vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

81 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, camber

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Η αληθεια ειναι οτι ολα τα δεδομενα ειναι λιγο μπερδεμα. Καλο θα ηταν να μας τα εξηγουσε σε πιο απλα ελληνικα ο δοκτωρ..

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Ναι, αλλα δεν ξερουμε αν στις αντιστασεις που χρησιμοποιηθηκαν για την ερευνα υπηρχαν και αντιστασεις Ni, οπου λογικα ο ατμος που παραγουν θα περιεχει περισσοτερο νικελιο.
Απο οσο ειδα, απλως διαχωριζει τις κανθαλ απο τις υπολοιπες, χωρις να λεει ποιες ειναι οι υπολοιπες.

Ο Φαρσαλινος αντεκρουσε το συμπερασμα για" υπερβαση των οριων ασφαλειας" της ερευνας, λεγοντας οτι τα ορια ασφαλειας που ανεφερε αφορουσαν συνεχη εκθεση στα μεταλλα αυτα, και οχι την μερικη εκθεση στην οποια υποβαλλονται οι ατμιστες (οι οποιοι δεν αναπνεουν ατμο 24/7).
Προσαρμοσε λοιπον ο Φαρσαλινος τα ορια ασφαλειας στην πραγματικη εκθεση των ατμιστων και ετσι εκανε την αντικρουση.
ΟΜΩΣ η ιδια η ερευνα δεν αναφερει αν χρησιμοποιησε αντιστασεις Νι και ποια ειναι τα συμπερασματα για αυτες.
Οποτε δεν βγαινει καποιο καθησυχαστικο συμπερασμα για τις συγκεκριμενες.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2018, 12:54 από haros »

Αποσυνδεδεμένος poseidon

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
“The “significant amount” of metals the authors reported they found were measured in ug/kg. In fact they are so low that for some cases (chromium and lead) I calculated that you need to vape more than 100 ml per day in order to exceed the FDA limits for daily intake from inhalational medications.”
Dr. Konstantinos Farsalinos, Research Fellow, Onassis Cardiac Surgery Center, Athens
Εγώ θα σταθώ σε αυτό το κομμάτι, που πιστεύω ότι είναι το πιο βασικό. 100μλ/ημέρα είναι υπερβολικό.
Το ότι από το μέταλλο αποσπούνται μόρια όταν αυτό θερμαίνεται είναι δεδομένο. Αλλά η ποσότητα φαντάζομαι θεωρείται σχετικά αμελητέα για έναν νορμάλ ατμιστή. Φανταστείτε πόσες φορές πρέπει να πυρώσει το μέταλλο για να καταναλωθούν 100μλ.
Όσον αφορά τη συχνή αλλαγή αντίστασης, φαντάζομαι ότι όταν είναι φρέσκο και άκαφτο το σύρμα υπάρχουν όλα αυτά τα "ευαίσθητα" μόρια που εισπνέουμε. Όσο παλιώνει τόσο λιγότερα από αυτά τα μόρια έχουν παραμείνει πάνω στην αντίσταση. ΑΛΛΑ, όσο παλιώνει τόσο μεγαλύτερος κίνδυνος κατά τη γνώμη μου υπάρχει να αποσυντεθεί το σύρμα και να απελευθερωθούν νέα και πιο επικίνδυνα μόρια μετάλλου. Οξείδωση, θερμότητα, υγρά και τα συναφή είναι σίγουρα επικίνδυνα και δεν είναι παιχνίδι και θέμα πειραματισμού.
Το άτμισμα είναι αρκετά πιο ασφαλές από το κάπνισμα, ωστόσο αυτό δεν παύει να σημαίνει πως είναι εντελώς ασφαλές. Μελέτες ακόμα γίνονται και θα συνεχίσουν να γίνονται και καινούρια δεδομένα θα ανακαλύπτονται.
Όπως όλα τα πράγματα χρειάζεται μέτρο και σύνεση! Χρήση σε λογικά πλαίσια πάντα φαίνεται να είναι πολλές φορές ασφαλέστερη από το κανονικό τσιγάρο, ωστόσο δεν έχουν περάσει πολλά χρόνια για να φανούν οι μεγάλες και δυνατές παρενέργειες που ενδεχομένως να έχει το ηλ. τσιγάρο, ας ελπίσουμε καμία! Προσοχή και σύνεση πάνω απ΄ όλα και πάμε να το κόψουμε και αυτό σε καμιά 10ετία :D

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Τα 100μλ την ημερα ειναι for some cases (chromium and lead). Για αλλα μεταλλα ειναι πολυ λιγοτερο οπως γραφει στο abstract.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Να κανω μια κουτη και αμπαλη ερωτηση;

Οταν μας λεει πχ 17ml/ημερα πως μεταφράζετε;
Κανω 17μλ με το συγκεκριμένο συρμα και μετα το πεταω;

100ml/ημερα. Δεν τα πιανεις με τιποτα. Αλλα τα 100ml ενα συρμα claptoflaptoκλπ σε εναν ντριπερ θα τα πιασει και θα ξεπεράσει πολυ ευκολα αν αναλογιστουμε τη καταναλωση ενος ντριπερ + τη μη συχνη αλλαγή αυτων του τύπου coil.

Για παραδειγμα το flapton flatwire uk το αφηνω κανα μηνα στους rta μου. Εχει πιει άπειρο υγρο ενα τετοιο coil.



Κάτι δεν εχω καταλαβει καλα ειμαι σιγουρος.

Αποσυνδεδεμένος Patrick

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν!
Ερωτηση..   σε fused clapton 0,17 Ωhm γιατι στη τζουρα σε pulse 22 στα 55 βατ  αισθανομαι ενα "βρασιμο" .. το βαμβακι φταιει? 

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Τα βατ ειναι λιγα για αυτη την αντισταση.

Αποσυνδεδεμένος Patrick

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν!
το ξερω αλλα και πιο ψηλα το κανει πιο εντονα

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Ίσως δεν το πέρασες αρκετά σφιχτά το βαμβάκι;

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Εχει δοκιμάσει κανεις τα σύρματα απο mythical vapers ?


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Παίδες μπορεί κάποιος να μου πει, γιατί δεν βγάζω άκρη.. της vandyvape superfine Clapton mtl  είναι άλλο το ni80 και άλλο το fused? Ένα κατάστημα έχει στην γειτονιά μου αλλά και αυτός δεν νομίζω ότι ξέρει καλά. Απλα μου ειπε οτι ειναι ss αρα μονο για θερμοκρασια; mtl fused clapton wire ss316l αυτο πρέπει να έχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2018, 10:37 από Eternal »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Γι' αυτά τα δύο ρωτάς Τάσο Βαγγέλη?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2018, 10:52 από Ribot »

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Το super fine mtl της vandy vape βγαίνει σε απλό clapton με 1 πυρήνα 30 + 38 και σε fused με 2 πυρήνες 2 χ 30 + 38.

Από υλικά το έχω δει σε ka1, ss, αλλά κυρίως σε ni80

Tο ss είναι υλικό που παίζει και με watt και σε tc

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Οκ θα το δοκιμάσω. Πότε δεν έχω δουλέψει με κλαπτον πόσο μάλλον ss.Γιωργο η εικόνα για εμένα πηγαινε; Βαγγέλη με λένε αν εννοείς εμένα.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Για σένα Βαγγέλη, το διόρθωσα. Όπως στα είπε ο lounik είναι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 500029 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 03, 2024, 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12283 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7543 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1900 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5045 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181592 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1587 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos