vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

97 επισκέπτες, 4 χρήστες
patz, Tem, Jorge, babis1993

Twitter

Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours

Αποσυνδεδεμένος Pstelios

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #180 στις: Νοεμβρίου 08, 2012, 16:18 »
Το καλό.  Setup ατμιζει και κάθετα,  ο Μπουσαρντο δεν ξέρει την τύφλα του, για κανένα καρτο και πολυ του πέφτει O0

Στάλθηκε από το GT-I5800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #181 στις: Νοεμβρίου 08, 2012, 16:58 »
Καλό ειναι να κανουμε διάφορες δοκιμες!!
οσοι εχουν ορεξη βεβαια :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 08, 2012, 20:52 από ilias.2008 »

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #182 στις: Νοεμβρίου 08, 2012, 19:36 »
Το καλό.  Setup ατμιζει και κάθετα,  ο Μπουσαρντο δεν ξέρει την τύφλα του, για κανένα καρτο και πολυ του πέφτει O0

Στάλθηκε από το GT-I5800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Εγώ δεν σου δίνω άδικο αλλά και εγώ και ο Giannis Par απέχουμε ακόμη από ένα καλό σετάπ με σιγουριά... Εκ των πραγμάτων οδηγούμαστε στο να κάνουμε κινήσεις εκ του ασφαλούς... Αυτό του πρότεινα και εγώ...

Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #183 στις: Νοεμβρίου 08, 2012, 20:38 »
Κανείς δεν γεννήθηκε μαθημένος και όλοι στην αρχή πάνε ψάχνοντας και κάνουν και τα
πειράματα τους μέχρι να βρουν αυτό που τους αρέσει.
Όρεξη να χεις και καλή διάθεση και τα άλλα είναι εύκολα. Πατέντες όλοι κάνουμε προς
βελτίωση του ατμίσματος μας μέχρι εκεί που μπορεί ο καθένας.
Στο κάτω κάτω οι παλαιότεροι με την εμπειρία τους βοηθάνε όσο μπορούν με τις γνώσεις τους
όσο μπορούν τους νεότερους στο "στήσιμο" όπως οι νεότεροι θα βοηθούν κάποιους άλλους .
Όλες οι απόψεις και οι θέσεις δεκτές, για αυτό είμαστε εδώ.
Καμιά ιδέα για ... πατέντα έχουμε με τον cobra ?  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Pstelios

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #184 στις: Νοεμβρίου 09, 2012, 09:00 »
Αυτό που θέλω να πω, για να μην φανώ ξερόλας είναι ότι σε ένα σωστό setup, το υγρό ανεβαίνει ακόμα και κάθετα, δηλαδή στην "λογική" γωνία που τα έχουμε σηκώνοντας το μοντάκι και βάζοντάς το στο στόμα το υγρό πρέπει να φτάνει στην αντίσταση αβίαστα.
Στον cobra, επειδή στις τρύπες έχει σπυρόματα επειδή είναι όλες υποδοχές για βίδες, το mesh είναι αναγκαστικά λεπτό, άρα για να πάρεις αρκετό υγρό πρέπει να κάνεις δύο mesh στα 3ohm για να σου βγεί dual coil στο 1,5.
Εκεί ο ατμοποιητής ΔΕΝ έχει αντίπαλο γιατί από το mesh που έχεις πάνω στην τρύπα παίρνεις ντουμάνι και από το 2ο mesh παίρνεις χτύπημα!
Η άλλη λύση είναι 2 mesh δίπλα δίπλα, με 1 αντίσταση αλλά εκεί για να αντιμετωπίσεις το θέμα της απόστασης του αρνητικού πόλου πρέπει να βάλεις και λίγο σύρμα χωρίς αντίσταση στο κομμάτι αρνητικός πόλος - mesh. Εδώ το σετάρισμα είναι και πολύ πιο δύσκολο γιατί τα 2 mesh σχεδόν εφάπτονται και ο χώρος που έχεις για να στρίψεις είναι μικρός λόγω του μεγάλου πάνω παξιμαδιού του θετικού που χαμηλώνει το ύψος της αντίστασης.

Συγγνώμη για τους υπόλοιπους αλλά αυτά που λέω μπορεί να τα καταλάβει μόνο αυτός που έχει εικόνα του ατμοποιητή για να μπορεί να καταλάβει τι εννοώ με τις αποστάσεις και τα ύψη  :-[

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #185 στις: Νοεμβρίου 09, 2012, 18:57 »
Δεν σου δίνω άδικο και ούτε θέλω να προκαλέσω κόντρα (στα ποστ μου αυτήν την εντύπωση δίνω προφανώς αν και άθελά μου) και δεν λέμε και το αντίθετο απλά εδώ ακόμη παλεύουμε να πετύχουμε την μια αντίσταση που 2 και 3 mesh...

Αποσυνδεδεμένος genesis_rds

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari mini + Cobra
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #186 στις: Νοεμβρίου 10, 2012, 10:30 »
Καλημερα σας θα ηθελα να ρωτησω αν εχει παρατηρησει κανεις καμια διαρροη στο Cobra όταν το αφήνεις για πολλες ωρες οριζοντια? Γιατι κάθε πρωι που ξυπναω μου λειπει υγρο από το τανκ και η καμπανα είναι μουσκεμα!

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #187 στις: Νοεμβρίου 10, 2012, 10:43 »
Τα βιδάκια τα έχεις πάνω όλα???
Εγώ όταν τον είχα, δεν είχα το ένα βιδάκι....για να γεμίζω ποιο εύκολα, ποιός κάθεται να ξεβιδώνει-βιδώνει με το κλειδί κάθε τρεις και λίγο  :))
Μου έκανε διαρροή όταν ήταν οριζόντια για αυτόν τον λόγο.
Αν τα έχεις όλα πάνω....τότε κάτι άλλο είναι, μήπως το mesh σου έχει μεγάλη τρύπα εσωτερικά???

 

Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #188 στις: Νοεμβρίου 10, 2012, 10:43 »
Η καμπάνα κρατάει υδρατμούς από το άτμισμα και υγροποιούνται κάποια στιγμή.
Διαρροές δεν υπάρχουν αν μια  δυο φορές σε όλη τη διάρκεια πλένεις την καμπάνα
και σκουπίζεις με απορροφητικό χαρτί.  :)

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #189 στις: Νοεμβρίου 10, 2012, 10:47 »
Και να συμπληρώσω ότι αν είναι όντως διαρροές και δεν είναι υδρατμοί είναι καλό σημάδι ότι το τάνκ παίρνει επαρκή αέρα για καλύτερη τροφοδοσία.
Οπότε το αφήνεις όπως έχει και το ''παρκάρεις'' όρθιο ;)

Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #190 στις: Νοεμβρίου 10, 2012, 10:50 »
Γιώργο και πλαγιαστά να τον έχεις δεν υπάρχουν διαρροές ούτε για αστείο  :yes:
πλάι τον αφήνω και ποτέ δεν είδα διαρροές ... ότι έχει είναι στη καμπάνα από υδρατμούς

Αποσυνδεδεμένος genesis_rds

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari mini + Cobra
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #191 στις: Νοεμβρίου 10, 2012, 11:00 »
Χαίρετε είπα και εγώ να γράψω εντυπώσεις για το “φιδάκι”..
 
Θετικά:
-Πολύ ωραία κατασκευή και τα υλικά εξαιρετικά τιτάνιο και SS!
-Πολύ καλή γεύση και κτύπημα
-Δεν έχει βιδωτή καμπάνα έτσι την βάζεις όπου θέλεις και έχει 2 λαστιχάκια για να  μην βγαίνει εύκολα!
 
Αρνητικά:
-μεγάλο μέγεθος
-πρέπει να ξεβιδώσεις για να το γεμίσεις υγρό
 
Ουδέτερο:
-μικρή τρυπούλα εισαγωγής αέρα, (ουδέτερο για τον λόγο ότι ούτε καλό ούτε κακό ανάλογα με τον καθένα, στην αρχή μου ήταν σπαστικό αλλά μετά το συνηθίζεις!

Overall
Εξαιρετικός !!!!
 
(Όποιος θέλει προσθέτει διορθώνει  ;)
 
Η.Γ. Δεν έχω δοκιμάσει με 2 mesh όποτε αυτό ακόμα εκκρεμεί από μέρος μου.. Ελπίζω σύντομα να σας πω!

 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 12, 2012, 10:51 από genesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος nikos.1978

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Νίκος
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #192 στις: Νοεμβρίου 14, 2012, 16:09 »
Ερώτηση,
η τρύπα για μεγαλώσει θέλει ειδική μύτη ή κάνουν όλες?

και μία φωτογραφία:





Διαγραφή συνεχόμενου ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2012, 16:59 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #193 στις: Νοεμβρίου 14, 2012, 19:32 »
Μύτη? :confused1: :confused1:
Τρυπάνι εννοείς?
Αν ναι, τότε ναι! Κοβαλτίου. Και με χαμηλές στροφές. Και θελει ώρα. Και θελει να μην πας να τη διπλασιάσεις ή κατι τέτοιο γιατι θα ρουφάς σκέτο αέρα.
Αν είναι 1 χιλιοστό η τρύπα δοκίμασε να την πας στα 1,2 ας πουμε. οχι στο 1,5 ή 2.

Αποσυνδεδεμένος karakostas

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #194 στις: Νοεμβρίου 18, 2012, 16:35 »
Πρίν λίγες μερες σεταρισα τον κομπρα με πλάτος μες 3 εκατοστά στα1,8ωμ. Σήμερα σεταρισα και μια δεύτερη ανεξάρτητη αντισταση με το ίδιο πλάτος μες στα 3ωμ. Σύνολο 4,8ωμ δια 4 τελική αντίσταση 1,2 ωμ. Αποτέλεσμα υπερεπαρκης τροφοδοσια και χτύπημα. Το προβαρι δουλεύει στα 4,2 χωρίς ίχνος χότ σπότ. Γεύση τέλεια. Καλά λέει ο Στελιος.. ο κομπρα παίζει χωρίς αντίπαλο. Όταν χρειαστεί να αλλάξω κανθαλ δοκιμάσω με τρίτη αντίσταση. Αυτοί οι αυτοσχεδιασμοι με τρελαίνουν...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2012, 19:12 από karakostas »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1863 245940 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 25, 2024, 13:34
από tapantari
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572003 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1848 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121590 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 392 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326681 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8590 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297636 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827582 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511626 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios