vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

429 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, Jorge, Ηρακλης, camber

Twitter

Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)

Αποσυνδεδεμένος webtool

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #570 στις: Νοεμβρίου 13, 2014, 15:26 »
Καλησπέρα παιδιά και απο εμένα !

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα που κάνω την ερώτηση αλλά από τον τίτλο μπορεί και να΄ναι  :idiot1:

Περιμένω τον πρώτο μου επισκευάσιμο Kayfun Lite Plus V2 απο fasttech και ήθελα την βοήθεια σας ως προς την προμήθευση υλικών για την αντίσταση.

Ο ατμοποιητης θα δουλεψει στο MVP2.
Ποιο ακριβως συρμα (διαμετρο κτλ) να παρω και τι βαμβάκι ?

Τα link που έδωσε το μελος πιο πάνω
Από Ελλάδα τα 100gr
http://greenhousebio.gr/product.php?id_product=4913
http://greenhousebio.gr/product.php?id_product=3869
με βολέυουν γιατι είναι σχετικά κοντά μου.

Εχουν καποια διαφορα με αυτά
http://www.e-smokers.gr/product/100-organic-bio-wick/
http://www.e-smokers.gr/product/organiko-vamvaki-iaponias-nakamichi-cotton/
περα απο την διαφορα τιμής?

Και κάτι τελευταίο : μεσα στην παραγγελία ειχα βάλει και αυτά  μη γνωριζοντας πολλα πραγματα. Μπορουν να μου φανουν καπου χρησιμα;

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #571 στις: Νοεμβρίου 13, 2014, 15:46 »
Στο Green House θα πρέπει να πας να δεις από κοντά τι έχει. Τα προϊόντα δεν ανταποκρίνονται στις φωτό του site (τουλάχιστον όταν αγόρασα εγώ από εκεί).

Το nakamichi έχει καλύτερη απορροφητικότητα από το βιολογικό βαμβάκι.
Το bio wick απευθύνεται σ' αυτούς που στρίβουν κανονικές αντιστάσεις (όχι microcoil). Έχει την ευχρηστία φυτιλιού silica αλλά με την ανώτερη απόδοση του βαμβακιού.

Οι αντιστάσεις που πήρες από Fast μπορούν να χρησιμοποιηθούν στον Kayfun αλλά έχω ενδοιασμούς κατά πόσο θα λειτουργούν ικανοποιητικά.

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #572 στις: Νοεμβρίου 13, 2014, 16:01 »
Επειδή περιμένω και εγώ τον kayfun απο fastech, τι διάμετρο σύρμα προτεινετε για χρηση με biowick?

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #573 στις: Νοεμβρίου 13, 2014, 16:15 »
Kanthal A1 0.28mm Νομίζω ότι είναι καλό για αρχή και μετά σιγά σιγά θα κάνεις και τα δικά σου πειράματα με άλλες διατομές.

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #574 στις: Νοεμβρίου 13, 2014, 16:24 »
Επειδή απο το post του camber πιο πανω κατάλαβα οτι το biowick δε κανει για microcoil, λογικά δε θα χρειάζομαι σύρμα μικρότερης διατομής? Δεν έχω ξαναστριψει αντίσταση, επομένως λέω να ξεκίνησε με τις απλές αντιστάσεις!!

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #575 στις: Νοεμβρίου 13, 2014, 16:46 »
παρε 0.18 με .20 για κανονικες αντιστασεις


kanthal

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #576 στις: Νοεμβρίου 13, 2014, 19:04 »
Καλησπέρα παιδιά και απο εμένα !

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα που κάνω την ερώτηση αλλά από τον τίτλο μπορεί και να΄ναι  :idiot1:

Περιμένω τον πρώτο μου επισκευάσιμο Kayfun Lite Plus V2 απο fasttech και ήθελα την βοήθεια σας ως προς την προμήθευση υλικών για την αντίσταση.

Ο ατμοποιητης θα δουλεψει στο MVP2.
Ποιο ακριβως συρμα (διαμετρο κτλ) να παρω και τι βαμβάκι ?

Τα link που έδωσε το μελος πιο πάνω
Από Ελλάδα τα 100gr
http://greenhousebio.gr/product.php?id_product=4913
http://greenhousebio.gr/product.php?id_product=3869
με βολέυουν γιατι είναι σχετικά κοντά μου.

Εχουν καποια διαφορα με αυτά
http://www.e-smokers.gr/product/100-organic-bio-wick/
http://www.e-smokers.gr/product/organiko-vamvaki-iaponias-nakamichi-cotton/
περα απο την διαφορα τιμής?

Και κάτι τελευταίο : μεσα στην παραγγελία ειχα βάλει και αυτά  μη γνωριζοντας πολλα πραγματα. Μπορουν να μου φανουν καπου χρησιμα;

Ευχαριστω εκ των προτέρων
το δεύτερο μια εβδομαδα πριν τουλάχιστον δεν υπήρχε πήρα το πρώτο, εχει καλη απόδοση θεωρώ, με τις δυσκολίες του βαμβακιου, βρες την άκρη κοψε παράλληλα, μην πατηθει κλπ
  θα δοκιμασω και nakamichi γιατί πιθανόν ειναι πιο εύκολο, αλλα απο την αλλη ειναι ακριβό, θα την δω μπον βιβερ και απέχω απο το σπορ.. απλα για να δω αν ειναι πραγματι ευκολο

**το biowick Μου φάνηκε ιδανική περίπτωση αλλα δεν εχω ανοιξει την συσκευασία ακομα...  :-[   λόγω των 3mm αλλα ειναι στα άμεσα σχέδια
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2014, 19:14 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος webtool

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #577 στις: Νοεμβρίου 13, 2014, 22:53 »
Στο Green House θα πρέπει να πας να δεις από κοντά τι έχει. Τα προϊόντα δεν ανταποκρίνονται στις φωτό του site (τουλάχιστον όταν αγόρασα εγώ από εκεί).

Το nakamichi έχει καλύτερη απορροφητικότητα από το βιολογικό βαμβάκι.
Το bio wick απευθύνεται σ' αυτούς που στρίβουν κανονικές αντιστάσεις (όχι microcoil). Έχει την ευχρηστία φυτιλιού silica αλλά με την ανώτερη απόδοση του βαμβακιού.

Οι αντιστάσεις που πήρες από Fast μπορούν να χρησιμοποιηθούν στον Kayfun αλλά έχω ενδοιασμούς κατά πόσο θα λειτουργούν ικανοποιητικά.


Οποτε μάλλον για αρχη και ως αρχαριος θα παρω ή biowick ή nakamichi και αργοτερα λεω να κανω επισκεψη κ στο Green House με τα βιολογικα να δω τι παιζει.
Τις αντιστασεις απλα δεν ξερω αν πρεπει να φοβάμαι το φυτιλι που είναι fiberglass και σκεφτομαι αν γινεται να βγαλω το φυτιλι και να το αντικαταστησω με βαμβακι , γινεται?

το δεύτερο μια εβδομαδα πριν τουλάχιστον δεν υπήρχε πήρα το πρώτο, εχει καλη απόδοση θεωρώ, με τις δυσκολίες του βαμβακιου, βρες την άκρη κοψε παράλληλα, μην πατηθει κλπ
  θα δοκιμασω και nakamichi γιατί πιθανόν ειναι πιο εύκολο, αλλα απο την αλλη ειναι ακριβό, θα την δω μπον βιβερ και απέχω απο το σπορ.. απλα για να δω αν ειναι πραγματι ευκολο

**το biowick μου φάνηκε ιδανική περίπτωση αλλα δεν εχω ανοιξει την συσκευασία ακομα...  :-[   λόγω των 3mm αλλα ειναι στα άμεσα σχέδια.
 
Θα πάω και απο εκει να δω τι απο τα 2 υπαρχει διαθεσιμο και τι μου προτεινουν.

Απο συρματα για να ξεκινησω με τον Kayfun Lite Plus,  το Kanthal A1 0.20mm ειναι οκ;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #578 στις: Νοεμβρίου 13, 2014, 23:19 »
την επιφάνεια στο σύρμα την επιζητάς υποτιθεται για τη γεύση, αλλα χοντρυτερο -και ευκολότερο- σύρμα θέλει περισσότερες στροφές για την ίδια αντίσταση, αν για κάποιο λόγο θες συγκεκριμένα ωμ
προσωπικά εγώ πήρα 0.28 και θα πάω σε πιο χόντρο, αλλα εσυ μπορεί να την βρεις με κάποιον άλλον τρόπο
να κάνει μάνα κάποιος εμπειρότερους!  :)

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #579 στις: Νοεμβρίου 13, 2014, 23:24 »
Τις αντιστασεις απλα δεν ξερω αν πρεπει να φοβάμαι το φυτιλι που είναι fiberglass και σκεφτομαι αν γινεται να βγαλω το φυτιλι και να το αντικαταστησω με βαμβακι , γινεται?
Φυσικά και γίνεται

Απο συρματα για να ξεκινησω με τον Kayfun Lite Plus,  το Kanthal A1 0.20mm ειναι οκ;
Μια χαρά είναι

Αποσυνδεδεμένος webtool

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #580 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 11:16 »
Φυσικά και γίνεται
Μια χαρά είναι

Thanks ! Θα τα μελετήσω και θα επανέλθω με τυχόν απορίες ;D

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #581 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 11:27 »

Καλημέρα σε όλους
Μια διευκρίνηση παρακαλώ γιατί μπερδεύομαι αρκετά. Σε επισκευάσιμο ατμοποιητή DID Genesis με mesh 350 ή 400,
χρησιμοποιώ σύρματα 0,2. Άλλες φορές έχω 2,2 ohms και άλλες 1,6 ohms.
Πόση τάση Watts/Volts πρέπει να χρησιμοποιώ περίπου. Εγώ όταν έχω λιγότερα ohms στην αντίσταση
χρησιμοποιώ μεγαλύτερη τάση (1,6 ohms - 11 watt 4,6 Volts) ενώ όταν έχω (2,2 ohms - 8 Watt - 4,2 Volts).
Μήπως κάτι δεν κάνω καλά? Επειδή πολλές φορές δεν έχω το throat hit που θέλω.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση!!!

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #583 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 12:22 »
Polegrafos, τα watt δεν πάνε ανάλογως την αντίσταση, αλλά αναλόγως πόσο ψηλά ή χαμηλά θες να ατμιζεις.
Εγώ στους Genesis προτιμώ ατμισμα στα 10w περίπου.
Το mod σου έχει τη δυνατότητα να ρυθμίζει watt; Αν ναι, ρυθμίζεις μόνο τα watt και ανεξάρτητα αντίστασης, ατμιζεις.
Αν δεν μπορεί να ρυθμίζει watt αλλά μόνο volt, τότε υπολογίζεις στα πόσα watt θες να ατμιζεις και αναλόγως την τιμή της αντίστασης κάθε φορά, ρυθμίζεις τα volt.

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #584 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 12:50 »
Σ΄ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! :)
Ρυθμίζονται ξεχωριστά και τα Watts και τα Volts κι αυτό είναι που με μπερδεύει.
Συνήθως για περισσότερο χτύπημα, σε αντιστάσεις 1,6 ohms βάζω 4,5 Volt και 10 Watt.
Το ένα αναιρεί το άλλο?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176683 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68691 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem