vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

60 επισκέπτες, 6 χρήστες
lagoudakis, axilleaspro, Ducati.Jimakos, th3ofilos, JohnDag, manoslykos

Twitter

Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #255 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 15:43 »
οκ παιδια




400αρι mesh by fabvape = done
Christos_Tz συρμα 22mm = done

 :thumpup: :thumpup: :thumpup:


Ευχαριστω παιδια, τωρα και κανενα φυτιλακι καλο και φθηνο αν ξερουμε εχει καλως αλλιως το βλεπω στην πορεια!!

Αποσυνδεδεμένος Christos_Tz

  • **
  • 467
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini Titanium White+Russian 91%
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=573023804&ref=tn_tnmn
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #256 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 15:47 »
Ελπιζω να το καταχαρειs και να μην σε παρω στο λαιμο μου,,,εγω εχω μεινει πολυ ικανοποιημενοs..εδω το φτιαχνω(κτηνιατρικη βελονα...)Νανο καταστασειs.. :idiot1:


Αποσυνδεδεμένος Roy

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • smoking is dead....vaping is the future
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #257 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 15:58 »
Πραγματικά, είναι πολύ καλό φυτίλι. Για το δυάρι, που χρησιμοποιώ, έχω να πω ότι δεν έχει καθόλου φυτιλιλα, δίνει κατευθείαν την γεύση, δεν μαδαει εύκολα, αντέχει σε παρατεταμένη χρήση, αλλά είναι ακριβό (2 ευρώ το μέτρο - VapeLand). Εντάξει, δεν είναι και τόσο κρίσιμη η τιμή σε σχέση με τις καλές του ιδιότητες. :)




Επειδη μου τελιωσε και μενα και θελω να παραγγειλω...αναμεσα σε wolf, silica, fiberglass, ecowool.... ποιο ειναι καλυτερο...δεν εχω καθολου πειρα μεχρι τωρα επερνα fiberglass δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος.... (το θελω για στησιμο στο dripper )
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 30, 2013, 16:00 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #258 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 16:06 »
Και το Wolf silica είναι (Wolf είναι το trademark).

Sent from my ST21i using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Souhdezos

  • *
  • 66
  • Just a Svoemesto fan..Keep vaping...
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #259 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 16:06 »
Με το silica στον dripper πιστεύω θα πάρεις καλά αποτελέσματα..το χρησιμοποιώ αρκετό καιρό.

Αποσυνδεδεμένος Roy

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • smoking is dead....vaping is the future
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #260 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 16:30 »
Ειμαι τελείως  :idiot1: ...δεν το ηξερα οτι το wolf ηταν to trademark...... ;D
Αμα επισκευαζεις μονο κανενα protank αυτα παθαινεις...Τεσπα τωρα που θα μου ερθει ο dripper θα μπω και επισημα στους επισκευασιμους...εχετε να μου προτεινετε και κανενα set up με σύρμα καταρχας να παρω nicrome η kanthal και τι διατομη για απλο σετ??? και τι για micro???? Σας ζαλισα αλλα ανυπομονώ να δοκιμασω διαφορα και να δω πως αποδιδει o dripper που διαβαζω τοσα... ::)

Αποσυνδεδεμένος Souhdezos

  • *
  • 66
  • Just a Svoemesto fan..Keep vaping...
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #261 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 16:36 »
Σου προτείνω nichrome για απλές αντιστάσεις 0.17-0.20mm..Για micro-coil θα χρειαστείς μεγαλύτερες διατομές από 0.20mm..θα πρέπει να πάς σε 0.28mm..με 0.20 θα σε παιδέψει αρκετά..

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #262 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 16:51 »
Αν εννοείς τον Dripper by Leo, θα χρειαστείς αντιστάσεις non-res-non, δηλαδή και με σύρμα μηδενικής αντίστασης στις άκρες.

Sent from my ST21i using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Roy

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • smoking is dead....vaping is the future
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #263 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 17:03 »

Το ξερω ειμαι διαβασμενος  ;) ...και λεω να χρησιμοποιήσω απο καθαρο ασημι....η ειναι το ιδιο και τζαμπα τα λεφτά του... :confused1:




Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 30, 2013, 17:17 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1935
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #264 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 17:06 »
Το ίδιο είναι

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #265 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 21:10 »
εχετε να μου προτεινετε και κανενα set up με σύρμα καταρχας να παρω nicrome η kanthal και τι διατομη για απλο σετ??? και τι για micro?
Aν τον χρησημοποιεις σε εγκο μπαταριες παρε nichrome (μερικες δεν τα πανε καλα με τα kanthal)
Αν εισαι σε μηχανικο ή εγκο προτιμησε λεπτοτερα συρματα..(αλλα εχε ταυτοχρονα και τον νου σου οτι τα λεπτα συρματα εχουν μεγαλυτερη αντισταση)
Αν εισαι σε vv παρε  οτι να ναι..θα δουλεψει με καποιον τροπο..
Το θεμα ειναι εσυ τι θες!!!Αμα δεν δοκιμασεις λιγο απ'ολα δεν θα βγαλεις ακρη..Αμα καταφερεις και πιασεις την νοοτροπια το πως δουλευουν θα βοηθησει,αν ακομα ξερεις σε ποιον ατμο θα βαλεις το καθε συρμα και τι στησιμο θες να κανεις παλι βρισκεις το καταληλο συρμα.
Δουλευω αρκετα ενα κεραμεικο παρομοιο με του ντριπερ,το στηνω με
ριμπον 0,5χ0,1και νον και διπλο δυαρι αντισταση στο ωμ πρεπει να εχω μαζι μου 4 18650 χαλαρα..(παιρνω τζουρα που ζαλιζει,φουλ γευση ομως..)
κανθαλ 0,20mm και παω παλι για 2 ωμ ειμαι σε ολα νορμαλ(ικανοποιητικα)
0,17 νικελ και διπλο δυαρι στο 1,8-2 ωμ ειμαι βασιλιας σε ολα με πολυ καλες αυτονομιες

Σε μπερδεψα?   :confused1:

Καπως ετσι τα κανω εγω αναλογα τι θελω εκεινη την στιγμη,δεν ειναι σωστο,ουτε υπαρχει σωστο..ο επισκευασιμος σου δινει την δυνατοτητα να δοκιμασεις οτι σου ερθει στο κεφαλι..
Το τι σου αρεσει,σε ικανοποιει και σε καλυπτει αναλογα με τον τροπο που ατμιζεις θα το βρεις μονος σου...
οποτε προτεινω για αρχη...μικρες ποσοτητες απ'ολα για να δοκιμασεις διαφορα(δεν χαλανε τα συρματοφυτιλα  :laugh1: )


*το καθαρο ασημι εχει σχεδον μηδενικη αντισταση
*κοβεται ευκολα
*παιρνεις νικελ χωρις που εχει μεγαλυτερη αντισταση απο το ασημι..κανεις την δικια σου 0,1 ωμ λιγοτερο απο τον στοχο σου (γιατι περιπου τοσο θα σου βγαλει το νικελ)και δεν εχεις καμμια διαφορα...

Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #266 στις: Δεκεμβρίου 31, 2013, 11:25 »
Λοιπόν το WOLF φυτίλι (πάνω στη Σοφία) είναι απλά εξαιρετικό. Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε, απογειώνει τις γεύσεις  :yes: . Ευτυχώς δηλαδή γιατί πήρα και 5 μέτρα  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #267 στις: Δεκεμβρίου 31, 2013, 19:22 »
Δεν ξέρω αν το ερώτημά που θα θέσω έχει απαντηθεί αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι.
Έχω δει ότι το σύρμα kanthal πέρα από το τις διαφορές που έχει στο πάχος (0,20 - 0,28 κλπ) έχει και διάφορους τύπους.
Π.χ. έχω δει kanthal σκέτο, kanthal A, kanthal A1, kanthal D
Τι διαφορές έχουν αυτά μεταξύ τους; Προσφέρουν κάτι περισσότερο/λιγότερο ή το μόνο πράγμα που αλλάζει είναι τα Ω/m;

Αποσυνδεδεμένος Roy

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • smoking is dead....vaping is the future
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #268 στις: Δεκεμβρίου 31, 2013, 19:37 »
Τα Ωμ αλλαζουν μονο απο οτι ξερω και η ποσοτητα τους στην ποσοτητα του αλουμινιου που εχουν...το οποιο καθοριζει και την τελικη τους αντισταση... :)

Αποσυνδεδεμένος ariszvs

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #269 στις: Δεκεμβρίου 31, 2013, 19:43 »
Σωστα τα παραπανω...και επισης το καθε ενα απο αυτα εχει διαφορετικο ανωτερο οριο θερμοκρασιας

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 0 77 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:17
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 500188 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 03, 2024, 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12343 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195422 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki