vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

188 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, Milarepa, dallaskdp, tony1976, lagoudakis

The DID Genesis Atomizer

Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #675 στις: Οκτωβρίου 10, 2012, 11:43 »

Αποσυνδεδεμένος Pstelios

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #676 στις: Οκτωβρίου 10, 2012, 11:49 »
Επιτελους μπας και δουμε φως!! :thumpup:
Το ασχημο ειναι οτι ο Δημητρης εχει σταματησει καιρο να μπαινει στο φορουμ και αντε να ψαχνουμε καθε τρεις και λιγο αν θα βγαλει τιποτα στο σα'ι'τ του!

Δεν προλαβαίνει ούτε να κοιμηθεί, έχει και νεογέννητο  :nani: (να σου ζήσει ρε Δημήτρη), του λείπουν 5-6 ώρες (ανα 24ωρο)  :sleep35: !

Πάντως όταν τα φέρει να είσαι σίγουρος ότι θα το μάθεις! :)) :))

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #677 στις: Οκτωβρίου 10, 2012, 18:12 »
Τα επιστόμιά του πάντος είναι "ένα και ένα"... Αυτά τα πων λέω... Έτσι σου ρχεται να κάνεις συλλογή...

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #678 στις: Οκτωβρίου 10, 2012, 18:56 »
Και βάση για σετάρισμα του DID, και σε πολύ καλή τιμή  ;)
 http://mmvapors.com/102-set-up-base.html

Αποσυνδεδεμένος ProSeXe

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουφαμε κ τα λεμε .. ρουφαμε κ τα λεμε λεμεεε!!!
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #679 στις: Οκτωβρίου 10, 2012, 19:11 »
δεν μου φαινεται κ πολυ χρησιμη  :tongue_smilie: (αποψη μ )  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος makos

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #680 στις: Οκτωβρίου 11, 2012, 01:17 »
Χθές  έστησα τον did πρώτη φορά (kanthal 0,2 και mesh 325). Αντίσταση 2,2 και το δουλεύω στα 4,5 volt γιατί στα 5 κάνει hot spot η πάνω σπείρα. Γεύση πολύ καλή αλλά χτύπημα σχεδόν μηδέν σε σχέση με το boge που άτμιζα στα 5 volt. Κάνω κάτι λάθος? Καμία πρόταση για χτύπημα και ντουμάνι??
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2012, 17:36 από makos »

Αποσυνδεδεμένος stud_29

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #681 στις: Οκτωβρίου 11, 2012, 02:43 »
γενικα oi genesis εχουν λιγοτερο χτυπημα ..αν στρεψεις αριστερα η δεξια την οπης ως προς το πλεγμα κερδιζεις σε χτυπημα αλλα χανεις σε ντουμανι...

Αποσυνδεδεμένος makos

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #682 στις: Οκτωβρίου 11, 2012, 18:53 »
Τελικά απογοητεύτηκα με τον did για το χτύπημα και το γέμισμα της τζούρας. Θα κάνω μια δεύτερη προσπάθεια σήμερα και αν πάλι απογοητευτώ θα πάει για σπρώξιμο.. :'(

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #683 στις: Οκτωβρίου 11, 2012, 19:03 »
Φίλε μου αν θα τον σπρώξεις, θα κάνεις μάλλον κάποιον χαρουμενο που θα τον παρει.
ΑΛΛΑ...
Χτές τον σεταρες πρώτη φορά, και απογοητεύτηκες?
Επισκευάσιμος είναι! Δέν ειναι καρτο να το βιδώσεις και να παίξει. Θελει το χρόνο του και να το κανεις σωστά, και να μαθεις τα χούγια του ως νέα συσκευή, αλλα πανω απ όλα επειδή είναι επισκευάσιμος.
Που σημαίνει παραμετροποιήσιμος. Που σημαίνει οτι πρεπει να πειραματιστείς για να βρείς που και πως παίζει καλύτερα για τα δικά σου γούστα.
Εγώ δέν λεω οτι εκανες κάτι λάθος, και ισως και να εκανες τα πάντα σωστά, και όντως να μη σου αρέσει τελικά, δέν μπορώ να ξέρω.
Αλλα αν δεν τον κρατήσεις λίγο, να πας αν γίνεται και σε κάποια συναντηση με αλλους ατμιστές να δείς τα δικά τους μηχανάκια μαι να συγκρίνεις, να δοκιμάσει καποιος το δικό σου που ισως εχει μεγαλύτερη πείρα, πώς θα ξερεις αν εκανες οτι μπορούσες να κανεις?
Τα λεω αυτά με δεδομένο οτι για να το παρεις, σου αρεσει κιολας. Οπότε υποθέτουμε οτι δέν θες να το ξεφορτωθείς.
Και είναι Τζένεσις. Τα οποία, εχουν πολύ μεγαλύτερη καμπύλη εκμάθησης απο τους "απλούς" ατμοποιητές.
Αν θες να τον δώσεις δώστον, ουδεμιά διαφωνία.
Αλλα με το να τον δίνεις σε δυό μερες, ίσως κακώς ψάχνεις σε επισκευάσιμο! κανένας δέν ειναι plug n play.
Δώσε μερικές ευκαιρίες ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #684 στις: Οκτωβρίου 11, 2012, 19:19 »
Φίλε alex έχεις 1000 δίκια.... :bravo_encouragements: :bravo_encouragements: :bravo_encouragements:
Έτσι έγινε και με εμένα στην πρώτη μου επαφή με τον DID και τον έδωσα.
Αλλά κάτι με έτρωγε με να τον ξαναπάρω....και τώρα δεν τον αφήνω με τίποτα  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #685 στις: Οκτωβρίου 12, 2012, 16:13 »
Τελικά απογοητεύτηκα με τον did για το χτύπημα και το γέμισμα της τζούρας. Θα κάνω μια δεύτερη προσπάθεια σήμερα και αν πάλι απογοητευτώ θα πάει για σπρώξιμο.. :'(
Φιλε makos...
Θα σου πω μερικα πραγματακια σχετικα με τον DID ελπιζοντας να σε προλαβω πριν τον δώσεις!
Ετυχε να αγορασω εναν πολυ γνωστο (ειδικα τις τελευταιες 20-30 μερες) και ακριβο αμερικανικο τυπου genesis ατμοποιητη...
Απο τη Δευτερα που τον παρελαβα μεχρι εχθες το βραδυ τον δουλεψα εντατικοτατα (τουλαχιστον 10 ml ημερησίως) αλλαζοντας περι τα 12-14 σεταρισματα...
Μου πηρε πολλήωρη μελετη, ελεγχους - επανελεγχους και 35λεπτη προσωπικη σιδηρουργικη εργασια...
Χρειαστηκε η χρηση τορνου και η αμοιβη του τορναδορου (10€)...
Ολα αυτα κατω απο 6ωρη αβεβαιοτητα και αγωνια και με ρισκο την ολικη αχρηστευση του ατμο ΓΙΑ ΝΑ:
καταφερω να ανεβασω το εν λογω εργαλειο στο επιπεδο του DID!!!
Δικη σου η αποφαση αλλα καλο ειναι να εχεις πληρη γνωση! διαθετεις εναν απο τους κορυφαιους ατμοποιητες του ειδους... μηπως να προσπαθησεις λιγο ακομα; Εσυ μονο θα εχεις κερδος!!!

Αποσυνδεδεμένος glyrakos

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini + DID
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #686 στις: Οκτωβρίου 13, 2012, 11:21 »
Χθές  έστησα τον did πρώτη φορά (kanthal 0,2 και mesh 325). Αντίσταση 2,2 και το δουλεύω στα 4,5 volt γιατί στα 5 κάνει hot spot η πάνω σπείρα. Γεύση πολύ καλή αλλά χτύπημα σχεδόν μηδέν σε σχέση με το boge που άτμιζα στα 5 volt. Κάνω κάτι λάθος? Καμία πρόταση για χτύπημα και ντουμάνι??

Και εγώ που είμαι κάτοχος 3+ μήνες του DID και συνέχεια του αλλάζω και κάτι για να δω τί μου ταιριάζει. Ελπίζω να μην πάρεις κάποια βιαστική απόφαση γιατί τη γεύση του νομίζω ότι δεν θα τη βρεις. Τώρα ντουμάνι+γεύση+χτύπημα από ότι λένε και τα άλλα παιδιά σε 1 άτμο δεν θα τα βρεις. Προτείνω να μειώσεις κατά μισή σπείρα και να κατέβεις ουσιαστικά σε αντίσταση περί τα 1,7-1,9Ω στα 4,2V - 4,5V για να αυξήσεις το χτύπημα αλλά θα χάσεις λίγο σε ντουμάνι. 

Αποσυνδεδεμένος nektariosm

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #687 στις: Οκτωβρίου 13, 2012, 13:45 »
Έχω τον DID εδώ και μία εβδομάδα. Μέχρι στιγμής έχω χαλάσει 4 κομάτια mesh και πολύ μα πολύ σύρμα kanthal 0,20. Όταν τον έστησα πρώτη φορά δούλεψε με τη πρώτη αλλά δεν με ικανοποιούσε πολύ το χτύπημα και ψαχνόμουν αν στήνεται καλύτερα. Τον ξέστησα και πάλι από την αρχή. Εκείνο το βράδυ πρέπει να έφαγα πανω από 3 ώρες αλλά στήθηκε τελικά. Ε λοιπόν και χτύπημα έχει ο συγκεκριμένος και πολύ ντουμάνι έχει απλά πρέπει να σου κάτσει να τον στήσεις σωστά. Οι οδηγίες του Alex τα βίντεο με τον Αι Βασίλη και πολύ διάβασμα γενικά σε αυτό το νήμα αλλά και στα άλλα για Genesis βοηθούν πολύ.
Όταν άλλαξα αντίσταση πάλι νεύρα και πάλι κανα δύωρο να στηθεί μέχρι που άλλαξα πάλι mesh γτ το άλλο έιχε τσακίσει σε πολλά σημεία και μου την έδωσε. Τελικά στήθηκε με 1,7Ω αντίσταση και παίζει πάλι με πολύ καλό χτύπημα σε 9αρα νικοτίνη και πολύ ντουμάνι. Σήμερα ή αύριο αλλάζω πάλι σύρμα να δω αν θα το πετύχω πάλι.
Μέχρι στιγμής από τη μικρή εμπειρία:
Κάψιμο του mesh ανοικτό και από τις δύο μεριές για περίπου 3 λεπτά συνολικά σε γκαζάκι (βολεύει η μεγάλη επιφάνεια φλόγας για ομοιόμορφο κάψιμο)
Κάψιμο του mesh στριμένο και βούτηγμα στο νερό πυρακτωμένο 10 - 15 φορές
Ατμιστικό υγρό πάνω στο mesh και άναμα με αναπτήρα 3-4 φορές
Για την αντίσταση πολύ κοντά στο θετικό πόλο ίσα να μην ακουμπάει για να μην καίγεται το πάνω κομμάτι και κόβεται
Πείραγμα των σπειρών με βελόνα για να ανάβουν όλες ταυτόχρονα
Στρώσιμο στην αρχή σε λίγα βόλτ με υγρό μέσα μέχρι να αρχίσει να αρχίσει να πιάνει καλά η αντίσταση.
Από την αρχή έχει ντουμάνι και γεύση στρώνει ακόμα περισσότερο το πολύ σε μία μέρα. Επίσης αν τον στήνεται σε Vmax θέλει προσοχή όταν τσεκάρεις αν ανάβουν όλες οι σπείρες μέχρι να κάτσουν καλά γιατί ακόμα και στα 3 βολτ μπορεί να κόψει αντίσταση εύκολα. Εγώ αρχικά το δοκιμάζω σε απλη ego μπαταρία και στρώνω τις σπείρες με αυτή, μετά τον πετάω πανω στο Vmax και ξανατσεκάρω σπείρες και μετά υγρό.
Μην απογοητεύεσται αν δεν κάθεται με τη μία, θέλει να τον μάθεις ούτε εγώ τον έχω μάθει, αλλά αν στηθεί στοιχειωδώς δεν παίζεται και σε ντουμάνι και χτύπημα. Παίξτε να τον διαμορφώσετε όπως θέλετε.
Το μόνο που του λείπει είναι ενα provari για το οποίο φροντίζω να έχω σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #688 στις: Οκτωβρίου 13, 2012, 14:14 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JESmUlk4LT8&feature=plcp[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #689 στις: Οκτωβρίου 14, 2012, 00:41 »
 :baby: :baby: :baby: :thumbsup_move_1:


Uploaded with ImageShack.us

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190734 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152001 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11247 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345833 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147490 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8221 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209128 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545528 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33053 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52697 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600712 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361165 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed