vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

101 επισκέπτες, 5 χρήστες
maprix, Kostik1982, manoslykos, ramon, nikpoth

Twitter

Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #180 στις: Ιουνίου 14, 2015, 11:16 »
Μπορείς να δοκιμάσεις 9άρα νικοτίνη ή κάποιο υγρό με πιο πολύ γλυκερίνη, π.χ. atmos ή hexocell/natura

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #181 στις: Ιουνίου 14, 2015, 11:21 »
Φιλε κωστη τα υγρα liqua  ενοχλουν κι εμενα γιατι εχουν πολυ pg,δοκιμασε αυτο που λεει ο φιλος doubt

Αποσυνδεδεμένος PerChi

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #182 στις: Ιουνίου 14, 2015, 15:21 »
Καλημέρα! πεντε μέρες με τον Κ1 αλλά μικρή διαφορά στον βήχα! Το υγρό είναι 12 liqua ! ίσως το ηλεκτρονικό τσιγάρο απλά  να με ενοχλεί!



Δεν είναι γενικά το ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να κάτσεις να το βρεις.
1. Γενικά στις αρχές είχα μεγάλο θέμα με κάψιμο - ξηρότητα - βήχα στον λαιμό λόγω διακοπής του ΚΤ.
2. Αλλεργίες αυτήν την εποχή οπού με το ΚΤ δεν ένιωθα και με το ΗΤ με ενοχλούν λίγο.
3.PG/VG (όταν ανέβασα την VG δεν με ενοχλούσε όσο πριν)Δοκίμασε υγρά με περισσότερο VG όπως σου λένε και τα παιδιά.
4. Νικοτίνη. (12αρα νικοτίνη με πολύ pg σε 0.5 subtank θα εβηχα 2 μέρες σίγουρα)
5.Ohm αντίστασης και σε πόσα watt την βαράμε.(Εγώ πλέον κάνω πάνω από 1.4 στα 10 περίπου watt)
6. Αρώματα.(Φτιάχνω 5 διαφορετικά υγρά με την ίδια σύσταση PG/VG/νικοτίνη και τα 3 με ενοχλούν, άρα έχω αλλεργία και σε κάποια αρώματα.)


Δοκίμασε και κάποια άλλα υγρά(high VG)  στον κ1 σε χαμηλά watt.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #183 στις: Ιουνίου 14, 2015, 16:34 »
αν και πολλυ λοιγο στο χωρο του ατμισματοσ εχω δει οτι εμενα πρωσοπικα με πειραζουν στο λαιμο την αλλοι μερα το πρωι πιο πολλυ τα αρωματα οπωσ πρασινο μηλο   ρετ μπουλ και γενικα ολα τα εντονα οξοινα εχω καταλειξη να  κανω μονο γλυκεσ γευσησ με πλλλυ χαμηλη νυκοτινη και σκετβη VG αν και παρα πολλα χρονια καπνιστησ δεν. μου αρεσουν πλεον  τα καπνικα

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #184 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 14:03 »
I need help....

 Άπο θες ο λαιμός με έχει πεθάνει. Σήμερα ξυπνησα χάλια και σίγουρα δεν είμαι άρρωστος. Εχθες όλη μέρα μέχρι το βράδυ έκανα μια βάση που έφτιαξα πρώτη φορά με vg 75%. Ποτέ δεν έχω περάσει το 50%. Επειδή θεώρησα πως φτάιει αυτή το βράδυ έριξα στο τανκ άλλο υγρό και αλλαξα βαμβάκι στον κφλ. Στην αντίσταση είδα μαυριλα και την σκουπισα με χαρτί. Βαρέθηκα να αλλάξω αλλά θα το κάνω σήμερα. Τι να φτάιει? Ή αντίσταση ήταν 6 ημερών και κάνω λιγότερα από 4 μλ ημερίσιως.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #185 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 20:26 »
Φίλε μου εγώ βαμβάκι αλλάζω κάθε φορά που γεμίζω (3,5ml) και αντίσταση κάθε δύο γεμίσματα.
Αλλιώς πιάνει "μπίχλα" η αντίσταση και σίγουρα αυτή την βρώμα την ατμίζεις και πάει στο λαιμό.
Τώρα αν με σκέτη βάση σου μαυρίζει η αντίσταση π.χ. στο δεύτερο γέμισμα κάπου έχεις πρόβλημα και σου καίει - μαυρίζει το βαμβάκι (υποτροφοδοσία ή πολλά Watts). :)
Η συχνή αλλαγή βαμβακιού και αντίστασης δεν κοστίζει σχεδόν τίποτα αλλά κάνει καλό στην υγεία. ;)

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #186 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 20:58 »
καταρχή αρώστησα.


καλό ειναι αυτο γιατι δεν χρειάζετε να ψάχνω τι φταει στο ητ. απλα περασαν πολλες ώρες μέχρι να αρχίσω να το νιώθω.


τα υπόλοιπα θα τα γράψω στο νήμα το kfl γιατι μάλλον έχω θεματα που λεει και ο γονίδης  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #187 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 21:03 »
Περαστικά να είναι φίλε μου :bye:

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #188 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 21:05 »
σε ευχαριστώ πολυ!

Αποσυνδεδεμένος orca

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #189 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 03:05 »
να πω και εγω την εμπειρια μου πανω στο θεμα
νεος στο η.τ ατμιζω περιπου 2μιση μηνες με 70/30 vg/pg με 7 νικοτινη και 8-10 mm την μερα με καπνικα αρωματα τον τελευταιο 1μιση μηνα τα υγρα τα κανω εγω και εκτος απο το γνωστο θεμα του λαιμου στις αρχες 2-3 μερες του ατμισματος δεν ειχα αλλο θεμα με τον λαιμο
εως καποια στιγμη που πηρα το αρωμα Tobacco της TPA φτιαγνω το υγρο με τις παραπανω αναλογιες το αφηνω μια εβδομαδα για ωριμανση και το δοκιμαζω μετα απο καμια 15αρια τζουρες ο λαιμος ξαφνικα σαν να καταπινα σπασμενα γυαλια αλλαζω υγρο με αλλο αρωμα τα ιδια αλλο υγρο με αλλο αρωμα τα ιδια δεν μπορουσα να κανω ουτε μιση τζουρα ο λαιμος γυαλοχαρτο
διαβαζω στο φορουμ για αρωματα που περιεχουν δοσεις οινοπνευματος να αφηνουμε ανοικτα μπουκαλια να εξατμιστει κλπ κλπ
δεν γνωριζω αν το συγκεκριμενο αρωμα εχει οινοπνευμα αλλα αφησα ανοικτο για 2 μερες το καπακι του μπουκαλιου που ειχε το υγρο που εκανα με το Tobacco της TPA με 5-6 ενδιαμεσες αναδευσεις
το αποτελεσμα εχασα ελαχιστα απο γευση ισως και καθολου αλλα ουτε ιχνος απο προβλημα στον λαιμο

Αποσυνδεδεμένος Αράπης

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #190 στις: Απριλίου 04, 2016, 01:52 »
Τέσσερα χρόνια στο άτμισμα παρατήρησα πως από άρωμα σε άρωμα έχει διαφωρά το ίδιο στης βάσεις.Για να αποφεύγουμε δυσάρεστες ενοχλήσεις σε λάρυγκα λαιμό κ.τ.λ μόνο με δοκιμές μπορούμε να το πετύχουμε.Ατομικά ο καθένας έχει διαφωρετικές αντιδράσεις στα Υγρά.Πρόσφατα σε αλλαγή που έκανα σε βάση με άλλης εταιρίας μου προξένισε γρατζούνισμα στο φάρυγκα.Η αναλογία ήταν 50/50.Έτσι αύξισα την VG στο 70%.Και τα προβλήματα έφυγαν.Άρα η νέα μάρκα VG δεν έδενε με την PG που είχα στην αναλογία 50/50.Σ'αυτό συμπέρασμα καταλήγω.

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #191 στις: Απριλίου 04, 2016, 07:10 »
Καλημέρα σε όλους!!

Σε μένα, αυτό το γδάρσιμο- ξύσιμο στον λαιμό με τον έδιναν μόνο οι βάσεις (χρησιμοποιώ πάντα 50/50) χωρίς να έχω δοκιμάσει να ανεβάσω τα ποσοστά της VG γιατί θέλω ισορροπία.  Και βέβαια ασχέτως αρωμάτων  DIY.
Άρα, με μια - δυο αλλαγές στις βάσεις μου κατέληξα και δεν έχω κανένα τέτοιο πρόβλημα πλέον.

Αποσυνδεδεμένος Αράπης

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #192 στις: Απριλίου 04, 2016, 22:34 »
Έτσι.Εγώ παρατήρησα πως το σύμπτωμα εμφανιζόταν απο τη μεριά που είχα το επιστόμιο στο στόμα (είτε αριστερά είτε δεξιά).Όταν το κρατούσα με αριστερό χέρι εμφανιζόταν το γδάρσιμο απο αρίστερα και προς της αμυγδαλές κοντά.Και αντιστρόφος το αντίθετο με το δεξί χέρι.Συνήθεια έχω το επιστόμιο να το τοποθετό στην άκρη στα χείλη.Κουφώ αλλά γεγονός.

Αποσυνδεδεμένος akis8607

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #193 στις: Απριλίου 06, 2016, 21:41 »
εμενα μου δημιουργησε μεγαλο προβλημα στο λαιμο το nobacco number 2 .... δεν μπορουσα να καταπιω ουτε να μιλησω... μου πρηστηκε ο λαιμος ...

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #194 στις: Απριλίου 07, 2016, 12:34 »
Αλλεργική αντίδραση;
Να προσέχεις

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2331 240836 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:39
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4690 500788 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 20:49
από Xameno_Skli
Hashtag Shake and Vape 0 174 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12491 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21319 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111013 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan