vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

422 επισκέπτες, 1 χρήστης
ioan

ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1575 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 16:37 »
Η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα προσεξει αυτο οταν διαβαζα σχετικα με τα Numbers της Nobacco, μπραβο στα παιδια που συνεργαζονται!
Ελπιζω αυτη η συνεργασια να ειναι η αρχη για κατι ακομα πιο ποιοτικο!


*Παντως να πω την αληθεια, εχω δοκιμασει και υγρα ΑΤΜΟΣ (ηταν ομως στο χερι φτιαγμενα απο το καταστημα, δεν ξερω αν υπαρχουν ετοιμες συσκευασιες),
εχω δοκιμασει και τα Numbers της Nobacco, και τωρα που το σκεφτομαι δεν μου φανηκαν ιδια. Τεσπα, δεν ξερω ισως να κανω και λαθος :idiot1:





Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1576 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 17:25 »
υπάρχουν έτοιμα υγρά απο την atmos
στα περισσότερα site θα βρείς

επίσης λογικό να μην μοιάζουν τα υγρα της atmos με αυτά της nobaco γιατι
μπορεί να είναι ο ιδιος κατασκευαστής αλλλα τα αρώματα είναι διαφορετικά

Αποσυνδεδεμένος nvlass

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1577 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 20:52 »
Παιδιά ξανα-ξεκίνησα πάλι το ηλεκτρονικό τσιγάρο μετά από ένα διάστημα ενός χρόνου που ξανάπεσα στο τσιγάρο
Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως μπορώ να κατασκευάσω υγρό με γεύση του Tribeca? ή παραπλήσιο ίσως όχι τόσο γλυκό
Είμαι νέος στο χώρο των υγρών και να πω την αλήθεια φοβάμαι λίγο


Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1578 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 22:16 »
Μέχρι τώρα η απάντηση ήταν ότι δεν γίνεται.
Δοκίμασε πάντως κι αυτό:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2957.msg669844.html#msg669844
αν και δεν έχει διασταυρωθεί γιατί είναι φρέσκο νέο.
Δεν είναι diy, αλλά είναι το πρώτο στοιχείο σε ερώτηση πολλών.

Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1579 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 23:14 »
Μια ερωτηση τα αρωματα FA απο libertyflights ειναι αυθεντικα σαν να παραγγελνω απο Ιταλια?? Επισης παιζει κωδικος για εκπτωση 20% για οποιον ενδιαφεται, ο κωδικος ειναι newsletter07a ισχυει για 7 μερες νομιζω, εχετε να προτεινε κανα καλο αρωμα της FA ή της TPA?? Δεν μ' αρεσουν τα γλυκα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 23:36 από pavlos0160 »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1580 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 23:37 »
To καλό είναι σχετικό...
Πάντως, τα αρώματα είναι γνήσια αλλά είναι συσκευασίας Liberty Flights.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1581 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 00:08 »
Κράτα μικρό καλάθι. Το post στο ecf έγινε από ένα μόνο μέλος τον Ιούνιο. Είναι να απορείς πως τα δοκίμασε αφού αρκετά άλλα μέλη που δοκίμασαν να παραγγείλουν είπαν ότι δε στέλνει ο συγκεκριμένος κατασκευαστής στην Αμερική.

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1582 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 02:24 »
Παιδια επειδη αυριο ερχονται μαλλον οι ατμιστικες βασεις και το αρωμα που παρηγγειλα θελω οδηγιες για την παρασκευη υγρων.
Διαβασα τα αρχικα ποστ απο καποια σχετικα θεματα αλλα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για να τα διαβασω ολα...

Λοιπον ξαναλεω τι πηρα. Απο ατμιστικες βασεις πηρα αυτην (ας την ονομασω βαση 1) και αυτην (ας την ονομασω βαση 2). Αρωμα επελεξα αυτο.

Εχω ενα αδειο γυαλινο μπουκαλακι των 30 ml απο το bebeca balanced πoυ ειχα παρει. Εκει λεω να βαλω το υγρο αφου το φτιαξω. Πιστευω να ειναι ok η αποθηκευση εκει ετσι? Δεν υπαρχει κανενα προβλημα?

Παμε στην διαδικασια τωρα.
Λεω να φτιαξω αρχικα 20 ml υγρου.

1) Βαζω σε ενα πλαστικο ποτηρακι 10 ml απο την βαση 1.
2) Προσθετω και 10 ml απο την βαση 2.
3) Ανακατευω με ενα καλαμακι ας πουμε. (Για ποση ωρα πρεπει? Ενα λεπτο ας πουμε φτανει?)

Ετσι θα παρω ενα υγρο που θα εχει 25% περιεκτικοτητα σε PG, 75% σε VG και 10 mg νικοτινη. Σωστα? ??? ??
Αν δεν θελω αρωμα σταματαω την διαδικασια εδω και ειμαι ετοιμος να ατμισω. Σωστα?

4) Επειτα προσθετω αρωμα. Συμφωνα με αυτο που λεει εδω για 10ml πρεπει να προσθεσω 12 ως 16 σταγονες απο το RY69. Αρα στα 20ml που φτιαχνω εγω πρεπει να προσθεσω 24 ως 32 σταγονες. Σωστα??? Αν θελω βεβαια μπορω να βαλω και λιγοτερες σταγονες ετσι? Π.χ. να βαλω μονο 10 σταγονες στα 20 ml. Απλα ετσι θα ειναι πιο αδυναμη η γευση ετσι? Να βαλω περισσοτερες απο το ανωτερο οριο επιτρεπεται? Ή θα με τρεχουν στο νοσοκομειο?
5) Ανακατευω παλι (για ενα λεπτο???) και ειμαι ετοιμος!!!


Νερο δεν χρειαζεται να βαλω σε κανενα σταδιο της παρασκευης ετσι? Εχουν το απαιτουμενο νερο τα μπουκαλακια των ατμιστικων βασεων? Ή κανω λαθος?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 02:29 από cruskro »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1583 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 02:47 »
Μέχρι και το 3 σωστά.
Όσο πιο πολύ ανακατέψεις τόσο καλύτερα. 1 λεπτό μου φαίνεται λίγο. (ισχύει και για το 5)

Για το 4 μπορείς να βάλεις είτε λιγότερο άρωμα από αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής, είτε περισσότερο. Αν το άρωμα σου φανεί αδύνατο μη βιαστείς να προσθέσεις. Άστο 1-2 μέρες να δέσει το υγρό και δοκίμασε ξανά μετά. Πολλές φορές το άρωμα θέλει χρόνο για να αναδειχθεί σωστά.

Έχε υπόψη σου ότι το τελικό υγρό δεν θα είναι 25/75 PG/VG και 10mg αν προσθέσεις μετά το άρωμα.
Αν βάλεις 7% που προτείνει ο κατασκευαστής (δηλαδή 1.4ml) το τελικό σου υγρό θα είναι 21.4ml 30/70 PG/VG και 9.3mg.

Νερό έχουν ήδη οι βάσεις που επέλεξες οπότε δεν χρειάζεσαι παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος teddy

Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1584 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 02:48 »
Πάνω-κάτω όλα σωστά. Μικρή λεπτομέρεια: δεν υπολογίζεις το άρωμα. Θα φτιάξεις ένα υγρό 21,4ml αν προσθέσεις επι της τελικής βάσης 7% άρωμα, ενώ η νικοτίνη θα σου βγει λίγο λιγότερο απο 10.
Αλλά πρακτικά δεν θα το καταλάβεις!

Με πρόλαβε και ο camber που τα είπε και σωστά.

Οπότε εγώ θα σου πω την "σωστή μέθοδο" που θεωρώ οτι παραείναι ακριβής δεν θα καταλάβεις διαφορά. Σημειώνεις στο μπουκαλάκι που είναι τα 20ml. Ρίχνεις το άρωμα που θες στο μπουκαλάκι. Μετά έχεις δυο επιλογές: Πας για αναλογία (pg/vg) ή για νικοτίνη. Αν πας για αναλογία, αναμιγνύεις απο πριν κάποια ποσότητα απο τις δυο βάσεις σε αναλογία 1:1. Συμπληρώνεις μέχρι τα 20ml στο μπουκαλάκι που έχεις ρίξει το άρωμα.
Αν πας για νικοτίνη, ρίχνεις 10ml απο την νικοτινούχα βάση. Συμπληρώνεις με την μηδενική μέχρι τα 20ml.

(Πολύ κακό για το τίποτα. Ρίξε δυο-τρεις σταγόνες άρωμα παραπάνω και ξεμπερδεύεις)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 02:56 από teddy »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1585 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 03:10 »
Οι υπολογισμοί σου και οι αναλογίες που αναφέρεις είναι γενικά σωστές με μικρή απόκλιση λόγω του όγκου του αρώματος.  :thumpup:

Άρωμα μπορείς να βάλεις περισσότερο (ΟΚ, όχι και 50 σταγόνες στα 10 ml), αλλά είναι καλύτερα να μην το κάνεις: μπορείς να προσθέσεις αργότερα αν θες, όχι όμως να αφαιρέσεις αν σου έπεσε πολύ. Είναι θέμα γούστου και δύναμης της γεύσης που επιθυμείς.

Θα πρότεινα το εξής:
Βάλε πρώτα το άρωμα στο ποτηράκι.
Μετά βάλε την μηδενική.
Ανακάτεψε -τουλάχιστον για ένα λεπτό ή και τρίλεπτο αν έχεις υπομονή.
Μετά πρόσθεσε την νικοτινούχα.
Ανακάτεψε ξανά καλά.

Ατμίζεις άνετα και με φρέσκο υγρό αλλά αν μπορείς να περιμένεις μια-δυο μέρες (με κανα καλό ανακάτεμα κάθε μέρα) θα είναι πιο ομογενοποιημένο το αποτέλεσμα. Έστω και λίγες ώρες πάντως βοηθάνε.

Αν θέλεις μεγάλη ποσότητα βάσης, ανακάτεψε τις βάσεις και αργότερα σκέφτεσαι με τι αρώματα να την δουλέψεις την 25-75 σου. Εγώ φτιάχνω συχνά 50 ml βάσης και με αυτή μπορώ να παίξω με διάφορα αρώματα σε βάθος χρόνου. Αλλά αν γνωρίζεις εκ των προτέρων πως θέλεις να φτιάξεις συγκεκριμένη συνταγή, ακολούθησε τον τρόπο που προτείνω. Είναι από συμβουλές του ίδιου του παρασκευαστή.

Τα αρώματα διαλύονται ευκολότερα στην PG σε σχέση με την VG.
Δαλύονται ευκολότερα στην μη-νικοτινούχα σε συγκριση με την νικοτινούχα.
Καλύτερα λοιπόν η πρώτη ανάμιξη να γίνει με τον πιο καλό διαλύτη.

-------------------------------------------------
Edit: Τα παιδιά παραπάνω ήδη ανάλυσαν περισσότερο τις αναλογίες.  :D

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1586 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 03:22 »
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις...

Ναι οι αναλογιες οντως δεν βγαινουν ακριβως αλλα στο περιπου... Το ειχα παρατηρησει και εγω αλλα χαρην ευκολιας και αποφυγης πολλων μαθηματικων πραξεων τα εγραψα ετσι...

Επομενως ειναι καλυτερα να ακολουθησω την εξης σειρα.
1) Βαζω στο πλαστικο ποτηρακι 10-15 σταγονες αρωματος (θα ξεκινησω με μικρη ποσοτητα και ισως προσθεσω παλι μετα αν δεν με ικανοποιει)
2) Βαζω 10 ml απο την μη νικοτινουχα βαση (η οποια ειναι μονο VG ομως...)
3) Ανακατευω κανενα τριλεπτο
4) Βαζω 10 ml απο την νικοτινουχα βαση ( η οποια ειναι PG 50%- VG 50%)
5) Ανακατευω παλι κανενα τριλεπτο

Μετα θα βαλω το υγρο στο αδειο γυαλινο μπουκαλακι των 30 ml απο το bebeca που ειχα παρει.
Μηπως πρεπει να το αφησω ανοιχτο το μπουκαλακι για καποια ωρα να αεριστει? Ή πρεπει να το εχω κλειστο εξαρχης?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1587 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 03:30 »
Κλειστό θα είναι μια χαρά.

2) Βαζω 10 ml απο την μη νικοτινουχα βαση (η οποια ειναι μονο VG ομως...)
Γι αυτό προβληματίστηκα κι εγώ λίγο. Νομίζω πως η έλλειψη νικοτίνης είναι μεγαλύτερο ατού από την ύπαρξη PG στην Balanced βάση. Ένα καλό ανακάτεμα πάντως κάνει τις όποιες διαφορές αμελητέες.
Καλά ατμίσματα!

Αποσυνδεδεμένος teddy

Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1588 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 03:43 »
To RY69 είναι "αδύναμο" άρωμα. Άμα δεις είναι το μόνο που συστήνεται σε αναλογία 7%.  Σε άλλο πινακάκι μάλιστα το έχω δει στις 18-20 σταγόνες ανα 10ml.
Οπότε θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις τουλάχιστο απο τις 20. Εγώ πάντως βάζω 40 σταγόνες απο το συγκεκριμένο άρωμα σε περίπου 22 ml.

Επίσης αν δεν έχεις πλύνει το μπουκαλάκι και έχει λίγη μπεμπέκα, δεν πειράζει, είναι παρόμοια σε γεύση, θα είναι μια χαρά με ελάχιστα αλλαγμένη γεύση, προς το καλύτερο μάλλον.

Το αδύναμο που είπα πριν δεν σημαίνει κακό ή λίγο σε γεύση, αλλά οτι απλά θέλει ...μπόλικο σε σύγκριση με άλλα.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1589 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2013, 04:08 »
Σκέτη vg έχει καθόλου χτύπημα;
Κάνω balanced έτοιμα υγρα αλλά θα αρχίσω τα diy και σκέφτομαι να δοκιμάσω ξεχωριστά vg και pg για αρχή.
Επίσης δεν θέλω να ετοιμάσω εγώ τις βάσεις. Θα προτιμήσω έτοιμες σαν αυτές που παρέθεσε το παιδί παραπάνω και θα αραιώνω απλά με μηδενική για να πέσει η νικοτίνη. Φαντάζομαι με ολιγόλεπτο ανακάτεμα θα είμαι έτοιμος χωρίς να χρειαστεί να περιμένω για ωρίμανση (άσχετα αν δέσει καλύτερα μετά από μέρες).

Αυτό που με καίει περισσότερο είναι τ άρωμα βέβαια γιατί δεν θέλω να το ψάξω προς το παρόν. Κάνω το νούμερο 5 από την Nobacco και θα ήθελα να βγει κάτι τέτοιο.
Γίνεται;; :)

Sent from my LG-E975 using Tapatalk 2

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342357 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206555 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541574 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31098 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50218 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597330 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357835 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11553 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193105 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1334 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1338 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592058 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios