vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

330 επισκέπτες, 2 χρήστες
Razor.QQ15, thanos1071

Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #120 στις: Αυγούστου 08, 2012, 19:35 »
αναλογα με τον τυπο ατμοποιητη, το ποσο ατμιζεις και τα υγρα ατμισης, απο 2 μερες εως μια βδομαδα περιπου για τους ατμοποιητες με φυτιλι.. για αυτους που χρησιμοποιουν mesh ας μας διαφωτισει καποιος εμπειροτερος εμου... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kiltsikis21

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπάρχει πάντα ένας τρόπος εάν είσαι αποφασισμένος
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #121 στις: Αυγούστου 08, 2012, 19:37 »
Μεσο ορο 1 εβδομαδα.Αλλοι αλλαζουν συχνοτερα αλλοι κανουν παραπανω μερες να αλλαξουν

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #122 στις: Αυγούστου 08, 2012, 19:40 »
αυτο εξαρταται απο πολλα...απο τα υγρα που ατμιζεις απο το ποσα ml ατμιζεις την ημερα απο το αν χρησιμοποιεις mod η απλη ego μπαταρια.....εγω με απλη ego μπαταρια και 4-5 ml την ημερα με βαση vg μπορει να κρατησει και μια εβδομαδα.....αλλα τις περισσοτερες φορες την αλλαζω στις 3 μερες......επειδη την βλεπω χαλια ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #123 στις: Αυγούστου 08, 2012, 19:43 »
υπερκάλυψαν οι προλαλήσαντες για το φυτίλι, προσθέτω εγώ για το mesh, η διαρκεια του πλεγματος αυτού καθεαυτού, με ενα πλύσιμο/καθάρισμα εβδομαδιαίως μπορεί να υπερβεί το δίμηνο, και σύρμα προσωπικά και με σχεδόν φούλ VG αλλάζω καθε βδομάδα γιατι αντιπαθώ το dry burn. Ειδάλλως θα πήγαινε και παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #124 στις: Αυγούστου 08, 2012, 19:49 »
Πλέον έχουμε λύση εδώ
Έτσι όσοι ενδιαφέρονται για επισκευάσιμο μπορούν να πάρουν κάποιες πληροφορίες!
Όσον αφορά τα υπόλοιπα είναι κάπως υποκειμενικά...
Σε άλλους αρέσει το mesh, σε άλλους το φιτίλι, σε άλλους η VG, σε άλλους η PG, κ.α.

Υ.Γ.> συγνώμη για το spam αλλά σκέφτηκα να το αναφέρω μιας και το νήμα αυτό αφορά άμεσα το πίνακα που αναφέρω

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #125 στις: Αυγούστου 08, 2012, 21:30 »
Σε όλες τις περιπτώσεις Steam machine, Penelope, DID, σχετικά με το μεγάλο κόστος θεωρώ ότι σε καμία των περιπτώσεων δεν χάνεις στη μεταπώληση παραπάνω από 5ευρώ ´Αν τελικά δε σου κάνει και υπό την προϋπόθεση μπορείς να διαθέσεις αμέσως ένα ποσό αυτής της τάξεως για ατμοποιητή.

Προσωπική μου γνώμη παρ' ότι ατμίζω αυτό το διάστημα με Penelope (λόγω τάνκ), ´Αν έπρεπε να προτείνω σε φίλο αρχάριο επισκευάσιμο ατμοποιητή θα τον πήγαινα με κλειστά μάτια σε Steam machine για τους εξής λόγους:

Το πόσο άριστα ατμίζει....ΓΝΩΣΤΟ  :yes:  σε όλους...έχει πανεύκολο σεταρισμα, άμεσο support από τον κατασκευαστή του στο μαγαζί (ο οποίος διαθέτει ατελείωτο χρόνο και υπομονή να δείξει όλων των ειδών τα σετάπ)...

Είναι σε στάδιο εξέλιξης με updates επάνω στον ίδιο ατμοποιητή, που σου δίνει τη δυνατότητα να τον δουλέψεις: σέρα, Drip και αργότερα υποψιάζομαι  :hmmm:  mesh και τανκ με μικρό κόστος...


Έχει όπως είπα και στην αρχή πολύ καλή μεταπώληση σαν προϊόν που δε βρέθηκε σε συνθήκες out of stock :wall: .


Επιλέγεις τι drip-ακι θα βάλεις στο στώμα χωρίς να σε δεσμεύει  :baby: ...


Δεν έχεις το άγχος των διαρροών  :fight_hammered2: ...


Είναι απίστευτα όμορφος  :love_hearts: σε όλα τα μόντ και φυσικά ego μπαταρίες...


Εχει άμεση υποστήριξη σε ανταλλακτικά  :thumpup: ....


Έχει αρίθμηση, άρα ταυτότητα και πιστοποιημένο ιδιοκτήτη...για περιπτώσεις κλοπών μερικώς βοηθάει... 8)


Γενικά ένας ατμοποιητής που όταν θα γίνει mesh και τανκ προσωπικά θα πάρω τουλάχιστον από ένα κομμάτι... :yes:

Δεν είμαι κάτοχος του  ???  παρ´ ότι τον έχω ατμίσει άπειρες φορές  :baby: γιατί είμαι κολημένος τανκάκιας εξού ιαττυ και πηνελόπη... :dontknow:

ΥΓ εάν ο συγκεκριμένος κατασκευαστής (πολύ καλό παιδί και καλός φίλος) είχε την οικονομική δυνατότητα (κεφάλαια για δοκιμές σε CNC) μετα- βεβαιώτητας  :yes:  θα βλέπαμε σήμερα ατμοποιητή ...που ίσως τελικά δούμε από τον ίδιο ή από άλλους σε ένα-δύο χρόνια... :confused1:
Απλά το παλικάρι νοιώθει από άτμισμα... :respect_hat:
Αυτά τα ολίγα... :dontknow:



Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2012, 21:48 από DIONYSIS »

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #126 στις: Αυγούστου 08, 2012, 21:51 »
κ εγώ θα πρότεινα κάποιον εύκολο επισκευασημο τύπου ά 2 η fat η ατμό μηχανή που τυλίγεισ στο φυτίλι το σύρμα το βάζεισ εκεί οπωσ νάναι κ είσαι έτοιμος κ το καλύτερο από όλα είναι ότι δεν παθαίνουν τίποτα απόλυτος.
το αν θα είναι τανκ η σέρα είναι θέμα γούστου.εγώ σέρα δεν τα θέλω με τίποτα.κολλημένοσ με το τανκ.τώρα για να πάρει ενασ αρχάριος έναν ατμό τύπου genesis δεν νομίζω να τα καταφέρει εύκολα να τον φτιάξει σωστά.καλά για gg ούτε καν το συζητώ για αρχάριο.αν κ έτσι οπωσ έχουν γίνει οι ατμό του εμπόρου μερικεσ φορές απορώ γιατί πηγα κ πήρα επισκευάσημο

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #127 στις: Αυγούστου 08, 2012, 22:17 »
Γνώμη μου είναι πως αν έχεις κάποιον να σου δείξει μπορείς να πάρεις με φιτιλι τα πάντα
Απλός με σύρμα μόνο με αντίσταση είναι κάπως ποιο εύκολο από ότι με σύρμα και με χωρίς αντίσταση!

Αποσυνδεδεμένος brokuna

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Be cool, Be excellent!
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #128 στις: Αυγούστου 08, 2012, 22:20 »
Για αρχάριο θα έλεγα να πάει για αρχή σε κάποιον που να μην θέλει και στρίψιμο αντίστασης με σύρμα χωρίς.
Μετράς το κομμάτι που θες (σε Ohm) τυλίγεις φυτίλι, στερεώνεις σε βιδάκια και τέλος.
Επίσης με sera για αρχή για να μην μπλέκεις με mesh τροφοδοσίας για tank.
jack, rcamizer,aiolos, spheroid
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 09, 2012, 00:29 από brokuna »

Αποσυνδεδεμένος androidk

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #129 στις: Αυγούστου 08, 2012, 23:38 »
Σε όλες τις περιπτώσεις Steam machine, Penelope, DID, σχετικά με το μεγάλο κόστος θεωρώ ότι σε καμία των περιπτώσεων δεν χάνεις στη μεταπώληση παραπάνω από 5ευρώ ´Αν τελικά δε σου κάνει και υπό την προϋπόθεση μπορείς να διαθέσεις αμέσως ένα ποσό αυτής της τάξεως για ατμοποιητή.

Προσωπική μου γνώμη παρ' ότι ατμίζω αυτό το διάστημα με Penelope (λόγω τάνκ), ´Αν έπρεπε να προτείνω σε φίλο αρχάριο επισκευάσιμο ατμοποιητή θα τον πήγαινα με κλειστά μάτια σε Steam machine για τους εξής λόγους:

Το πόσο άριστα ατμίζει....ΓΝΩΣΤΟ  :yes:  σε όλους...έχει πανεύκολο σεταρισμα, άμεσο support από τον κατασκευαστή του στο μαγαζί (ο οποίος διαθέτει ατελείωτο χρόνο και υπομονή να δείξει όλων των ειδών τα σετάπ)...

Είναι σε στάδιο εξέλιξης με updates επάνω στον ίδιο ατμοποιητή, που σου δίνει τη δυνατότητα να τον δουλέψεις: σέρα, Drip και αργότερα υποψιάζομαι  :hmmm:  mesh και τανκ με μικρό κόστος...


Έχει όπως είπα και στην αρχή πολύ καλή μεταπώληση σαν προϊόν που δε βρέθηκε σε συνθήκες out of stock :wall: .


Επιλέγεις τι drip-ακι θα βάλεις στο στώμα χωρίς να σε δεσμεύει  :baby: ...


Δεν έχεις το άγχος των διαρροών  :fight_hammered2: ...


Είναι απίστευτα όμορφος  :love_hearts: σε όλα τα μόντ και φυσικά ego μπαταρίες...


Εχει άμεση υποστήριξη σε ανταλλακτικά  :thumpup: ....


Έχει αρίθμηση, άρα ταυτότητα και πιστοποιημένο ιδιοκτήτη...για περιπτώσεις κλοπών μερικώς βοηθάει... 8)


Γενικά ένας ατμοποιητής που όταν θα γίνει mesh και τανκ προσωπικά θα πάρω τουλάχιστον από ένα κομμάτι... :yes:

Δεν είμαι κάτοχος του  ???  παρ´ ότι τον έχω ατμίσει άπειρες φορές  :baby: γιατί είμαι κολημένος τανκάκιας εξού ιαττυ και πηνελόπη... :dontknow:

ΥΓ εάν ο συγκεκριμένος κατασκευαστής (πολύ καλό παιδί και καλός φίλος) είχε την οικονομική δυνατότητα (κεφάλαια για δοκιμές σε CNC) μετα- βεβαιώτητας  :yes:  θα βλέπαμε σήμερα ατμοποιητή ...που ίσως τελικά δούμε από τον ίδιο ή από άλλους σε ένα-δύο χρόνια... :confused1:
Απλά το παλικάρι νοιώθει από άτμισμα... :respect_hat:
Αυτά τα ολίγα... :dontknow:



Sent from my iPhone using Tapatalk
Θα συμφωνησω και εγω για τον SM.Ειναι ισως απο τους καλυτερους ατμο αυτη την στιγμη.Το θεμα ειναι οτι οπως ξεκινησα και εγω με καποιον πιο φτηνο σαν πρωτο το ιδιο θα ελεγα και σε καποιον αρχαριο και αυτο λογο εξοικειωσης.Ειναι αλλιως να δωσεις 25 ευρο και να το παλευεις και αλλιως 70+ ευρα(μιλωντας γενικα και οχι για τον SM)!Ασε που αμα μαθεις τα μυστικα της φυτιλοαντιστασης και μετα παρεις εναν καλυτερο atty θα καταλαβεις αμεσως το λογο που εδωσες τα παραπανω λεφτα!

υπερκάλυψαν οι προλαλήσαντες για το φυτίλι, προσθέτω εγώ για το mesh, η διαρκεια του πλεγματος αυτού καθεαυτού, με ενα πλύσιμο/καθάρισμα εβδομαδιαίως μπορεί να υπερβεί το δίμηνο, και σύρμα προσωπικά και με σχεδόν φούλ VG αλλάζω καθε βδομάδα γιατι αντιπαθώ το dry burn. Ειδάλλως θα πήγαινε και παραπάνω.
Το κακο φιλε μου με τους genesis ειναι οτι πρωτον δεν υπαρχει καποιο φυσικο καταστημα που να πουλαει και οτι τα αναλωσιμα τους ειναι επισης δυσευρετα(mesh+ kanthal).

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk





Συγχωνευση
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 09, 2012, 00:06 από androidk »

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1943
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #130 στις: Αυγούστου 09, 2012, 01:13 »
Εντύπωσή μου είναι, ότι για αρχή καλά είναι να δοκιμάσει κάποιος, οτιδήποτε που να έχει τροφοδοσία τύπου φίλτρου, και όχι tank...


Το ΠΟΙΟΝ από όλους, είναι δικιά του δουλειά, και εξαρτάται από το γούστο, το βαλάντιο και γενικότερα ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΚΡΙΤΗΡΙΑ!
Ε, πως να γίνει, δεν είναι φυσιολογικό να προτείνεις σε κάποιον γιο μεγαλοβιομήχανου ας πούμε, για πρώτο μικρό αμάξι, να δοκιμάσει το matiz, όπως και στο γιο μου, να αγοράσει το mr2....

Αποσυνδεδεμένος VersuS05

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #131 στις: Αυγούστου 09, 2012, 02:40 »
Αν και με τους ατμοποιητές με mesh τα πάω άριστα, σε αρχάριο θα πρότεινα αυτόν που ξεκίνησα και εγώ οποιός έχει διαχρωνική νομίζω αξία στο τομέα των επισκευάσιμων και ας μην είναι Ελληνικός...
Προτείνω λοιπόν τον Α2 classic για τη σταθερότητα και την ευκολία του στο σετάρισμα, την ποιότητα κατασκευής, ίσως και για την εμφάνιση!
Μπορεί να υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις αλλά με βάση αυτά που έχω δοκιμάσει αυτός μου έρχεται πρώτος σα σκέψη....

Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #132 στις: Αυγούστου 09, 2012, 03:20 »
για μένα εάν έχει τα χρήματα

sm η πηνελόπη

2 λόγοι
1) σούπερ καλοί και οι 2
2)πουλάνε και έτοιμες αντιστάσεις,στον δε sm στριμμένη με φιτίλι έτοιμη

εαν δεν έχει τα χρήματα

fat, α2 κλώνος ατσάλινος  καλός και εύκολος όπως και ο rcmamizer μπρούτζινος με φοβερή γεύση.τιμή  30€ και κάτω.

σίγουρα υπάρχουν και άλλοι στην αγορά αλλά είτε δεν τους έχω, είτε δεν τους δοκίμασα αρκετά για να εκφέρω σίγουρη άποψη.
τύπου genesis με την καμμία για πρώτο επισκευάσιμο,θα είναι σαν να στέλνω τον άνθρωπο κατευθείαν στο περίπτερο :laugh1:



Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #133 στις: Αυγούστου 09, 2012, 03:40 »
ναι γιατί με την πηνελόπη θα τα βρει? με τίποτα δεν θα έδινα πηνελόπη η οτιδήποτε άλλο gg σε αρχάριο.ούτε genesis φυσικά.η ατμό μηχανή είναι στα όρια.αν έχει όρεξη ο άλλοσ κουτσά στραβά θα το βρει πωσ δουλεύει μα δεν είναι κ πολύ δύσκολο.για αρχή καλό είναι να πάρει έναν ατμό τύπου ά2 που είναι εύκολο.είτε τανκ είτε σέρα για να μπει στην φιλοσοφία του επισκευασημου κ μετά προχωράει παραπέρα αν το θέλει.

Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #134 στις: Αυγούστου 09, 2012, 03:46 »
a2 τανκ με την καμμία, εξαιτίας του καρφιού.
για αρχάριο είναι σχεδον τραγωδία

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354580 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10220 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191023 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 651 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 527 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588685 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797046 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312513 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6581 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11876 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13105 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711