vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

444 επισκέπτες, 5 χρήστες
marauder800, pngtszs1976, thanos1071, Barbapaidi, sakissalonika

The DID Genesis Atomizer

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1140 στις: Απριλίου 09, 2013, 09:48 »
Παρεπιπτοντως απο που βλεπεις ποσο υγρο εχει μεινει στο τανκακι;λεει οτι εχει χωρητικοτητα 2 ml αλλα ειναι μασιφ μεταλλο ολο. Πρεπει να υποψιαζεσαι ποσο υγρο εχει ακομα η να μετρας τζουρες;;;


Με ένα σετάρισμα που δεν έχει προβλήματα άλλα, στους DID μπορείς να ατμίσεις μέχρι την τελευταία σταγόνα του τανκ!! :yes:  Δεν υποψιάζεσαι... Ή έχει υγρό και ατμίζει ΟΚ, ή δεν έχει και σου δίνει σαφή ένδειξη.

Όταν θα τελειώσει το υγρό, αν δεν προσέξεις και συνεχίσεις μπορεί να πάρεις ένα "ντεμί" καψούλι! Μην επιμείνεις, γιατί αν πάρεις το "φουλ σάιζ" καψούλι, τότε σίγουρα θα τον παρατήσεις!! :tongue_smilie:

Δοκίμασε να τον στήσεις. Είναι σχετικά πιο εύκολος από άλλους γένεσις, μιας και είναι πολύ μελετημένες οι αποστάσεις του πλέγματος από τους πόλους (θετικό πόλο και αρνητικό). Αν έχεις σωστά οξειδωμένο πλέγμα, το χοτισπότι στα σύρματα που εξέχουν από το πλέγμα προς τους πόλους, στον DID είναι δύσκολο να το πάρεις. Αν νοιώσεις οποιαδήποτε στιγμή μεταλλική γεύση, τότε στρίβοντας ελάχιστα το πλέγμα μέσα στην αντίσταση, θα επαναφέρει τον ατμοποιητή σε φυσιολογική λειτουργία.
Το εργαλείο που έχεις, να ξέρεις ότι είναι από τα 2-3 πιο αξιόπιστα!! Αν και μιλώντας για τον mini, ίσως είναι λίγο πιο δύσκολος από τον THE DID 20 mm στο στήσιμο, λόγω χώρου.


Α και Ω η σωστή οξείδωση του πλέγματος, γενικά στους γενέσιους!!

Αποσυνδεδεμένος dimitrisbass3

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1141 στις: Απριλίου 20, 2013, 16:18 »
Κριμα μολις μου εσπασε το τζαμακι απο το did :'(
το ηξερα οτι ειναι ευαισθητο,αλλα οχι και τοσο.....πισω τωρα στο ss..

Αποσυνδεδεμένος AIOLOS65

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
  • CARPE-DIEM
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1142 στις: Μαΐου 22, 2013, 18:41 »
Ξέρει κανείς εκτός από το ΜΜVAPORS  (δεν έχει) που μπορώ να βρώ clear windows γιά mini did; 

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1143 στις: Μαΐου 22, 2013, 19:19 »
Αν θυμάμαι καλά, στο site τους έλεγε πως τα clear ήταν του Κυρ Φάνη.
Γιατί δεν στέλνεις ένα πμ, μήπως είναι ίδια διάσταση μέ κάτι άλλο που έχει φτιάξει και μπορέσεις να βολευτείς;

edit : τώρα πρόσεξα πως λες για mini did, αλλά εγώ εννοούσα τον short did και τον κανονικό  :eyesplash:
Ζητώ συγγνώμη φίλε μου, δεν ξέρω αν υπάρχουν clear για τον mini did και ποιός μπορεί να τα φτιάχνει
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 22, 2013, 21:22 από kristoff »

Αποσυνδεδεμένος spacebeer

  • *
  • 26
  • θα τον στρωσω που θα παει ....
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1144 στις: Μαΐου 22, 2013, 21:11 »
 
Ξέρει κανείς εκτός από το ΜΜVAPORS  (δεν έχει) που μπορώ να βρώ clear windows γιά mini did; 

καλησπέρα στη παρέα, clear windows για τον mini μπορείς να πάρεις από εδώ

https://www.ibtanked.com/other-tank-tubes?start=9

μπορεις να φτιαξεις και δικο σου tank, ακόμα και χρωματιστό αρκεί να γνωρίζεις τις ακριβείς μετρήσεις του tank

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1145 στις: Ιουνίου 02, 2013, 17:12 »
Λοιπόν, παρέλαβα προχτές τον standard! :happy_roll_01:


Ευχαριστώ όλους για την πληροφορία την άπειρη που υπάρχει εδώ μέσα (με τόσα που έχουν γραφτεί, είναι δύσκολο να μην τα καταφέρει κάποιος), και ευχαριστώ ιδιαίτερα τον φίλο Knomax που με ξελάσπωσε με μερικά σωστά επικεντρωμένα μηνύματα.

Ο Did είναι ο δεύτερος επισκευάσιμος που απέκτησα, οπότε ήξερα και τι να περιμένω περίπου από πλευράς στησίματος.
Κάνει καλή παρέα με το μηχανικό μου, και προσπαθούν να τα βρούν, προς το παρόν ...

Έφαγα την πρώτη νύχτα δοκιμάζοντας όλους σχεδόν τους συνδυασμούς από τα 3 πάχη σύρματος που είχα σπίτι. Καψούλια, συρματίλες και όλα !!! Όμως, με τόσο διάβασμα, ήξερα τι φταίει για το κάθε τι.

Ο σπουδαιότερος παράγοντας για τα αποτυχημένα μου πειράματα ήταν το ελλειπές κάψιμο του πλέγματος (νταξ, δεν το ξανακάνω :yes: ), όπως και η βιασύνη μου που 2 φορές μου χάρισε αξιοπρόσεχτα καψούλια (ούτε αυτό το ξανακάνω :idiot1: ).


Συγκριτικά με τον Gini, μου άρεσε ο πραγματικά βελούδινος και πολύς ατμός του Did. Καλό και το χτύπημα, αφού η ποσότητα που ατμοποιεί είναι αρκετά πλούσια συγκριτικά. Από γεύση δεν το συζητώ.

Mε τα 0.20 kanthal/ribbon 0.3x0.1/ribbon 0.5x0.1 που είχα, δεν κατάφερα το στόχο μου των 1.2 oHms..
Το καλύτερο που μπόρεσα ήταν τα 1.3-1.4 ωμ, που ανέβηκε τελικά στα 1.5, με 0.20 kanthal και 3 σπείρες, και με σχετικά μικρή περίμετρο του mesh. Με μεγαλύτερη περίμετρο ανέβαινα κι άλλο .. 

Αύριο ευελπιστώ να δοκιμάσω λεπτότερο kanthal και το άλλο το νικελίου χρωμίου ..

Ξέρω, κανονικά θα έπρεπε να με τρώει ο ποπός μου για vv, και με τρώει βεβαίως, αλλά θα τα πούμε σε άλλο νήμα ...

Αν κάπου δεν τα λέω σωστά διορθώστε με !!! :yes:


Ευχαριστώ όλους και πάλι! :respect:





Αποσυνδεδεμένος Pigeonaras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1146 στις: Ιουνίου 02, 2013, 17:53 »
Μαλλον εννοεις χοντροτερο kanthal...  :))

Sent from my phone using my hands


Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1147 στις: Ιουνίου 02, 2013, 18:37 »
Λεπτότερο εννοούσα, για να πετύχω αναλογικά μικρότερα oHms με πιο πολλές σπείρες. Πάλι λάθος κατάλαβα gmt (όχι ότι θα μου έκανε εντύπωση);  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος parginos

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ;)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1148 στις: Ιουνίου 02, 2013, 18:58 »
Oσο πιο λεπτο τοσο περισσοτερα ohm!!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1149 στις: Ιουνίου 02, 2013, 19:03 »
Πωω, πίσω πάλι για νέα σεταπ ..  :laugh1:

Ευχαριστώ φίλε!

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1150 στις: Ιουνίου 02, 2013, 19:26 »

Εγώ γιατί νομίζεις χρησιμοποιώ 0.26 kanthal???
5-6 σπείρες και είσαι με το ζόρι στα 1.4.
Δες και εδώ..
Σύρματα NiChrome, kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1151 στις: Ιουνίου 02, 2013, 22:35 »
Το 0.5χ0,1 που ηδη εχεις ειναι χαμηλης αντιστασης...δοκιμασε με αυτο ;)

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1152 στις: Ιουνίου 02, 2013, 23:52 »
Και να μην δοκιμάσεις νίκελ στον συγκεκριμένο δεν χάνεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1153 στις: Ιουνίου 03, 2013, 00:09 »
Αν μαζευτουμε και τους πουμε να κανουν 22αρι,θα καταφερουμε τιποτα? :hmmm: :smile_lookdown: :smile_lookdown:
Υπεροχος ατμοποιητης,σε ολα του

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1154 στις: Ιουνίου 03, 2013, 00:24 »
Παίδες, ννννομίζω ότι είμαι κομπλέ!! Σας ευχαριστώ!!


1.3 oHms με το ribbon 0.3x0.1 και 4 σπείρες .. νομίζω ότι δουλεύει σούπερ!


Έπηξα όμως, και δεν έχω και τουλούμπες !!

Domaze, οκ thanks!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8841 1151508 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:15
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 53 10911 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:56
από BigRed
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345618 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147286 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8085 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208944 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545150 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32952 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52473 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600470 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 360883 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13351 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos