vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

458 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, Geraki, manoslykos, mbreznik

Twitter

Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #465 στις: Δεκεμβρίου 27, 2013, 17:24 »
Αρα θελει αρκετη προσοχη με το στουμπωμα...
Με στριψιμο δλδ θα ειναι πιο ζορικο το σεταρισμα?
Υποθετω οτι με το στριψιμο θα ειναι πιο παχυ εκεινο το σημειο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 27, 2013, 17:30 από mantos »

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #466 στις: Δεκεμβρίου 27, 2013, 17:47 »
Το αν θα παιδευτω λιγο ή πολυ στην αρχη δε με απασχολει, μιας
κ εχω μερακι να το παλεψω.
Αυτη ειναι η απαντηση σε ολα τα ερωτηματα!θα ταλαιπωρηθεις λιγο στην αρχη,θα χαλασεις μερικα μετρα συρμα...θα περασει ο καιρος και θα ειναι ολο αυτο μια αναμνηση! ;)
Νομιζω πως τα συρματα σε αυτους τους ατμοποιητες(σοφια-νταιβερ)περνανε μεσα απο το κεραμεικο.Δηλαδη εχεις μερικα χιλιοστα υψος ως την κορυφη του κεραμικου για να χωρεσουν οι ενωσεις σου!
Και στην χειροτερη περιπτωση που δεν τα καταφερεις...σε μεγαλη πολη με πολλους συνατμιστες εισαι...ριχνεις ενα amber alert :))

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #467 στις: Δεκεμβρίου 27, 2013, 18:07 »
Επειδή τυχαίνει να έχω και ΣΟΦΙΑ και Diver v2, αν εξαιρέσεις τις ενώσεις που πρέπει να κάνεις με non κατά τα άλλα είναι πανεύκολα στο στήσιμο και εξαιρετικά στην απόδοση. Αν δε θες να μπλέξεις με σύρματα μπορείς να πάρεις έτοιμα όπως ανέφερε και ο συνφορουμίτης και να τα βάλεις μόνος σου στα κεραμικά ή να αγοράσεις και έτοιμα με κεραμικό φυτίλι και αντίσταση, όπου έχουν ένα παραπάνω κόστος. Στα συν του να φτιάχνεις μόνος σου την αντίσταση είναι ότι μπορείς να διαλέξεις τα Ω ανάλογα με το μοντάκι που θα χρησιμοποιήσεις. Ειδικά αν παίζεις με μηχανικό, ανάλογα με τα γούστα, ίσως σου αρέσει να παίζεις σε χαμηλά Ω. Γενικά διάλεξε και πάρε.
Έχω και την Ithaka. Επειδή την αγόρασα πρόσφατα, μπορώ να πω ότι το πρώτο μου στήσιμο το έκανα πανεύκολα και η απόδοση είναι σούπερ. Βέβαια επειδή έχει αρκετή διαφορά τιμής σε σχέση με την ΣΟΦΙΑ και τον Diver v2, δεν μπαίνουν σε απευθείας σύγκριση.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #468 στις: Δεκεμβρίου 29, 2013, 02:38 »
Ενώ οι έτοιμες αντιστάσεις non-res-non είναι μία ευκολία, έχουν περιορισμούς. Στην τελική σου αντίσταση (που αυτό δε πειράζει εμένα τόσο λόγο VV, αλλά περιορίζει κάποιον που πάει για πρώτο επισκευάσιμο) αλλά και στο είδος σύρματος, που αυτό με πειράζει άσχημα. Όσο κι αν προσπάθησα να ξεφύγω από ribbon από όταν το πρωτοδοκίμασα, η διαφορά είναι τεράστια.. Οπότε αναγκαστικά στρίψιμο!

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #469 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 19:04 »
Τελικα ενας diver v2 ειναι αυτος που συνοδευει πλεον το vamo !!!  :D
Ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις & υποδειξεις !!
Το μονο που μενει ειναι να δω ποσο ευκολα θα σπασουν τα νευρα μου οταν χρειαστει να αλλαξω αντιστασεις !!! :laugh1:


Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο φιλο Shadockan για την διευκολυνση!! :respect:

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #470 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 19:32 »
Περιμένουμε λοιπόν να μας πεις και εντυπώσεις από τον diver v2. Πέρα από την αλλαγή αντίστασης να μας πεις και αν βλέπεις μεγάλη αλλαγή στο άτμισμά σου (γεύση, χτύπημα κλπ) και γενικότερα αν άξιζε τον κόπο η μετάβαση σε επισκευάσιμο.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #471 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 20:57 »
Ενώ οι έτοιμες αντιστάσεις non-res-non είναι μία ευκολία, έχουν περιορισμούς. Στην τελική σου αντίσταση (που αυτό δε πειράζει εμένα τόσο λόγο VV, αλλά περιορίζει κάποιον που πάει για πρώτο επισκευάσιμο) αλλά και στο είδος σύρματος, που αυτό με πειράζει άσχημα. Όσο κι αν προσπάθησα να ξεφύγω από ribbon από όταν το πρωτοδοκίμασα, η διαφορά είναι τεράστια.. Οπότε αναγκαστικά στρίψιμο!



Με οτι συρμα και να παιξεις,στο τελος θα παρεις αυτο που θελεις.... ;) ;D
Αυτη ειναι και η ομορφια του επισ/μου.





Φιλε metmat , αξιζει αν ψαχνεις κατι που θα το διαμορφωνεις οπως θελεις εσυ.

Αν εισαι ικανοποιημενος απο τους εργ/κους,δε νομιζω οτι εχεις αναγκη καποιον επι/μο.

Βεβαια ειναι μια εντελως αλλη αισθηση και μόνο αν την δοκιμασεις θα καταλαβεις.

Για 'μενα  (δεν λεω οτι δεν αξιζουν οι εργ/κοι)   ο επισ/μος ειναι διαφορετικο πραγμα.

Εχω αυτο που θελω,ετσι οπως το θελω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 03, 2014, 21:03 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #472 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 22:14 »

Φιλε metmat, θα σου απαντησω σε λιγες μερες(στο νημα του diver ή και σε πμ αν θες), για να εχω καπως πιο αντικειμενικα κριτηρια.
Ο ενθουσιασμος παντως παραμενει μετα απο 6 ωρες που τον εχω στα χερια μου.
Παντως, αυτο που με εκανε εντυπωση ειναι η παραγωγη ατμου. Με 60/40 pg/vg ακομα κ με 6 watts, πολυ ντουμανι!!! :cigar:

Αποσυνδεδεμένος d3r3Lict

  • **
  • 119
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #473 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 23:41 »
τα πρώτα 5 setup είναι δύσκολα μετά πάει μόνο του το χέρι.  ;)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #474 στις: Ιανουαρίου 04, 2014, 14:59 »
Φιλε metmat, θα σου απαντησω σε λιγες μερες(στο νημα του diver ή και σε πμ αν θες), για να εχω καπως πιο αντικειμενικα κριτηρια.
Ο ενθουσιασμος παντως παραμενει μετα απο 6 ωρες που τον εχω στα χερια μου.
Παντως, αυτο που με εκανε εντυπωση ειναι η παραγωγη ατμου. Με 60/40 pg/vg ακομα κ με 6 watts, πολυ ντουμανι!!! :cigar:




Δεν ειναι μονο οατμοποιητης,ειναι κι αυτος που φτιαχνει την αντ/ση........... ;D :fight_hammered2: :laugh2:                     







  (τρομαρα μου)

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #475 στις: Ιανουαρίου 04, 2014, 15:11 »
Συμφωνώ απόλυτα shadockan. Σου δίνει αυτές τις επιλογές και την ευελιξία ο επισκευάσιμος. Παίρνεις να έχεις εφόδια (σύρματα, φυτίλια, βαμβάκια) και στήνεις με διάφορους τρόπους.
Κι εγώ τώρα με επισκευάσιμο είμαι πλέον. Όχι ότι είναι για πέταμα οι εργοστασιακοί αλλά είναι πιο "γλυκό" το άτμισμα σε επισκευάσιμο. Καρπώνεσαι τους κόπους σου!
Γι αυτό ρώτησα και τον mantos πως του φάνηκε. Νομίζω ότι έχει πάντα ενδιαφέρον να ακούμε την γνώμη κάποιου συνατμιστή που κάνει αυτή τη μετάβαση.
Για μένα πάντως είναι μεγάλη η διαφορά. Αν και είμαι ακόμα στα πρώτα μου στησίματα, μπορώ να πω ότι η διαφορά είναι αισθητή. Ο επισκευάσιμος προσφέρει πολλά περισσότερα ακόμα και από τις πρώτες προσπάθειες που κάνει κάποιος.

Αποσυνδεδεμένος kicko

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #476 στις: Ιανουαρίου 12, 2014, 13:24 »
πιστευετε οτι θα μπορεσω να στησω kayfun clone για πρωτο ατμο.με τι συρμα και φυτιλι στηνετε καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος giannis ovale

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #477 στις: Ιανουαρίου 12, 2014, 15:34 »
για αρχη παρε 20 αρι συρμα nikel kai 3 αρι φυτιλι

oplisoy με υπομονη και κανε αυτο το σεταρισμα


και μολις το κανεις θα αποζημειωθης ευχαριστα

Συγχώνευση μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2014, 19:41 από Πολυκράτης »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #478 στις: Ιανουαρίου 12, 2014, 16:39 »
Το πρώτο σετάρισμα της ζωής μου, αυτό ήταν. Είναι πιο εύκολο από όσο δείχνει και πραγματικά τα σπάει.

Στάλθηκε από το Sony XPERIA M μου χρησιμοποιώντας TAPATALK 4.3.1


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #479 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 01:18 »
Χεχεχεχε.........

Παει κι αυτο το καστρο.....Κerkyrator με RBA.......χεχεχεχε


Στον πρωτο επισ/μο ,ολοι μας ειχαμε δυσκολια.  Αν μας αρεσει ομως,ολα τελικα ειναι ευκολα,οποιον ατμοποιητη κι αν εχουμε.

Δεν χρειαζεται φοβος,διαβασμα θελει.....

Καλα ντουμανια......

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315661 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126876 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem