vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

100 επισκέπτες, 1 χρήστης
bloodlessz

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
κοιτα εκανα αρκετες αποπειρες, στην αρχη πηρα το συρμα και εστριψα με κλασικο τροπο γυρω απο διπλο φυτιλι και βγηκε στα 1.4 Ω,
στη συνεχεια με 2.5mm τρυπανι και 6 σπειρες βγηκε αν θυμαμαι σωστα στα 1.3-1.4Ω περασα μετα απο μεσα biowick φιτιλι παλι τιποτα
και τελος πάλι με 2.5mm τρυπανι αυξησα τις σπειρεσ 8" για να αυξησω τα Ω περισσοτερο να μειωσω τα απαιτουμενα Α απο την δύσμοιρη μπαταρια...παλι τιποτα
microcoil δεν ξερω αν το λες τουλαχιστον το τελευταιο εγχειρημα αλλα οι σπειρες ηταν αρκετα κοντα μεταξυ τους

Καμμια προταση να το κανω να παιξει αυτο το συρμα με τηN ego twist?-.

για να το πω καλυτερα..θα δοκιμασω με microcoil  περιπου στα 2.1-2.2 Ω περιοριζοντας κατα πολυ πιστευω τα απαιτουμενα ρευματα να δουλεψει..
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2014, 00:46 από Anubis »

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Βρήκα ένα σύρμα ανάμεσα στο χαμό που ούτε που θυμάμαι πως ήρθε και τι είναι...  :dontknow:  Μπορείτε να μου πείτε τι διάσταση είναι; Εγώ 0.32 το κόβω... 3 σπείρες, σε 3άρα βίδα, 0.5Ω αντίσταση...


https://www.dropbox.com/s/yp6h8538pyyn8wc/IMG_1468.JPG


Στη φωτογραφία το έχω βάλει δίπλα σε ένα Kathal 0.2 για να έχετε ένα σημείο αναφοράς.


Σε μηχανικό μόντ, με καλή μπαταρία, με βαμβάκι, σε RDA, φανταστικό σετάρισμα!  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 12, 2014, 13:28 από jlemonak »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Μ' ένα πολύμετρο μπορείς να μετρήσεις τα Ωμ για το μήκος ενός κομματιού και να το συγκρίνεις με τους πίνακες του 1ου ποστ.

Αν δεν έχεις πολύμετρο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το προγραμματάκι στο τέλος του 1ου ποστ που υπολογίζει τις σπείρες που δίνουν τα διάφορα σύρματα για τα επιθυμητά Ωμ.

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Σύμφωνα με τα στοιχεία του πρώτου μηνύματος, είναι Kanthal 0.45mm - AWG 25 - 8,7 Ohm/m.


Ξέρουμε κανένα μαγαζί στην Ελλάδα που να έχει πάνω από AWG 28 σύρματα;

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=76&product_id=171 (εχει κι αλλα μαγαζια, ενδεικτικα το εβαλα))

Καλό ειναι να προσπαθουμε να αναφερομαστε σε μετρικά στις συζητησεις για να μην μπερδευομαστε...

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Τα περισσότερα καταστήματα έχουν μέχρι 0.3 σύρμα, πάνω από 0.3 δεν θυμάμαι να έχω δει, και το fapvape μέχρι 0.3 έχει... :'(

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Αρα εννοουσες κατω απο 28 AWG, δλδ πανω απο 30 mm.
(Γιαυτο λεω να χρησιμοποιουμε μετρικό να μην μπερδευομαστε)

Νομιζω εχει το μπιχλιμπιδι σε nichrome.


Αποσυνδεδεμένος MAdKetch

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Foggatti Hybrid LE - Poldiac Hybrid V2
Εδώ έχει και 28g (0,30mm) και 26g (0,40mm). Με το δεύτερο φτιάχνεις άνετα και αντιστασούλες 0,2-0,4 ohms (απλώνεις και ρούχα αν θέλεις αντέχει  :)) )

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Αλοχα παίδες. Καταρχάς δεν είμαι σίγουρος για το που πρέπει να κάνω την συγκεκριμένη ερώτηση, οπότε συμπαθάτε με μοδερατορες :p

Το στήσιμο που κάνω στον kayfun  είναι το κλασικό που δείχνει και στο review ο σβομεστο με 2αρι φυτίλι (τριπλό δηλαδή σε πάχος) και κάνω 5-6 σπείρες. Με ικανοποιεί έτσι η αντίσταση καλύτερα από όλα τα υπόλοιπα.
Αυτό που θέλω να κάνω είναι να πέσουν απλά τα Ω. Με 1.7 κανθαλ ήμουν στα 2.4 με 2 νικελ στα 1.8-9.
Τι σύρμα να πάρω για να πέσει στα 1.3 ας πούμε; Και πιο πολύ να πέσει δεν με ενοχλεί να κάνω μια δυο σπείρες παραπάνω.
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Sent from my G using Tapatalk Pro

Kanthal A-1 0.25mm - AWG 30 - 29,5 Ohm/m ή
Kanthal A-1 0.28mm - AWG 29 - 23,5 Ohm/m
Με το τελευταίο μπορείς να κάνεις και micro coil

Αποσυνδεδεμένος Iron

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Καλημερα. Μου στειλανε εχθες συρμα χωρίς αντίσταση 0.20 και αντιμετωπίζω ενα θεμα. Δεν μου βγαίνουν σωστα η αντιστασης (μου εμφανιζε περισσότερα Ωμ) οποτε μετρισα με το πολυμέτρο το συρμα χωρις αντισταση. Στα 4 εκατοστα μου εβγαλε 2.4 Ωμ. Να φανταστώ οτι μου στειλανε συρμα με αντίσταση? ?

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
ε ναι... σίγουρα είναι σύρμα με αντίσταση

Αποσυνδεδεμένος Tanquer1

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα.
Δεν ξέρω αν είναι το κατάληλο νήμα αλλά δεν βρήκα κάτι ανάλογο.
Θα ήθελα να ρωτήσω ποιές ειναι οι διαφορές μιας διπλής αντίστασης 1,5 ωμ απο μια διπλη αντίσταση 2ωμ πανω σε εργοστασιακό ατμοποιητή και σε ηλεκτρονικό mod που μας δίνει 9 watt.
Έχω δοκιμάσει και τις δυο με διαφορετικά υγρα ομως την κάθε μια και προσπαθώ να καταλάβω διαφορές. 

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Όταν έχεις σταθερά βατ, δεν έχει καμία διαφορά αφού τα βατ ως μονάδα ισχύος, εκφράζουν το πόση πολλή ενέργεια παίρνει η αντίσταση. Όταν έχεις όμως σταθερά βολτ, τότε τα αμπέρ είναι λιγότερα στα 2Ω και έτσι η ενέργεια λιγότερη.
Για να καταλάβεις πως γίνεται, τα VW ηλεκτρονικά mods, αυξομειώνουν την τάση της μπαταρίας, αναλόγως την αντίσταση για να σου δώσουν σταθερά βατ


Edit: Το κατάλληλο νήμα είναι μάλλον αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Tanquer1

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απο θεμα διαρκειας ζωης και διαρκειας αποδοσης;;;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115990 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824437 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507441 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8953 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154813 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568826 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243921 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294238 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1772 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762809 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1139 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4026 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem