vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

207 επισκέπτες, 4 χρήστες
Razor.QQ15, bloodlessz, Κώστας Σιδέρης, Milarepa

The DID Genesis Atomizer

Αποσυνδεδεμένος nektariosm

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #900 στις: Νοεμβρίου 16, 2012, 00:50 »
.... αν δεν άλλαξες πλέγμα δεν είναι ανάγκη να το κάψεις....

εγώ κάνω πλύσιμο με νεράκι απλά.... σκούπισμα.... λίγο με τον αναπτήρα να εξατμιστεί όλο το νεράκι... και τέλος υγρό λίγο υγρό πάνω του και άναμα με αναπτήρα να φύγει και αυτό....

Αποσυνδεδεμένος progressevakos

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
  • Aut viam inveniam aut faciam
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #901 στις: Νοεμβρίου 20, 2012, 00:58 »
Ρουφηχτρααααα ο DID!!



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nektariosm

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #902 στις: Νοεμβρίου 20, 2012, 02:59 »
... σήμερα ήταν μέρα για πειράματα!!

με 0,20 kanthal.... έκανα διπλή αντίσταση με 8 σπείρες στα 1,2Ω!!.... (με 6 σπείρες είσαι οριακά κάτω από 1Ω περίπου 0,8Ω-0,9Ω)

πήρα διπλάσιο σύρμα από αυτό που θα χρησιμοποιούσα κανονικά το δίπλωσα στα δύο.... πέρασα τη θηλιά του σύρματος στον αρνητικό πόλο τεντώνοντας τις άκρες όχι προς τα πίσω που κάνουμε συνήθως αλλά προς τη τρύπα του mesh.... κ έτσι δύο σύρματα πήγαιναν προς το mesh (δίαμετρος mesh όσο και η τρύπα του DID). Τύλιξα και τα δύο σύρματα και έβαλα και το 2ο παξιμάδι που το είχα παρατήσει στην άκρη. Φτάνοντας πάνω στο θετικό πόλο έβαλα και τα δύο σύρματα κάτω από το πάνω παξιμάδι κοιτώντας να τα ανοίξω μόλις εγκαταλείπουν το θετικό πόλο.... έτσι έγιναν δύο παράλληλες πρακτικά αντιστάσεις και το provari μέτρησε 1,2Ω...

το πείραμα έγινε για να δω τη μεγάλη επιφάνεια ατμοποίησης με μικρή σχετικά αντίσταση, όλο το mesh πρακτικά τώρα έχει αντίσταση.... στο ίδιο περίπου αποτέλεσμα καταλήγεις πιστεύω και με μεγαλύτερη διάμετρο σύρματος...

γιατί το έκανα?.... με έτρωγε να το κάνω να δω αποτέλεσμα ψάχνοντας ακόμα περίσσοτερο και πυκνώτερο ατμό  ;D .... αποτέλεσμα?.... δεν τρελάθηκα κιόλας.... μένει να το δω μία μέρα πως θα πάει.... απλά μπορείτε να το κάνετε αν θέλετε περισσότερες σπείρες και δεν έχετε μεγάλη διάμετρο σύρμα...

(στην άθλια φωτογραφία.... αν φανεί καθόλου... δεν ανάβει η 8η κάτω σπείρα που με πείραγμα άναψε κ αυτή αλλά βαρέθηκα να βγάλω άλλη φωτογραφία)

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #903 στις: Νοεμβρίου 20, 2012, 10:13 »
Νεκταριε με τις συνεχεις δοκιμες , δεν σε εχει πειραξει στον λαιμο ?
Καποια στιγμη εφτιαχνα καθε μερα mesh και αντισταση ετσι ωστε να βρω το σημειο που με ικανοποιει σε μηχανικο και αφου το καταφερα , καταφερα κιολας να εχω ενα λαιμο χαλια.  >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2012, 10:32 από Pseiras »

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #904 στις: Νοεμβρίου 20, 2012, 10:21 »
Εγώ κατέληξα ότι όσο ποιο απλά, τόσο ποιο καλά...
35-38x40 πλέγμα και 2.3Ω, 4σπείρες με 0.20 kanthal που και που και 0.23  ;)
Άφου ότι και να κάνεις, πάλι θα αποδώσει καλά. Ελάχιστες διαφορές είδα από σετάρισμα σε σετάρισμα.
Πάντως Κώστα, αυτό με το λαιμό ισχύει...με πολλές δοκιμές γίνεται τσαρούχι  :))

Αποσυνδεδεμένος nektariosm

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #905 στις: Νοεμβρίου 20, 2012, 14:20 »
Κώστα με το λαιμό οκ.... ίσως γιατί χρησιμοποιώ υγρά με μικρή περιεκτικότητα σε νικοτίνη  :dontknow: ....

παντώς μετά από τόσες δοκιμές για να δω που δουλεύει καλύτερα.... είναι ο αποκλειστικός μου ατμοποιητής δεν έχω άλλο πλέον (ένα συρτάρι μεγάτο μόνο με εργοστασιακούς που θέλουν πέταμα) το καλύτερο στήσιμο τελικά είναι το απλό όπως τα λέει ο Γρηγόρης από πάνω....

mesh όπως το λέει ο Γρηγόρης... και 0,20 με 3 σπείρες στα 1,9Ω περίπου ή 0,22 με 4 σπείρες πάλι στα 1,9Ω περίπου.... απλά τα έκανα όλα για να τα δω από πρώτο χέρι να βρω στήσιμο στα μέτρα μου και να μάθω να το στήνω πλέον γρήγορα και απροβλημάτιστα.... :)

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #906 στις: Νοεμβρίου 20, 2012, 14:36 »
Το 0.28 τοτε τσαμπα μας το πηρες ολο ?  Δεν βλεπω να το αναφερεις :))
(thanks παντως για την προσφορα να μου δωσεις να δοκιμασω)  ;)

Σε μηχανικο που το δοκιμασα εγινε το αγαπημενο μου.

Αποσυνδεδεμένος nektariosm

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #907 στις: Νοεμβρίου 20, 2012, 14:49 »
 :)) :)) :)) :)) εσύ ήσουν?..... σε περίμενα μετά να σου δώσω και από το 0,25 αλλά αργούσες να βγεις....
εντάξει είναι και το 0,28 αλλά δεν κάνει τρομακτική διαφορά.... και θέλει πολυυυυ μπαταρία.... (το αναφέρω το 0,28 πάνω πάνω σε αυτή τη σελίδα...)

πόσα Ohm την έβγαλες με το 0,28; πόσες σπείρες δηλαδή;

(στείλε μου pm να συναντηθούμε Νέα Σμύρνη να σου δώσω και από το 0,25 να δεις και αυτό..... )

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #908 στις: Νοεμβρίου 20, 2012, 14:57 »
 :)) :))

και εγω σε κοιτουσα εξω και νομιζα οτι εστριβες τον did στο αυτοκινητο  :lotpot:
μπραβο ελεγα κουραγιο :laugh1:

4 σπειρες στα 1.2 περιπου αν θυμαμαι καλα....
την πρωτη φορα και αν ειναι κρυα αντισταση/mesh , Θελει πατημα κουμπιου για 5 δευτερα να ζεσταθει και μετα παιζεις απανωτες χωρις να 'αργει' να δωσει.
Βγαζει μπολικη γευση και δεν κανει ευκολα hot spot.

Thanks φιλε εχω απο 0.25  , να εισαι καλα :respect:

Αποσυνδεδεμένος nektariosm

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #909 στις: Νοεμβρίου 20, 2012, 15:03 »
.... όχι ρε Κώστα δεν το έστριβα είπαμε...... mesh οξείδωνα.... :lotpot:

αυτό μου την έσπασε λίγο στο 0,28 θέλει τα 5 δεύτερα να ζεσταθεί κ μετά οκ.... γι αυτό και ψάχτηκα κ' άλλο......


Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #910 στις: Νοεμβρίου 20, 2012, 15:26 »
 :))

Ναι ειναι σπαστικο αν και στο προβατο παει ελαχιστα καλυτερα γιατι γλυτωνεις την πτωση της μπαταριας.

Διπλη εκανα και εγω και νομιζω εκει ειχα τα καλυτερα αποτελεσματα αλλα η μπαταρια εβγαινε off ταχιστα.
Διπλη στριφτη η δικη μου και τωρα σκεφτομαι να δοκιμασω και τον δικο σου τροπο.

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #911 στις: Νοεμβρίου 20, 2012, 19:20 »
Παιδιά. Έχει δοκιμάσει κανένας να φτιάξει φυτιλοαντίσταση και τροφοδοσία με φυτίλι αντί για πλέγμα; Γίνεται;
Αυτός που έχει το mpixlimpidi έχει σχέση με το genesis που αναφέρετε εδώ; Ίδιο τρόπο λειτουργίας φαίνεται να έχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2012, 19:30 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #912 στις: Νοεμβρίου 20, 2012, 19:37 »
.... όχι ρε Κώστα δεν το έστριβα είπαμε...... mesh οξείδωνα.... :lotpot:

αυτό μου την έσπασε λίγο στο 0,28 θέλει τα 5 δεύτερα να ζεσταθεί κ μετά οκ.... γι αυτό και ψάχτηκα κ' άλλο......


δοκιμάστε σε v/zmax να δείτε πώς αρπάει στο δευτερόλεπτο το 0.28  :thumpup:




sarchos: δύσκολο αυτό που λες , άλλωστε ο did είναι για mesh, αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να βάλεις ένα φυτίλι μέσα στο mesh αλλά το μόνο που θα δεις ως πραγματική διαφορά θα είναι η καθαρότητα του υγρού από τα κατάλοιπα που δε πέφτουν - και κρατιούνται - λόγω φυτιλιού

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #913 στις: Νοεμβρίου 21, 2012, 01:00 »
Ευχαριστώ drf για την απάντηση. Λίγο δύσκολο είναι το καταλαβαίνω. Μου φαίνεται όμως ότι γίνεται. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Όσες φορές δοκίμασα να οξειδώσω πλέγμα, μου βραχυκύκλωσε μετά από λίγη ώρα χρήσης.

Αποσυνδεδεμένος StainleSS

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #914 στις: Νοεμβρίου 21, 2012, 10:05 »
το πλεγμα θελει να το καψεις ελαφρα πριν το τυλιξεις και μετα το καις κανονικα. Αν γινει ετσι, δεν βραχυκυκλωνει

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151761 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11138 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345734 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147404 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8137 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209010 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545293 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32989 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52572 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600579 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361026 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13431 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos