vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

145 επισκέπτες, 8 χρήστες
dimitraf, bloodlessz, teo77, camber, Aspirecigs, PsykieG, maprix, Buliwyf

Twitter

Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες

Αποσυνδεδεμένος gmax

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #405 στις: Μαρτίου 03, 2014, 15:50 »
Παρέμεινε στην αρχική του μορφή , αλλά γενικά δεν είναι και σφιχτό.
Ξετυλίγεται αρκετά εύκολα και στο σετάρισμα χρησιμοποιώ χοντρή βελόνα γιατί είναι και αρκετά μαλακό.
Με μερικές δοκιμές θα βρείς τον σωστό τρόπο, σίγουρα και όταν το βρείς θα σε ικανοποιήσει απόλυτα πιστεύω. Για εμένα πάντως είναι ότι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει από άποψη απόδοσης, αλλά όχι και το πιο εύκολο.
Στο microcoil π.χ. το βαμβάκι περνάει πιο εύκολα.
Αυτό το περνάω με την βοήθεια mesh.

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #406 στις: Μαρτίου 06, 2014, 15:42 »
Αυτο το φυτιλι απο βαμβακι εχω παρει και εγω απο vapeland βεβαια δεν ειμαι σιγουρος οτι κανει για τον dripper λογω κεραμικου, αλλα δεν βλεπω και το λογο να μην κανει.. βεβαια στα στριψιματα που εκανα εβγαζε γευση υγρου αλλα και βαμβακιλα.. προτεινετε να θελει περισσοτερο βρασιμο? αυτοι που το χρησιμοποιουν μια βοηθεια ρε παιδια - ποια η διαδικασια προετοιμασιας που ακολουθειτε?

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #407 στις: Μαρτίου 06, 2014, 18:58 »
Φιλε μου οπως εγραψα χρησιμοποιω, σε σοφια με κεραμικο που εχει, το φυτιλι-βαμβακι της vapeland.
Μου ειπαν πως δεν χρειαζεται βρασιμο και ετσι δεν το κανω. :thumpup:
Τωρα το αλλο φυτιλι-βαμβακι απο atmistique σε πρωτη προσπαθεια δεν πηγε καλα,μου εβγαζε κατι σαν καμμενομεταλλιλα  αν και το εβρεξα καλα,δεν το κατηγορω ομως ισως εκανα κατι λαθος εγω αφου ''κολυμπουσε'' πολυ στην αντισταση που τη φτιαχνω με βιδα.Θα ακολουθησει και αλλη προσπαθεια.
Αυτα :bye:

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #408 στις: Μαρτίου 06, 2014, 21:13 »
Πήρα προχθές από το atmistique (βαμβακερό φυτίλι)  που έφεραν τα παιδιά εκεί. Το έστησα και το άφησα να ποτίσει καλά. Πολύ καλή γεύση από την αρχή χωρίς να χρειάζεται στρώσιμο. :)

 Δεν υπάρχει αυτή η φυτιλίλα  που παίρνω από το silica, στην αρχή βέβαια μονο. Αλλά μέχρι να στρώσει…….
 
Τώρα ψάχνω για σκέτο βαμβάκι.   ;)
Απο οτι ειδα ειναι σχεδον ιδιο με αυτο που πηρα απο vapeland, αλλα το χρωμα απο το ατμιστικ ειναι πιο σκουρο.. τελοσπαντων θελω να σε ρωτησω σε τι ατμοποιητη το χρησιμοπιησες και τι προετοιμασια του εκανες? γιατι εγω σε dripper δεν το εχω καταφερει να μου βγαλει καλη γευση ακομη

Αποσυνδεδεμένος panos76

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #409 στις: Μαρτίου 06, 2014, 21:34 »
 Το έχω βάλει στον omicron της Nobacco και στη ΣΟΦΙΑ και πάει πολύ καλά. Δεν είχα κανένα πρόβλημά από την πρώτη τζούρα. Από εκεί τα παιδιά μου είπαν ότι δεν χρειάζεται κάποια προετοιμασία απλά ότι πρέπει να ποτίσει καλά. Είτε με το υγρό σου ή και σκέτη VG και μετά να φτιάξεις την αντίστασή σου. 
Εγώ για να μην στρίβω  με υγρά, το έστησα στεγνό και το άφησα αρκετή ώρα.
Τώρα για το χρώμα….. :dontknow:
Κοίτα στη σελίδα  vapeland για να δώ το δικό της αλλά δεν μπόρεσα να το βρω.
 

Αποσυνδεδεμένος eleni par

  • 1
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #410 στις: Μαρτίου 08, 2014, 02:14 »
Για όποιον ενδιαφέρεται για οργανικό βαμβάκι υπάρχει διαθέσιμο από το sunnyside.gr


http://www.sunnyside.gr/product/simply-gentle-organic-cotton-wool-balls-100g.html

Αποσυνδεδεμένος Christos_Tz

  • **
  • 467
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini Titanium White+Russian 91%
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=573023804&ref=tn_tnmn
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #411 στις: Μαρτίου 08, 2014, 12:19 »
Αρκει να κατεβειs Γλυφαδα να παρειs απο κει επιτοπου..αλλιωs σε φαγανε οι αντικαταβολεs.. :thumpup: :bye: :laugh1:




Παρακαλούμε: Μην κάνετε χωρίς σοβαρό λόγο παράθεση του προηγούμενου μηνύματος όταν απαντάτε αμέσως από κάτω. Δεν υπάρχει λόγος να συναντάμε συνεχόμενα τα ίδια πράγματα δυο και τρεις φορές!
Για σωστή χρήση της παράθεσης διαβάστε κι
εδώ.

Ευχαριστούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 08, 2014, 12:27 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #412 στις: Μαρτίου 11, 2014, 15:38 »
Παιδιά πόσες μέρες αφήνετε το βαμβάκι στην αντιστασή σας μεχρι να το αντικαταστήσετε?   :confused1:


(Για τους Πειραιώτες,οργανικο βαμβάκι έχει και το Mpixlimpidi...   http://www.mpixlimpidi.net/index.php?route=product/product&path=64&product_id=542  )

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #413 στις: Μαρτίου 11, 2014, 15:39 »
περιπου οτι ισχυει με το φιτίλι απο fiber.....

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #414 στις: Μαρτίου 19, 2014, 07:25 »
Διαβασα ολο το νημα και εχω 3 ερωτησεις-αποριες

1) Τελικα το οργανικο βαμβακι, θελει η' δεν θελει βρασιμο ? (απο αποψη υγειας, οχι απο αποψη γευση βαμβακιλας)

2) Σε στησιμο αντιστασης με βαμβακι, μπορω να κανω κανονικη αντισταση με nichrome ?

3) Στο βαμβακι Micro coil με nichrome γινεται ?

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #415 στις: Μαρτίου 19, 2014, 08:52 »
Φίλε periptero,

H aπάντηση στα ερωτήματά σου, κατά την άποψή μου:

1. Αφού μιλάμε για χρήση οργανικού βαμβακιού σε συνάρτηση με το θέμα υγείας, δεν χρειάζεται βράσιμο.

2. Ότι αντίσταση θέλουμε κάνουμε, η διαφορά είναι στη χρήση βαμβακιού αντί άλλο μέσου απορρόφησης του υγρού αναπλήρωσης (φυτίλι-μες κλπ) κάνεις

3. δυσνόητη η ερώτησή σου όπως τη γράφεις. Αν ρωτάς αν γίνεται μικροκόλι με σύρμα nichrome προφανώς και γίνεται. Αν ρωτάς εάν είναι απαραίτητο το μικροκόλι για τη χρησιμοποίηση βαμβακιού, δεν είναι απαραίτητο.

Καλημέρα σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #416 στις: Μαρτίου 19, 2014, 09:08 »
Η δική μου (σχετικά μικρή) εμπειρία που ατμίζω εδώ και 3 μήνες αποκλειστικά σχεδόν με βαμβάκι:


1. Εγώ το βράζω για καλό και για κακό, μου φαίνεται πιο μαλακό και πιο εύκολο στην διαχείριση μετά το βράσιμο
2. Μπορείς να κάνεις ότι αντίσταση θέλεις με την διαφορά βέβαια ότι δεν μπορείς να στρίψεις το σύρμα πάνω στο φυτίλι αλλά πρώτα στρίβεις την αντίσταση σε κάποιο κυλινδρικό εργαλείο (π.χ. τρυπανάκι, οδοντογλυφίδα, κ.λπ) και μετά περνάς από μέσα το βαμβάκι.
3. Όλη η ουσία στο microcoil είναι να έχεις σχετικά μεγάλη επιφάνεια επαφής φυτιλιού-σύρματος, δηλαδή μεγάλη επιφάνεια ατμοποίησης. Για τον λόγο αυτό για δεδομένη αντίσταση που θέλεις να πετύχεις χρησιμοποιείς πιο χοντρό σύρμα που έχει μικρότερη ωμική αντίσταση άρα χρησιμοποιείς μεγαλύτερο μήκος σύρματος.

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #417 στις: Μαρτίου 19, 2014, 09:13 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις ...
Απλα ειχα την απορια σχετικα με το βαμβακι και το nichrome συρμα.
Επισης δεν εχω δει κανεναν να χρησιμοποιει nichrome σε βαμβακι , τοσο σε "κανονικη" αντισταση, οσο και σε micro coil. Ολοι, μα ολοι, χρησιμοποιουνε Kanthal.
Ελεγα μηπως εχει θεματακι το συγκεκριμενο υλικο.



Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #418 στις: Μαρτίου 19, 2014, 10:23 »
Όλα μου τα microcoil τα έχω κάνει με 0.20, 0.25 και 0.30 Nichrome γιατί το Kanthal μου έδινε περίεργη γεύση. Βέβαια δεν μπορώ να συγκρίνω με το Kanthal αλλά μια χαρά δουλεύει το NiChrome

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #419 στις: Μαρτίου 30, 2014, 20:49 »
...
Ολοι, μα ολοι, χρησιμοποιουνε Kanthal.
Ελεγα μηπως εχει θεματακι το συγκεκριμενο υλικο.
:nope:
Ότι ταιριάζει ατμιστικά στον καθένα χρησιμοποιεί.
Και NiChrome και Kanthal ακόμη και SS.

Το ζήτημα του θέματός μας εδώ είναι, αν το βαμβάκι είναι ασφαλές για χρήση στο άτμισμα κι από ποιο και πως θα πάρουμε την καλύτερη απόδοση.
Δεν τέθηκε ποτέ ζήτημα/πρόβλημα "ταιριάσματος" με αντίσταση συγκεκριμένου υλικού.

Τουλάχιστον όχι από άποψη ασφάλειας ;)



Για πληροφορίες σχετικά με τα σύρματα που χρησιμοποιούμε στις αντιστάσεις, υπάρχει αυτό το νήμα:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10681.0.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1866 246162 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:48
από tapantari
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572169 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1916 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8050 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121877 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 703 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 412 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326807 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8620 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297968 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827645 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511738 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios