vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

282 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, Milarepa, manoslykos, camber

Twitter

Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #360 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 04:17 »
Κι εγω δεν παρατηρησα ποτε χνουδια ή ινες ή οτι άλλο, απο την στιγμη που βρεχω με υγρο το βαμβακι.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #361 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 04:26 »
Το ίδιο ακριβώς της sinea χρησιμοποιώ κι εγώ exispathi. Αυτό ήταν το καλύτερο όσων δοκίμασα. Αλλά στο τέλος της 2ης μέρας... μαδάει  :)) (με 8ml τη μέρα). Το βρίσκω σπαστικό να αλλάζω βαμβάκι μέρα παρά μέρα. Με το ekowool χτυπάω 7 μέρες.


Σκέτο βαμβάκι ατμίζετε ρε παιδιά; τι χνούδια και ίνες λέτε; Από τη στιγμή που διαποτίζεται με το υγρό δεν υφίσταται τέτοιο ενδεχόμενο μήπως είναι η ιδέα σας; Δεν υπάρχει αυτό..., εδώ και 3 μήνες ατμίζω αποκλειστικά με βαμβάκι, ακόμα και την Ιθάκη με βαμβάκι τη στήνω χωρίς κανένα ίχνος από χνούδια και διάφορα άλλα που διάβασα. Αμ ο άλλος τι ανυπόστατα έγραψε πάλι; ότι πεθαινουμε ακαριαία άμα ατμίσουμε με βαμβάκι! εκτός κι αν κάνει πλακίτσα. Είπαμε να πούμε και καμιά μ@λ@κί@ να περνάει η ώρα αλλά μην το παραξηλώνουμε!
Δεν καταλαβαίνω το λόγο του εκνευρισμού σου. Επειδή εσένα δε σε ενοχλεί, σημαίνει ότι δεν πρέπει να ενοχλεί κι εμένα? Αν εμένα δεν ενοχλεί η PG σημαίνει ότι δεν πρέπει να ενοχλεί κι εσένα?
Όσο γι αυτό που έγραψε ο συνατμιστής φυσικά και ήταν πλάκα. Διάβασε λίγο πιο χαλαρά το νήμα.

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #362 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 04:55 »
Απορώ που διέκρινες εκνευρισμό στα γραφόμενά μου; Κανένας απολύτως εκνευρισμός!
Ανέφερα ότι μόνον ως πλακίτσα θα δεχόμουνα αυτό ... με τον ακαριαίο θάνατο. Από την άλλη, αν δεν κάνω λάθος το νήμα πραγματεύεται την επικινδυνότητα ή όχι της χρήσης βαμβακιού, βαμβακερών ινών και όχι στο αν κρατάει και πόσο περισσότερο από άλλα υλικά... Αν θέλουμε να βρισκόμαστε σε μια αέναη αντιπαράθεση για ότι λέγεται και γράφεται στο φόρουμ και με όποιον τα γράφει έχει νόημα να συνεχίσουμε την ιδιότυπη αυτή αντιπαράθεση. Εξυπακούεται ότι δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου!

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2014, 11:33 από Tem »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #363 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 05:29 »
Ναι, το νήμα διαπραγματεύεται την επικινδυνότητα του βαμβακιού. Έχεις δει κάποια επιστημονική έρευνα για αυτό? Ή για την επικινδυνότητα του slica ή fiber? Όχι, γιατί ακόμη δεν έχει γίνει.

Μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ανταλλάσσουμε απόψεις μεταξύ μας. Σου φαίνεται off topic τι παθαίνει το βαμβάκι την επόμενη μέρα και δεν θέλεις να ακούσεις το δικό μου πρόβλημα? Απλά αγνόησέ το.


Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #364 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 11:45 »
Όπως είπα μικροίνες, τριχίδια ή κάτι άλλο σε στόμα δεν αισθάνθηκα. camber, αφού είχες ερεθισμό στο λαιμό, επειδή όπως είπα δεν είμαι σίγουρος αν ήταν αυτό η ίωση, πως ακριβώς ήταν; Θέλω να πω ήταν αυτή η αίσθηση που έχει ειπωθεί σαν να στενέυει ο λαιμός σου;

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #365 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 12:16 »
Εδώ και δύο μήνες, περίπου, χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά οργανικό βαμβάκι. Και σε εργοστασιακούς, και σε επισκευάσιμους, και σε drippers. Δεν μου έχει έρθει ποτέ τίποτα άλλο στο στόμα ή στο λαιμό, εκτός από καθαρή και πλούσια γεύση.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #366 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 13:08 »
όχι μόνο πεθαίνεις ακαριαία αλλά είναι και μεταδοτικό μεχρι συγγενείς δευτέρου βαθμού και σε άτομα εντός ακτίνας π μέτρων του παθόντος, ανεξαρτήτου βαθμού συγγένειας.

Δεν το διευκρίνισα πριν για να μην προκαλέσω πανικό.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #367 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 13:18 »
Αρα έφταιγε το βαμβάκι μου λογικά.
Εγώ μιλάω για χνούδι παιδιά, όχι αστεία!
Δεν με παίρνει από κάτω βέβαια. Θα δοκιμάσω ξανά με ένα βαμβάκι της προκοπής :p

Sent from my G pad using Tapatalk Pro


Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #368 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 13:30 »
Όπως είπα μικροίνες, τριχίδια ή κάτι άλλο σε στόμα δεν αισθάνθηκα. camber, αφού είχες ερεθισμό στο λαιμό, επειδή όπως είπα δεν είμαι σίγουρος αν ήταν αυτό η ίωση, πως ακριβώς ήταν; Θέλω να πω ήταν αυτή η αίσθηση που έχει ειπωθεί σαν να στενέυει ο λαιμός σου;
Δεν είναι ακριβώς ερεθισμός στο λαιμό κι ούτε κάποιες ορατές ίνες (εκτός από τη περίπτωση ενός συγκεκριμένου βαμβακιού που ανέφερα).
Περισσότερο είναι κάτι που νοιώθω στην αρχή σαν τρίχες στη γλώσσα. Αν συνεχίσω νοιώθω γαργάλημα στο λαιμό και ξεροβήχω ασυναίσθητα για να τον καθαρίσω.

Ίδια συμπτώματα έχω και με φυτίλι slica αλλά μετά από τουλάχιστον 40ml. Εκεί όμως δεν έχω πρόβλημα γιατί θα έχει πιάσει μάκα η κεφαλή και θα έχει χαθεί η γεύση πολύ πριν εμφανιστεί το φαινόμενο. Στο βαμβάκι τα συμπτώματα εμφανίζονται πολύ νωρίς. Στα 15ml. Η κεφαλή είναι ακόμα καθαρή και η γεύση πλούσια.

Στα πόσα ml αλλάζετε το βαμβάκι?

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #369 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 13:40 »
Από 10ml έως και 60ml. Δυστυχώς ο χρόνος μου είναι περιορισμένος, αν το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι το τανκάκι δεν είναι άδειο δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία.. Σχεδόν ποτέ μείωση γέυσης σε ατμοποιητή με σωστή τροφοδοσία (ώστε να μην "σκουραίνει" το βαμβάκι), το αλλάζω γιατί είναι φτηνό και σχετικά εύκολο.

Ο ερεθισμός που λέω εγώ, είναι σαν το κρύωμα που είχαμε σαν καπνιστές (που ο λαιμός εσωτερικά τον ένιωθες σαν να πετρώνει), αλλά σε πολύυυυ πιο ήπια μορφή.

Αποσυνδεδεμένος fanis-leros

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
  • Χωρίς καπνό,χωρίς ατμό........και μια χαρά.
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #370 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 14:25 »
Αν και καποια στιγμη ειχα γραψει ξανα στο ιδιο νημα,για σεταρισμα με ινες απο γαζα σε ΜΤ3 clearomizer,  σημερα δοκιμασα στον ιδιο ατμοποιητη( ΜΤ3) και επελεξα αυτον μιας και τα φιτιλια ειναι κατω και ειναι δυσκολο να στεγνωσουν, με οτι αυτο συνεπαγετε.  το φιτιλι ειναι αυτο το γνωστο 100% βαμβακι 3mm, το οποιο εβρασε για 3 φορες απο 15 λεπτα (3 αλλαγες νερου!!) στεγνωσε στον φρεσκο αερα, και δεχτηκε αντισταση 1.8Ω, με 4.30v
 η βαση του ατμοποιητη ειναι απο evod, μιας και η δικη του ειναι για μενα λιγο πιο δυσκολη στο στησιμο[size=78%].[/size]


Στο θεμα τωρα , ... παρα μα παρα πολυ ατμο!!!
                           παρα πολυ καλη γευση !!!!
                           παρα πολυ χτυπημα σε σημειο που θελω να κατεβω απο τα 9mg .
ολα αυτα προς το παρον ,με 4ml χρηση, για μετα... :dontknow: .
αργοτερα θα κανω δοκιμη και στον ναυτιλο.




http://e-steamer.com/wire-wick-mesh/wick/5m-atomizer-cotton-wick-string-food-safe-2mm


 εγραψα 3mm παραπανω κατα λαθος  2mm ειναι!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2014, 14:59 από fanis-leros »

Αποσυνδεδεμένος VAPOR TRAIN

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #371 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 14:37 »
Α το φιτιλι ειναι αυτο το γνωστο 100% βαμβακι 3mm




ποιο ενοεις ?  καποιο λινκ να το δουμε?

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #372 στις: Φεβρουαρίου 28, 2014, 22:21 »
το πρωτο θυμα απο βαμβακι.....
ειναι ελληνας..... :tongue_smilie:

https://soundcloud.com/vapingreek/the-end-of-cotton-a-more

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #373 στις: Φεβρουαρίου 28, 2014, 23:31 »
Από αυτά που κατάλαβα:

Εδώ και καιρό, ο Δημήτρης χρησιμοποιεί βαμβάκι (βιολογικής καλλιέργειας) και στον Καηφούν αλλά και στον ατμοποιητή που έχει για ντρίπ.
Όλη αυτή την περίοδο, είχε κάποιου είδους ενοχλήσεις στο λαιμό. Σαν ξηρότητα και δυσκολία στην κατάποση κτλ. Οι συγκυρίες τον έκαναν να σκεφτεί σαν κύρια αιτία το άγχος και γενικά το στρες λόγω δουλειάς.
Την τελευταία Κυριακή, άτμισε αρκετά με κατάληξη το βράδυ να έχει πρόβλημα στο λαιμό που έφτασε έως και τα επίπεδα δύσπνοιας.
Φοβήθηκε λόγω οικογ. ιστορικού σε καρδιακές παθήσεις και πήγε στο νοσοκομείο, όπου εκτός από έναν ερεθισμό με κάποιο "κοκκίνισμα" στο λαιμό όπως αναφέρει, δεν διαπιστώθηκε κάτι το παθολογικό.

Αλλάζοντας στους ατμοποιητές του φιτίλι χρησιμοποίησε ecowool (silica) όπως έκανε παλιότερα και είδε σημαντική βελτίωση στο λαιμό του.
Απέκλεισε κάθε άλλη παράμετρο πριν αναφέρει την παρατήρησή του, ώστε να είναι σίγουρος και διασταύρωσε με άλλους ατμιστές (χάρις στα σχόλιά τους) στο facebook και στο κανάλι του στο youtube, ότι αυτό είναι ένα φαινόμενο που μπορεί κάποιος να παρουσιάσει με τη χρήση του βαμβακιού στους ατμοποιητές (δεν έχει σχέση με αλλεργία).



Αν έχει παρατηρήσει κάποιος από εμάς κάτι αντίστοιχο, θα ήταν ενδιαφέρον να το μοιραστεί μαζί μας... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #374 στις: Φεβρουαρίου 28, 2014, 23:45 »
πιθανόν να φταίει το γεγονός οτι ο ατμός με βαμβάκι είναι πολύ πιο πυκνός οπότε το υγρό που κάνει να του ερέθισε το λαιμό

ακομα λόγο της πιο μεγαλης  πυκνότητας του ατμού αυξανει και η περιεκτηκοτητα  σε νικοτινης σε καθε τζουρα οποτε πιθανον να τον πειραξε και αυτο...τα συμπτώματα που περιγράφει εμένα μου θυμίζουν αυτό που παθαίνει κάποιος αν κάνει μεγάλη ποσότητα νικοτίνης...

βεβαια κανεις δεν λεει οτι δεν εχει και δικιο οτι δηλαδη φταιει το βαμαβακι...
θα δουμε αν υπαρξουν και αλλα κρούσματα....

δυο χρονια περιπου με βαμβακι δεν ειχα ποτε θεμα παντως.....
απλα κατεβασα βολτ και νικοτινη....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499331 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7321 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1620 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4777 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy