vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

383 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, Mimhsdr, ZoeM

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος DISA

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
  • e-lquid mixer


ναι για την συσκευασία λένε, αλλά όπως είπα, ότι προδιαγραφές από κίνα και Ευρώπη είναι διαφορετικές. Το λινκ που έστειλα αναφέρετε στο CHIP4. Βάλτο στο google για να δεις τι είναι.
Διάβαζα σε ένα ευρωπαϊκό φορυμ ότι βρήκαν κουμαρίνη σε ένα κινέζικο υγρό, στην κίνα δεν έχει κάποιο νομό σχετικό με κουμαρίνη και δεν έχουν πρόβλημα αν το βρουν σε κάποιο προϊόν ενώ στην ευρώπη είναι απαγορευμένο γιατί θεωρείτε καρκινογόνο.  Σορυ αλλά δεν εμπιστεύομαι τους κινέζους.
για τα υγρά HALO δεν έχω κάποιο πρόβλημα γιατί ξέρω ότι η αμερικανοί τα περνούν πολύ σοβαρά αυτά τα θέματα περα το ότι η HALO έχει καλώ όνομα και είναι στην αγορά αρκετά χρόνια


Συγνωμη αλλα εισαι αρκετα εκτος θεματος, το αν εμπιστευεσαι τους Κινεζους και το τι διαβαζεις σε αλλα φορουμ δεν εχει σχεση με τα υγρα Dekang, και μαλιστα εισαι και προκατειλημενος διοτι τα links που εβαλες λενε και για τα Halo kai ta Dekang αλλα λες ομως οτι για τα Halo δεν εχεις καποιο προβλημα....

Εδω το θεμα ειναι για να γραψουμε τις αποψεις μας για αυτα τα υγρα, οχι για αν εχουν νικοτινη, αν εχουν καπακι ασφαλειας, αν κανει κακο η νικοτινη....σκεψου το λιγο....

Αποσυνδεδεμένος tobias

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ πλέον θα απαντάω ότι έχω αυτοκτονικές τάσεις και επειδή το τσιγάρο δεν θα με σκότωνε αρκετά γρήγορα είπα να το επισπεύσω κάνοντας ηλεκτρονικό που είναι πιο επιβλαβές  ;)



ναι για την συσκευασία λένε, αλλά όπως είπα, ότι προδιαγραφές από κίνα και Ευρώπη είναι διαφορετικές. Το λινκ που έστειλα αναφέρετε στο CHIP4. Βάλτο στο google για να δεις τι είναι.
Διάβαζα σε ένα ευρωπαϊκό φορυμ ότι βρήκαν κουμαρίνη σε ένα κινέζικο υγρό, στην κίνα δεν έχει κάποιο νομό σχετικό με κουμαρίνη και δεν έχουν πρόβλημα αν το βρουν σε κάποιο προϊόν ενώ στην ευρώπη είναι απαγορευμένο γιατί θεωρείτε καρκινογόνο.  Σορυ αλλά δεν εμπιστεύομαι τους κινέζους.
για τα υγρά HALO δεν έχω κάποιο πρόβλημα γιατί ξέρω ότι η αμερικανοί τα περνούν πολύ σοβαρά αυτά τα θέματα περα το ότι η HALO έχει καλώ όνομα και είναι στην αγορά αρκετά χρόνια

ψάξου λίγο περισσότερο γιατί έχουν γίνει και σχετικά άρθρα για αυτό το θέμα.
Επίσης έχει διαφημιστεί θαυματουργό ελληνικό προιόν με αυτό το συστατικό.

Αποσυνδεδεμένος O_o_P_s_S

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
καλό είναι για όσους δεν καταλαβαίνουν να ρωτάνε.
Δεύτερον να διαβάζουν ολόκληρα τα άρθρα και όχι τα μισά.
Τρίτον ,πριν ποστάρουν απόψεις να "ψάχνουν" το θέμα σφαιρικά και μην πιάνονται απο μόνο ένα άρθρο.
Δημιουργούνται εντυπώσεις

δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε εμένα φίλε Αλέξανδρε αλλά να ξέρεις ότι είμαι πολύ ψαγμένος επειδή κανό ΗΤ σχεδόν 3 χρόνια τώρα, δηλαδή πριν 99,9% από όλα τα μέλη στο e-kapnisma. Θα πρωτινά λοιπών στους φίλους του φορυμ να μπαίνουν που και που σε κάνα ξένο φορυμ που συζητούν ατμιστές 5 χρόνια +

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Σε κάμποσα 24ωρα πια θα δοθεί άπαξ απάντηση σε εμπορογιατρούς και καπνοφαρμακοτρίφτηδες μέσω του ΣΕΕΗΤ.
Αναφορικά με τη σήμανση των προϊόντων πολλών μελών του ΣΕΕΗΤ από τον επόμενο μήνα θα είναι εναρμονισμένη και προβλεπόμενη.
Ο ΣΕΕΗΤ οργανώνει, συστηματοποιεί. Και ευελπιστώ ότι ΟΛΟΙ θα συμμορφωθούν προς τας υποδείξεις...
Αλλιώς... σέντρα...

Κάποτε πρέπει να ξεκαθαρίσει η ήρα από το στάρι....

Αποσυνδεδεμένος vougiouklakis

  • ***
  • 565
  • Φύλο: Άντρας
Πολυ καλα νεα Πανο... :thumpup:
 
Αντε καιρος ηταν....καθε κατεργαρης στον παγκο του.. >:(

δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε εμένα φίλε Αλέξανδρε αλλά να ξέρεις ότι είμαι πολύ ψαγμένος επειδή κανό ΗΤ σχεδόν 3 χρόνια τώρα, δηλαδή πριν 99,9% από όλα τα μέλη στο e-kapnisma. Θα πρωτινά λοιπών στους φίλους του φορουμ να μπαίνουν που και που σε κάνα ξένο φορυμ που συζητούν ατμιστές 5 χρόνια +

αν δεν κάνω λάθος μιλάμε εδώ για dekang και εσύ μίλησες για κινέζικα υγρά που βρέθηκαν με κουμαρίνη.
Επίσης μας προτρέπεις να μπούμε σε ξένο φόρουμ να βρούμε απαντήσεις.
Το θεωρείς σωστό να μιλάς αόριστα τελείως και να δημιουργείς εντυπώσεις?
Γράψε κάτι συγκεκριμένο και αναφέρσου κάπου συγκεκριμένα  να λάβουμε και εμείς γνώση,αλλιώς θα σε θεωρήσω "βαλτό"

Αποσυνδεδεμένος O_o_P_s_S

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
ψάξου λίγο περισσότερο γιατί έχουν γίνει και σχετικά άρθρα για αυτό το θέμα.
Επίσης έχει διαφημιστεί θαυματουργό ελληνικό προιόν με αυτό το συστατικό.

έχουμε  ξεφυγει   από το θέμα αλλά επειδή δόξα το θεό δεν έχω κάποια ασθένεια και δεν βρίσκω λόγο να καπνίζω υγρά με κουμαρίνη. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Ενημερώσου εσύ καλύτερα με το παρακάτω λινκ. Προπαντός στο σημείο που λέει.

Κώδικας: [Επιλογή]
It may be concluded that coumarin is a carcinogen in rats via the oral route and
possibly in mice. In rats, adenomas and carcinomas of the liver and bile ducts and
adenomas of the kidney have been observed. In mice, adenomas and carcinomas of the
lung and liver adenomas have been observed

http://ec.europa.eu/food/fs/sc/scf/out40_en.pdf

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Παράθεση
Διάβαζα σε ένα ευρωπαϊκό φορυμ ότι βρήκαν κουμαρίνη σε ένα κινέζικο υγρό, στην κίνα δεν έχει κάποιο νομό σχετικό με κουμαρίνη και δεν έχουν πρόβλημα αν το βρουν σε κάποιο προϊόν ενώ στην ευρώπη είναι απαγορευμένο γιατί θεωρείτε καρκινογόνο.

Αυτη την ουσια εννοεις ? ...

κουμαρίνη (Χημ.). Χημική ετεροκυκλική ένωση με μοριακό τύπο C9Η6Ο2, η οποία συναντάται σε πολλά φυτά, από τα οποία παραλαμβάνεται με εκχύλιση ή συνθετικά ξεκινώντας από απλούστερες ενώσεις, κατά την αντίδραση των Μπερτανίνι-Πέρκιν. Πρόκειται για στερεή, κρυσταλλική ουσία, με ευχάριστη οσμή που θυμίζει βανίλια ή φρεσκοκομμένο άχυρο, και τήκεται στους 67°C· είναι λίγο διαλυτή στο νερό, ενώ διαλύεται εύκολα στους οργανικούς διαλύτες. Από χημική άποψη είναι η λακτόνη του κουμαρικού οξέος. Η κ. χρησιμοποιείται κυρίως στην αρωματοποιία, στη συντήρηση του καπνού και στη φαρμακευτική. Ήταν το πρώτο φυσικό άρωμα που παρασκευάστηκε συνθετικά, από τον Πέρκιν, το 1868. Συναντάται τόσο με την ελεύθερη μορφή της όσο και σε συνδυασμό με το σάκχαρο γλυκόζη, για τον σχηματισμό γλυκοζιδίων της κ., τα οποία έχει αποδειχθεί ότι εμφανίζουν αντιπηκτικές και αντιμυκητιακές ιδιότητες· η δικουμαρόλη, συγκεκριμένα, ένας γλυκοζίτης της κ. περισσότερο γνωστός ως βαρφαρίν, είναι το περισσότερο χρησιμοποιούμενο αντιθρομβωτικό φάρμακο, ενώ έχει βρει εφαρμογή και ως ποντικοφάρμακο. Η δικουμαρόλη δρα απενεργοποιώντας τη βιταμίνη Κ, η οποία είναι απαραίτητη για την πήξη του αίματος· μπορεί να προκαλέσει τον θάνατο, από εσωτερική αιμορραγία, σε ζώα που τρέφονται με μουχλιασμένο σανό, εφόσον πολλοί μύκητες μπορούν να ζυμώσουν την κ. των φυτών προς δικουμαρίνη.
Η κουμαρίνη συναντάται σε μεγάλη ποικιλία φυτών, όπως είναι τα φασόλια τόνγκα ή η λεβάντα,τη γλυκόριζα, την κανέλα και το γλυκό γαρίφαλο. Αλλά και σε εδώδιμους καρπούς φυτών, όπως είναι η φράουλα, τα κεράσια και τα βερίκοκα.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Στο θέμα μας, παρακαλώ.
Μπορείτε να ανοίξετε άλλο θέμα και να συνεχίσετε τη συζήτηση εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
φρεσκοκομμένο άχυρο....hmmm  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος O_o_P_s_S

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
αν δεν κάνω λάθος μιλάμε εδώ για dekang και εσύ μίλησες για κινέζικα υγρά που βρέθηκαν με κουμαρίνη.
Επίσης μας προτρέπεις να μπούμε σε ξένο φόρουμ να βρούμε απαντήσεις.
Το θεωρείς σωστό να μιλάς αόριστα τελείως και να δημιουργείς εντυπώσεις?
Γράψε κάτι συγκεκριμένο και αναφέρσου κάπου συγκεκριμένα  να λάβουμε και εμείς γνώση,αλλιώς θα σε θεωρήσω "βαλτό"

DEKANG = κινέζικο υγρό
1+1=2
βαλτό?  :eyesplash:  :idiot1: :laugh1:

Ναι φίλε μου σε ξένο φόρουμ που ξέρουν 2 πράγματα παραπάνω και δεν πετάνε σχόλια όπως το τελευταίο σου
Για εμένα έκλεισε το θέμα, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.
είσαι μεγάλο αγόρι και μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις.


Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
αυτό που κατάλαβα είναι ότι τα υγρά ητ είναι επικίνδυνα για το περιβάλλον   :eyesplash:


@kallitexnis μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο γιατί έχουν βγει αρκετοί αρπακολατζίδες στο χώρο  :thumpdown:

οι κινέζοι έχουν και άλλα υγρά,όχι μόνο η dekang.
θα μας πεις εάν βρέθηκε κουμαρίνη σε dekang και πόσο?η ίχνη?
Δώσε ένα λινκ,να διαβάσουμε .
Και ναι επειδή είμαστε μεγάλα αγόρια ρωτάμε ;D

Αποσυνδεδεμένος DISA

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
  • e-lquid mixer
DEKANG = κινέζικο υγρό
1+1=2
βαλτό?  :eyesplash:  :idiot1: :laugh1:

Ναι φίλε μου σε ξένο φόρουμ που ξέρουν 2 πράγματα παραπάνω και δεν πετάνε σχόλια όπως το τελευταίο σου
Για εμένα έκλεισε το θέμα, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.
είσαι μεγάλο αγόρι και μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις.

το λινκ που εβαλες δεν λεει τιποτα για Dekang, εχεις τιποτα συγκεκριμενο για Dekang? Η τα πετας ετσι στον αερα?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342389 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206580 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541666 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31127 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50239 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597356 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357861 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11573 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193123 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1346 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1343 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592087 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios