vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

145 επισκέπτες, 5 χρήστες
Milarepa, Ηρακλης, gfilip, Λάμπρος, lagoudakis

Υγρά Halo

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #210 στις: Αυγούστου 27, 2011, 00:39 »
Εγώ πάλι βρίσκω το Tribeca πιό γλυκό από το Freedom, το οποίο θεωρώ ότι είναι το καλύτερο μέχρι στιγμής για όλη μέρα. Υποκειμενικά πάντα. Χθές πάντως στο αυτοκίνητο με Tribeca μου λέει ο γιός μου πως του θυμίζει "μαλλί της γριάς", ενώ με το Freedom ποτέ δεν ενοχλήθηκε.

Αποσυνδεδεμένος legend7gr

  • **
  • 316
  • The decisions you make define you as a person.
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #211 στις: Αυγούστου 27, 2011, 01:29 »
Πες μου τοτε σε παρακαλω καποιο υγρο κατα προτιμηση καπνικο που να μπορω να κανω ολη μερα για αρκετο καιρο.

Ολες οι εμπειριες ειναι υποκειμενικες, δεν μπορει να σου πει καποιος "παρε αυτο θα σου αρεσει". Πρεπει να κανεις δοκιμες μονος σου για να δεις τι σου ταιριαζει. Προταση, Παρε οποιο υγρο σου ακουγεται πιο ωραιο σαν ονομα. Αυτα που γραφουν στις περιγραφες ειναι "αλλα λογια να αγαπιομαστε" Πολυ σπανια αντιπρωσοπευουν αυτα που λενε, τουλαχιστον απο την εμπειρια μου.

[spoiler]Και ενα παραδειγμα για να καταλαβεις, καποιοι λατρευουν το ροκφορ, αλλοι (οπως εγω) θελουν να ξερασουν μονο απο την θεα του  ;)[/spoiler]

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #212 στις: Αυγούστου 27, 2011, 01:29 »
Και μένα όλοι μου οι φίλοι και η γνωστοί για το Tribeca το ίδιο μου είπαν,πως μοιάζει με "μαλλί της γριάς".Αλλά δεν ενοχλήθηκαν καθόλου,ίσα-ίσα το αντίθετο πως τους αρέσει η μοιρωδιά.Και εμένα δε με κουράζει καθόλου σα γεύση όλη μέρα.Το αντίθετο με το Freedom,μπουχτίζω εύκολα κ δε μπορώ να το κάνω όλη μέρα,λες κ κάνω πουράκια τύπου moods.Αλλά για να μ αρέσει ακόμη πιο πολύ κ να μου λείπει κ λίγο το Tribeca,έχω μια αμπούλα ego-T κ πέρνω για κανά 2ώρο τζουρες από freedom.Έτσι,όταν ξανακουμπώνω α2 με Tribeca μου αρέσει πιο πολύ κ μου θυμίζει αμέσως για πιο λόγο το θεωρώ ως το καλύτερο υγρό που έχω κάνει. :thumpup:
Πιστεύω πως οι γεύσεις είναι τελείως υποκειμενικές,αλλά κάπου όλοι έχουμε ένα κοινο παρονομαστή. ;) Αυτό το διαπίστωσα με τον Θέμη,όπου ότι μου είπε κ ότι έχουμε κ οι δύο δοκιμάσει από Halo συμπήπτουν εντελώς οι απόψεις μας.Ευχαριστώ,Θέμη για τη βοήθεια σου :)

Αποσυνδεδεμένος legend7gr

  • **
  • 316
  • The decisions you make define you as a person.
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #213 στις: Αυγούστου 27, 2011, 01:35 »
[spoiler]Πραγματικα, οταν βρεις το υγρο σου, και κανεις ενα διαλημα με καποιο αλλο υγρο, και υστερα επανερχεσε, απο την πρωτη κιωλας τζουρα εχεις αυτο το συναισθημα της ικανοποιησης-ηδονης (ιδιαιτερα οταν το υγρο ειναι DIY!!)
και αισθανεσε τοσο τυχερος που εχεις  την δυνατοτητα να το ατμιζεις....[/spoiler]

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #214 στις: Αυγούστου 27, 2011, 01:41 »
Ολες οι εμπειριες ειναι υποκειμενικες, δεν μπορει να σου πει καποιος "παρε αυτο θα σου αρεσει". Πρεπει να κανεις δοκιμες μονος σου για να δεις τι σου ταιριαζει. Προταση, Παρε οποιο υγρο σου ακουγεται πιο ωραιο σαν ονομα. Αυτα που γραφουν στις περιγραφες ειναι "αλλα λογια να αγαπιομαστε" Πολυ σπανια αντιπρωσοπευουν αυτα που λενε, τουλαχιστον απο την εμπειρια μου.

[spoiler]Και ενα παραδειγμα για να καταλαβεις, καποιοι λατρευουν το ροκφορ, αλλοι (οπως εγω) θελουν να ξερασουν μονο απο την θεα του  ;) [/spoiler]

Όχι απόλυτα.Συγκλήνουν πολύ οι γεύσεις με την περιγραφή τους.Αλλά παίζει ρόλο,ειδικά στις Halo,η ωρήμανση μέσα στον ατμοποιητή αλλά κ στο ανοιχτό για ένα μικρο διάστημα μπουκάλι.Όπως παίζει ρόλο και ο ίδιος ο ατμοποιητής(αμπούλα,κάρτο,LR,NR,ακόμη κ η μπαταρία σε Volt).Είναι λίγο πιο μπερδεμένο απ όσο νομίζουμε αλλά κ πιο απλό ταυτόχρονα.Δηλαδή,γνώμη μου είναι πως μόλις βρεις τον πιο καλό για άτμισμα καρτο/ατμο(με λιγότερα ελλατώματα,διαρροές,κλπ.) μετά ψάχνεις κ δοκιμάζοντας με μικρά διαλλείματα διάφορα υγρά για το ποιό σου κάνει κ στα πόσα Volt σου κάνει.Θα μου πεις τρέχα γύρευε με τόσα υγρά.Στις πιο "διάσημες" εταιρείες,όπως η Halo,μπορείς να παραγγήλεις "test pack".Σου έρχεται κ πιο οικονομικά και μπορείς να δεις σχεδόν όλες τις πηκοιλίες που έχουν.Τώρα,επειδή μερικές έχουν πάρα πολλά είδη(γνωμη μου) απλώς πάρε τα πιο δημοφιλή.Κ να μη δοκιμάσεις μερικές δεν έγινε και τίποτα ρε αδερφέ και στο τσιγάρο δε νομίζω να χουμε καταφέρει να δοκιμάσουμε όλα τα είδη που υπάρχουν και μάρκες ;)

Αποσυνδεδεμένος legend7gr

  • **
  • 316
  • The decisions you make define you as a person.
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #215 στις: Αυγούστου 27, 2011, 01:55 »
Βασικα, δεν αναφερομουν στα χαλο πριν, μιας και δεν τα εχω δοκιμασει ακομα τα περιμενω, αλλα γενικοτερα στα υγρα ολων των επωνυμιων, βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις  ;)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9648
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #216 στις: Αυγούστου 27, 2011, 02:51 »
Εγώ πάλι βρίσκω το Tribeca πιό γλυκό από το Freedom, το οποίο θεωρώ ότι είναι το καλύτερο μέχρι στιγμής για όλη μέρα. Υποκειμενικά πάντα. Χθές πάντως στο αυτοκίνητο με Tribeca μου λέει ο γιός μου πως του θυμίζει "μαλλί της γριάς", ενώ με το Freedom ποτέ δεν ενοχλήθηκε.
Υπάρχουν στιγμές που το Tribeca θυμίζει "μαλλί της γριάς". Εξαρτάται και απο την καύση στο εσωτερικό του ατμοποιητή καθώς και από την ποσότητα του υγρού που συσωρεύεται στο εσωτερικό του. Ωστόσο η συγκεκριμένη οσμή δεν είναι άσχημη. Είναι επίσης γεγονός ότι το πιο γλυκό γευστικά Freedom είναι σε γενικές γραμμές άοσμο. Δεν ενοχλεί κανέναν και έχει το μεγάλο πλεονέκτημα ότι δίνει τη δυνατότητα στον ατμιστή να περνά απαρατήρητος. 

Συγχώνευση μηνυμάτων: [time]Αύγουστος 27, 2011, 03:12:22[/time]

Για πάνω από ένα χρόνο άτμιζα συστηματικά Freedom με ατμοποιητή 510 LR. Η αλήθεια είναι ότι δεν με κούρασε ουσιαστικά ποτέ. Εδώ και αρκετούς μήνες χρησιμοποιώ κυρίως ατμοποιητές τύπου Tank με τους οποίους μου ταιριάζει σαφώς το Tribeca. Το Freedom μου δίνει πλέον μια πολύ έντονη γεύση.  Ομως όπως αναφέρει και ο Βαγγέλης παραπάνω , οι γεύσεις είναι υποκειμενικές. Και αυτό που έχω διαπιστώσει είναι οτι τελικά και οι γεύσεις ωριμάζουν.

Ετσι αποτυπώνεται η μέχρι στιγμής κατάταξη στο community poll της Halocigs
Freedom Juice:    26    (14%)
Torque56:    52    (29%)
Smooth8:    4    (2%)
Bella Valente:    13    (7%)
Prime 15:    21    (11%)
Tribeca:    51    (28%)
Captain Jack:    16    (9%)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 19, 2014, 13:54 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #217 στις: Αυγούστου 29, 2011, 09:32 »
...
 Εδώ και αρκετούς μήνες χρησιμοποιώ κυρίως ατμοποιητές τύπου Tank με τους οποίους μου ταιριάζει σαφώς το Tribeca. Το Freedom μου δίνει πλέον μια πολύ έντονη γεύση.  Ομως όπως αναφέρει και ο Βαγγέλης παραπάνω , οι γεύσεις είναι υποκειμενικές. Και αυτό που έχω διαπιστώσει είναι οτι τελικά και οι γεύσεις ωριμάζουν.
Όπως έχω ξαναγράψει, το Tribeca προσωπικά το προτιμώ να το ατμίζω με cartomizer. Το δε Freedom με dual coil cartomizer μου έρχεται τέλειο σε ατμιστικά χαρακτηριστικά.
Άρα όντως είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα "γούστου και γεύσης". (Συμφωνώ με τον Βαγγέλη/steamboy και τον ΤΕΜ σ'αυτό)
Απλά, αυτά τα δύο υγρά, είναι απ'τα λίγα που μου άρεσαν από PG και μάλιστα, είναι στην κορυφή της λίστας όλων των υγρών που έχω δοκιμάσει. :hmmm: (οπαδός VG-υγρών)
...αν ήταν και λίγο φτηνότερα, ίσως να μην ξανασχολούμουν με ψάξιμο-κατασκευή άλλης γεύσης.

Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #218 στις: Αυγούστου 29, 2011, 10:04 »
Ετσι αποτυπώνεται η μέχρι στιγμής κατάταξη στο community poll της Halocigs
Prime 15:    21    (11%)
Captain Jack:    16    (9%)

περι ορέξεως κολοκυθόπιτα (ποτέ δεν τα συμπάθησα αυτά τα δύο υγρά και όμως στον κόσμο αρέσουν περισσότερο από το -αγαπημένο μου- Bella)

γενικά πάντως όλο το ατμιστικό setup που έχει καποιος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη γεύση που αφήνει ενα υγρό
προσωπικά θα ήθελα να δω ένα review σε υγρό που θα γίνεται με βάση: 1) σύστημα τροφοδοσίας (tank, φίλτρο, dripping) 2) διάκριση σε wattage (voltage / ohm πίνακας)

ειδικά το δεύτερο είναι πολύ σημαντικό: έχω υγρά που δεν ατμίζονται σε χαμηλά volt (ή δεν τα καταλαβαίνεις καθόλου) και απογειώνονται σε High Voltage και το αντίστροφο

Αποσυνδεδεμένος bazexa

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #219 στις: Αυγούστου 29, 2011, 14:24 »
Διάβασα όλες τις σελίδες...μπορεί κάποιος να με διαφωτίση σε κάτι?
Ποια τα συστατικά τους??  pg / vg / κτλ κτλ.??

Αποσυνδεδεμένος alpiland

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Mini ProVari V2.5 Bronze Cobra RBA 3ml
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #220 στις: Αυγούστου 29, 2011, 14:32 »
πολυ καλο το Tribeca τελικα αν και στα 12mg ,λιγοτερο γλυκο απο το freedom αλλα δεν με κουραζει , το τικι ηταν λιγο περιεργο -->μεντα με κανελα μου εφερνε , αναμεσα σε τικι και μαλιmpου θα προτιμισω το 2ο,
αναμενω τωρα captain jack  Bella Valente για test  ;D

Αποσυνδεδεμένος Leader133Gr

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #221 στις: Αυγούστου 30, 2011, 01:50 »
[spoiler]Kοιτα να δεις ...εγω παλι τρελενομαι για το ροκφορ  ;D

Συγχώνευση μηνυμάτων: Αυγούστου 30, 2011, 10:03
Διάβασα όλες τις σελίδες...μπορεί κάποιος να με διαφωτίση σε κάτι?
Ποια τα συστατικά τους??  pg / vg / κτλ κτλ.??
Ενοεις τις halo τα συστατικά στα υγρα της ?PG (πρεπει ομως να εχουν μεσα και Vg ) αλλα δεν ξερουμε τις αναλογιες στις συνταγες τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2011, 10:03 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9648
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #222 στις: Αυγούστου 30, 2011, 04:03 »
Διάβασα όλες τις σελίδες...μπορεί κάποιος να με διαφωτίση σε κάτι?
Ποια τα συστατικά τους??  pg / vg / κτλ κτλ.??
τα συστατικά τους , που αναγράφονται πλέον  στο μπουκαλάκι , είναι τα ακόλουθα :
Propylene Glycol(USP), Glycerin(USP), L-Nicotine FEMA/GRAS approved natural and artificial flavorings.

Αποσυνδεδεμένος bazexa

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #223 στις: Αυγούστου 31, 2011, 19:20 »
Μιας και μου ήρθε e-mail με προσφορά 15%...λέω να παραγγείλω Halo sample pack.
Αλλά έχει 2   (ΤΟBACCO SAMPLE PACK & VARIETY SAMPLE PACK)  ποιά από τα 2??
Ποια η διαφορά τους??
http://www.halocigs.com/eliquid-sample-packs.html

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9648
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #224 στις: Αυγούστου 31, 2011, 19:37 »
Το ΤΟBACCO SAMPLE PACK περιέχει τα "καπνικά'' υγρά και κανένα menthol. To VARIETY SAMPLE PACK είναι ένα μείγμα γεύσεων "καπνικών'' και menthol.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Αυγούστου 31, 2011, 19:45
Eπίσης να αναφέρω ότι τα sample packs περιέχουν τώρα μπουκαλάκια των 7ml και όχι των 5ml.
Γενικότερα όλα τα μικρά μπουκαλάκια, είτε μεμονωμένα είτε σε sample pack είναι πλέον χωρητικότητας 7ml.
Και βέβαια από σήμερα μέχρι τις 8.9.2011 η Halocigs προσφέρει έκπτωση 15% σε όλα τα υγρά καθώς και στα starter packs (μόνο σε αυτά) των G6.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 31, 2011, 19:50 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147125 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 51 10655 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 00:37
από Tem
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 7986 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2122 345380 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 02, 2024, 09:58
από noe
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208816 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 544952 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32879 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52307 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600216 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 360758 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13257 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 195712 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos