vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

423 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, Ηρακλης, Buliwyf, goran, thanos1071, Jorge, trabaman, manoslykos, vsotos

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Σωστά  :thumpup:

Ρίξε αν θες μια ματιά εδώ προκειμένου να δεις όλα τα σύρματα, τις αντιστάσεις τους και τα υλικά τους.

Αποσυνδεδεμένος abe

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
το noypi wire τι συρμα ειναι?ειναι καλο?


Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Ρε guys, τι διαφορές έχουν τα Kanthal μεταξύ τους (A, A1, D, κλπ.) και γιατί; Και ποιο είναι το καλύτερο;


Καθώς επίσης, τι διαφορές υπάρχουν και μεταξύ Kanthal, Nichrome, Τιτάνιο κλπ. ως προς την απόδοση-λειτουργεία τους; Και ποιο είναι το καλύτερο και εδώ επίσης;


Ευχαριστώ.






(Btw, είχα στείλει email στην Eleaf και μου είπαν πως το "μαμά" coil μες στον Lemo είναι 0.4 mm 26 AWG και είναι Nichrome και 1.0 Ohm κανονικά και όχι 1.2 Ohm που φαίνεται πάνω στο iStick...)

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Για τον Lemo σου απάντησα http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10681.msg824323.html#msg824323   

Για τα σύρματα θα βοηθηθείς πολύ από τον σύνδεσμο που έβαλα λίγο μετά http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10681.msg824475.html#msg824475   Οι διαφορές είναι στα υλικά που είναι φτιαγμένα (και αναφέρονται στο site που έδωσα) και στα διαφορετικά Ω σε ίδιο πάχος. Kanthal, Nicrhome κρατάνε σταθερα Ω, ενώ το τιτάνιο όταν αλλάζει η θερμοκρασία αλλάζουν τα Ω.

Καλύτερο είναι αυτό που αρέσει σε σένα περισσότερο. Αν δεν κάνω λάθος 1ο στις προτιμήσεις των περισσοτέρων είναι το Kanthal D, 2ο το Kanthal A1 και 3ο το Nichrome (ίσως και το 3ο να είναι 2ο)

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Ναι, Κώστα (Κώστα δεν σε λένε ρε senks3?). Την είδα την απάντηση. Απλά έστειλα κι εγώ στην ίδια την Eleaf για να μου πούν ακριβώς και να μου φύγει η περιέργεια.
Οπότε να πάω να πάρω Kanthal D λες καλύτερα;
Και κάτι άλλο... Τελικά, ποιο είναι πιο αξιόπιστο site για αντιστάσεις; Αυτό http://www.steam-engine.org/coil.asp ή αυτό http://coiltoy.ermeso.com/ ;
Με τα ίδια νούμερα αν βάλεις, άλλα λέει το ένα και άλλα λέει το άλλο...
Στα καταστήματα ηλεκτρονικοτσιγαράδικων γενικά πουλάνε ό,τι Kanthal (και άλλους τύπους) κι αν τους ζητήσεις ή μόνο συγκεκριμένους τύπους;

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Ναι, Κώστας είναι τ' όνομά μου  :)

Ουσιαστικά στη γεύση δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποια διαφορά άξια λόγου... Αν πας σε Kanthal D δεν νομίζω οτι θα δυσαρεστηθείς

Από τα site που έβαλες, το 1ο βλέπω να προτιμούν οι περισσότεροι εδώ στο φόρουμ κι εγώ το βλέπω καλύτερο και με περισσότερες επιλογές (πχ διάμετρος coil).

Τα καταστήματα στην Ελλάδα πουλάνε οτι σύρματα πιστεύουν οτι θα έχουν ζήτηση. Δεν τα φέρνουν όλα. Αν θες πάρε από ένα μέτρο από διάφορα είδη και πάχη μέχρι να καταλήξεις τι σου αρέσει και μετά για ποσότητα zivipf.de και με κουπόνι zivipf88 για -8% στις τιμές. Οι τιμές στην Ελλάδα παίζουν από ~0,80€/m~ και πάνω
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2015, 03:12 από sensk3 »

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Χάρηκα, Κώστα!  :)


Έριξα μια ματιά και γενικά δεν είδα κάπου για Kanthal D σε 0.40mm. Σχεδόν όλοι έχουν A1 σε 0.40mm...
Και αυτός εδώ το έχει σε ψιλοκαλή τιμούλα (για Ελλάδα πάντα) φαντάζομαι: http://www.vapesin.com/wick-n-wires/kanthal-a1-0-40mm-26awg-syrma-antistasis-1-metro.html

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Καλή είναι η τιμή και για το κατάστημα έχουν γραφτεί πολύ καλά λόγια  ;)

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Σαν αν θυμάμαι ότι οι περισσότεροι προτιμούν από Κάνθαλ το Α1 γιατί έχει μικρότερη περιεκτικότητα σε αλουμίνιο και θεωρείται καλύτερο ποιοτικά αλλά δεν παίρνω και όρκο...

Αποσυνδεδεμένος acupuncturist

  • **
  • 242
  • Φύλο: Άντρας
καλησπερα...αγορασα kanthal a1 απο 2 καταστηματα 0.32.το ενα το πληρωσα 1 ευρω/μ και το αλλο 0,6/μ περιπου.αυτο που παρατηρησα ειναι οτι 1ον εχουν διαφορα οπτικα,εννοω το χρωμα τους.το φθηνο ειναι νικελ γυαλιστερο ενω το ακριβο ειναι σχεδον ανθρακι.το ακριβο παιζει απιστευτα ενω το φθηνο δεν μου βγαζει ουτε καλη γευση και μετα απο ενα τανκ στον καυφουν εχει πιασει μακα η αντισταση και βγαζει σκουρια.και τα δυο τα δοκιμασα σε καυφουν με 1,2 ωμ αντισταση και grandmaster.κατι δεν μου πηγαινε καλα γιατι σε αλλο νημα ρωτηησα αν υπαρχει διαφορα γευσης στο συγκεκριμενο υγρο απο παρτιδα σε παρτιδα.λιγο περιεργο το βρισκω.υπαρχει τροπος να εξακριβωσω αν καποιο ειναι μαιμου?δεν θα αναφερθω σε καταστηματα γιατι δεν μου αρεσει να κραζω.αν βεβαιωθω θα κανω τις ενεργειες με το καταστημα.

Αποσυνδεδεμένος SAGITARIUS

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα.Αυτό που δοκίμασα τον τελευταίο μήνα,και ομολογώ ότι με εξέπληξε ευχάριστα και μου απογείωσε τη γεύση, είναι το ανοξείδωτο ατσάλι (ss 316)0.30 mm και μάλλον θα κάνω πολύ καιρό να ξαναπιάσω στα χέρια μου kanthal.Πιο ομαλή πυράκτωση μάλλον λόγω της μεγαλύτερης αγωγιμότητας ίσως, λιγότερα αρχικά καψούλια.Με 2,5 mm διάμετρο σπείρας για 1,4 Ωμ θέλω 13 σπείρες. Αυτό βέβαια συνεπάγεται και μεγαλύτερο μήκος επαφής-άτμισης επάνω στο βαμβάκι. Άν κάποιος ενδιαφέρεται το βρήκα εδώ:http://atomizer.gr/show_1pro.asp?proid=1495&cat_name=%D3%FD%F1%EC%E1%20%E1%ED%F4%DF%F3%F4%E1%F3%E7%20SS-316L%20%E1%F4%F3%DC%EB.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε

είμαι σε αναμονή πλακέτας DNA με έλεγχο θερμοκρασίας και είναι ώρα να ψάξω για NI200 σύρμα
έχει βγει κάποια άκρη για το πιο είναι καλύτερο για αυτή τι δουλειά?
από που μου προτείνεται να το πάρω και σε τι πάχος?

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
χρησιμοποιώ istick 50w + Phenomenon lite.
Έχω δοκιμάσει microcoil k spaced 30/25/20 Kanthal κ 18αρι NiChrome  έτοιμο σύρμα N r Ν
δυο απορίες:
1ον) τι διαμέτρου σύρμα προτείνεται για άτμισμα στα 10w Max? από 1 έως  τα 1,8ohm ?
2ον) πιες οι ατμιστικές διαφορές ανάμεσα σε NiChrome / Kanthal τις ίδιας διαμέτρου?

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
1. Όσο πιο λεπτό το σύρμα τόσο καλύτερα αποδίδει στα χαμηλά βατ
2. Το kanthal αρπάζει πιο εύκολα από το nichrome και αποδίδει καλύτερα στα ίδια βατ. Αυτό με δεδομένο ότι θα έχεις ίδιας διατομής σύρματα και θα φτιάξεις ίδια ωμική αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Ας απαντησει καποιος και στην πρωτη απορια του DimRx γιατι η απαντηση νομιζω θα καλυψει αρκετους νεους στο επισκευασιμο κομματι!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176696 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285307 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209549 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem