vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

153 επισκέπτες, 5 χρήστες
mathimatikos1966, nXtLs, Lobotomizer, Jorge, MrGeneral

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά.
Όσον αφορά το φιτίλι και το υγρό (κατάλοιπα κλπ) που η σύστασή τους είναι σταθερή, πιστεύω ότι δεν θα έχει διαφορά, αφού η ενέργεια που δέχονται ως θερμότητα, είναι ίδια.
Όσον αφορά το σύρμα της αντίστασης δεν γνωρίζω, καθότι έχουν διαφορετικές διαμέτρους οπότε πιθανότατα θα έχουν και διαφορετική θερμική αντοχή. Ας απαντήσει κάποιος άλλος όμως.
Όσον αφορά τώρα τη μπαταρία, θεωρητικά θα κρατήσει το ίδιο, αφού τις μπαταρίες τις μετράμε σε mAh, που μας δείχνει πόσα mA μας δίνει σε μια ώρα. Με σταθερά Watt παίρνουμε ίδια mA

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3879
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Οι διπλές αντιστάσεις γενικά θέλουν περισσότερα watt από τις μονές.
Η τάση είναι σταθερή σε όλο το μήκος του κυκλώματος αλλά η ένταση μοιράζεται στις επιμέρους αντιστάσεις.
Στο παράδειγμα που έφερες η μονή αντίσταση θα λάβει 9W αλλά στη διπλή τα 9W θα μοιραστούν στις επιμέρους αντιστάσεις. Για να πυρώσει λοιπόν σωστά η διπλή αντίσταση απαιτείται περισσότερη ισχύς.


Αποσυνδεδεμένος Tanquer1

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Οταν λες περισσοτερα watt.δηλ ποσο;
Δεν θα παρω καμμενο;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3879
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Η κάθε αντίσταση έχει δικό της φυτίλι οπότε και χωριστή τροφοδοσία. Θεωρητικά αν ήταν κατασκευασμένη από τα ίδια υλικά της μονής θα άντεχε τα διπλά watt (όμως δεν είναι έτσι). Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας στα πόσα watt θα ανεβάσεις γιατί εξαρτάται από τα υλικά κατασκευής της αντίστασης.

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Έτοιμα σύρματα  N-R-N για ατμοποιητή Σοφία,  κάποιο κατάστημα στην Θεσσαλονίκη κ Β.προαστια Αθήνα?
η κάποιο λινκ για online παραγγελία
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά εννοούσα για κάτι τέτοιο :
 http://www.vapeland.gr/ready-wire


Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
μπορεί να μου πει κάποιος την διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα δυο σύρματα κ γιατί το ένα έχει μαύρο σύρμα με αντίσταση?

1) http://www.vaporsolutions.gr/diy-wick-coil-mesh/237--nr-r-nr-nichrome-.html
2 )http://www.replacesmoke.com/%CE%AD%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-detail.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2014, 08:27 από DimRx »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Δεν ξέρω το γιατί, αλλά η απορία σου θα πρέπει να είναι τι διατομές σύρματα χρησιμοποιούν όλοι αυτοί. Φαντάζομαι οτι τα θέλεις για τη Σοφία, που δεν σηκώνει σύρματα παχύτερα από 0,2 στο νον ρ.
Οπότε, με κλειστά μάτια σου προτείνω αυτό για ταχυδρομική παραγγελία.
http://www.atmistique.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=589&category_id=54&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=46
Κι όταν λέω με κλειστά, εννοώ ότι δεν έψαξα απλά λινκ, αλλά το έχω δοκιμάσει και μετά βεβαιότητας σου λέω ότι είναι και καλό και συμβατό.

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Ναι για την Σοφία τα θέλω, δεν πρόλαβα να δω το μνμ ώστε να παραγγείλω, την επόμενη φορά θα τα τιμήσω μιας κ έμεινες ικανοποιημένη!
πείρα ένα πακετάκι σύρματα σε πάρα πολύ καλή τιμή, όχι Online Αγορά.
Τα συρματάκια είναι παρόμοια (μαύρη αντίσταση) με το πρώτο Link στο προηγούμενο μνμ μου,
Non 0.20 - resistance 0.18 (1.8Ohm) μήκος ολικού σύρματος - 10cm μήκος αντίστασης 4cm,
Σε σχέση με τις παλιές που χρησιμοποιούσα που ήταν Non 0.20 - resistance  0.16 (1.8Ohm)
μήκος ολικού σύρματος 13 cm - μήκος αντίστασης 3 cm , εκτός ότι τώρα κάνω 2 περισσότερες σπείρες, νομίζω πως έχασα λίγο σε γεύση, ίσως μου πικρίζει λίγο κ μειωμένο ντουμάνι, ισχύουν όλα αυτά σε μια αντίσταση η είναι η ιδέα μου?

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Συνήθως οι περισσότερες σπείρες ανεβάζουν τη γεύση. Από την άλλη αν λες πικρίζει, φαντάζομαι nichrome αντί kanthal (μιλάμε για διαφορούλες μικρές μικρές έτσι..) Μη σε ανησυχεί, αν κάνεις λίγο παραπάνω dry burn και wet burn πριν τη χρήση θα μειωθεί, αλλά πίκρισμα μου έβγαζε το nichrome σε αυτό που λέμε break in period.
Στις έτοιμες αντιστάσεις πιστεύω μεγαλύτερο ρόλο παίζει το δέσιμο των συρμάτων ώστε να μην σπάσουν πολλά στο τύλιγμα.

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Αγαπητοί έμποροι, παρακαλώ ρίξτε κι εσείς μια ματιά εδω! :Ρ

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
Μμμμμμ sure.. θα έπερνες σύρμα 5 ευρώ το μέτρο? 

EDIT: Επίσης έτοιμα σύρματα NR-R-NR παίζουν και εδώ: Έτοιμες αντιστάσεις NR - R - NR 10 τεμάχια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 12, 2014, 16:22 από G »

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Για την ακρίβεια  βγαίνει περιπου στα 2.5€ το μέτρο, αλλά σε κάθε περίπτωση, αν ήταν να απογειώνει την απόδοση του επισκευάσιμού μου, ναι θα το έπαιρνα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571377 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1612 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7668 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121004 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 606 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 331 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326197 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8460 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297195 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827337 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511115 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9505 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios