vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)

Αποσυνδεδεμένος JimmyBen

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #225 στις: Νοεμβρίου 02, 2013, 10:25 »
Αυτό που πρόσεξα τυχαία με το φιτίλι από HC που αναφέρθηκε παραπάνω, αλλά δοκίμασα και σε άλλο, είναι το εξής: πύρωμα του φιτιλιού σε γκαζάκι, βούτηγμα σε νερό, πύρωμα και πάλι 'σβήσιμο' και μετά κάψιμο μέχρι να στεγνώσει. Αποτέλεσμα ΘΕΑΜΑΤΙΚΟ!!!!!! Καμία ενοχλητική μυρωδιά και στρώσιμο!  :thumpup: :thumpup: :thumpup: Καθαρή γεύση από την αρχή!!
Αν ο ατμοποιητής σας το επιτρέπει, ίσως βολεύει να είναι στριμένο και το σύρμα (να είναι δλδ έτοιμη η φιτιλοαντίσταση).
Νομίζω ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να στρώσει το φιτίλι αμέσως.
Αυτό κάνω κι εγώ συνήθως. Αφού στρίψω την αντίσταση με το φιτίλι, πριν την βάλω στον ατμοποιητή, την περνάω 2-3 φορές από το γκαζάκι της κουζίνας να πυρώσει μέχρι να φύγουν τα κατάλοιπα που έχει και μετά την χρησιμοποιώ :thumpup: . Αρκεί να είναι καλό το φιτίλι γιατί αν δεν είναι μετά το πύρωμα αρχίζει να διαλύετε.

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #226 στις: Νοεμβρίου 02, 2013, 14:15 »
Επειδή έχω μπερδευτεί βρε παιδιά, μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο εξής;
Βλέπω ότι κυκλοφορούν πολλά είδη σύρματος. Άλλα γράφουν ότι είναι με αντίσταση, άλλα χωρίς αντίσταση klp.
Για να φτιάξω μια αντίσταση τι σύρμα πρέπει να πάρω. Έχω δει σε videάκια να ενώνουν σύρματα με αντίσταση και χωρίς και μετά να τα τυλίγουν στο φυτίλι. Έχω δει και άλλους να μην ενώνουν τπτ και να τυλίγουν έτοιμο σύρμα. Τελικά τι σύρμα πρέπει να αγοράσουμε για να κάνουμε την δουλειά μας με ασφάλεια είτε πρόκειται για αντίσταση σε φυτίλι, είτε για αντίσταση σε mesh;

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #227 στις: Νοεμβρίου 02, 2013, 14:22 »
Εξαρτάται από τον ατμοποιητή. Γι' αυτό πριν σετάρεις κάποιον, διάβασε το νήμα του αντίστοιχου ατμοποιητή, για να δεις το τι και πως ;)

Αποσυνδεδεμένος sakis7

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
  • 'Οτι πετά δεν κάνει μέλι!
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #228 στις: Νοεμβρίου 02, 2013, 14:36 »
Επειδή έχω μπερδευτεί βρε παιδιά, μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο εξής;
Βλέπω ότι κυκλοφορούν πολλά είδη σύρματος. Άλλα γράφουν ότι είναι με αντίσταση, άλλα χωρίς αντίσταση klp.
Για να φτιάξω μια αντίσταση τι σύρμα πρέπει να πάρω. Έχω δει σε videάκια να ενώνουν σύρματα με αντίσταση και χωρίς και μετά να τα τυλίγουν στο φυτίλι. Έχω δει και άλλους να μην ενώνουν τπτ και να τυλίγουν έτοιμο σύρμα. Τελικά τι σύρμα πρέπει να αγοράσουμε για να κάνουμε την δουλειά μας με ασφάλεια είτε πρόκειται για αντίσταση σε φυτίλι, είτε για αντίσταση σε mesh;
Φιλε μου ειναι λιγο νωρις ,φανταζομαι εισαι νεος στο ατμισμα ,να μπλεξεις με στριψιμο συρματων με και χωρις αντισταση .Καλυτερα διαβασε εχει πολλες πληροφοριες στο φορουμ .
Σιγα σιγα θα καταλαβεις ουτε εμεις γνωριζαμε και γνωριζουμε τα παντα .
ξεκινα απο εδω να παρεις μια ιδεα αλλα διαβασε ! :yes:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,11176.0/topicseen.html


Τωρα για να σου απαντησω εγω χρησιμοποιω σε μες 0,20 Κανθαλ και σε επισκευασιμους με φυτιλι 0,16 (Αυτα και τα δυο με αντισταση) .
Εαν θελει το στησιμο του επισκευασιμου (συνηθως φυτιλατος) και συρμα χωρις αντισταση τοτε εχω και 0,20 χωρις αντισταση για να ενωθει με το 0,16 .
η ενωση γινετε
χωρις αντισταση-με-χωρις.

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #229 στις: Νοεμβρίου 02, 2013, 14:50 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα μελετήσω και αν έχω ακόμα απορίες κι ελπίζω να μου λυθούν οι περισσότερες απορίες. Αν μείνει καμιά ακόμα απορία, εδώ θα είμαστε πάλι!  :))

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #230 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 22:06 »
Κι από fasttech το φυτίλι συνατμιστές μια χαρά είναι.
Μετα το γνωστό αφθονο wetburn κι ενώ ειμαι ακόμα μόλις στο πρώτο ml κοντεύει να στρώσει γευστικά :thumpup:
Κατα τ' άλλα είναι πολύ ''γυαλιστερό'' και λίγο πιο ανθεκτικό στο μάδημα από της healthcabin.   
 

Αποσυνδεδεμένος kostmark

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
  • e-ατμιστής
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #231 στις: Νοεμβρίου 05, 2013, 10:45 »
Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο θα ήθελα τη βοήθειά σας:  το φυτίλι το επεξεργαζόμαστε πριν το χρησιμοποιήσουμε για λόγους υγιεινής, γεύσης ή και για τα δύο?
Επίσης πως γίνεται το Wet burn  ή το  dry burn  και το βράσιμο στέγνωμα? Αν υπάρχει κάποιο άλλο νήμα που μπορω να τα διαβάσω για να μην σας πρ..ζω ευπρόσδεκτο, ή και κανένα video ακόμα καλύτερα.
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #232 στις: Νοεμβρίου 05, 2013, 13:23 »
Το επεξεργαζομζαστε με καποιο τροπο για να φυγει η φυτιλιλα πιο γρηγορα και για λογους υγιεινης.
Το wetburn ειναι καψιμο στον αερα μερικων σταγονων για να δουλευτει η αντισταση. Το κανουμε συνηθως σε καινουρια.
Το dryburn ειναι η ιδια διαδικασια χωρις να σταξουμε υγρο και το κανουμε συνηθως σε καινουρια για να στρωσουμε καλυτερα τις σπειρες και σε παλια για να την ανανεωσουμε οταν εχει πιασει μακα. Δεν ειναι υποχρεωτικο να το κανεις, μπορεις απλα να την αλλαζεις.

Βρασιμο γινεται για μερικα λεπτα σε νερο η γαλα και μετα στεγνωμα και χρηση. Ουτε αυτα ειναι υποχρεωτικα.
Στο παρον νημα υπαρχουν παρα πολλες πληροφοριες, ριξε μια ματια και κανε τις δοκιμες σου!

Αποσυνδεδεμένος kostmark

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
  • e-ατμιστής
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #233 στις: Νοεμβρίου 05, 2013, 13:45 »
THANKS :)

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #235 στις: Νοεμβρίου 11, 2013, 02:10 »
Υπάρχει ribbon nicrome..; Έχω ego που φαίνεται πως αναγνωρίζει τα kanthal σας βραχυκύκλωμα, και δεν παίζει, αλλά στον ατμοποιητή υπάρχει αισθητή διαφορά ατμίσματος με ribbon. Αν υπάρχει για αρχή, στη συνέχεια ένα link σε ελληνικό μαγαζί (κι αν δεν ξέρει κανείς σε ξένο έστω!)

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #236 στις: Νοεμβρίου 11, 2013, 02:26 »

Για Ελλάδα δεν νομίζω να έχει κάποιος...

http://www.stealthvape.co.uk/rebuildable-supplies/nichrome-ribbon-wire

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #237 στις: Νοεμβρίου 13, 2013, 00:19 »
το silica wick με το silica wick twisted έχουν κάποια διαφορά ή είναι το ίδιο πράγμα;

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #238 στις: Νοεμβρίου 13, 2013, 00:33 »
twisted φιτίλι..; twisted κάνω λάθος ή είναι το σύρμα..; Όπου απλά στρίβεις δυο κομμάτια σύρμα, μεγαλώνεις έτσι τη συνολική διατομή που περνάει το ρέυμα άρα μικραίνεις την αντίσταση σε μεγαλύτερο μήκος. Αλλά έτσι το έχω καταλάβει (και δοκιμάσει) αν κάνω λάθος διορθώστε με..

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #239 στις: Νοεμβρίου 13, 2013, 00:38 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176714 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22321 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209553 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68710 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315692 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem