vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

392 επισκέπτες, 6 χρήστες
maraki1308, thanos1071, Milarepa, Stelios miro, camber, Tem

ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος ecigar

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
  • 24/7 ατμισμα!!!
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #450 στις: Δεκεμβρίου 15, 2012, 00:03 »
giannis pap
τελειος!!! σευχαριστω ΚΑΙ παλι!!

Αποσυνδεδεμένος soctap

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #451 στις: Δεκεμβρίου 20, 2012, 02:03 »
Παιδια καλησπερα. Ατμιζω μονιμα ετοιμα υγρα και θα ηθελα αν μπορειται να μου επισημανεται καποιο link με αναλυτικες οδηγιες πως μπορω να φτιαξω μονος μου, καθως και τι παρελκομενα χρειαζεται να αγορασουμε ( μπουκαλακια-σταγονομετρα κλπ). Ενοειται οτι διαβασα και θεματα του forum  http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2733.msg71219.html#msg71219 αλλα τα εχω μπερδεψει ολλα.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #452 στις: Δεκεμβρίου 20, 2012, 02:10 »
Ξεκίνησες σωστά, διαβάζοντας.
Διάβασε και αυτό:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4637.msg146065.html#msg146065

Τι θέλεις να φτιάξεις, περίπου;

Αποσυνδεδεμένος soctap

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #453 στις: Δεκεμβρίου 21, 2012, 00:40 »
Eυχαριστω φιλε spectrum για την βοηθεια σου. Βασικα θελω να παρω τα απαραιτητα που χρειαζονται για την παρασκευη υγρου, και ο σκοπος μου ειναι να φτιαξω ενα υγρο καπνικο που να ειναι κοντα στο MALBORO που καπνιζω.
                        

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #454 στις: Δεκεμβρίου 21, 2012, 00:47 »
Το marlboro ξέχνα το.
Δεν πρόκειται να το βρεις εδώ.
Αντίθετα, σου ανοίγεται ένας παράδεισος γεύσεων που δεν φαντάζεσαι καν  :yes:
Η αναζήτηση τσιγαρίσιων γεύσεων, κατά κανόνα, κρατά λίγες μέρες, μετρημένες στα δάχτυλα.
Τα απαραίτητα τα ξέρεις πια, φαντάζομαι...

Βάσεις, νικοτινούχες και μη...
αρώματα...
μπουκαλάκια...
κάτι για να μετράς όγκους...
νερό wfi (ενδεχομένως)
ατμοποιητής...
μπαταρία...
μελέτη στο φόρουμ...

Αυτά  ;)

Αποσυνδεδεμένος mister s

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #455 στις: Δεκεμβρίου 21, 2012, 11:47 »
Ειπα κι εγω να παρω 3 υγρα εντελως αγνωστα σε σχεση με την γευση απο αμερικανικο σαιτ αφου βρισκομαι και νεα υορκη και συγκεκριμενα απο vaporstore.Λοιπον οι αγορες μου εχουν ως εξης:50-50 12αρι smooth cuban cigar,ενα τιραμισου μιας και μ αρεσει πολυ σαν γλυκο 50-50 12αρι και ενα smooth tobacco 11αρι.Εντυπωσεις:πρωτο ατμισα το cuban.......πεθανα......τυφλα ναχει το κανονικο πουρο που τελικα μονο smooth δεν ειναι,εντονη γλυκα και αν και ειναι μονο 12 mg νομιζα πως καπνισα ενα ολοκληρο πουρο και μαλιστα προς το τελος του.Δευτερο το smooth tobacco,ζεστος ατμος απ την πρωτη τζουρα,ειπα κατι επαθε ο ατμο,γευση?μμμμμμ ακατανοητη ,ισως εφταιγε το προηγουμενο.Τελος για να μην πανε χαμενα στο tobacco εβαλα 3-4 σταγονες τιραμισου και μπορεσα να ατμισω με ολιγα χαμογελα.Καταληγοντας θαθελα να πω πως σαν το tribeca ισως κανενα.Ερωτησεις:αν παρω μηδενικη βαση vg θα μπορεσω να ελαφρυνω το πουρο?μιας και ειναι και παχυρευστο, εστω στη γευση η θα μπορουσα να το κανω με ορο ας πουμε? Τα δεοντα..........

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #456 στις: Δεκεμβρίου 21, 2012, 12:06 »
Γεια σου Σουλη - μιας και λες οτι ειναι παχυρευστο το υγρο δες αν εχει νερο στην συνθεση - αν οχι μπορεις να βαλεις wfi 10%.
Μπορεις με μηδενικη VG βαση να αραιωσεις το υγρο - κανε δοκιμες λιγο-λιγο για να δεις ποσο πεφτει η νικοτινη και πως αλλαζει το αρωμα ωστε να βρεις ετσι το επιθυμητο επιπεδο που σε ικανοποιει.

Αποσυνδεδεμένος mister s

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #457 στις: Δεκεμβρίου 21, 2012, 12:11 »
Ναι εχει νερο στη συνθεση ,αρα αυτο που απομενει ειναι να κανω αυτο που ειπες με την μηδενικη βαση φανταζομαι.
ΥΓ: Νατες και οι ξυνιλες.....

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #458 στις: Δεκεμβρίου 21, 2012, 12:17 »
Αφου περιεχει νερο μενει η επιλογη αραιωσης με μηδενικη βαση - κανε και μια δοκιμη με 12ρα σκετη βαση να ατμισεις !!!!
.....και που ξερεις - μπορει να συνηθισεις την σκετη και να σωθεις απο τα πειραματα με τα αρωματα.


Ψηφοφορια: <<Aρωματικα Υγρα ή Σκετα Υγρα>>
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2012, 12:23 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος mister s

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #459 στις: Δεκεμβρίου 21, 2012, 12:23 »
ναι ωραια ιδεα ,ελπιζω να με καλυψει και στην ωρα του καφε η σκετη   :respect:

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #460 στις: Δεκεμβρίου 21, 2012, 12:30 »
Το καλυτερο ειναι με τον καφε - εχω κοψει μπυρα & ποτο για να ατμιζω ολη μερα και μονο με καφε δεν εχω το βραδυ ζαλαδα.

Διαβασε και το παρακατω σχετικο θεμα - εαν ενδιαφερεσαι για περισσοτερη ενημερωση σχετικα - και να θυμασαι οτι η σκετη βαση αρχικα καλο ειναι να ατμιζεται με ανεβασμενη νικοτινη σε σχεση με αυτην που ατμιζες στα αρωματα.
Εαν την συνηθισεις - μιλαμε για 3-4 μερες - μπορεις στη συνεχεια να πεσεις στα αρχικα επιπεδα και ακομα πιο κατω !!!


Kαλυτερη Βαση VG που εχετε ατμισει !!!!

Αποσυνδεδεμένος ahill2

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #461 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 20:56 »
Καλησπέρα και καλά Χριστουγεννα σε ολους,
έχω δύο προβλήματαπου δεν ξέρω αν εχουν συμβεί σε άλλους.
Το πρώτο είναι ότι υγρό και να δοκιμάσω και με ότι ποσότητα νικοτίνης(εδώ να πώ οτι έφτιαξα ακόμα και υγρό με 4mg νικοτίνη) με πνίγουν με αποτέλεσμα εκείνη την ώρα να βήχω(αφού έχω ατμίση) γνωρίζει κανείς το γιατί?Να φταίει η νικοτίνη δεν το νομίζω για αυτό άλλωστε έφτιαξα και μια τόσο χαμηλή σε περιεκτικοτητα.
Απο άρωμα?δεν ξέρω τι να υποθέσω επισης να προσθέσω ότι όταν ατμίζω νιωθω ένα "βάρος" στο στομάχι/στηθος.
Το δεύτερο είναι αν γνωρίζετε έτοιμα ή μη υγρά που να έχουν πιο γλυκιά/δυνατη γεύση αλλά απαλό εως ανεπαίσθητο άρωμα δλδ να μην σε μπουκώνουν που τα αναπνεεις στην ατμόσφαιρα.
Σε περιπτωση που οι ερωτήσης μου δεν ανήκουν σε αυτό το θέμα ζητάω συγγνώμη και θα παρακαλούσα να μεταφερθούν στο κατάλληλο.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #462 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 21:04 »
Πιθανοί λόγοι:
1) Φταίει η βάση. Αφού εσύ φτιάχνεις τα υγρά, πες μας τη βάση χρησιμοποιείς.
Πολλοί έχουν πρόβλημα με την pg.
2) Όταν λες πως βήχεις αφού έχεις ατμίσει, εννοείς εκείνη τη στιγμή ή μετά από λίγο;
Πιθανόν να σε πειράζει κάποιο άρωμα. Δοκίμασε σκέτη vg και δες αν διορθώνεται η κατάσταση.
3) Ίσως φταίει ο ατμοποιητής. Ποιος είναι; Πώς τον φροντίζεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 27, 2012, 00:09 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #463 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 21:07 »
πατριώτη καλησπέρα. :bye: :bye: :bye: :bye: και Χρόνια πολλά.

Οχι δεν φταίει η νικοτίνη.

Πιθανώς φταίει το άρωμα ή η βάση που ατμίζης ή πιθανώς και ο ατμοποιητής σου ο οποίος μπορεί να μη
δουλεύει σωστά και να σου φέρνει καμμένο.
Πες μας με τι η.τ. ατμίζης και τι υγρά έτοιμα ή τα φτιάχνης μόνος σου?

spec με πρόλαβες αλλά τα  μεγάλα πνεύματα συναντούνται. :yes: :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #464 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 21:10 »
Θα ήταν χρήσιμο να αναφέρεις τι μάρκας υγρά/αρώματα χρησιμοποιείς.
Πάντως, υπάρχει περίπτωση να σε ενοχλεί συγκεκριμένα η γλυκερίνη ή η προπυλενογλυκόλη. Μερικοί έχουν ιδιαίτερη ευαισθησία (ή και αλλεργία) σε ένα απ' τα δυο -όχι παραίτητα την PG.
Μπορείς να πειραματιστείς είτε με έτοιμα υγρά είτε (ευκολότερα και φθηνότερα) με DIY για να δεις αν ισχύει κάτι τέτοιο. Σε αυτή την περίπτωση αν στραφείς σε υγρά που δεν περιέχουν το "ένοχο" συστατικό, λογικά θα εξαφανιστεί το πρόβλημα.
Επίσης, ατμοποιητής που φέρνει καμμένο έχει τύχει να μου φέρει ανάλογο πρόβλημα.
Μπορεί επίσης να λυθεί το πρόβλημα αν αλλάξεις μάρκα. Δώσε μας μερικές πληροφορίες ακόμα.  :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355767 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10778 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191735 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 868 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 727 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589469 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797645 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7417 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313254 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6930 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12240 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13504 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711