετα καιρό για να καταλάβετε τι πρεπει να κανετε separate steeping και εάν πρέπει (εκτός κι αν εχετε το ταλεντο του master chef και δεν σας εχει προσλάβει ακόμα καποια Premium Liquids εταιρεία)
Και είμαστε και off topic τόση ώρα!!! :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #596 στις: Απριλίου 20, 2015, 00:27 »
Ο  Κώστας  και  σωστά  από  ότι  έχω  δει  και  εγώ  εμπειρικά    λέει  χονδρικα  ότι  κάθε  άρωμα  να  ωριμάζει  μονό  του  στην  βάση  του 
 
Και  μετά  αφού  είναι  έτοιμο  το  ανακατεύεις   με  τα  άλλα  έτοιμα 
 
Αυτό  και  εμπειρικά  και  από  θέμα  χημικών αντιδράσεων  είναι  σωστό  …όλα   τα  αρώματα  πέφτουν  ήρεμα  μοριακά  και  δεμένα  μεταξύ  τους 


Άλλα  το  dιy είναι  κάτι  που μαθαινει  ο  ένας  από  τον  άλλον  και  θέλει  προσοχή   
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 20, 2015, 00:32 από tt.ss »

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #597 στις: Απριλίου 20, 2015, 00:51 »
η μεθοδο μου separate steeping παταει ακριβως στα ποσοστα την καθε φορα και οχι σε γενικα ποσοστα οπως ειναι το pre-steeping που οπως καλα ειπε ο Αντωνης οτι στο εξωτερικο το χρησιμοποιουν .. Το pre-steeping ειναι κατι οπως εχουμε ενα

παραδειγμα .. λαδι και του βαζουμε ενα βοτανο και στο τελος εχουμε ενα αρωματισμενο λαδι και μετα αυτο το χρησιμοποιουμε στην μαγειρικη και οπου αλλου θελουμε .. αλλα ειναι γενικο .. στην δικη μου μεθοδο απλα ακολουθουμε τα βηματα τα εμπειρικα αυτονομα στη καθε συνταγη και κανουμε ωρημανση ομαδων απο αρωματα με τα συγγκεριμενα % την  καθε φορα στην συνταγη και μετα ολο μαζι στο γενικο υγρο .. αυτο βεβαια ειναι και το ολο μυστικο μιας και πρεπει να ακολουθουμε τα βηματα της συνταγης.. δεν εχετε ακουσει που λενε .. ρε συ πως το εκανε αυτη την συνταγη αυτος ?  εγω προσπαθω καιρο και δεν μπορω να απρω το ιδιο ... παρολο που εχεις ολα τα υλικα μπροστα σου ...

και καπου το εχουμε διαβασει ή ακομα πει και οι ιδιοι .. ρε συ τι υγρο ειναι αυτο .. παιρνω αυτη ή αυτη την γευση .... κατι τετοιο προσπαθω καθε φορα να κανω... αλλιως αν υπηρχε ενας μπουσουλας δεν θα ειχε μαγεια το θεμα  ;) ... 


οταν βαζω 1 ml  ή  3 ml  (εμπειρικα μετα απο καιρο πειραματων) εννοω οχι με τον ογκο του αρωματος αλλα με την υφη του αρωματος και ποσο ενταση θελω να δωσω στο τελικο προιον .. για να σκευτειτε σε 10μελο τελικο υγρο εχω βαλει σε ομαδα .. peach TPA  και λεμονι σε 5  ml  το εκανα γιατι ειδα οτι στο τελικο υγρο η ενταση που ηθελα την ηθελα απο αυτη την ομαδα αλλα η αλλη ομαδα ηταν βερυκοκο με γκουσταρντ .. σε 3 ml  βαση .. το τελικο προιον ηταν 10ml  αρα προσθεσα 2 μλ βαση  και ειχα αυτο που ηθελα .. σας ειπα ολα αυτα ειναι εμπειρικα και με πειραματα και νεροχυτη μπολικο .. τωρα γιατι το κανω ?  ειναι χομπι και με κραταει σε ευχαριστη απασχοληση  ;D ;D

το steeping το τελικο ηταν 2 εβδομαδες αλλα των ομαδων ηταν στην πρωτη ομαδα 8 μερες και στην δευτερη 4 μερες  αρα να υπολογιζεται 20 μερες και πανω στο τελικο .. ειναι βεβαια πολυ αλλα το τελικο αποζημιωνει




 

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #598 στις: Απριλίου 20, 2015, 01:18 »
Κώστα το pre-steeping το κάνουνε για να εχουν ετοιμο ωριμο ολο το αρωμα και απλά η μονη ομογενοποιηση και δεσιμο που χρειαζεται θα ειναι με τη βαση μας και όχι καθε αρωμα μεταξυ τους και με τη βαση οπως θα γινοταν με την κλασσικη μεθοδο που βαζουμε τα αρωματα ενα ενα.


Καπως ετσι μη ξεχναμε οτι γινονται και τα συνθετα αρωματα που πουλανε η εταιρείες (π.χ. VampVape, Cinnamon Cookie κλπ). Εχουν βρει καποιο συνδυασμο αρωματων και στα πουλανε ολα μαζι σε ενα μπουκαλακι, ετοιμα, ώριμα, μέσα σε PG όπως είναι και τα λοιπά αρώματα.
Αυτό είναι κάτι που μπορεί ευκολα να κάνει ο καθενας μας.


Εγώ πάντως δεν πρόκειται να δοκιμάσω συντομα την ιδέα σου γιατί μου φαίνεται πολύπλοκη, χρονοβόρα, δεν ξερω και δεν εχω την εμπειρία να κάνω τον συνδυασμο και να υπολογισω τις ημερες, δεν θελω να ριχνω στον κουβα τις δοκιμες μους και εν κατακλειδι, για τις συνταγες κλώνους που κάνω και τους απλούς πειραματισμους μου, δεν πιστευω οτι θα δω διαφορά...αφού πιστευω ότι είτε έτσι ειτε αλλιως η χημικη ομογενοποίηση με το περασμα του χρόνου θα γίνει ουτως η άλλως.
Μονο τα blind tests θα με επειθαν και μονο σε υγρό που θα το είχα φτιάξει και μιξαρει εγώ ήδη καμιά 100αριά φορές και θα το ήξερα απ'έξω και ανακατωτά.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #599 στις: Απριλίου 20, 2015, 12:17 »
Στο η.τ ειναι τα παντα (και στο hardware/συσκευες και στο software/υγρα) ειναι εμπειρικα (παρατηρησεις, try & error) και τιποτα δεν στηριζεται σε επιστημονικα δεδομενα (ακομα τουλαχιστον).
Το τι ακριβως αλληλεπιδρασεις, για ποσο χρονικο διαστημα  συμβαινουν αναμεσα στα συστατικα των υγρων, πως μπορουμε να τις επηρεασουμε και σε ποια κατευθυνση, δεν το γνωριζουμε.
Σιγουρο παντως ειναι οτι τα αρωματα οι εταιριες (πολλές φορες τουλαχιστον) δεν τα ριχνουν ολα μαζι. Γι αυτο και το ιδιο αρωμα σε diy, φαινεται διαφορετικο απο οτι σε ετοιμο υγρο. Τις περισσοτερες φορες δεν φταινε η αναλογιες μας ουτε εχω παρατηρησει (εγω τουλαχιστον) να "λειπει" καποια γευση.
Θυμαμαι και τον κατασκευαστη της ATMOS (που καποτε μας τιμουσε και με τη παρουσια του εδω... ;) ), να δικαιολογει την μη υπαρξη της BEBECA ( :hmmm: )σε diy αρωμα στο οτι συστατικα (πιθανολογω η a.p / που βεβαια διεψευδε την υπαρξη της στο συγκεκριμενο υγρο... ::) ) επρεπε να μπει ξεχωριστα...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 20, 2015, 12:26 από DIMTH »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246356 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572256 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1939 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122081 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326878 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8638 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298065 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827683 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511840 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios