vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

97 επισκέπτες, 6 χρήστες
mathimatikos1966, maprix, tony1976, e-akapnos, camber, Milarepa

Twitter

Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες

Αποσυνδεδεμένος karxarias

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #285 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 14:44 »
αν βαλουμε βαμβακι απλο εμποριου κ οχι οργανικο πια ειναι η διαφορα?συγνωμη αλλα τωρα ξεκηνισα στησιμο με βαμβακι κ εβαλα απλο του εμποριου κ οχι οργανικο.επισης θελει οποσδηποτε βρασημο οπως διαβαζω τοση ωρα στο forum.ευχαριστω για την βοηθεια..


Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #286 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 14:52 »
Το οργανικο δεν εχει φυτοφαρμακα κατα την παραγωγη......
Κανε ενα βρασιμο καλου κακου.....

Αποσυνδεδεμένος nuclear

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #287 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 14:53 »
Η διαφορά  είναι στο μέσο λεύκανσης (χλώριο κ άλλα χημικά) αλλά και στα ζιζανιοκτώνα και εντομοκτόνα που χρησιμοποιούν στο χωράφι. Πρακτικά θα διαπιστώσεις και μόνος σου οτι το απλό βαμβάκι έχει και διαφορά στη γεύση σε σχέση με το οργανικό

Sent from my LG-E430 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1935
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #288 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 14:54 »
Εγώ πάντως, μέχρι πριν καμιά δεκαριά μέρες, απλό έβαζα και ακόμα είμαι καλά..... Νομίζω.....
Τι λέγαμε??? Α, ναι, για το δεύτερο αριστερό αυτί μου  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: ....

Μάλιστα την πρώτη microcoil που είχα κάνει, την είχα κάνει με βαμβάκι από μπατονέτα, και μάλιστα ήταν και ΠΟΛΥ πετυχημένο στήσιμο... Η κύρια διαφορά που είδα με το οργανικό, είναι ότι μόνο οι πρώτες 3 τζούρες έχουν μια σχετική βαμβακίλα.... Με το άλλο είχαν οι πρώτες 7........ :tongue_smilie: :tongue_smilie: Και ΧΩΡΙΣ βράσιμο κλπ.....

Αποσυνδεδεμένος karxarias

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #289 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 15:00 »
οκ ευχαριστω θα προσπαθησω να προμηθευτω οργανικο......εκτος απο e shops ξερει κανεις θεσσαλονικη που μπορω να βρω?

Αποσυνδεδεμένος dioliv

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #290 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 15:14 »
Για δες στο post  270...

Vape Maniac


Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #291 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 15:23 »
Εδώ και κάνα ενάμισο μηνα άρχισα να πειραματίζομαι και εγώ με βαμβάκι/micro coil (σε Diver V2, + στο κάτω μέρος του The Dripper με θεαματικά αποτελέσματα στην αυτονομία), και επειδή οι παλιότεροι τα έχουν γράψει όλα, δεν χρειάζεται να λέω τα ίδια..πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος και εγω με την απόδοση του! Μάλλον δεν ξαναγυρνάω πίσω στο φυτίλι .. :dontknow:

Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ κοινό βαμβάκι από σούπερμαρκετ, αλλά σαφώς και δεν με εμπνέει να το συνεχίσω για πολύ με όλα αυτά που διαβάζω..
Ρώτησα σε αρκετά μαγαζιά εδώ στο κέντρο Αθήνα, και δεν διαθέτει κανείς, αλλά ένας καλός φίλος προσφέρθηκε να μου δώσει λίγο, οπότε καλύφθηκα προς το παρόν.

Αν ξέρετε κάποιο μαγαζί Αθήνα κέντρο που να διαθετει, να μη διστάσετε να το αναφέρετε !!! :tongue_smilie: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος karxarias

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #292 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 15:25 »
 :thumpup: σωστος....κ σ ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #293 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 15:36 »
Για μηνυματα που εκφραζουν συμφωνια και επιδοκιμασια ή που ευχαριστούν, με ή χωρις κειμενο μπορειτε να επιλεξτε το κουμπι bravo.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,9388.msg342058.html#msg342058

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #294 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 15:52 »
Όποιος/α μένει προς Χαλάνδρι μεριά, το σ. μάρκετ Πράσινο στην Λ. Πεντέλης
στο ύψος του σινεμά Αίγλη, έχει το κάτωθι βιολογικό βαμβάκι.



Αποσυνδεδεμένος kostmark

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
  • e-ατμιστής
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #295 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 17:39 »
Επειδή άκουσα καλές κριτικές για την ποιότητα αυτού του βαμβακιού το βρήκα στην Αγγλία, για όποιον ενδιαφέρεται.
http://www.auravita.com/product/Simply-Gentle-Organic-Cotton-Wool-Balls.MACT10001.html

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #296 στις: Ιανουαρίου 08, 2014, 03:30 »
Εγώ πάντως σε βαμβάκια έχω βρει πολλές διαφορές. Θεωρούσα τα οργανικά υπερβολή και ψιλομύθο. Τι διαφορά μπορούν να έχουν από κοινό βαμβάκι? Μήπως το φυτίλι ξέρουμε τι χημικά περιέχει?

Ξεκίνησα λοιπόν με απλό βαμβάκι, αυτό που είχα στο φαρμακείο μου. Υπόψη ότι τα κοινά βαμβάκια δεν αποτελούνται από 100% βαμβάκι. Απίστευτο ντουμάνι αλλά γεύση και χτύπημα υποτονικά σε σχέση με φυτίλι.

Μετά αγόρασα βαμβάκι Hansaplast. Αυτό δεν είναι οργανικό αλλά περιέχει 100% βαμβάκι και σύμφωνα με την εταιρία δεν χρησιμοποιήθηκαν λευκαντικές ουσίες στην επεξεργασία του. Αυτό μου έδωσε εξαιρετικό χτύπημα. Ήθελε όμως τρισάγιο για να δουλέψει. Όσο καλά και να το έβρεχα, μετά από λίγες τζούρες μου έδινε γεύση άπλυτου ασβού. Ψιλοάρπαζε. Μετά από κάποια ml έστρωνε και έδινε πολύ καλή γεύση αλλά που και που μου έριχνε και κάποιο καψούλι. Το κυριότερο μειονέκτημα ότι μαδούσε. Αισθανόμουν σαν να κόλλησε κάποια τρίχα στο λαιμό μου. Μετά από εξέταση είδα ότι άφηνε υπολείμματα ινών και στην καμινάδα του ατμοποιητή.

Έτσι αγόρασα τελικά οργανικό βαμβάκι sinea. Αυτό μάλιστα! Γεύση και χτύπημα σε εξαιρετικό βαθμό. Δεν στεγνώνει ποτέ, δεν μαδάει (ή τουλάχιστον δεν γίνεται αντιληπτό).

Σε όλα τα βαμβάκια χρησιμοποίησα το ίδιο microcoil setup και δεν έπλυνα ποτέ κανένα.

Προσωπικό συμπέρασμα: Στα microcoil παίζει σημαντικό ρόλο η ποιότητα του βαμβακιού. Αν δεν διάβαζα εδώ τόσο καλές κριτικές θα το είχα παρατήσει στις πρώτες προσπάθειες. Τελικά αξίζει η αγορά οργανικού όχι από θέμα υγείας αλλά για την απόδοση που προσφέρει.



Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #297 στις: Ιανουαρίου 08, 2014, 11:20 »
Και απο που το προμηθευεσαι αυτο το βαμβακι φιλε;

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #298 στις: Ιανουαρίου 08, 2014, 11:23 »
http://www.bathoskipos.gr/wipnatura-%CE%B2%CE%B1%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CE%BA%CE%B9-%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%BF-100-%CE%B3%CF%81?keyword=%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%BF

Δεν είναι το sinea αυτό στο λινκ, αλλά εκεί έχει σίγουρα και το sinea. Δεν μπορώ όμως να το βρω στην σελίδα τους.
Από εκεί το έχω πάρει κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος panosath

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #299 στις: Ιανουαρίου 08, 2014, 11:32 »
βρηκα και αυτο το link χωρις να το εχω δοκιμασει αλλα μιας και δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα απο το αλλο ας του ριξουμε μια ματια
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30694

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499301 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194577 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1604 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180568 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy