vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

188 επισκέπτες, 3 χρήστες
lounik, Sergios, GeorgeGTS

Twitter

Αντικαταστήστε τον πολυεστέρα απο τα φίλτρα με χαρτί απο σακουλάκια τσαγιού

Αποσυνδεδεμένος Mythos

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Say Never
Μythos καλώς σε βρήκαμε :bye:
Πολύ ενδιαφέροντα τα βιντεάκια σου! :thumpup:
Μας έδωσες ιδέες για περαιτέρω ενασχόληση με το χόμπυ μας. :))

Euxaristo taxtsom,kalos sas vrika,

 Egw dokimasa kai mia xara doulevi to ergolio etsi  ;D

Αποσυνδεδεμένος freyarip

  • *
  • 95
  • Φύλο: Γυναίκα
Kαλως ηρθες και απο μενα φιλε Mythos (απο myphone?)!
Λοιπον στο θεμα μας τωρα, μην παιδευεστε με τα φιλτρακια (κριμα και το τσαγακι που παει χαμενο). Εχω σταματησει τα φιλτρα εδω και 6 μηνες (σε ολα μου τα ηλεκτρονικα) και κανω μονο dry smoking το οποιο ειναι και πιο υγειινο και πιο οικονομικο και βγαζει και πιο πολυ ατμο και δεν κολλανε αυτες οι ενοχλητικες ινες πανω στο ατμ. με αποτελεσμα να εχει χαλια γευση απο τις καμενες ινες. ;)

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Δηλαδη στάζεις μόνο στον ατμοποιητή???

Αποσυνδεδεμένος freyarip

  • *
  • 95
  • Φύλο: Γυναίκα
Ναι σταζεις απευθειας πανω στο ατμ εχοντας βγαλει εντελως το φιλτρο και η τελεια αναλογια ειναι 3 σταγονες για το 510 ή black line οπως το λεει το Nobacco και 2 σταγονες για τα υπολοιπα η.τ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Στο αμερικάνικο φόρουμ πολλοί είναι αυτοί που λένε καλά λόγια για αντικατάσταση του πολυεστέρα με το υλικό που έχουν τα φακελάκια τσαγιού σε σχήμα πυραμίδας, της Lipton. Δείτε το παρακάτω βίντεο:
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=25bk_E0DJ5g[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Και εγώ πλέον, στο σπίτι και στην δουλειά είναι στο στάξιμο. Έξω, με φιλτράκια...

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Quiz : φίλτρο γεμίσματος ...Ξέρετε τί είναι ?
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 08, 2010, 03:26 »
Λοιπόν, διαβάζοντας κάποια φόρουμ του εξωτερικού διαπίστωσα ότι έχει αρχίσει να γίνεται διαδεδομένο σαν υλικό "φίλτρου γεμίσματος" το TBF. Το TBF είναι το το υλικό από τα φακελάκια Lipton Pyramid!



Σύμφωνα με τις οδηγίες των "πειραματιστών", παίρνουμε το φακελάκι - πυραμίδα, αφαιρούμε το κορδονάκι και το ανοίγουμε όπως ανοίγουμε ένα σακουλάκι πατατάκια. Αδειάζουμε το περιεχόμενο και αυτό που μένει όταν ανοιχτεί τελείως θα έχει σχήμα παραλληλόγραμμο. Το κόβουμε στη μέση με ψαλίδι έτσι ώστε να δημιουργήσουμε δύο τετράγωνα. Παίρνουμε το ένα κομμάτι και το κάνουμε ρολό (όχι πολύ σφιχτό). Διπλώνουμε το ρολό και το τοποθετούμε έτσι όπως τοποθετούμε κανονικά τον πολυεστέρα αλλά με τις δύο άκρες προς τα πάνω. Αν χρειαστεί, κόβουμε τις άκρες  έτσι ώστε να μην εξέχουν από το πλαστικό, να φτάνουν ακριβώς στο χείλος. Τέλος, στάζουμε το υγρό μας (εγώ σε φιλτράκι evo έσταξα 8 σταγόνες) και είμαστε έτοιμοι για άτμισμα!  8)
Απ' ότι λένε οι ¨ειδικοί" είναι το καλύτερο, υγιεινότερο, πρακτικότερο, ανθεκτικότερο υλικό. Καλύτερο γιατί η γεύση του ατμού είναι καλύτερη,  υγιεινότερο γιατί το υλικό είναι ασφαλές για τα τρόφιμα (Food Grade) σύμφωνα με το FDA (αντίστοιχο του ΕΦΕΤ), πρακτικότερο γιατί το υγρό κατά το dripping εισέρχεται με μεγαλύτερη ευκολία και δεν χρειάζεσαι καν χαρτοπετσέτα και τέλος ανθεκτικότερο γιατί δεν "σαφρακιάζει", ξεπλένεται με νεράκι πανεύκολα και επαναχρησιμοποιείται αρκετές φορές.

Εγώ ατμίζω με αυτό εδώ 3 ώρες και βλέπω μεγάλη διαφορά στη γεύση (πολύ καλύτερη), στη τζούρα (πολύ πιο εύκολη) και στον ατμό (περισσότερο ντουμάνι). Έχω τη συσκευασία των 20 (δεν θυμάμαι τιμή), που σημαίνει 40 φίλτρα. Βάλε πόσες φορές θα χρησιμοποιήσω το καθένα (να μην το πλύνω 3 φορές?): 120.
Αν μπορούμε να βρούμε το TBF και σε ρολό όπως στη φωτό, ακόμα καλύτερα! ;)
P.S. Vape at your own risk! :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Καλά, έχει μεγαλώσει τόσο το φόρουμ πια που αρχίζω και χάνομαι κι εγώ που το ξέρω από τα γεννοφάσκια του!  :tongue_smilie: Οπότε δικαιολογημένα σου ξέφυγε.  :)

Αναφέρεται το θέα με τα φακελάκιαι πυραμίδα 3 μηνύματα παραπάνω από το παρόν. Πάντως γράφεις αναλυτικά τη διαδικασία. Δεν ξέρω αν συμφωνεί πλήρως με το βίντεο. Είμαι κουρασμένος τώρα για να κάνω συγκρίσεις.  :heat:

Εγώ που το δοκίμασα πάντως, δεν με έπεισε. Ίσως πρέπει να το ξαναπροσπαθήσω.
 

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Καλά, έχει μεγαλώσει τόσο το φόρουμ πια που αρχίζω και χάνομαι κι εγώ που το ξέρω από τα γεννοφάσκια του!  :tongue_smilie: Οπότε δικαιολογημένα σου ξέφυγε.  :)

Αναφέρεται το θέα με τα φακελάκιαι πυραμίδα 3 μηνύματα παραπάνω από το παρόν. Πάντως γράφεις αναλυτικά τη διαδικασία. Δεν ξέρω αν συμφωνεί πλήρως με το βίντεο. Είμαι κουρασμένος τώρα για να κάνω συγκρίσεις.  :heat:
Πώς μου ξέφυγε!  :o Δεν το είδα να συζητιέται και πουθενά! Όπως και να' χει πάντως, βρήκα το φίλτρο μου! Και το τσάι δεν πάει χαμένο! 2 σε 1! ;)

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Χωρις να εχω αποψη για τ αφιλτρα τσαγιου αφου δεν εχω δοκιμασει..θα ελεγα σε οσους ενδιαφερονται να δοκιμασουν πρωτα το φιλτρο ενυδρειου.
Κρατα για πολλα -πααρα πολλα γεμισματα ειναι ευπλαστο , και ασφαλες αν σκεφει κανεις ποσο ευαισθητα ειναι τα ψαρακια σε θεματα υγειας

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Χωρις να εχω αποψη για τ αφιλτρα τσαγιου αφου δεν εχω δοκιμασει..θα ελεγα σε οσους ενδιαφερονται να δοκιμασουν πρωτα το φιλτρο ενυδρειου.
Κρατα για πολλα -πααρα πολλα γεμισματα ειναι ευπλαστο , και ασφαλες αν σκεφει κανεις ποσο ευαισθητα ειναι τα ψαρακια σε θεματα υγειας

Φίλτρο ενυδρείου είναι το μόνο που δοκίμασα ακριβώς για τον ίδιο λόγο.
Δεν έκανα πολλές αναγομώσεις, τώρα πια αγοράζω άδεια από την Heaven που βγαίνουν πολύ φθηνά.
Τα φιλτράκια βέβαια στο τέλος δεν τα πετάω, μια και μπορεί κάποια στιγμή να τα κάνω αναγόμωση.

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Το προβλημα με τον πολυεστέρα για φίλτρο ενυδρείου είναι ότι βγάζει πολύ έντονη μυρωδιά καμένου όταν στεγνώσει. Σου ερχεται μια αηδία πλαστικούρα στο στόμα που σε κάνει να θες να αναψεις malboro. Ναι είναι φτηνός, αλλα δεν θέλω να μπαίνω στην διαδικάσια αλλαγης κάθε μέρα.

To "χαρτι" απο τις πυραμίδες lipton δεν το κάνει αυτό. Η αντοχή του είναι σαφώς μεγαλύτερη και δεν σου φέρνει μυρωδιά καμένου ΠΟΤΕ.

ΠΡΟΣΟΧΗ
κυκλοφορούν 2 είδη πυραμιδών. Ενα με χάρτινη υφή ημιδιάφανη και ένα με "πλαστική" διαφανη.  Αυτό που θέλουμε είναι το δευτερο. Εχω δοκιμάσει και το πρώτο αλλα λόγω τις πιο "χαρτένιας" συνθεσής του κατακρατεί πολύ υγρό που δεν περνάει ποτέ στον ατμοποιητη.

Επίσης με το γέμισμα του επιστόμιου με το lipton έχουμε πολυ πιο αραιο φίλτρο για την συγκράτηση eliquid. Καλο είναι λοιπόν να μην γεμίζουμε το φιλτράκι με όσο χωράει.
Για να γίνω πιο σαφείς την πρώτη φορα που το έκανα μετα χαράς γέμισα το φιλτράκι του Black line με 17 σταγόνες. Νόμιζα πως είμαι στον παράδεισο. Αποτέλεσμα υπερχειλίσεις και πολύ υγρό στο στόμα. 6-7 σταγόνες την φορά φτάνουν. Δεν χρειάζετε παραπάνω.

Για εμένα είναι η καλύτερη λύση μέχρι στιγμής μέχρι να βρούμε πιο είναι το υλικό "μυστήριο" που χρησημοποιούν  στα μαμα φίλτρα οι κινέζοι.

Δεν έκανα πολλές αναγομώσεις, τώρα πια αγοράζω άδεια από την Heaven που βγαίνουν πολύ φθηνά.

Συμφωνω. Σε 50αδες το κόστος είναι μικρό. Και επειδη έχω την τάση να δαγκώνω το πλαστικο μετα από μια εβδομάδα δεν βλέπετε  :)) Ετσι το πετάς και ξενιάζεις

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Για εμένα είναι η καλύτερη λύση μέχρι στιγμής μέχρι να βρούμε πιο είναι το υλικό "μυστήριο" που χρησημοποιούν  στα μαμα φίλτρα οι κινέζοι.

Ναι! Και μάλιστα αυτό το υπέροχο υλικό που έχουν στα 4075, το πλέον κατάλληλο.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Τα μαμα φίλτρα πολλές φορές είναι κατά πολύ χειρότερα του ενυδρείου ( βαζω Aqualon, δεν εχω ποτέ αίσθηση καμένου)
Πάντως ένας χρυσός κανόνας που έχω για το γέμισμα είναι
- Οσο το δυνατόν αραιότερος πολυεστέρας , αλλά όταν γυρίζεις ανάποδα το φίλτρο ( πριν το τοποθετήσεις στον ατμο )  να μη στάξει για 1 λεπτό τουλαχιστον.
Αν το κάνετε αυτό, σιγά σιγά βρίσκεις πόσο πυκνός πρέπει να είναι ακόμη και χωρίς δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Βελτιωμένη πατέντα με φίλτρο πυραμίδας lipton και πλαστικό καλαμάκι για να μην πηγαίνει χαμένη ούτε μια σταγόνα από το e-liquid.----> http://www.e-cigarette-forum.com/forum/cartridge-mods/52430-ptb-straw-mod-ptb-made-easy.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571338 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1608 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7632 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120975 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 596 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 323 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326182 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8455 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297181 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827310 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511097 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9500 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios