vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

87 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, dimitrisd, manoslykos

Twitter

The DID Genesis Atomizer

Αποσυνδεδεμένος Projectoras

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1215 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2013, 22:00 »
Φίλε μου θα το δοκιμάσω και αυτό,αφαιρώντας ένα παξιμάδι και κατεβάζοντας χαμηλά τις σπείρες.Ελπίζω να πετύχω καλύτερη γεύση γιατί όπως προανέφερα στην αρχή, έπαιρνα άσχημη (καυστική) και είχα ψιλοαπογοητευθεί.Αναγκαζόμουν δε να ατμίζω με φυτιλάτο στη διάρκεια των ¨πειραμάτων¨.
Ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες συμβουλές!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1216 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2013, 23:37 »
Το θέμα της κακής γεύσης, μάλλον ήταν λόγω hot spot. Δηλαδή οι σπείρες σου, δεν ακουμπούσαν γλυκά επάνω στο πλέγμα, και προφανώς κάποια από αυτές δεν ακουμπούσε καθόλου. ;)


Από ότι βλέπω στην φωτό σου, έχεις μια χαρά μάκα, άρα πράγματι, μετά από 3-5 ml πρέπει να το ξεπέρασες.
Ο λόγος του hot spot (που οφείλεται σε σπείρα που δεν ακουμπάει καθόλου πάνω στο πλέγμα) είναι που στην αρχή (πριν το πρώτο γέμισμα) ρίχνουμε VG στην αντίσταση και την ενεργοποιούμε, έτσι ώστε με τη μάκα που θα δημιουργηθεί να ξεπεράσουμε την κακή μεταλλική γεύση (καθώς η μάκα γεμίζει τα κενά). Το κακό είναι ότι αυτή η γεύση συνεχίζει να υποβόσκει και μετά, οπότε το μόνο που μπορούμε να προσέξουμε είναι τα τυλίξουμε με προσοχή την αντίσταση από την αρχή πάνω στο πλέγμα, έτσι ώστε να "πατάει" σωστά. Αν "πατήσει" σωστά η αντίσταση, και έχεις σωστά οξειδωμένο πλέγμα, ούτε VG χρειάζεται.


Δες λίγο και αυτό...


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,15846.msg579669.html#msg579669


Να ευλογήσω λίγο και τα γένια μου!!! :))


Πρόσεξε λίγο επίσης το σπάσιμο που κάνω στο σύρμα στην σπείρα που πηγαίνει στον αρνητικό πόλο. Το κάνω για να μαζέψω τυχών κενά στις πιο πάνω σπείρες. (Το κάνεις με ένα τσιμπιδάκι, γυρνώντας ταυτόχρονα απαλά το πλέγμα δεξιόστροφα μέσα στην αντίσταση)
Επίσης, γιατί δεν ξεκινάς από έξω μεριά την πρώτη σπείρα... Βέβαια αν σε βολεύει δεν μου πέφτει λόγος, αλλά δοκίμασέ το... Έχει κάποια πλεονεκτήματα!!


Edit :


πέρασε μια καρφίτσα μέσα στο πλέγμα
και όταν σφίγγεις το παξιμάδι κράτα τη σταθερά να μη πηγαίνει προς το θετικό πόλο το πλέγμα
μιλάμε για χιλιοστά απόσταση



Πολύ ωραίο τιπ αυτό που λέει ο συνατμιστής WILDE, το εφαρμόζω κι εγώ. Το κάνω παράθεση γιατί είναι κρίμα να χαθεί στην προηγούμενη σελίδα.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και βελόνα από σύριγγα βέβαια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 15, 2013, 23:51 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος Projectoras

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1217 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 15:56 »
Φίλε μου βλέπω από τη φωτό ότι έχεις κάνει πολύ ωραίο σετάρισμα και μάλιστα έχεις αφαιρέσει το πάνω παξιμάδι όπως μου είπες πιο πριν.Θα το προσπαθήσω κι εγώ μπας και δω περαιτέρω βελτίωση.Όσον αφορά την πρώτη σπείρα,βασικά με βόλευε να την περνάω εσωτερικά αλλά θα δοκιμάσω και αντίστροφα.Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1218 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 16:09 »
ΔΕΝ θέλω να σε επηρεάσω σχετικά με τον τρόπο που σετάρεις!!!
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος αν κάτι μας βολεύει!! :thumpup:

Είναι σίγουρο ότι από τη στιγμή που θα καταλάβεις τον ατμοποιητή, θα βρεις τους δικούς σου τρόπους για να αντιμετωπίζεις τα τυχών "θέματα".

Εξάλλου αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να ατμίζουμε σωστά, αλλά να μην σπαζοκεφαλιάζουμε κι όλας!! :))

Ο καθένας εδώ, πέρα από κάποια βασικά πράγματα, ουσιαστικά θα σου μιλήσει για τον "τρόπο" του.
Δεν σημαίνει όμως ότι οι "τρόποι" μας είναι και κανόνες ;)!!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1219 στις: Νοεμβρίου 03, 2013, 22:48 »
Με την ευκαιρία των "γενεθλίων" του DID μου που ήταν πριν από περίπου μια βδομάδα, και λόγω του ότι τον έχω παραμελήσει γενικότερα, σήμερα αποφάσισα και του έκανα νέο πλέγμα με 325 πλέγμα, στα 40-42 χιλ πλάτος, σπιράλ τύλιγμα, τέσσερις σπείρες με 0,2 kanthal (1,8Ω), ότι πιο απλό και τυπικό δηλαδή μπορούσα να του κάνω...

Του έβαλα και το μεταλλικό κουστούμι του, υγρό Gina 10 σταγόνες σε 10 ml ωρίμανσης πάνω από μήνα, και .... :love_hearts:

Ευχαριστώ τον χρήστη grifos ο οποίος με επηρρέασε αρχικά να τον αγοράσω, αλλά και όλους εσάς που με βοηθήσατε όταν άνοιξα ένα σχετικό νήμα και οι γνώμες των πιό έμπειρων με οδήγησαν σε αυτόν τον καταπληκτικό ατμοποιητή.

Πιστεύω οτι είναι μαζί με το πρόβατο, οι πιο σπουδαίες αγορές που έκανα... Ακόμη και από τον ΙΑΤΤΥ... (Σόρρυ κινγκ, κι ας ατμίζω πιο πολλές ώρες εσένα!! Αν δεν ήσουν τόσο τζαναμπέτης, θα ήσουν μπροστά! :))  )

Κι αυτό γιατί...
Μου έχει δουλέψει όπως και να τον έστησα... Χωρίς πολλά πολλά χαζά και κόλπα... Σε κρύο σε ζέστη... Με όλες τις παραλλαγές πλέγματος και αντίστασης (εννοώ τις διαμέτρους)... Με διαφορετικές πυκνότητες υγρών... Με διαφορετικές γεύσεις υγρών (τις οποίες μάλιστα αποδίδει ΜΟΝΑΔΙΚΑ)...

Σε ποτά, και σε εξόδους... Πάντα ήταν ο DID μαζί μου και ένοιωθα ασφάλεια, μιας και είχα μαζί μου ένα μηχάνημα που ήξερα ότι δεν θα με πουλήσει, και σύμμαχό μου έμπιστο απέναντι στον καρκινοσωλήνα...

Αν θα με ρωτούσε κάποιος πλέον ποιόν θεωρώ τον πιό αξιόπιστο μεσάτο, θα του απαντούσαν χωρις κόπο, "DID" :yes: .

Ακόμη παραμένει εξαιρετικής ποιότητας κατασκευής, και αν θα μπορούσα να του βρω ένα μικρό φάουλ, είναι οτι θα ήθελα γύρω γύρω και πάνω από τα πάσα που βιδώνει η καμπάνα του, να είχε ένα μικρό χείλος 0,5-1 mm σε ύψος (όχι οτι έχει διαρροές, αλλά έτσι για το γα$%}#)

Τίποτε άλλο... Ούτε διπλές αντιστάσεις ούτε ΟΥ πλέγματα, ούτε 10 τρύπες και βίδες...


Απλά και λιτά.


 :respect: :respect:  Στον κατασκευαστή...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2013, 23:26 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος dinos35

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1220 στις: Νοεμβρίου 17, 2013, 11:19 »
καλημερα. Μια ερώτηση προς όλους τους έμπειρους στο φορουμ. Αγόρασα προσφατα τον DID standar από Ελλαδα. Αν και με παιδεψε στην αρχή στη συνέχεια δούλεψε. Χθες όμως αποφάσια να τον στήσω ξανά αλλά για κακή μου τύχη ανάβει η τελευταία σπείρα και αμέσως κόβεται. Ως πιθανότητα έβαλα το βραχυκύκλωμα στο mesh. Αφού λοιπόν έκανα 5-6 mesh διαπίσωτσα ότι δεν έφταιγε αυτο. Στο τελευταίο mesh μάλιστα αφού κόπηκε πάλι το συρμά , το πήρα το mesh και το τοποθέτησα στον παλίο μου rsst και δούλεψε περίφημα. Σπα΄ζω το κεφάλι μου να κατταλάβω το φταίει. Δεν είναι ούτε οι μπαταρίες του mod, ούτε το mod. καμία βοήθεια;

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1221 στις: Νοεμβρίου 17, 2013, 11:47 »
Πρεπει να βαλεις το συρμα καλα να κανει καλη επαφη στο mesh γιατι ετσι βραχυκυκλωνει

και αν δεν μπορεις σημερα αστο για αυριο ειναι σιγουρο οτι θα το πετυχεις λιγο υπομονη θελει

και εμενα μου το κανει μερικες φορες αλλα με υπομονη το φτιαχνω δεν ειναι τιποτα :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:




Αποσυνδεδεμένος dinos35

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1222 στις: Νοεμβρίου 17, 2013, 11:52 »
Το θέμα είναι οτι και το σύρμα το έβαλα καλά. Είναι η 2η ημέρα που το στήνω. Κάτι άλλο παίζει και βραχυκυοκλώνει ο did. Εβαλα kanthal ribon 0.1x0.3, kanthal 20, kai kanthal 26g. Ολα τα έκοψε με τη μια. Κόκκινο και τσουφ!!!

Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1223 στις: Νοεμβρίου 17, 2013, 12:42 »
Χθες όμως αποφάσια να τον στήσω ξανά αλλά για κακή μου τύχη ανάβει η τελευταία σπείρα και αμέσως κόβεται. Ως πιθανότητα έβαλα το βραχυκύκλωμα στο mesh. Αφού λοιπόν έκανα 5-6 mesh διαπίσωτσα ότι δεν έφταιγε αυτο. Στο τελευταίο mesh μάλιστα αφού κόπηκε πάλι το συρμά , το πήρα το mesh και το τοποθέτησα στον παλίο μου rsst και δούλεψε περίφημα. Σπάζω το κεφάλι μου να καταλάβω το φταίει. Δεν είναι ούτε οι μπαταρίες του mod, ούτε το mod. καμία βοήθεια;

Η οξείδωση του mesh και τα παραπανίσια volts παίζουν καθοριστικό ρόλο στο να σου κόβει το σύρμα.
Κατέβασε τα volts και κάνε και καλύτερη οξείδωση του mesh. Δεν χρειάζεται να φτιάχνεις άλλο κάθε φορά όταν έχεις βραχυκύκλωμα. Με ένα mesh περνάς πολλούς μήνες  :yes:

Αποσυνδεδεμένος dinos35

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1224 στις: Νοεμβρίου 17, 2013, 13:00 »
Με τα βολτ πως. Αφου χρησιμοποιώ μηχανικό mod. Εβαλα ολες τις μπαταριες. 18350, 18500. Τα ίδια πάλι το έκαψε το σύρμα αμέσωςςςς. 3.7 βολτ ειναι οι μπαταριες.

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1225 στις: Νοεμβρίου 17, 2013, 13:05 »
Δεν ξέρω, υποθεσεις κάνω .. αλλά, αν τυχόν το κάνεις, να μην κρατάς πατημένο το ρεύμα για πολύ χρόνο. Πυροβόλα το πολλές φορές από λίγο. Πχ μισό sec στην αρχή, επαναληπτικά, + προοδευτικά αύξανε σιγά σιγά το χρόνο που διοχετεύεις το ρεύμα. Ποτέ με τη μία ..  :hmmm: :dontknow:

Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1226 στις: Νοεμβρίου 17, 2013, 13:08 »
4.2 είναι , αλλά με χαμηλή αντίσταση όπως 1-1.5 και με βραχυκύκλωμα μπορεί να στο κόβει.

Προσπάθησε η πάνω σπείρα να είναι σε σχήμα S πάνω στον θετικό ή να μικρύνεις την απόσταση
που μένει το σύρμα ελεύθερο από το mesh στον θετικό. Δώσε μια μικρή κλήση προς το θετικό
του mesh  :)

Αποσυνδεδεμένος dinos35

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1227 στις: Νοεμβρίου 17, 2013, 13:23 »
Σε σχήμα s το τελείωμα. Σε αυτό έχεις δίκιο δεν το σκέφτηκα. Θα το προσπαθήσω τώρα. Αλλη μία απορία. Ο Ηλίας από την mmvapor μου είπε να αφαιρέσω την τελευταία πάνω βίδα. αλλά βλέπω στο forum βγάζουν την κάτω μεγάλη βίδα. και κρατούν τις δυο μικρότερες για να σφίξουν εκεί το σύρμα. Στο πάνω μέρος. ποιό είναι το σωστό;
Και μου πρόετεινε επίσης σύρμα kanthal 26g για να κάνω ουσιαστικά μία σπείρα και να έχω απόδοση 2om. Γίνεται αυτό;

λαθος o.2om

Μήπως παίζει ρόλο και το mod? Κατά πόσο καλό είναι; Αγόρασα ενα sigelei, γατί με το provari ειχα τρελαθεί στα hot spot.

Συγχώνευση συνεχόμενων πόστς
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2013, 14:48 από Giannis Pap »

Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1228 στις: Νοεμβρίου 17, 2013, 14:50 »
Τα πολλά volts παίζουν ρόλο και όχι οι μπαταριοθήκες.
να δοκιμάζεις πάντα χαμηλά volts στην αρχή ανάλογα βέβαια και  τι αντίσταση έχεις

Δεν βάζεις το provari για το sigelei ?  :))

Αποσυνδεδεμένος dinos35

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1229 στις: Νοεμβρίου 17, 2013, 16:26 »
Ναι γιατί οι περισσότεροι λένε ότι στήσιμο με genesis δεν γίνετε με provari. Τωρα έχουν δίκιο, άδικο, δεν ξέρω τι να σου πω. Πιστευω ΄τοι για να δουλέψει το πρόβατο πρέπει το set up να είναι τέλειο. Συμφωνείς;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499409 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20901 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194682 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1642 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4800 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180723 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy