vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

192 επισκέπτες, 6 χρήστες
Milarepa, lagoudakis, Sergios, mathimatikos1966, karmakoma, GeorgeGTS

GG ΠΗΝΕΛΟΠΗ

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #375 στις: Ιουνίου 30, 2012, 16:29 »
Κάτοχος της "Πόπης" από χθες το βράδυ και έχω να πω πως είναι απίστευτη τελικά :thumpup:
Πέρα από ένα ελαφρύ ζόρι που είχα με το μικρό παξιμάδι του πόλου, το οποίο λύθηκε βάζοντας λίγο βαζελίνη, όλα λειτουργούν άψογα.
Από θέμα απόδοσης γεύσης είναι κλάσης ανώτερη απ τον Οδυσσέα, τον ξεπέρασε για πλάκα τελείως.
Έχει αρκετά καλό χτύπημα (δυνατό), χλιαρό προς ζεστό ατμό με αρκετή παραγωγή και εξαιρετική τροφοδοσία.
Γουργουρίσματα, μπουρμπουλήθρες, διαρροές, κλπ τίποτα απολύτως. (ευτυχώς)
Να σημειώσω πως με το που άνοιξα τα κομμάτια που απαρτίζεται πέρασα σε όλα τα σημεία που βιδώνουν βαζελίνη, γιατί στην αρχή είχαν ένα θέμα.
Αν και δεν είναι σωστή η σύγκριση μεταξύ τους, η "Πόπη" είναι εξίσου καλή σε απόδοση γεύσης με το DID παρ όλο που είναι με φιτίλι.
Από εμφάνιση δε το συζητώ καν πως είναι πανέμορφη.
Κλείνοντας να πως με το Provari, αλλά και γενικότερα με όλα μου τα VV mods, παίζει άψογα.
Τη προτιμώ στο Vmax λίγο περισσότερο λόγο σπειρώματος μιας και έχει πιο άνετη τζούρα.
 :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2012, 17:05 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος Georgestil

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
  • ΤΟ ΚΟΨΑ ΤΟ ΡΙΜΑΔΙ
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #376 στις: Ιουνίου 30, 2012, 17:10 »
Επειδη δεν το βρίσκω μπορείτε να μου πείτε μήκος και διαμετρο


Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #377 στις: Ιουνίου 30, 2012, 17:13 »
Διάμετρος 17mm και μήκος/ύψος 70mm  με το επιστόμιο ή 50mm χωρίς. :bye:

Αποσυνδεδεμένος chriscorfu88

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #378 στις: Ιουνίου 30, 2012, 17:24 »
Καλησπέρα και από εμένα  :bye:
κάτοχος από προχθές και εγώ της "πόπης". Με το που παρέλαβα κατευθείαν βράσιμο σε γάλα βαζελίνη στα ο-ρινγκ και συναρμολόγηση.
πρώτη διαπίστωση το αξονάκι που καταλήγει στον πόλο καθώς το βίδωσα δεν ήταν ευθυγραμισμένο. επίσης αρκετό ζόρι να βιδώσει το σώμα του άτμο στην βάση.
τέσπα σετάρω με την έτοιμη αντίσταση που είχε η συσκευασία γεμίζω και μπουμπουνάω στο provari. για κλάσματα δευτερολέπτου σκέφτομαι ας έχει παναγιά μου καλύτερη γεύση από τον Οδυσσέα. και...... όντως απόδοση γεύσης πολύ ανώτερη και όγκος ατμού πολύ καλύτερος.  ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ είπα γεία σου ποπάρα με τα ωραία σου :respect:
Συνεχίζω να απολαμβάνω την καραμελίτσα μου και συνεχώς γεύση και ντουμάνι βελτιώνεται. Mετά από καμιά ώρα και αφού έχω ανοίξει την καμπάνα λίγο και ντουμανιάζω το δωμάτιο ακούω μπουρμπουλίθρες  :confused1: και μετά από 2 λεπτά είχε πλημυρήσει ο πόλος του provari και η ποπίτσα έχανε υγρό ασύστολα από κάτω.  :eyesplash:
κλείνω καμπάνα φυσάω τίποτα συνεχίζει και χάνει. αδειάζω το υπόλοιπο υγρό λύνω τον ατμο και παρατηρώ ότι για να βγάλω το repairable κομμάτι από την βάση ίδρωσα κυριολεκτικά και είδα ότι το ο-ρινγκ στον πόλο είχε παρασύρει και το παξιμάδι. ρίχνω ένα σφύξιμο με το κατσαβίδι στην βίδα εσωτερικά του κεραμικού προσέχω να έχω σφίξει αρκετά το παξιμάδι και ξανασυναρμολογώ παρατηρώντας για ακόμα μια φορά ότι το βίδωμα του repairable κομματιού στην βάση έχει ζόρι ώστε να σκάσει μύτη ο πόλος από κάτω. Γεμίζω και αρχίζω να ατμίζω όλα καλά όπως και την πρώτη φορά ανοίγω την καμπάνα λιγο και συνεχίζω και στα καλά καθούμενα πάλι με την καμπάνα σταθερά λίγο ανοιχτή μπουρμπουλίθρες και μετά από λίγο πλυμμήρα. τι έγινε ρε π@υστ@ λέω ξινοί μου βγήκαν οι έπαινοι :wall: :wall:
τηλέφωνο εχθές στον Βασίλη για κανά γιατρικό και μου λένε ότι θα πρέπει να μην βιδώνω πολύ το σώμα του άτμο στην βάση γιατί ξεχειλώνει το ο-ρινγκ και πλυμμηρίζει από τον πόλο και επίσης καθώς ατμίζω και ανοίγω την καμπάνα για σωστή τροφοδοσία όταν αισθανθώ μπουρμουλίθρες να κλείνω την καμπάνα και να συνεχίζω έως ότου πρέπει να την ανοίξω ξανά και ακούσω μπουρμουλίθρες να κάνω ξανά το ίδιο και έτσι θα ατμίζω χωρίς πρόβλημα  :confused1: :confused1:
μου ακούστηκε πολύ άσχημα αυτό γιατί στον Οδυσσέα ποτέ δεν χρειάστηκε να ανοιγωκλείνω την καμπάνα για να μην πλυμμηρίζει ο άτμο ??? ???
Ακολουθώ την συμβουλή τους και βλέπω ότι ο κύριος που μιλούσαμε είχε δίκιο :dontknow:
έτσι συνεχίζω και ατμίζω έως τώρα ανοιγοκλείνοντας την καμπάνα όταν καταλαβαίνω μπουρμουλίθρες και είμαι μια χαρά.
μου κάνει εντύπωση ενώ είναι βελτιωμένη σε όλα η Πηνελόπη σε σχέση με τον Οδυσσέα η λειτουργία της είναι πιο περίπλοκη  :wall:
επίσης άλλοι φίλοι κάτοχοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα στην λειτουργία της και πουθενά δεν διάβασα εδώ την λύση του ανοιγοκλεισίματος της καμπάνας που με συμβούλεψαν από τον επίσημο διανομέα των gg προιόντων.
Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο αλλά αυτή είναι η πρώτη μου εμπειρία με την Πηνελόπη που συνεχίζω πραγματικά να απολαμβάνω ασταμάτητα  :thumpup: :thumpup: 

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #379 στις: Ιουνίου 30, 2012, 17:37 »
Για να βρεις το πόλο στο Provari βιδώνεις πρώτα τη βάση της Πηνελόπης και μετά το repairable part.
Έτσι σίγουρα δε θα ζοριστεί καθόλου το o-ring.
Επίσης, καμπάνα δεν ανοίγεις εφόσον δεν παρατηρείς αλλοιώσεις στη γεύση ή αίσθηση καμένου.
Όταν συμβεί τότε ανοίγεις σιγά-σιγά τη καμπάνα δοκιμάζοντας παράλληλα σε ποιο σημείο η γεύση είναι καλή.
Εγώ από χθες το βράδυ έχω ανοιχτή καμπάνα 1.5 στροφή και δεν έχω ούτε διαρροές ή κάτι ανάλογο με αυτά που αναφέρονται.
Σημείωση πως δεν γέμισα μέχρι τέρμα με υγρό στα 3ml αλλά περίπου 2.5ml, δε ξέρω μήπως παίζει και αυτό ρόλο...
Μπορεί να παίζουν ρόλο και τα volts...
Έχω βάλει την έτοιμη αντίσταση στα 1.7 Ohms που μέτρησα στο Provari και ατμίζω στα 4-4.2 Volts απροβλημάτιστα.

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για την Πηνελόπη
« Απάντηση #380 στις: Ιουνίου 30, 2012, 17:42 »
επειδή εγώ πήρα έτοιμες αντιστάσεις και ακόμη μα8αίνω να τις φέρνω σβούρα στο φυτίλι.... δεν δοκιμάζει κάποιος χριστιανός αυτή τη πατέντα να μας πει εντυπώσεις ?

http://www.youtube.com/watch?v=w5cdHF7L4Wg&feature=player_embedded

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 529
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #381 στις: Ιουνίου 30, 2012, 17:45 »
Η καμπάνα από ότι κατάλαβα όσων αφορά το άνοιγμα δεν θέλει υπερβολές  , αυτό γιατί η Πηνελόπη έχει μεγαλύτερη πίεση , είναι ποιο στενή και ποιο ψηλή και με μεγαλύτερη χωρητικότητα από τον Οδυσσέα σε shord mod , έχει καλύτερη τροφοδοσία από τον Οδυσσέα , απλά πρέπει να βρεις το σημείο G ( άνοιγμα καμπάνας) . Δείχνει να υπάρχει ένα θέμα με τα rebuildable και το πώς κάθετε στην βάση , αλλά σημαντικό είναι ο πόλος να είναι κεντραρισμένος , αυτό λύνει σημαντικά και το θέμα μπουρμπουλήθρας.
Δυο σημεία θέλουν προσοχή για να είναι στο κέντρο ο πόλος , η φλατ ροδέλα και το δέσιμο του σύρματος  (το είπε σε προηγούμενα post ο Ωμέγα) θέλει ούτε μια στροφή και σφίξιμο λίγο το παξιμάδι , δεν θα πάει πουθενά το σύρμα.
Εγώ σήμερα να πω την μαύρη αλήθεια είναι η πρώτη φορά που σκέφτηκα να πουλήσω τον Οδυσσέα μετά από 5 μήνες καθημερινής χρήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #382 στις: Ιουνίου 30, 2012, 17:48 »
Πιστεύω πως είναι η αρχή ακόμη...
Αν θυμηθούμε σε κάθε επισκευάσιμο τις πρώτες μέρες που περνά κάποιος χρήστης σχεδόν πάντα υπάρχουν τέτοιου είδους προβλήματα.
Θέλει υπομονή και ήρεμους χειρισμούς.
Τα γρήγορα συμπεράσματα δεν είναι και τα πιο ορθά, συνήθως θέλει λίγο χρόνο.
Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως ο Οδυσσέας παραμένει ένας εξαιρετικός ατμοποιητής αλλά η γυναίκα του είναι καλύτερη, ως τώρα, με διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #383 στις: Ιουνίου 30, 2012, 17:54 »
Βαγγέλη διαφωνώ. Είναι τελείως διαφορετικό να παίρνεις έναν νέο επισκευάσιμο και να σου δουλέψει με το πρώτο setup από το να σε "δοκιμάζει" για καμια βδομάδα αν θα σου κάτσει ή όχι

Αποσυνδεδεμένος porto13

  • **
  • 363
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #384 στις: Ιουνίου 30, 2012, 17:58 »
Δυο πραγματακια κανω και ξεχασα διαρροές και μπουρ μπουρ.
1) Γέμισμα μέχρι 2,5 ml (Steamboy) :thumpup:
2) Οταν γεμιζω, η Ποπη δεν ειναι πανω σε μοντ..... :yes:

Αποσυνδεδεμένος Discordia

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Εμπόριο όπλων και Εgo-T. Προσιτές τιμές, Εχεμύθεια
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #385 στις: Ιουνίου 30, 2012, 18:11 »
Η καμπάνα από ότι κατάλαβα όσων αφορά το άνοιγμα δεν θέλει υπερβολές  , αυτό γιατί η Πηνελόπη έχει μεγαλύτερη πίεση , είναι ποιο στενή και ποιο ψηλή και με μεγαλύτερη χωρητικότητα από τον Οδυσσέα σε shord mod , έχει καλύτερη τροφοδοσία από τον Οδυσσέα , απλά πρέπει να βρεις το σημείο G ( άνοιγμα καμπάνας) .

panaisr εχεις απόλυτο δίκιο αλλά το πρόβλημα με το σημείο GG :tongue_smilie: της πηνελόπης είναι το οτι το πολύ χοντρό o-ring στο καπάκι δεν σου επιτρέπει ακρίβεια αφού χρειάζεται πολύ δύναμη σε σχεση με την τέλεια συμπεριφορά της αντίστοιχης καμπάνας στον οδυσσέα. Το θέμα δυσκολευει ακόμη πιο πολύ με το 3mm φυτίλι που την εμποδίζει ακόμα πιο πολύ. Ισως ο-ring λεπτοτερο και ενα 2,5mm φυτιλι να ειναι το ιδανικό.

 

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 529
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #386 στις: Ιουνίου 30, 2012, 18:17 »
Αυτό με την καμπάνα το είχα και εγώ και υπέθεσα ότι έτσι θα είναι , σήμερα που έφερα το πόλο κέντρο εντελώς ανοίγει λουκούμι ….. φιτίλι έβαλα 2μμ σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #387 στις: Ιουνίου 30, 2012, 18:19 »
εδω και λιγες μερες ατμιζω κι εγω με την κυρια, με ιδιαιτερα καλες εντυπωσεις..

αφου με βοηθησε τηλεφωνικα ο φιλος panaisr να την "ξεκινησω", εχω δοκιμασει 4 σεταρισματα, ολα με επιτυχια.. την εργοστασιακη αντισταση, μια 2.7Ω με 0.17 συρμα, μια 1.5Ω παλι με 0.17 και τωρα στα 2.1Ω με 0.15..

στη γευση ξεπερνα ακομη και τα πιο καθαρα tank system που εχω δοκιμασει, ενω το χτυπημα της ειναι απλα Τσακ-Νοριστικο..

στα drawbacks, μου κανει σαν τσαγιερα επανω σε λαβα και σε καποιες αλλες μπαταριες/μπαταριοθηκες που τη δοκιμασα, πρεπει οπωσδηποτε να βρεθει ενα ταιρι για την κοπελια.. πανω στο cube της γυναικας μου παντως παιζει σουπερ, το θεωρω πολυ καλο συνδυασμο εως οτου ερθει ο συζυγος... μικροδιαρροες και μπουρμπουληθρες υπαρχουν, θα επανελθω ομως αφου δοκιμασω τις νεες προτασεις που διαβασα εδω.

να προσθεσω επισης πως το φλατ δαχτυλιδακι εχει μεγαλυτερη τρυπα απο το αξονακι του, ισως και αυτο να συμβαλλει σε μερικες ασταθειες στη λειτουργια.. επισης τα σπειρωματα στα τελειωματα τους, ειδικα αυτα της βασης και του body ειναι λιγο σκληρα και θελουν καποιο δουλεμα.


Να ευχαριστησω, τελος, τον Βασιλη και την ομαδα του για την αψογη συνεργασια  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος paris307cc

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
  • IATTY+PROVARI ...
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #388 στις: Ιουνίου 30, 2012, 18:47 »
για οσους δυσκολευονται στο σφυξιμο του κεραμεικου... 8) 8)
ΠΗΝΕΛΟΠΗΣ Κ ΟΔΥΣΣΑΚΟΥ V2
βρηκα αυτα μεσα στο τσαντακι του SPORT-BILLY...  :D :D



ανετο λυσε δεσε... :thumpup: :thumpup:

παρτε κ μια ποπαρα ακομα... :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος takis1ri

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Phenomenon, VaporShark rdna40 v5..................
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #389 στις: Ιουνίου 30, 2012, 19:51 »
Καλησπερα, εχω την ποπαρα πανω σε provari mini 3 μερες τωρα, σημερα πηρα απο βασιλη συρμα χωρις αντισταση εχω πεταξει 5 αντιστασεις που εφτιαξα καμια δεν δουλεψε, κανω 6σπειρες πανω στο φυτηλι οπως εκανα και με το συρμα που ειχε οταν την αγορασα και πηγαινε μπουνια, γιατι δεν μου δουλευει? Ευχαριστω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343153 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206842 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542143 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50476 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597828 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358448 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11872 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193356 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1445 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1443 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 593944 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios