vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

140 επισκέπτες, 3 χρήστες
Κώστας Σιδέρης, Razor.QQ15, Milarepa

The DID Genesis Atomizer

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #525 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 11:40 »
OP πρώτη φορά βλέπω. Δεν ξέρω γιατί

To OP στο provari, είναι ότι ανιχνεύει αντίσταση μεγαλύτερη των 9.9Ω.
Προφανώς, κάτι τρέχει με το mesh ή την αντίσταση.
Προτείνω να κάνεις τα εξής:

1) Κάψιμο του πλέγματος ξανά μια-δυό φορές, και κάψιμο με υγρό.
2) Αν δεν σου βγαίνει σωστά η αντίσταση πάνω στο πλέγμα όταν το έχεις τοποθετιμένο στον DID, πάρε το πλέγμα στο χέρι και τύλιξε το σύρμα κανονικά και μετά βάλτο στον DID και σφίξε τα βιδάκια. Αν το κάνεις έτσι, κάψε λίγο το σύρμα με αναπτήρα, να μαλακώσει, έτσι θα τυλίγεται ποιο στρωτά.
3) Με καινούργιο πλέγμα και σύρμα, πάντα στα VV mod αρχίζουμε από χαμηλά και σιγά-σίγα αυξάνουμε την τάση.
4) Αφού είσαι σε καλό δρόμο, πρίν γεμίσεις το τανκ με υγρό, δες ότι ανάβουν όλες οι σπέιρες. Σκάλισε, πάτα τις σπείρες με μια οδοντογλυφίδα ή κάτι άλλο (όχι πλαστικό όμως θα γίνει ένα με το πλέγμα...), είναι πολύ σημαντικό να ανάβουν όλες.

Αφού δοκιμάσεις και τα παραπάνω, πες μας τι έγινε. Ψάξιμο θέλει και θα βρεις την άκρη.
Εγώ την πρώτη φόρα που δοκίμασα....δεν μου έβγαινε με τίποτα...στο τσάκ δεν έκανε βουτία από την ταράτσα  :))
Και μια συμβουλή από τις καλές, αν δεν σου κάθεται σετάρισμα σε genesis, παράτα τον στην άκρη, όσο προσπαθείς
και δεν σου βγαίνει, τόσο θα τρελένεσαι και αυτό τον χαβά του.... 

Αποσυνδεδεμένος Thankin

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #526 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 12:38 »
To OP στο provari, είναι ότι ανιχνεύει αντίσταση μεγαλύτερη των 9.9Ω.
Προφανώς, κάτι τρέχει με το mesh ή την αντίσταση.
Προτείνω να κάνεις τα εξής:

1) Κάψιμο του πλέγματος ξανά μια-δυό φορές, και κάψιμο με υγρό.
2) Αν δεν σου βγαίνει σωστά η αντίσταση πάνω στο πλέγμα όταν το έχεις τοποθετιμένο στον DID, πάρε το πλέγμα στο χέρι και τύλιξε το σύρμα κανονικά και μετά βάλτο στον DID και σφίξε τα βιδάκια. Αν το κάνεις έτσι, κάψε λίγο το σύρμα με αναπτήρα, να μαλακώσει, έτσι θα τυλίγεται ποιο στρωτά.

Και εγω ζοριζομουν να στρωσω τις σπειρες στο μες όταν ήταν τοποθετημένο και μετα το δούλεψα ξεχωριστά το πλέγμα στο χέρι υπολογίζεις που πρέπει να ξεκινήσεις και που θες να τελείωσεις το τυλιγμα και ξεκινάς , αν δεν κάθεται καλα το ξαναξετυλιγω και άντε πάλι, μια δυο φορές. Φυσικα φρόντιζω να αφήνω ένα ενάμιση πόντο για τον κάτω πόλο και 2 για τον πάνω για να έχω αερα στο τυλιγμα . Θέλει προσοχή να μην τσακισει το σύρμα το πλέγμα γιατι δεν θα μεταδίδεται η θερμότητα απο εκει και κάτω.


Φυσικα όταν το κουμπωσεις στο did μην περιμένεις να σου κάτσει με την πρώτη, εκτός αν είσαι έμπειρο χέρι. Θέλει για λίγη ώρα σκαλισμα με οδοντογλιφιδα , και μετα απο λίγη ώρα σε αποζημιώνει!


Εγω το είχα δανειστεί απο φίλο το did να δώ αν το κατάφερνω την πρώτη βδομάδα ζοριστικα μετα όμως το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό ,και θεωρω αν πάρω δικο μου μετα απο 5-6 στησιματα θα παιρνω ένα 80-90 των ικανοτήτων του did.

Αποσυνδεδεμένος genesis_rds

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari mini + Cobra
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #527 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 14:42 »
Απο εκτες εγινα και εγω κατοχος του Mini DiD.. με λιγα λογια: "πολυ καλος !"


Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #528 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 14:58 »
Έκανα το λάθος και μέχρι τώρα όλα τα σεταρίσματα στον DID ήταν με γεμάτο υγρό, μέχρι που είδα το βίντεο του Zen για ομοιόμορφο άναμα όλων των σπειρών. Ίσως η μεταλλική γεύση να οφειλόταν εκεί. Προσπαθώ και μαθαίνω κάθε μέρα και κάτι καινούργιο.

Αποσυνδεδεμένος genesis_rds

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari mini + Cobra
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #529 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 15:10 »
να ρωτήσω για τον mini DiD με αντισταση 0.2 στα ποσα ειναι μια καλη αντισταση?

(εγω την εχω φτασει στα 1.6-1.7)

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #530 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 15:22 »
Εγώ πάλι ενώ δουλεύει μια χαρά δεν έχω πολύ χτύπημα με αντίσταση 2.3 Kanthal 0.20 3.5 σπείρες.

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #531 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 15:34 »
να ρωτήσω για τον mini DiD με αντισταση 0.2 στα ποσα ειναι μια καλη αντισταση?

(εγω την εχω φτασει στα 1.6-1.7)

Αφού έχεις VV μπαταριοθήκη, μη σκάς για την αντίσταση, παίξε με τα βόλτ  ;)

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #532 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 15:38 »
να ρωτήσω για τον mini DiD με αντισταση 0.2 στα ποσα ειναι μια καλη αντισταση?

(εγω την εχω φτασει στα 1.6-1.7)
αρκει να μην σου κάνει hot spot απο εκει και πέρα μια χαρα είναι το θέμα θα ήταν εάν ήσουν 1 ωμ.

Αποσυνδεδεμένος Thankin

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #533 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 16:32 »
Εγώ πάλι ενώ δουλεύει μια χαρά δεν έχω πολύ χτύπημα με αντίσταση 2.3 Kanthal 0.20 3.5 σπείρες.


εγω διαπιστωσα , οτι ο did θελει βατ! δλδ τα καλυτερα αποτελεσματα τα πηρα οταν ημουν πανω απο 8w στα 9 με 9.5w.
Συνεπως για 2.3 αντισταση θα τον δουλευα στα 4.6 με 4.7v.


Φυσικα το χτυπημα δεν ειναι το δυνατο σημειο του did . Ειναι ηπιο , σε καποιους αρεσει σε αλλους οχι.


Τα δυνατα σημεια του στην αποδοση ειναι:


καθαρη αποδοση γευσης


πλουσιος ατμος


βελουδινος ατμος


απουσια καμμενου

Διαρροη ουτε για πλακα


Τα δυνατα του στο σεταρισμα ειναι:


ενα συρμα


αλλαζεις μονο συρμα το μες ξεχνας ποτε το αλλαξες !


ευκολο στησιμο


τα αδυνατα στο σεταρισμα:


το μες θελει χρονο και να το μαθεις


θελει σκαλισμα το στησιμο μεχρι να αποδωσει σωστα (για κανα 10λεπτο 15) , οι εμπειροι ισως να μην θελουν καθολου σκαλισμα







Αποσυνδεδεμένος oldhabits

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #534 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 17:09 »
τιπ-ακι
ξεβιδωσε τη καμπανα λιγο ετσι ωστε η τρυπα του αερα
να μην ειναι μπροστα στο μες αλλα περιπου 10-45 μοιρες απ αυτο.
Ανεβαινει το χτυπημα , μειωνεται η ποσοτητα ατμου και ελαφρα η
γευση. Ρυθμισε το εκει που σε ικανοποιει.......Βασικα ισχυει σ ολους
τους τζενεσις με παρακεντρη τοποθετηση μες ειτε με βιδωτη καμπανα
ειτε ταπωτή.....

Αποσυνδεδεμένος stud_29

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #535 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 17:27 »
οσοι δυσκολευονται με βραχυκυκλωματα κτλ ας κανουν αυτο..πιανει παντα..http://www.youtube.com/watch?v=Sp-8vSTWw2E&list=UU6HLBmd3bwKWmVjq_JEuSuA&index=20&feature=plcp

Αποσυνδεδεμένος Thankin

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #536 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 17:36 »
tip που ειδα σε καποιο review και ειδα οτι δουλευε.

Μην βαζετε το βιδακι  πληρωσης . Ο αερας κυκλοφορει ποιο ανετα και λειτουργει καλυτερα. Θεμα διαρροών δεν αντιμετωπισα .

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #537 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 19:46 »
τιπ-ακι
ξεβιδωσε τη καμπανα λιγο ετσι ωστε η τρυπα του αερα
να μην ειναι μπροστα στο μες αλλα περιπου 10-45 μοιρες απ αυτο.
Ανεβαινει το χτυπημα , μειωνεται η ποσοτητα ατμου και ελαφρα η
γευση. Ρυθμισε το εκει που σε ικανοποιει.......Βασικα ισχυει σ ολους
τους τζενεσις με παρακεντρη τοποθετηση μες ειτε με βιδωτη καμπανα
ειτε ταπωτή.....

Xμμ. Τυχαίνει να έχω και δυο Gini Steam Machine όπου εκεί αυτό που λες είναι πολύ εύκολο μιας και η καμπάνα είναι με o-ring και παίζεις όπως θες.


Για το χτύπημα που ανέφερε ο Thankin παίζει ρόλο το μέγεθος της καμπάνας? Έχω την εντύπωση ότι το Gini έχει πιο δυνατό χτύπημα και γενικά είναι λίγο διαφορετικοί στην αίσθηση του ατμού. Μου αρέσουν βέβαια και η δυο και σκοπεύω να πάρω κι άλλο DID. Για μεγάλους τους DID για μικρούς το Gini. Έχει και τρελή αυτονομία ο άτιμος και με το Clear Window νιώθω μια σιγουριά! :))

Αποσυνδεδεμένος oldhabits

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #538 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 20:34 »
οσον αφορα τους τζενεσις...
size does matters  ;D ;D
οπως εξαλλου κ αλλου οπου παιζει καποιο ρολο... ;D ;D
Το tipακι ισχυει και για τις βιδωτες καμπανες
απλα η εφαρμογη ειναι πιο σταθερη στους ταπατους

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #539 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 20:35 »
 :yes: :yes:
Η μικρότερη καμπάνα, έχει περισσότερο χτύπημα και η μεγάλη, πολύ περισσότερο ντουμάνι.
Η γεύση παραμένει ίδια και στον μικρό και στον μεγάλο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151817 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11158 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345753 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147415 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8152 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209030 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33000 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52605 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600593 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361056 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13449 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos