vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

223 επισκέπτες, 3 χρήστες
lagoudakis, stamatisgr, camber

Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)

Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #270 στις: Ιανουαρίου 11, 2013, 21:52 »
Οπότε με δυο 18650 πας 30 εκατοστά  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #271 στις: Ιανουαρίου 12, 2013, 17:09 »
To z είναι πολύ δυνατό μηχανάκι.
Όσο κι αν φαίνεται περίεργο προτιμώ την ωμή δύναμη και το άμεσο άρπαγμα του mean αντί το smooth του πιο σταδιακού rms. Είναι σαν οδήγηση στη ρύθμιση sport αντί του comfort.

Αποσυνδεδεμένος ninja13

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #272 στις: Ιανουαρίου 13, 2013, 00:39 »
Κι εγώ marbass αποκλειστικά mean με 2 18350 το δουλεύω το μοντάκι  :yes:
Στα καρτο τανκ πυροβολάει με αυτό το σετάρισμα...
 

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #273 στις: Φεβρουαρίου 26, 2013, 20:14 »
Βάζω 2 18350 μετρημένες 4.16 η κάθε μία. Όταν το Zmax έκοψε με ένδειξη Low μέτρησα τις μπαταρίες και αυτή που ήταν κοντά στον πόλο ήταν 3.16, ενώ αυτή που ήταν κοντά στο καπάκι  βρέθηκε 2.60. Στέκει?
Παρατηρώ επίσης κάτι που δεν έχω ξανασυναντήσει (στο Vmax): όταν βιδώνω το καπάκι των μπαταριών, πετάγεται σπινθήρας (2 στις 10 φορές) την στιγμή που ακουμπήσει το καπάκι στο σπίρωμα (μήπως επειδή είναι SS?)
Σε σύγκριση με το Vmax παρατήρησα μετά από αρκετές δοκιμές οτι:
με DCT 1,5 ωμ στο Vmax = οκ στα 3.4V, Zmax=πιό αδύναμο στα 3,4V, RMS  8,5 = ψόφιο, Mean 8.5=πιό δυνατό από Vmax στα 3.4V χωρίς αλλοίωση γεύσης. Vmax στα 3.6=αλλοίωση γεύσης (μικρή)
Και τα 2 είναι τα γνήσια (της Smokteck) και δούλεψαν με 2χ18350

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #274 στις: Φεβρουαρίου 26, 2013, 21:10 »
To ίδιο συμβαίνει και σ εμένα με τις μπαταρίες. Η μια συνήθως είναι πολύ χαμηλότερη απο την άλλη και προφανώς δεν οφείλεται στο Ζ αλλά στις ίδιες τις μπαταρίες.

Τώρα για τις διαφορές V και Ζ δεν μπορώ να πω. Ούτε με νοιάζουν τα απόλυτα νούμερα ούτε και τι δείχνει ή εννοεί το καθένα. Το πάω σχετικά και βρίσκω τη ρύθμιση και το νούμερο (ότι κι αν σημαίνει αυτό) που μου αρέσει και μου κάνει. Π.χ. στο mean παρατήρησα - χωρίς να μπορώ να το εξηγήσω - ότι τα 6 watt βαράνε πιό πολύ απο τα 6.5. Οπότε μετά τα 5.5 πάω 6.5 και παραλείπω τα 6.   
Με ενδιαφέρει όμως να υπάρχει μια σταδιακότητα.
Όσο κι αν υποτίθεται ότι κρατάει σταθερά την έξοδό (είτε σε watt είτε σε volts) πάντα υπάρχει μια πτώση της απόδοσης όσο πέφτουν οι μπαταρίες. Όχι φυσικά όσο σ ένα μηχανικό Mod αλλά συμβαίνει. Ξεκινώντας π.χ. με Χ τιμή watt καταλήγω στο Χ+1.
Επίσης με καινούριο το σύρμα του ατμο αρχίζω απο 4-5watt και σταδιακά σε μερικές μέρες το έχω φτάσει στa 13W που σημαίνει καθάρισμα ή αλλαγή σύρματος. 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 26, 2013, 21:23 από marbass »

Αποσυνδεδεμένος katsignik

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #275 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 14:36 »
Γεια σας είμαι νέος εδώ στο forum και δε ξέρω ακόμα τα κόλπα.
Δε ξέρω αν είναι το σωστό μέρος να ρωτήσω.
Έχω πάρει εδώ και λίγες μέρες το Ζ από τη Nobacco και μου φαίνεται πολύ δύσκολο στη χρήση.
Είδα ότι υπάρχει κάτι ανάλογο με αυτό αλλά με μια πιο καλή οθόνη και η ερώτηση είναι αν είνα τελείως διαφορετικό μηχάνημα ή μπορώ να αλλάξω οθόνη με κάποιο τρόπο.


Συγνώμη αν είναι περίεργη ή ηλίθια η ερώτηση αλλά το πάω ψάχνοντας το θέμα

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #276 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 15:00 »
Προφανώς αναφέρεσαι στο Z max SIGELEI   
Δεν προσφέρει κάποια διαφορετική/πρόσθετη λειτουργία σε σχέση με το Ζ της Νobacco. Ίσως να σου φανεί πιο λειτουργικό γιατί η οθόνη παρουσιάζει τις πληροφορίες πιο κατανοητά.
Αν γίνεται σκάντζα των οθονών δεν το ξέρω.

Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #277 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 15:02 »
Γεια σας είμαι νέος εδώ στο forum και δε ξέρω ακόμα τα κόλπα.
Δε ξέρω αν είναι το σωστό μέρος να ρωτήσω.
Έχω πάρει εδώ και λίγες μέρες το Ζ από τη Nobacco και μου φαίνεται πολύ δύσκολο στη χρήση.
Είδα ότι υπάρχει κάτι ανάλογο με αυτό αλλά με μια πιο καλή οθόνη και η ερώτηση είναι αν είνα τελείως διαφορετικό μηχάνημα ή μπορώ να αλλάξω οθόνη με κάποιο τρόπο.
Συγνώμη αν είναι περίεργη ή ηλίθια η ερώτηση αλλά το πάω ψάχνοντας το θέμα

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14592.0.html

Αποσυνδεδεμένος katsignik

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #278 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 20:00 »
Με βλέπω να το πουλάω τελικά γιατί με δυσκολεύουν τα πολλά κλικ και το ότι πρέπει να θυμάμαι τι είναι το κάθε τι.
Κρίμα και το πήρα ένα κάρο λεφτά.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #279 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 22:07 »
Εσύ ξέρεις.
Αλλά δεν είναι και καμιά επιστήμη.
Απο τα 8 μενού τα 2-3 είναι αυτά που χρησιμοποιείς συχνά.
Εγώ το θεωρώ πάντως το αποδοτικότερο VV/VW που υπάρχει σε σχέση την απέριττη κλασική σχεδίασή/εμφάνισή του.

Αποσυνδεδεμένος katsignik

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #280 στις: Μαρτίου 02, 2013, 08:59 »
Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά δε βρήκα χρόνο.
Τελικά έδωσα το Ζ σε ένα φίλο που του άρεσε καλύτερα και τώρα παιδεύομαι με το Vamo που έχω και μου φαίνεται πιο εύχρηστο.

Σίγουρα το Ζ είναι καλύτερο ποιοτικά αλλά κάπου με δυσκόλεψε και με ενόχλησε που δε μπορούσα να το μικρύνω όταν έπρεπε. Ευχαριστώ σε όλους για τις απαντήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #281 στις: Μαρτίου 02, 2013, 09:31 »
Η αποδοση δύναμης είναι ίδια  είτε είμαστε με μια μπαταριά είτε με δυο????
Ο σκοπός της ερωτησης είναι γιατί το μίνι μου κλείνει το ματι...και δεν έχω τρόπο να το δοκιμάσω!
Έχω την ατυχία να μην τα βρίσκω με τα μικρά μοντ και δεν κατάφερα να συμβιωσω με wildfire,provari.
Είμαι καταδικασμενος  να χρησημοποιω τις 18350 δυο δυο?με το κοστος του αντιστοιχου μηκους?
 :dontknow: :dontknow:
Την ερώτηση δεν την έβαλα στο νήμα του μινι,θεωρωντας οτι οι κατοχοι του μεγάλου μπορούν να συγκρινουν με γνωμονα οτι χρησημοποιουν το μοντ είτε σαν step up είτε σαν step down σε λειτουργεια κυριως mean.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #282 στις: Μαρτίου 02, 2013, 12:31 »
Έχει διαφορά , είναι πιο δυνατό με 2 μπαταρίες

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #283 στις: Μαρτίου 02, 2013, 12:37 »
Η αποδοση δύναμης είναι ίδια  είτε είμαστε με μια μπαταριά είτε με δυο????
Ο σκοπός της ερωτησης είναι γιατί το μίνι μου κλείνει το ματι...και δεν έχω τρόπο να το δοκιμάσω!
Έχω την ατυχία να μην τα βρίσκω με τα μικρά μοντ και δεν κατάφερα να συμβιωσω με wildfire,provari.
Είμαι καταδικασμενος  να χρησημοποιω τις 18350 δυο δυο?με το κοστος του αντιστοιχου μηκους?
 :dontknow: :dontknow:
Την ερώτηση δεν την έβαλα στο νήμα του μινι,θεωρωντας οτι οι κατοχοι του μεγάλου μπορούν να συγκρινουν με γνωμονα οτι χρησημοποιουν το μοντ είτε σαν step up είτε σαν step down σε λειτουργεια κυριως mean.

NAI

Αποσυνδεδεμένος giorgos-maria

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #284 στις: Μαρτίου 19, 2013, 02:41 »
κατοχος του Z της nobacco(δλδ Ζmax V2) εδω και 3 μηνες αλλα και αποκλειστικης χρησης αυτου εχω να κανω μερικες παρατηρησουλες.το κουμπακι του εχει θεματακι.μερικες φορες λειτουργει 1 δευτερο αφου το αφησεις και αλλες φορες 3-4 δευτερα.το κακο ειναι οτι συμβαινει συχνα.αυτο γινοταν απο την αρχη που το ειχα παρει.τωρα το εχω στειλει στο service για να διορθωθει το κουμπακι του αλλα και γιατι δουλευε σαν να βραχυκυκλωνε.αυτο πιστευω οτι οφειλετε στον μικρο ανταπτορα που εχει.απο οταν ξεκινησα να χρησιμοποιω επισκευασιμους παρατηρησα τον θετικο πολο να εχει κατεβει αρκετα και καπου το λαστιχακ, που εχει για να μη κανει κυκλωμα με τον αρνητικο,να εχει μπει αρκετα μεσα ετσι ωστε ο θετικος να ερχεται σε αμεση επαφη με τον αρνητικο και να δημιουργει βραχυκυκλωμα.(τουλαχιστον αυτο υποθετω με τις λιγες γνωσεις που εχω ως τωρα).
το μονο θετικο στην ολη υποθεση ειναι οτι εχει 1 χρονο εγγυηση .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342166 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206412 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541346 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30992 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50092 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597159 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357653 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11456 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192974 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1262 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1241 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591717 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios