vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

247 επισκέπτες, 1 χρήστης
thanos1071

ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #420 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 01:55 »
Καλησπέρα!!


Είμαι σχετικά νέος στο ηλεκτρονικό τσιγάρο και ατμίζω το cigar της nobacco. θα ήθελα να προχωρήσω σε DIY και να φτιάξω το δικό μου υγρό. Ξέρει κανείς πιο είναι το άρωμα που προσεγγίζει περισσότερο το cigar της nobacco ,ποιας εταιρείας και από που μπορώ να το προμηθευτώ??


P.S. Εκπληκτικό Forum!! Μπράβο στους συντελεστές!!!

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #421 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 03:01 »
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4637.0.html
 
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10793.0.html

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,11448.0.html
 
Δεν νομίζεις όμως ότι είναι ακόμα πολύ νωρίς για να ασχοληθείς με υγρά home made?

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #422 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 13:13 »
καλησπεραααα!!
θελω να κανω καποιες ερωτησεις για τις βασεις.
ειχα ξεκινησει με inawera και στην αρχη ολα καλα.
μετα απο μηνα το πολυ αρχισε να μου γρατζουναει το λαιμο και την παρατησα.
μετα πηρα atmos lab (ολα σε 70vg 30pg) και εγινε παλι το ιδιο.
και ειπα να δοκιμασω κατι σε ετοιμη βαση και ετσι πηρα την traditional απο funstore.
αυτη δεν μπορουσα να την ατμισω καθολου.
ολες τις φυλαω σε σκοτινα μερη.
και δεν μπορεις να πεις οτι εγω εχω το προβλημα μιας και σε οποιον εδινα να ατμιση του γρατζουνουσε τον λαιμο.
με διαφορους ατμοποιητες και διαφορες γευσεις.
μηπως ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #423 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 13:45 »
εχεις δοκιμασει να κανεις σκετη vg?λιγοτερο χτυπημα αλλα κανε μια δοκιμη αν δεν εχεις δοκιμασει ;) η και το αντιθετο σκετη pg να δεις ποια ακριβος στο προκαλει

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #424 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 13:59 »
....δες και σε θεματα υγειας:

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
καλησπεραααα!!
θελω να κανω καποιες ερωτησεις για τις βασεις.
ειχα ξεκινησει με inawera και στην αρχη ολα καλα.
μετα απο μηνα το πολυ αρχισε να μου γρατζουναει το λαιμο και την παρατησα.
μετα πηρα atmos lab (ολα σε 70vg 30pg) και εγινε παλι το ιδιο.
και ειπα να δοκιμασω κατι σε ετοιμη βαση και ετσι πηρα την traditional απο funstore.
αυτη δεν μπορουσα να την ατμισω καθολου.
ολες τις φυλαω σε σκοτινα μερη.
και δεν μπορεις να πεις οτι εγω εχω το προβλημα μιας και σε οποιον εδινα να ατμιση του γρατζουνουσε τον λαιμο.
με διαφορους ατμοποιητες και διαφορες γευσεις.
μηπως ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?
Καλέ φίλε,
Για να καταλάβεις τί φταίει σε μια περίπτωση θα πρέπει να εξετάσεις σημείο-σημείο το τί ατμίζεις.
Αν δοκιμάσεις με VG σκέτη χωρίς άρωμα και έχεις θέμα θα είναι ανησυχητικό. Μπορεί να είναι "επώδυνο" αλλά δοκίμασε χωρίς νικοτίνη για 6-8 ώρες πρώτα.
Ακολούθως πήγαινε σε νικοτινούχο γλυκερίνη.
Αν έχεις πρόβλημα με τη μηδενική γλυκερίνη, είσαι στο 1/5000 των ατμιστών που έχουν δυσανεξία στη γλυκερίνη.
Αν δεις θέμα στη νικοτινούχο γλυκερίνη, τότε παίζεις με το επίπεδο. Αν χαμηλώσεις πολύ σε επίπεδο που δε σε ικανοποιεί, πας αναγκαστικά σε υψηλότερα βολτ για να "ισοφαρίσεις" το χτύπημα με λιγότερα mg.
Αν σε κανένα από τα δύο δεν έχεις θέμα, πράγμα που πιστεύω, δοκιμάζεις με 50-50 προπυλενογλυκόλη-γλυκερίνη.
Χωρίς άρωμα επίσης.
Αν δεν σε πειράξει, τότε ούτε η προπυλενογλυκόλη είναι το θέμα.
Βάζοντας το άρωμα της αρεσκείας σου, συνεχίζεις τη δοκιμή. Αν δεις ότι έχεις θέμα, τότε ψάξε το άρωμα.

Πολλές φορές, ο ανθρώπινος οργανισμός αντιδρά περίεργα σε ουσίες που δεν αναγράφονται στην ετικέτα. Που ωστόσο, είναι ευαισθητοποιητικές γηια κάποιους, ευαίσθητους σε αυτές οργανισμούς.

Δυστυχώς το έγραψα αναλυτικά, αλλά δεν μπορείς αλλιώς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα αν δεν παίξεις παράμετρο-παράμετρο τη διαδικασία.
Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό.

Σου μιλάει άνθρωπος που έβγαλε σπυράκια στα ούλα 10 μέρες μετά την έναρξη του ΗΤ και 99% οφειλόταν στη διακοπή του καπνίσματος.

Όταν κόβει κάποιος τα σκληρά ναρκωτικά και έχει στερητικά σύνδρομα, δεν είναι το σωστό να ξαναπάρει πρέζα για να τα εξαλείψει. Αντίθετα, πρέπει να κάνει υπομονή να περάσουν, για να "ξεφύγει".
Αλληγορικά με υπερβολή, αλλά αυτό είναι το νόημα....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2012, 14:19 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #425 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 17:37 »
ευχαριστω για τις συμβουλες σου φιλε θα δοκιμασω ολα οσα μου ειπες και πιστευω να βρω την καταλληλη συνταγη!!
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #426 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 18:08 »
Καλησπέρα!!


Είμαι σχετικά νέος στο ηλεκτρονικό τσιγάρο και ατμίζω το cigar της nobacco. θα ήθελα να προχωρήσω σε DIY και να φτιάξω το δικό μου υγρό. Ξέρει κανείς πιο είναι το άρωμα που προσεγγίζει περισσότερο το cigar της nobacco ,ποιας εταιρείας και από που μπορώ να το προμηθευτώ??


P.S. Εκπληκτικό Forum!! Μπράβο στους συντελεστές!!!


Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.
Το cigar της νομπάκο δεν το συνάντησα ως τώρα σε diy και ελπίζω να μην το ξανασυναντήσω.
Νομίζω ότι όταν δοκιμάσεις άλλα, θα μείνεις ευχαριστημένος περισσότερο.
Μια και είσαι πελάτης της Νομπάκο, μπορείς να ξεκινήσεις με το άρωμα φωτιά και το r69.
Τα βασικά πιστεύω τα ξέρεις. Ετοιμη βάση πάλι από νομπάκο και 2-3 άδεια μπουκαλάκια.
Οι βάσεις και τα αρώματα της νομπάκο είναι της atmos lab που έχει νήμα στο φόρουμ μας.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #427 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 04:01 »
Πραγματικά το R69 θυμίζει λίγο το στυλ της Nobacco.
Μου άρεσε το Cigar (αντίθετα από την Petra, αν κατάλαβα καλά!).
Αν βρεις μια συνταγή που το θυμίζει θα χαρώ να την ακούσω.

Αποσυνδεδεμένος ahill2

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #428 στις: Δεκεμβρίου 09, 2012, 13:46 »
Καλησπέρα και απο εμένα,νέος εδώ και επειδή θέλω να ξεκινήσω με το δεξί την χρήση του η.τ διάβασα αρκετά στο φόρουμ πρίν εγγραφό.
Είμαι καπνιστής old holborn yellow,βρήκα οτι έχει 13,6 νικοτίνη και διαβάζοντας εδώ μέσα για καπνικά υγρά κατέληξα οτι καλά για ξεκίνημα είναι τα gina,RY69 από atmoslab και το tribeca από halo.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι κατά πόσο αυτά τα υγρά "πάνε" με τον eGo-T απο Natura που παρεμπιπτόντως έχω δανεικό για κανά 6μηνο από μια γνωστή και δεύτερον ο ατμός που βγάζουν αν μυρίζει άσχημα στους άλλους και γενικά στον χώρο.
Αυτά απο εμένα και ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #429 στις: Δεκεμβρίου 09, 2012, 13:55 »
Δεν υπάρχει θέμα συμβατότητας.
Δε θέλω να πιστέψω ότι από την εταιρία που πουλάνε μαζί πακέτο τα egoT σου είπαν ότι με άλλα υγρά εκτός από τα Νατούρα θα έχεις θέμα.


Γενικά δεν υπάρχουν τέτοια θέματα συμβατότητας, εκτός από κάποια υγρά που έχουν γενικότερο θέμα και καταστρέφουν ατμοποιητές πχ κάποια πολύ όξινα που καταστρέφουν καρτοτανκ και ce4 ή κάποια που αφήνουν πολλά υπολείμματα στις αντιστάσεις ή κάποια με 100% ελάχιστα αραιωμένη γλυκερίνη - συνήθως ιδιοκατασκευες - που δεν επιτρέπουν στην αντίσταση πολλών άτμο να τροφοδοτείται σωστα.
Αλλά, η πλειοψηφία των υγρών, των βάσεων και των αρωμάτων του εμπορίου δεν έχουν κανένα θέμα συμβατότητας με κανέναν ατμοποιητή.


Τώρα, το θέμα της οσμής είναι σχετικό. Οκ, κάτι κινέζικα καπνικά της dekang και παρεμφερών εταιριών θα έλεγα ότι γενικά κάνουν πολλές μύτες να σουφρώνουν, αλλά για οτιδήποτε άλλο, είναι θέμα μύτης και ιδιοτροπίας. Ειδικά, τα 3 που αναφέρεις, σε γενικές γραμμές δεν έχουν άσχημη οσμή για μη ατμιστές. Αν θεωρήσουμε ότι θα είναι αρκετά κοντά για να τα μυρίσουν, εννοώ να κάθονται δίπλα σου.


ΥΓ Ναι, το ομολογώ. Το cigar της νομπάκο δε μου άρεσε καθόλου. Σαν ταγκιασμένο λάδι αυτοκινήτου στο οποίο μούλιασε κάλτσα στρατιώτη μου έφερνε μετα το πρώτο μπουκαλάκι. Αλλά, είπαμε, γούστα είναι αυτά.

Αποσυνδεδεμένος ahill2

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #430 στις: Δεκεμβρίου 09, 2012, 16:42 »
Οχι καμία σχέση,κανείς δεν μου είπε για ασυμβατότητα της συσκευής με άλλον εταιριών υγρά απλά ήταν μια δικιά μου απορία.
Για να ξαναθέσω την ερώτηση λίγο διαφορετικά,τα RY69,Gina και Tribeca μυρίζουν τσιγαρίλα ή αφήνουν στο χώρο κάποια γλυκιά μυρωδιά που δεν ενοχλεί μη καπνιστές?
Γιατί εκτός απο την υγεία μου πρέπει να κοιτάω να μην βρωμοκοπάει ο χώρος . :))
Εάν ο ατμός έχει την μυρωδιά τσιγάρου τότε θα πρέπει να ψάξω να βρώ κάτι άλλο.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #431 στις: Δεκεμβρίου 09, 2012, 17:26 »
μονο το πουρο και το σιγαριλο του house of liquid αντε και η φωτιά της atmos εχουν πιο βαριά προς το τσιγάρο μυρωδιά. Τα άλλα όλα γλυκίζουν. Ενοοείται βέβαια ότι όταν λέμε μυρωδιά τσιγάρου και πάλι γι΄αυτα που σου είπα, πολύ απέχει από τη μυρωδιά προιόντων καύσης, όπως ο καπνος του τσιγάρου.
νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα, εκτός αν πέσεις σε λαγωνικό ή ιδιοτροπο

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9640
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #432 στις: Δεκεμβρίου 09, 2012, 18:54 »
Υπάρχουν φυσικά και υγρά που δεν αφήνουν οσμή. Στην κατηγορία αυτή ανήκουν κυρίως οι ατμιστικές βάσεις χωρίς άρωμα αλλά και κάποια υγρά με άρωμα που ωστόσο δεν αφήνουν οσμή. Στην τελευταία αυτή κατηγορία ανήκουν μεταξύ άλλων και κάποια καθαρά καπνικά υγρά όπως το Puros Naturales και το Guevara. 

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #433 στις: Δεκεμβρίου 10, 2012, 02:31 »
 Λοιπόν πήρα άρωμα virginia e-tsigaro fa
 το έφτιαξα σε αναλογία 70% vg με 5% άρωμα
Τρεις μέρες ωρίμανση
Αποτέλεσμα αρκετά ικανοποιητικό
 
Ερωτήσεις τώρα :
Σηκώνει και άλλο άρωμα ; ή θα το χαλάσω ;
 σηκώνει bitter wizard και αν ναι πόσο  ;
Ρωτώ μιας και δεν έχω ξανά ασχοληθεί με το συγκεκριμένο άρωμα και δεν γνωρίζω τα όρια και τις δυνατότητες του
 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #434 στις: Δεκεμβρίου 10, 2012, 23:03 »
Και το 5% που έβαλες, πολύ είναι. Τα καπνικά της FA όσο τα αφήνεις, μεστώνουν. Στην 7η -8η μέρα το υγρό σου θα είναι ακόμα καλύτερο. Bitter Wizard βάλε μόνο αν σου γλυκίζει, περίπου 1 σταγόνα ανά 2.5ml. Προσωπικά χρησιμοποιώ MTS στην ίδια αναλογία.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355796 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10785 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191766 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 869 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 728 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589481 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797657 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7417 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313279 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6935 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12246 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13509 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711