vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

217 επισκέπτες, 3 χρήστες
ηλεκτρονικό τσιγαράδικο, Tem, camber

ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος angelin

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1590 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 04:38 »
η σκέτη vg (με νικοτινη) σε σχεση με pg κατα τη δικια μου γνωμη χανει παρα πολυ!
εγω προσωπικα εχω παρατησει τα υγρα της flavourart γιαυτο το λογο. ενω εχουν πολυ ωραια αρωματα,  σε χτυπημα
δε με ικανοποιουν καθολου. θα πρεπει μάλλον να ανεβασεις νικοτινη....αν δεν εχεις προβλημα εισαι οκ!


το n5 λέει οτι ειναι μουρα με νοτες καραμέλας οπότε μπορείς να πάρεις τα αντιστοιχα αρώματα απο atmos και να πειραματιστεις. Ομως επειδη ειναι σχετικά οικονομικο υγρο εχεις κινδυνο με τους πειραματισμους να χαλασεις πολυ παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1591 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 14:42 »
Παιδια πηρα το tribeca απο halo.
Μου ηρθε ενα χαρτακι με οδηγιες που λεει πως τα υγρα HALO απαιτουν πριν την καταναλωση τους, 12 ωρες ανοιγμα της συσκευασιας και στη συνεχεια να γινει η χρηση.

Τι εννοει ο ποιητης? Να το αφησω ανοιχτο χωρις καπακι για 12 ωρες? Ή απλα να το ξεσφραγισω και μετα να περιμενω για 12 ωρες εχοντας ομως το καπακι κλειστο?

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1592 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 14:51 »
Ανοικτό ή απλά ξέσφιξε το καπάκι και άφησε το να παίρνει αέρα. Προσοχή όμως ιδιαίτερα αν υπάρχουν μικρά παιδιά στο χώρο ή ανυποψίαστοι συγκάτοικοι καλύτερα βάλτο σε κάποιο απρόσιτο μέρος

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1593 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 14:52 »
Ανοίγεις το καπάκι λίγα λεπτά να φύγει η οινοπνευματίλα, κλείνεις και περιμένεις μερικές ώρες.
Μπορείς να το δοκιμάσεις και απευθείας πάντως.

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1594 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 14:59 »
Γ@μωτο! Ξεχασα να παραγγειλω μερικα απο αυτα τα πλαστικα μπουκαλακια με την βελονα επανω. Μου εστειλαν ενα βεβαια αλλα θελω να δωσω υγρα και σε ενα φιλο μου και θα χρειαστω και αλλα.
Πουλανε στα φαρμακεια ή καπου αλλου μηπως τετοια?

Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1595 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 15:39 »
μπααα.. τα συγκεκριμένα μόνο σε καταστήματα ΗΤ τα έχω δει... χωρις αυτο να σημαίνει οτι δεν μπορείς να τα βρείς αλλού, αλλά δεν έχνουν πέσει στην αντιληψή μου εως τωρα...

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1596 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 16:20 »
Παιδια εφτιαξα το υγρο οπως ειπαμε πριν

1) Εβαλα 21 σταγονες αρωμα RY69
2) Εβαλα 10 ml  της μη νικοτινουχας βασης (μονο VG)
3)Ανακατεψα
4)Εβαλα 10 ml της νικοτινουχας βασης (PG 50%- VG 50%)
5)Ανακατεψα

** Τα ml των βασεων τα εβαλα στο περιπου. Με την εννοια πως γεμισα αυτο το πλαστικο μπουκαλακι με την βελονα. 10ml δεν ειναι αυτο?

Δεν το εχω δοκιμασει ακομα. Η πρωτη εντυπωση ειναι πως δεν μου φαινεται και πολυ σοι...
Μυριζει αρκετα ''οινοπνευμα'' και το υγρο ειναι διαφανες. Οχι οπως τα υγρα που εχω δει μεχρι τωρα (bebeca, μηλο και βανιλια απο flavourart) που εχουν χρωμα κιτρινωπο.

Ετσι πρεπει να ειναι? Φοβαμαι μην με παρουν σηκωτο  :wall:


Τωρα δοκιμαζω το tribeca. Πολυ ουδετερη γευση μου φαινεται. Σε σχεση με το bebeba προτιμω το bebeca μεχρι τωρα. Δεν ξερω αν θα βελτιωθει με τον καιρο οταν ωριμασει...
Παντως την PG (το tribeca εχει 70% αν δεν κανω λαθος) την ενιωσα ηδη στο λαιμο. Σαν να βραχνιασα ηδη με 10 τζουρες που εχω κανει μου φαινεται...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 16:46 από cruskro »

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1597 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 16:54 »
"Στο περιπου" σωστά τα έχεις κανει. Το θεμα με το RY69 ειναι ότι θέλει πολυυυυυ ωρίμανση και με το καιρό σκουραίνει και γίνεται κιτρινωπό όπως λες!

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1598 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 16:58 »
Δηλαδη ειναι φυσιολογικο που ειναι διαφανες?
Μπορω να το ατμισω τωρα ετσι οπως ειναι ή πρεπει να περιμενω να παρει χρωμα κιτρινωπο?

Οταν λες στο ''περιπου'' σωστα τα εκανες τι εννοεις? Τι επρεπε να κανω διαφορετικα?

Αποσυνδεδεμένος teddy

Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1599 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 17:02 »
Φυσιολογικό είναι, τα περισσότερα DIY βγαίνουν διαφανή, ενώ μερικά απο αυτά σκουραίνουν με τον καιρό. Επιμένω πάντως σε αυτό που σου έλεγα και εχθές, έβαλες λίγο άρωμα!
Μπορείς να το ατμίσεις, αν και στο συγκεκριμένο καλύτερο θα ήταν να περιμένεις λίγο, θα βελτιωθεί πολύ η γεύση του.

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1600 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 17:07 »
Επιτηδες εβαλα λιγο.
Θα δοκιμασω μια φορα και μετα θα βαλω και αλλες σταγονες να δω την διαφορα...

Παιδια τα μπουκαλακια τα πλαστικα με την βελονα 10 ml δεν χωρανε?

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1601 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 17:09 »
Α, συγγνώμη, τωρα κατάλαβα ότι έφτιαξες 20ml υγρού. Πράγματι έχεις βάλει πολυ λίγο άρωμα όπως λεει ο φίλος. Το RY69 ειναι αρκετα απαλό και παίρνει και παραπανω απο όσο προτείνει ο κατασκευαστής.

Στο περιπου εννοώ ότι ιδανικά θα επρεπε να συμπεριλαβεις την ποσότητα του αρώματος στα 10ml μηδενικής.

Δλδ, να βάλεις στην σύριγγα σου το άρωμα, μετα την μηδενική μέχρι να παει 10ml, να την αδειάσεις στο μπουκαλάκι και μετα να ρίξεις αλλά 10ml νικοτονούχα. Αλλά και όπως το εφτιαξες ειναι σχετικά οκ.

Ατμιζεται και τωρα αλλά με το καιρό το συγκεκριμένο άρωμα γίνεται καλύτερο και πιο έντονο.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1602 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 17:37 »
Αν ρίξω σε atmos balanced (100ml 0mg & 100ml 20mg) όλο το άρωμα (10ml) που είναι το κεράσι από την atmos, τι θα βγει;;;!
Κολοκυθιά θα μου πείτε :p
Εννοώ αν θα είναι κομπλέ μιας και η αναλογία θα είναι 5%

Sent from my LG-E975 using Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος papazaf

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1603 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 21:52 »
καλησπερα,  ειμαι φαν του maxboro της nautura, εχει μονο VG, και μου δινει μια αισθηση γεμισματος στο στηθος οταν τραβαω τζουρα, πηρα λοιπον βαση σκετη VG με νικοτινη, αλλα μου δινει το ιδιο ντουμανι , οχι ομως την αισθηση πληροτητας στο στηθος, τι μπορει να φταινει και δεν παιρνω την ιδια αισθηση?, (αφηνω την γευση , που ειναι λογικο να μην την εχω με την βαση)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 22:16 από papazaf »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1604 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 23:29 »
Δεν το εχω δοκιμασει ακομα. Η πρωτη εντυπωση ειναι πως δεν μου φαινεται και πολυ σοι...
Μυριζει αρκετα ''οινοπνευμα'' και το υγρο ειναι διαφανες. Οχι οπως τα υγρα που εχω δει μεχρι τωρα (bebeca, μηλο και βανιλια απο flavourart) που εχουν χρωμα κιτρινωπο.
Ετσι πρεπει να ειναι? Φοβαμαι μην με παρουν σηκωτο  :wall:
Δεν παίζουμε με πυρηνικά απόβλητα, απλά υγρά για άτμισμα είναι!  :D
Αν προσέξεις τις αναλογίες νικοτίνης, βάλεις ανθρώπινες ποσότητες αρώματος και δεν τα... πιείς, είσαι εντάξει.
Τα DIY υγρά σπάνια είναι ακριβώς σαν τα αντίστοιχα έτοιμα. Θέλουν χρόνο να πάρουν χρώμα και να ωριμάσουν ενώ τα έτοιμα είναι ιδανικά ανακατεμένα και ήδη "ώριμα". Επίσης μπορεί να έχουν κάποια πρόσθετα αρώματα στη μίξη που δεν αναπαράγονται τέλεια στο άρωμα που θα βάλουμε στο δικό μας υγρό.
Και βέβαια είναι και το θέμα γούστου.Στα καπνικά της Atmos, ας πούμε, συνήθως βάζω λίγη βανίλια (1 σταγόνα ανά 10 ml) για να στρογγυλέψει η γεύση. Μια σταγόνα σοκολάτα μπορεί να δώσει εξαρχής λίγο χρώμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342398 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206589 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541702 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31131 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50260 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597365 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357867 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11578 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193128 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1350 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1351 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592090 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios