vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 5 χρήστες
Milarepa, mathimatikos1966, Parolos, GeorgeGTS, chkontog

Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)

Αποσυνδεδεμένος nikosq

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Το παλεύω
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #180 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 00:32 »
Τελικά από ότι κατάλαβα της smoktech υπάρχουν τα εξής: Vmax v.1 Vmax v.2 kai Zmax Σωστά?

Νίκος :bye:

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #181 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 07:41 »
Παίζει και το Zmax V1 και V2 πλέον  :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος nikosq

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Το παλεύω
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #182 στις: Οκτωβρίου 30, 2012, 10:46 »
Παίζει και το Zmax V1 και V2 πλέον  :wall: :wall: :wall:

Πως ξεχωρίζεις το version 1 από το version 2.?
Αυτό δηλαδή http://www.replacesmoke.com/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/variable-voltage/zmax-variable-voltage-variable-wattage-apv-mod-by-smoktech-detail.html ποιο version είναι?  :hmmm:

Ευχαριστώ Νίκος :bye:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #183 στις: Οκτωβρίου 30, 2012, 10:50 »
στα χαρακτηριστικα θα διαβασεις και για ενα επιπλεον μενου που μπορεις να εχεις την RMS τιμη --> αυτο ειναι το v2. Οτιδηποτε αλλο θεωρησε το οτι ειναι το V1.
Στο λινκ σου δεν αναφερεται το επιπλεον μενου, επομενως δεν ειναι το v2.

Αποσυνδεδεμένος ninja13

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #184 στις: Οκτωβρίου 30, 2012, 18:23 »
Και μία πληροφορία για το ClearMax που μόλις παρέλαβα:
ΔΕΝ δέχεται 2 18350 είτε Efest v.2 είτε AW (με βυζί). Εάν το βιάσετε, πιάνουν μιά δυό σπείρες απο το καπάκι στις AW μόνο, που είναι λίγο πιό κοντές απο τις Efest αλλά δεν είναι φυσικά αυτή η ενδεδειγμένη χρήση του mod με το πλαστικό σώμα.
 
Με μία Orbtronic 2250 mah ή μία Panasonic CGR 18650CH 2250 mah (λίγο μεγαλύτερη σε μήκος απο την Orbtronic - είναι οι μπαταρίες που χρησιμοποιώ αποκλειστικά στα πρόβατά μου) λειτουργεί κανονικά.
Το κουμπί δίνει ρεύμα για μισό δευτερόλεπτο περίπου αφού το αφήσεις. Αυτό είναι ένα πρόβλημα που είχε διαγνωστεί και στα Ζmax v.1, δεν γνωρίζω αν έχει επιλυθεί στα v.2 με την επιλογή Vrms...
 
 

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #185 στις: Οκτωβρίου 30, 2012, 18:41 »
ninja13  :thumpup: δεν εχεις αφησει τιποτα απ αυτες της δυο ρατσες...
γραφε να μαθαινουμε και εμεις οι γραμματιζουμενοι.. :tongue_smilie:που δεν ημαστε  τζελιγκαδες  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος ninja13

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #186 στις: Οκτωβρίου 30, 2012, 19:03 »
Φίλε Agiala,
καλά είναι τα προβατάκια, με στιβαρό τρίχωμα, γεροδεμένα, αξιόπιστα στα γάλατα που βγάζουν αλλά τα τραγιά είναι πιό αλανιάρικα, σκαρφαλώνουν καλύτερα στις πλαγιές  :laugh1:
Τη δουλειά τους πάντως όλα την κάνουνε.
 
Αυτό το θέμα βέβαια με το κουμπί του Zmax v1 (αυτή την πλακέτα χρησιμοποιεί και η Madvapes προς το παρόν) που συνεχίζει και δίνει ρεύμα αφού το αφήσεις το βρίσκω ενοχλητικό. Συνηθίζεται πιστεύω απο τους χρήστες που θα το δουλεύουν αποκλειστικά αλλά εμένα δεν μου αρέσει.
Και ένα ακόμη σημείο προσοχής για τα Z&Vmax (για όλα τα mods αλλά τα τραγιά είναι λίγο ευαίσθητα):
Μην σφίγγετε υπερβολικά τους ατμο/καρτο που χρησιμοποιήτε επάνω στο σώμα του mod. Ένα ελάχιστο σφίξιμο απο το σημείο που αισθάνεστε ότι τερματίσατε. Ιδιαίτερη προσοχή με τα Vivi που εξέχει ο πόλος τους και μπορεί να συμπιέσουν την επαφή του mod μας.
 
 

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #187 στις: Οκτωβρίου 31, 2012, 00:31 »
Να σας ρωτησω....
ειμαι ο μονος που εκνευριζομαι με την τακτικη των κινεζων ή οποιων με τα v1..v2..κοκ? Βγαζεις ενα προιον που δινεις στα specs καποια νουμερα και αποδεικνυεται οτι τα νουμερα ειναι..οτι κατσει... και βγαινεις μετα και λες: Α! εχω v2 στην αγορα και πουλαω... λιγες εβδομαδες μετα..!

Συγνωμη, αλλα αυτο δεν ειναι αποδειξη και παραδοχη αρχικου προβληματος στο αρχικο μοντ που πουλησες??  ???

Εγω το εχω παρει απο την madvapes που δινει και 90 μερες εγγυηση και δεν το αφησα ετσι. Τους ανοιξα ticket και εστειλα και μειλ στο καπακι λεγοντας τους τα εξης:

Παράθεση
Hello madvapes,

My account name is: xxxxxxxxxxxxx! and I have bought from you in order
000000000 the below:
- ZMax Variable Volt APV, Stainless 4129    $129.99 Ordered: 1 Shipped: 1
$129.99

In the info page you state: "There is a 90 Day warranty for device failures under normal use.".
Now, I have read on forums that the voltage is wrong on the Zmax and wondered why it was burning
cartomisers all the time at the normal voltage I use. I have seen the numbers on the tests and
it has been proved the Item in question has a fault with the Voltage not reading correctly; meaning
3 volts could be anything up to 3.8volts or even higher.

Considering the above the device fails to output the set voltage, therefor the warranty can be used.
One the other hand this is a tactic other resellers have started (total recall by sending back to smoktech
the v1 devices they sold requesting the v2 which outputs the correct values) and it would be logical we
(your customers) to have the same treatment.

I chose you for the purchase mainly because of the warranty and the trust in your firm. Please provide
me details on how to use the warranty in this case to replace my problematic Zmax with the new
fixed v2 one.

Best Regards

Εν ολιγοις λεγοντας τους οτι εχει αποδειχτει οτι το προιον ειναι ελαττωματικο και επιθυμω να χρησιμοποιησω την εγγυηση που αγορασα μαζι με το προιον. Καποιες εταιριες οπως η Alba vapours εχουν ξεκινησει ηδη total recall του v1 (παρεπιπτωντως οσοι το εχετε παρει απο εκει καντε dispute λεγοντας λιγο πολυ ο,τι λεω στην πρωτη παραγραφο για αλλαγη σε v2-πρεπει να το στειλετε και πισω βεβαια), αυτο ομως πρεπει να το κανουν ολες οι εταιριες. Δεν πρεπει να τα αφηνουμε ετσι αυτα ειδικα σε τετοια περιπτωση που η κατασκευαστρια εταιρια ουσιαστικα παραδεχεται την αστοχη αποκριση του v1 βγαζοντας αμεσως μετα τις μετρησεις απο τους χρηστες το v2.

Μια παρακληση μονο...
μην κανετε copy-paste το δικο μου μειλ... ::) πειτε το με τον δικο σας τροπο... αλλα πειτε το! να αρχισουν να βλεπουν οι εταιριες οτι πρεπει να παρεχουν υποστηριξη σε προιοντα που δεν εχουν καταφερει να ανταποκριθουν σε αυτα που λενε.

Το παραπανω αποτελει,τουλαχιστον, την προσωπικη μου αποψη για το θεμα..

Αποσυνδεδεμένος nikosq

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Το παλεύω
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #188 στις: Οκτωβρίου 31, 2012, 01:38 »
 Καλησπέρα, καλησπέρα
 Τελικά αγόρασα το Zmax v.1 μιας και το v.2 έχοντας παραπάνω το PWM (pulse-width modulation) for voltage regulation και διαβάζοντας αυτά http://www.e-cigarette-forum.com/forum/smoktech-max-vv-devices/327390-smoktech-zmax-owners-pics-tips-tricks-quirks-print.html  δεν θα με εξυπηρετούσε διότι: 1)δεν ατμίζω σε τόσα watt 2)επειδή πρόσφατα κυκλοφόρησε φοβήθηκα μη βγάλει και κανένα φιστίκι 3) τη διαφορά του δευτερολέπτου τη κουβαλάει και αυτό και 4) γέλασα όταν διάβασα και αυτό «…a Joye eGo and even a Joye 510 also use PWM». Μέχρι τώρα, το έχω ρυθμίσει στα 3.5 w με ωμική αντίσταση 2.1 Ohm δύο μπαταρίες (το προτιμώ διότι η step down διαδικασία που χρησιμοποιεί με τις δύο μπαταρίες –με τη μία step up- reflects the taste of liquid: much better αν και μου φαίνονται λίγο ........... αυτά :heat: ), η ποσότητα καπνού είναι ικανοποιητική διατηρώντας το άρωμα του υγρού, το κομβίον φαίνεται καλό (θα δείξει) και σε σχέση με το vmax πιο ελαφρύ. Έδωσα αρκετά χρήματα για τα δεδομένα μου αλλά ας πρόσεχα και να μη μου έπεφτε το vmax από δύο μέτρα  :wall: :wall: :wall:  και πάλι καλά που δούλεψε τόσο διάστημα http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,13037.msg521171.html#msg521171.
Αυτά θα τα πούμε Νίκος
 :bye:
 

ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗΣ ΛΕΞΗΣ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2012, 22:00 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος ninja13

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #189 στις: Οκτωβρίου 31, 2012, 01:53 »
Όχι, δεν είσαι ο μόνος που εκνευρίζεσαι urahara (κάτι αντίστοιχο είχα διατυπώσει για τις εκδόσεις του vivi στο σχετικό νήμα) αλλά στον ένα χρόνο που ατμίζω -και απο όσα διάβασα και έμαθα- θεωρώ ηλίου φαεινότερο και εύκολο να διαπιστώσει κανείς ότι το R&D των Κινέζων είμαστε εμείς - εννοώ η παγκόσμια ατμιστική κοινότητα.
 
Έχοντας αγοράσει το v2 SS Vmax απο το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, περίμενα (όχι και πολύ  :laugh1: ) να βγάλουν το v2 που παρήγγειλα απο Timemeast. Ενδεχομένως μέχρι να παραλάβω να έχουμε v3.
Αναμφίβολα, αυτή η "ακαριαία" αντίδραση των Κινέζων στα μηνύματα της αγοράς μειώνει σε μηδαμινούς χρόνους την μεταπωλητική αξία των προϊόντων που αγοράζουμε αλλά δεν την βλέπω ως αποκλειστικά αρνητική στάση. Απλά περιμένουμε λίγο πριν καταλήξουμε στην αναβαθμισμένη έκδοση της αρεσκείας μας.
Στον αντίποδα έχουμε την "αργή" αντίδραση της Provape στην αναβάθμιση του διακόπτη της σε 3,5Α απο 2,5Α ενώ είχε το feedback απο την αγορά. Άλλη "πολιτική" θα την χαρακτήριζα.
 
Περιμένω την απάντηση της Mad (η οποία δεν διαθέτει ακόμη το v2 απ' ότι είδα), βέβαια το οτι το μοντ υπολογίζει και απεικονίζει -εσφαλμένα- Vavg και όχι Vrms δεν συνιστά "device failure", αναμφίβολα όμως μπορεί να προβληματίσει κάποιους χρήστες όπως είδα εδώ και σε άλλα forum (δεν σε κατατάσσω σε αυτή την κατηγορία και δεν πιστεύω ότι στη χρήση σε μπέρδεψαν οι Vavg ενδείξεις ;D ).
 
Σκέφτομαι ακόμη ότι ένα επιπρόσθετο εμπόδιο στο ενδιαφέρον αίτημά σου προς τη συγκεκριμένη εταιρεία είναι οι σημαντικές ποσότητες Clearmax, Acrylimax κ.λπ. που διαθέτει τα οποία είναι "χτισμένα" επάνω στο v1.
 
Αναμένω τη συνέχεια...
 
(Εμένα περισσότερο με ενοχλεί αυτό που έγραψα πιό πάνω, ότι συνεχίζει να δίνει ρεύμα και μετά την απεμπλοκή του κουμπιού.)
 
 

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #190 στις: Οκτωβρίου 31, 2012, 01:57 »
@nikosq

πολλα VV χρησιμοποιούν PWM, αυτο δεν λεει κατι. Το Zmax εχει το καλο οτι ρυθμιζεις συγκεκριμενα βατ που θελεις να ατμισεις (πχ 8). Εσυ πραγματικα πρεπει να ατμιζεις γυρω στα 9,5βατ αν το εχεις στα 3,5βατ με αντισταση 2,1Ω.. Γιαυτο το λογο βγηκε το v2, να σου δινει οτι πραγματικα εχεις θελησει.

Οπως και να εχει, αφου σε καλυπτει και ειναι αυτο που εψαχνες... καλοατμιστο ;)

edit:
@ninja13
οχι μωρε... δεν με "μπερδεψαν" οι ενδειξεις...
αλλα οι διαφορες στην αποκριση απο το αναμενωμενο ηταν πολυ μεγαλυτερες απο οτι θα περιμενα οταν το αγοραζα διαβαζοντας τα specs (το % σφαλμα δεν το περιμενα τοσο μεγαλο, το 3βατ να ειναι ουσιαστικα 13). Το θεωρω device failure γιατι βγαινει μακραν εκτος προδιαγραφων, το για πιο λογο δεν πιστευω οτι αφορα/ενδιαφερει τον χρηστη..και τους μιλαω ως χρηστης και μονο. Η πιεση που θα ασκησουμε εμεις στην madvapes (πχ) θα μεταφερθει στην κατασκευαστρια εταιρια..και το point ειναι πως θα αντιδρασει αυτη.

Αυτο με το κουμπι ηταν το πρωτο που με ενοχλησε και εμενα :P
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2012, 02:10 από urahara »

Αποσυνδεδεμένος nikosq

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Το παλεύω
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #191 στις: Οκτωβρίου 31, 2012, 02:21 »
@ urahama

"Να σας ρωτησω...." συμφωνώ μαζί σου εφόσον παρατηρήσω ότι και εμένα καίει αντιστάσεις μου βγάζει καμένο θα κάνω κάτι ανάλογο . Έχεις απόλυτο δίκιο δίνουμε πολλά λεφτά και αν μη τι άλλο θέπουμε να δουλεύουν αξιοπρεπώς.

 ".....Γιαυτο το λογο βγηκε το v2, να σου δινει οτι πραγματικα εχεις θελησει." Πιστεύω ότι είναι και λίγο εμπορικά (marketing) παιχνιδάκια όλα αυτα,  έτσι λέγανε και όταν βγήκε το v1 και αντικατάστησε το Vmax. Ας δουλεύει όπως δουλεύει αυτό που έχω και ας βγούνε 100 versions απο πίσω. Δες το και ότι δεν ξέρεις τίποτε από βατ, ομ, αμπερ κλπ. σου αρέσει αυτό που ατμίζεις? ναι, ε ............ τότε τα πολλά v. όχι, ψάχτο αλλά πιστεύω ότι πολλές φορές διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο ή χάνουμε το δάσος.

καλό βράδυ και ευχαριστώ

 :bye:


ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗΣ ΛΕΞΗΣ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2012, 22:02 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #192 στις: Οκτωβρίου 31, 2012, 02:28 »
αν μη τι αλλο το να μας αρεσει αυτο που ατμιζουμε θελουμε ολοι..
καθως ειναι το μοντ ομως μιλια μακρια μου..θα βασιστω στα αναγραφομενα για να παραγγειλω,
δεν ειναι λογικο (ως χρηστης) να ζηταω μια καποια κοντινη σχεση των αναγραφομενων με την πραγματικοτητα?
Εξαλλου γιαυτο το παρηγγειλα

καλη σου νυχτα ;)

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #193 στις: Οκτωβρίου 31, 2012, 08:16 »
Και μία πληροφορία για το ClearMax που μόλις παρέλαβα:
ΔΕΝ δέχεται 2 18350 είτε Efest v.2 είτε AW (με βυζί). Εάν το βιάσετε, πιάνουν μιά δυό σπείρες απο το καπάκι στις AW μόνο, που είναι λίγο πιό κοντές απο τις Efest αλλά δεν είναι φυσικά αυτή η ενδεδειγμένη χρήση του mod με το πλαστικό σώμα.


Aυτές δεν θεωρούνται με pin?



Στο δικό μου τις παίρνει κανονικά , βιδώνει όλο το καπάκι χωρίς ζόρι

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #194 στις: Οκτωβρίου 31, 2012, 10:49 »
Πω πωωωωωω... :))
Ωραία πατέντα Γιώργο :thumpup:
Θέλει λίγο προσοχή όμως, όταν τις φτιάχνεις να μην ζεσταθούν πολύ, γιατί χαλάνε :yes:

 :respect: :respect: :respect:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2917 421193 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:35
από xristos99
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 144 41625 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 17:38
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1883 250191 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 12:41
από ThioVag
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158817 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 16021 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131518 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 292 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 311 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 312 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 454 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 286 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 768087 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966