vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

El Toro Υγρα...

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
El Toro Υγρα...
« στις: Ιουλίου 21, 2012, 10:09 »
Ανοιγω αυτο το θεμα εδω καθως τα αλλα που υπαρχουν σχετικα ειναι σε πινακες εμπορων και δεν μπορει να γινει ελευθερος σχολιασμος...



Απο οτι καταλαβα τα εν λογω υγρα περιεχουν μεσα στο μπουκαλακι φυλλα καπνου με σκοπο να κανουν το υγρο πιο... καπνικο...

Δεν ξερω ρε παιδια, αλλα με εμενα αυτο με ανησυχει λιγο... Δεν υποτιθεται οτι με το ατμισμα παιρνουμε ΜΟΝΟ την νικοτινη, που ειναι η εξαρτισιογονος ουσια, και ισχυριζομαστε οτι καμια αλλη επιβλαβης ουσια δεν περναει στον οργανισμο...? Με βαπτισμα φυλλου καπνου με στο υγρο εξακολουθει να ισχυει αυτο??

Καποια reviews ισχυριζονται οτι η El Toro Grande επαναπροσδιοριζει τα στανταρς σχετικα με τα ατμιστικα υγρα αλλα εμενα με αφηνει προβληματισμενο... Απο οτι καταλαβαινω (γιατι δεν εχω δοκιμασει) ειναι οτι βαπτιζεις στο υγρο τα φυλλα καπνου για καποιο χρονικο διαστημα και μετα χρησιμοποιεις ενα φιλτρο για να "καθαρισεις" το υγρο απο τα πιο μεγαλα σωματιδια/κομματακια που πλεον εχει λογω του βαπτισματος. Δηλαδη πιο μικρα, που δεν τα πιανει το φιλτρο δεν υπαρχουν?

Και επιπλεον... οι μελετες που γινονται τωρα τελευταια πανω στα ατμιστικα υγρα τα εχουν μεχρι στιγμης αποδειξει οτι ειναι ανευ βλαπτικων ουσιων για τον ανθρωπο (και ειναι σημαια της ατμιστικης κοινοτητας αυτο). Οταν θα αρχισουν να αναλυσουν και αυτα τα υγρα τι θα γινει....? Θα εξακολουθει ο κοσμος να πιστευει οτι καμια βλαπτικη ουσια δεν υπαρχει στα ατμιστικα υγρα...? ???

Τελος, αφου ειπα ολες μου τις ανησυχιες.... Δεν το εχω δοκιμασει.... Καποιος που εχει δοκιμασει ενα τετοιο υγρο, μπορει να μας πει την γνωμη του...?

Edit:σβήστηκε εσφαλμένη εντύπωσή από λάθος μεταφραση
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2012, 19:04 από urahara »

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: El Toro Υγρα...
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 21, 2012, 10:55 »
 :o :o :o
Ευχαριστώ για την ενημέρωση και αφού επιβεβαιώσω τα λεγόμενά σου (αν και δεν έχω λόγο να μην σε πιστέυω), δεν θα τα δοκιμάσω ΠΟΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: El Toro Υγρα...
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 21, 2012, 12:57 »
Όπως κάνουν τελευταία όλες οι ΣΩΣΤΕΣ εταιρίες και βγάζουν πιστοποιητικά για τα υγρά τους,
έτσι θα πρέπει να γίνει και εδώ...  ;)

Αποσυνδεδεμένος kalydnos

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: El Toro Υγρα...
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 21, 2012, 13:07 »
επειδη γνωριζω σχετικα τα στανταρ του συγκεκριμενου χημειου και οι αναλυσεις των EL TORO ειναι απιστευτα υψηλα δεν υπαρχει πουθενα μετρο συγκρισης

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: El Toro Υγρα...
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 21, 2012, 13:21 »
πολυ ενδιαφερον αυτο που λες kalydnos...

Επειδη εψαξα ολο το houseofliquid μπορεις να μου ποιο ειναι το συγκεκριμενο χημειο που εχει κανει τις αναλυσεις αυτων των υγρων?

Το ρωταω επειδη πιστοποιητικα ή οποιαδηποτε χαρτια δεν βρηκα στην σελιδα τους....

Μιας και γνωριζεις λοιπον τα στανταρ του συγκεκριμενου χημειου πες μας σε παρακαλω...
- ποιο ειναι αυτο το χημειο που τα εχει αναλυσει
- ποια ειναι τα στανταρ του
- ποια ηταν τα αποτελεσματα των αναλυσεων των υγρων αυτων που ειναι απιστευτα υψηλα και δεν υπαρχει πουθενα μετρο συγκρισης

Edit: Συγνωμη κιολας... αλλα με προβληματιζει και αυτο....
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10400.msg385086.html#msg385086
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 21, 2012, 13:34 από urahara »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: El Toro Υγρα...
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 21, 2012, 14:01 »
Κατανοώ τον προβληματισμό σου.
Νομίζω ότι η εταιρία μιλάει για καπνά που δεν αναπτύχθηκαν με εντομοκτόνα και φάρμακα.
εν τούτοις και μόνο η φράση, ότι πιο κοντά στο κάπνισμα, είναι ενδεικτική.
Αν έχεις οποιαδήποτε επιφύλαξη, απλά μην τα ατμίζεις.
Η χρήση απευθείας προϊόντων καπνού είναι κάτι το εντελώς ξεχωριστό και ως τέτοια πρέπει να αντιμετωπίζεται. Σίγουρα πάντως είναι πολύ πιο ακίνδυνα από το κάπνισμα (και την καύση)


Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: El Toro Υγρα...
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 21, 2012, 14:06 »
Τα θεωρω και εγω πιο ακινδυνα... αλλα τι να λεει...? Ειναι ακινδυνα?? Σε αυτο δεν μπορω να απαντησω.
Οτι δεν θα τα ατμισω... αυτο ειναι σιγουρο. Ο σκοπος του νηματος δεν ηταν να πω δημοσια οτι δεν θα τα ατμισω. Ο σκοπος του νηματος ειναι να γινει συζητηση και ενημερωση σχετικα με την ασφαλεια αυτων των υγρων.

Δεν ξερω αν περα απο την κατανοηση μοιραζεσαι και τον προβληματισμο μου, αλλα πραγματικα θα ηθελα να εξαληφθουν στο τελος αυτης της συζητησης οι "σκοτεινες" περιοχες σχετικα με αυτες τις τεχνοτροπιες παραγωγης υγρων... Μακαρι... και περιμενω/ελπιζω να το δω. Οχι για μενα, για ολους μας..

Και κατι τελευταιο... η εταιρια ΛΕΕΙ οτι δεν χησιμοπιοηθηκαν φυτοφαρμακα/εντομοκτονα.... με καποιο τροπο (εργαστηριακη αναλυση πχ) δεν πρεπει να το δειχνει κιολας αυτο?? ???

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: El Toro Υγρα...
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 21, 2012, 14:16 »
γάλα πίνεις;;
Αν έχεις δοκιμάσει απευθείας από χωριό, πιστεύεις ακόμη τα περί έλλειψης συντηρητικών;
Αν το έχεις αφήσει 20 μέρες και ακόμη δεν έχει χαλάσει, εξακολουθείς να πιστεύεις τα περί αγνότητάς του;
Να μη συνεχίσω για τα υπόλοιπα τρόφιμα και για το τι ουσίες καταναλώνουμε καθημερινά.

Τον προβληματισμό τον έχω, αλλά θα δοκίμαζα.
Το θέμα του πόσο πιστεύουμε ή όχι τον κατασκευαστή, μπορεί να γίνει μεγάλο γαϊτανάκι.
Για τον συγκεκριμένο, δεν είμαι δύσπιστη. Από κει και πέρα, μόνο ανάλυση θα μας αποδείξει στα σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: El Toro Υγρα...
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 21, 2012, 14:22 »
Βασικα γαλα δεν πινω... μου κανει κακο...

Δεν ειμαι φαν του κινηματος "τα παντα πρεπει να ειναι αγνα", αλλα Πετρα, εκτος απο την πισσα της καυσης, οι καπνιστες γινονται ατμιστες για να αποφυγουν και ενα σωρο αλλες χημικες ουσιες και καρκινογονες ουσιες που βρισκονται στα φυλλα του καπνου (ακομη και ραδιενεργες αν θυμαμαι καλα).

Καθομαστε και γυριζουμε πισω τωρα σε τετοιου τυπου ουσιες, ενω με το ατμισμα διακυρησουμε οτι τις εχουμε πλεον αποφυγει? ??? Μου φαινεται οτι χανουμε μια νικη εδω...

Οπως και να εχει, η πρωτη εικονα ειναι "προβληματικη" για την ιδια την τεχνοτροπια παραγωγης του υγρου (δεν με ενδιαφερει πως λεγεται η εταιρια). Σε αυτην την φαση, ναι, θα ηθελα καποιος να μου δειξει/αποδειξει οτι δεν μεταφερονται οι χιλιαδες ενοχλητικες ουσιες του καπνου στο ατμισμα...

Αποσυνδεδεμένος hemlock

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: El Toro Υγρα...
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 21, 2012, 14:36 »
Urahara...Κατα 99% είναι διαφημιστικό τρυκ (το πολλύ πολλύ να αλλιώνει την γεύση το/τα φύλλα καπνού)...Είναι σαν την τεκίλα με το σκουλικάκι μέσα (mezcal)...
Πιθανώς αδιάφορο προϊόν  (άλλη μια γεύση, αν θες, που είναι υποκειμενικό αν θα σε αρέσει)...

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: El Toro Υγρα...
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 21, 2012, 14:45 »
Το θεμα μου δεν ειναι με τις διαφημισεις... Ας βαλουν και επιγραφη στο φεγγαρι αν θελουν...
το θεμα μου ειναι στο υγρο που θα εχει γινει "τσαι" με φυλλα καπνου...

Ερωτηση: μονο το "αρωμα" καπνου θα παρει?? τιποτε αλλο απο τα φυλλα καπνου?
καποιος χημικος θα μπορουσε να μας διαφωτισει καλυτερα, αλλα η απλη, χωριατικη, λογικη μου λεει οτι οποιαδηποτε ουσια μπορει να απελευθερωθει απο το φυλλο καπνου και να περασει στο υγρο που θα ατμισει ο χρηστης.

Επιπλεον στα grande δινουν και κατι σαν φιλτρο μαζι, για να φιλτραρεις το υγρο απο τα μικρα κομματακια φυλλου καπνου (οπως κανουμε στο τσαι ενα πραγμα). Ειναι σοι φιλτραρισμα αυτο για τις χημικες ουσιες που θα εχουν περασει στο υγρο?

Δεν ξερω..δεν ξερω.... αυτο μου κανει στις παλιες παντεντες βρασιματος καπνου που κανανε καποιοι παλια για να φτιαξουν τα δικα τους υγρα... Το κανει εταιρια αυτο τωρα επισημα, το βαζει σε μπουκαλακι και το πουλαει ως πρωτοποριακο...?

Ασχετα με τα διαφημιστικα κολπα, δηλαδη, εμενα μου φαινεται επικινδυνο... Ελπιζω να με διαψευσουν αυτοι που ξερουν καλυτερα..

Αποσυνδεδεμένος dimkor

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: El Toro Υγρα...
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 21, 2012, 15:30 »
Γνωστό υγρό καπνικό...πασίγνωστη εταιρεία...με αναλύσεις... :yes:
24 ώρες περίπου χρήσης 6ml ...3,7 volt -1,8 Ω  με χαλαρό στρώσιμο... :thumpup:
χωρίς καμμένο -dryburn, με άριστη τροφοδοσία (dripping) ... :yes:
 :sfyrigma:
 :bye:
 :swimming:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: El Toro Υγρα...
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 21, 2012, 15:36 »
Οκ... λιγο οφ τοπικ ομως... δεν καταλαβαινω την συνδεση με τα el Toro υγρα και τις μεθοδους παρασκευης τους..

Το φυτιλι απο πανω ειναι στα κακα του τα χαλια....
Ισως και να φταει το υγρο, ισως το φυτιλι... δεν ξερω και το βρησκω σχετικα αδιαφορο γιατι το οπτικο δεν μου λεει κατι. Οι αναλυσεις, απο την αλλη, των υγρων πριν και οι αναλυσεις του ατμου μετα θα μπορουσαν να μου πουν κατι.

Με ενδιαφερουν οι ουσιες που περνουν στον ανθρωπινο οργανισμο και οχι αν φαινεται ή οχι ομορφο ενα φυτιλι μετα απο χρηση...

Απ: El Toro Υγρα...
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 21, 2012, 15:39 »
Δηλαδή Urahara αν πάρω ένα υγρό και ρίξω μέσα ρίγανη ή φύλλα από δυόσμο ή φύλλα
από μαϊντανό κάνει να το ατμίσω ? ή να ρίξω μέσα καπνό από τα σακουλάκια του εμπορίου
θα πάρω γεύση καπνική ? μάλλον όμως είμαι εκτός θέματος δεν έχω καταλάβει .........

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: El Toro Υγρα...
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 21, 2012, 15:41 »
Δεν εισαι εκτος θεματος Γιαννη....
Ενα "τσαι" μπορει να ειναι πολλων γευσεων...

Η τεχνοτροπια που αναφερεις ειναι συγγενικη απο οτι καταλαβα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 44 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 46 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325013 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8127 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1119622 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296519 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826567 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510160 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9377 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156174 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570562 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245340 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios