vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

338 επισκέπτες, 2 χρήστες
aalex, Thankin

Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #420 στις: Απριλίου 06, 2014, 18:41 »
πήρα δοκιμαστικά λίγο βαμβάκι από ατμιστικ. Να το βράσω πρώτα ή όχι?

Αποσυνδεδεμένος Kostas1989

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Zmax Sigelei & Kayfun 3.1
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #421 στις: Απριλίου 15, 2014, 20:50 »
Θελω να ρωτησω το εξης.Μπορω να χρησιμοποιησω για δοκιμη σε στησιμο απλο βαμβακι(υδροφιλο ανωτερης ποιοτητας) αντι για οργανικο?Θα εχω καποια μεγαλη διαφορα στην γευση?

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #422 στις: Απριλίου 15, 2014, 21:28 »
αν διαβάσεις το νήμα απο την αρχή θα δεις οτι  με απλο βαμβάκι ξεκινήσαμε και δεν πεθάναμε.....(ακομα...) ;D

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #423 στις: Απριλίου 15, 2014, 21:30 »
Λίγο "βαμβακίλα" μπορεί να βγάλει στην γεύση αλλά σύντομα στρώνει. Για δοκιμή δεν πειράζει.

Αποσυνδεδεμένος andreashadji

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #424 στις: Απριλίου 15, 2014, 21:58 »
Πιο πολυ ειναι η κατεργασία που εχει γινει στο μη οργανικό.τωρα θα μου πεις ξερεις αν δεν εχει γινει κ στο αλλο και απλα διαφημίζεται οργανικό;....καλη τη πίστη ....


Sent from my Kayfun lite + using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #425 στις: Απριλίου 23, 2014, 19:23 »
Από αυτά που κατάλαβα:

Εδώ και καιρό, ο Δημήτρης χρησιμοποιεί βαμβάκι (βιολογικής καλλιέργειας) και στον Καηφούν αλλά και στον ατμοποιητή που έχει για ντρίπ.
Όλη αυτή την περίοδο, είχε κάποιου είδους ενοχλήσεις στο λαιμό. Σαν ξηρότητα και δυσκολία στην κατάποση κτλ. Οι συγκυρίες τον έκαναν να σκεφτεί σαν κύρια αιτία το άγχος και γενικά το στρες λόγω δουλειάς.
Την τελευταία Κυριακή, άτμισε αρκετά με κατάληξη το βράδυ να έχει πρόβλημα στο λαιμό που έφτασε έως και τα επίπεδα δύσπνοιας.
Φοβήθηκε λόγω οικογ. ιστορικού σε καρδιακές παθήσεις και πήγε στο νοσοκομείο, όπου εκτός από έναν ερεθισμό με κάποιο "κοκκίνισμα" στο λαιμό όπως αναφέρει, δεν διαπιστώθηκε κάτι το παθολογικό.

Αλλάζοντας στους ατμοποιητές του φιτίλι χρησιμοποίησε ecowool (silica) όπως έκανε παλιότερα και είδε σημαντική βελτίωση στο λαιμό του.
Απέκλεισε κάθε άλλη παράμετρο πριν αναφέρει την παρατήρησή του, ώστε να είναι σίγουρος και διασταύρωσε με άλλους ατμιστές (χάρις στα σχόλιά τους) στο facebook και στο κανάλι του στο youtube, ότι αυτό είναι ένα φαινόμενο που μπορεί κάποιος να παρουσιάσει με τη χρήση του βαμβακιού στους ατμοποιητές (δεν έχει σχέση με αλλεργία).



Αν έχει παρατηρήσει κάποιος από εμάς κάτι αντίστοιχο, θα ήταν ενδιαφέρον να το μοιραστεί μαζί μας... :hmmm:

Μετά τον camber και τον Ελληνοαμερικάνο Δημήτρη, μάλλον ειμαι το 3ο ''θύμα'' του βαμβακιού :( .
Τις τελευταίες 2 εβδομάδες έκανα για πρώτη φορά αποκλειστική χρήση βαμβακιού κι έχω αρκετή ενόχληση στο φάρυγγα...
Τα συμπτώματα μοιαζουν πολύ μ'αυτά του Δημήτρη.
Γρατσούνισμα και φλέγμα στο λαιμό (που αρνείται να ξεκολλήσει), δυσκολία στο να ατμίσω κι επιδείνωση των συμπτωμάτων όταν το κάνω...
Τα συμπτώματα είναι ολόιδια (στο πιο ήπιο) μ' αυτά που είχα πριν χρόνια, όταν ''μπέρδευα'' Κ.Τ με Η.Τ...

Να σημειώσω ότι και τον προηγούμενο καιρό χρησιμοποιούσα βαμβάκι αλλά ''σπαστα'' με silica στη διάρκεια της ημέρας και δεν είχα πρόβλημα.

Απο σημερα ξαναγύρισα στο silica με βαρια καρδια και περιμένω από αυριο τ' αποτελέσματα.
Τελικά, ισως το βαμβάκι να μην είναι για όλους τους λαιμούς.

Αποσυνδεδεμένος TheGreatDalmuti

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #426 στις: Μαΐου 01, 2014, 14:53 »
Και με το βαμβακερό πλεγμένο φιτίλι γίνεται αυτό? Έχεις δοκιμάσει?

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #427 στις: Μαΐου 02, 2014, 20:53 »
οργανικό βαμβάκι παιδιά που έχει κανονικά?ρώτησα σε κάτι βρεφικά και με κοιτούσαν σαν εξωγιηνο....


Απο ιντερνετ μη παραγγείλω 5 ευρώ προιόντα ξεφτίλα   :-[

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #428 στις: Μαΐου 02, 2014, 21:46 »
Εδω και εδω, γενικα σε μαγαζια με βιολογικα προιοντα

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #429 στις: Μαΐου 10, 2014, 15:11 »
εχει στισει κανεις ithaka με βαμβακι?

Αποσυνδεδεμένος d3mon

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #430 στις: Μαΐου 10, 2014, 15:29 »
Ναι μόνο με βαμβάκη είμαι εδώ και 4 μήνες. έχω τη V1. Πολύ καλό αποτέλεσμα, και γεύση και ποσότητα ατμού.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #431 στις: Μαΐου 10, 2014, 15:37 »
Και με το βαμβακερό πλεγμένο φιτίλι γίνεται αυτό? Έχεις δοκιμάσει?

Όχι ακόμα αλλά θέλω κάποια στιγμή.
Προχθές ξαναδοκίμασα οργανικό για 1-2ml, μπας κι ήταν φαρυγγίτιδα από κρύωμα και δεν έφταιγε μόνο το βαμβάκι.
Αμέσως εμφανιστηκαν τα συμπτώματα :( Σε μικρότερο βαθμό βέβαια αφού μιλάμε για μικρή χρήση.
Οπότε μπηκε το οργανικό μια για πάντα δίπλα στο ''Μέγα'' για χρήση προσωπικής υγιεινής...

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #432 στις: Μαΐου 10, 2014, 15:51 »
Ναι μόνο με βαμβάκη είμαι εδώ και 4 μήνες. έχω τη V1. Πολύ καλό αποτέλεσμα, και γεύση και ποσότητα ατμού.


εγω πηρα απο αγγλια βαμβακι και μου στειλανε κατι τετραγωνακια.
απο το vape-mesh-company.
πως το στινεις?
σαν να ειναι κανονικο φυτιλι?

Αποσυνδεδεμένος d3mon

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #433 στις: Μαΐου 10, 2014, 19:00 »
 Χρησιμοποιώ οργανικό βαμβάκι  από "sunny".  Στην περίπτωση της Ιθάκης δεν φτιάχνω πρώτα την αντίσταση και μετά περνάω το φυτίλι  αλλά όμοια της διαδικασίας του φυτιλιού. το βαμβάκι επιλέγω να είναι σε περισσότερη ποσότητα και εν συνεχεία με χόντρη βελόνα ραψίματος φτιάχνω την αντίσταση (όμοια με Α2 αλλά με πολύ πιο χοντρή βελόνα). Θέλει προσοχή να μην σφίξουν πολύ οι σπείρες το βαμβάκι. Εν ακολούθως χωρίζω το βαμβάκι σε 2 μέρη από αριστερά και δεξιά της αντιστάσεις και το βάζω στα λούκια εμποτισμού. Μέχρι στιγμής έχω δουλέψει αντιστάσεις οι οποίες με ικανοποιούν ανάμεσα στα 1,6-1,8 Ω, σύρμα 16ρι. Τα Watt που ατμίζω είναι μεταξύ 7,5-8,5,     
 

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #434 στις: Μαΐου 10, 2014, 20:46 »
καταλαβα πως το κανεις.
εμενα ομως το βαμβακι ειναι ετσι http://www.vape-atomizer-mesh.com/products/30mm-x-50mm-Rectangle---Organic-Composite-Cotton-Wick---Pack-of-50-Pieces-2625.html
τετραγωνακια επιπεδα.
εχεις καμια ιδεα για το πως να το κανω?  :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342262 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206472 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541420 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31044 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50155 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597217 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357746 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11509 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193044 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591878 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios