vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Υαλοβάμβακας ή πολυεστέρας;

Αποσυνδεδεμένος ManCos

  • **
  • 279
Υαλοβάμβακας ή πολυεστέρας;
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 17, 2012, 11:38 »
Ναι... αν είναι κι αυτά όντως καρκινογονα να αναψουμε κανά τσιγαρακι να ησυχάσει επιτέλους το κεφάλι μας! Βαρέθηκα να ανησυχώ κάθε λίγο αν και πόσο κακό μου κάνει το ατμισμα, με το τσιγαρο ήμουν σίγουρος τουλάχιστον...

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υαλοβάμβακας ή πολυεστέρας;
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 17, 2012, 11:41 »
Εγω πάντως παρόλο που έχω και sera χρησιμοποιώ μόνο φίλτρο απορροφητήρα. Και πιο φθηνό είναι και πιο εύχρηστο από το να βάζω sera. Δεν καίγεται μεν αλλά συρικνώνεται λόγω θερμότητας μετα από χρήση αρκετά πιο εύκολα σε σχέση με το sera. Τωρα για το θέμα αν ή όχι είναι καρκινογόνα, αυτό μόνο κάποιος ειδικός μπορεί να το πει αν προκυπτει με την αλληλεπίδραση τους με τις γλυκερίνες.

Αποσυνδεδεμένος arnokouros

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
  • **ΑΤΜΟΤΟΥΡΜΠΙΝΑΣ**
Απ: Υαλοβάμβακας ή πολυεστέρας;
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 17, 2012, 11:49 »
σιγουρα μονο καποιος ειδικος μπορει να μας πει αλλα μια και λεμε τις δικες μας αποψεις εγω πιστευυω οτι και τα δυο αυτα το ιδιο επικίνδυνα ειναι και το ιδιο κακο κανουνε!

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Υαλοβάμβακας ή πολυεστέρας;
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 17, 2012, 12:00 »
Ναι... αν είναι κι αυτά όντως καρκινογονα να αναψουμε κανά τσιγαρακι να ησυχάσει επιτέλους το κεφάλι μας! Βαρέθηκα να ανησυχώ κάθε λίγο αν και πόσο κακό μου κάνει το ατμισμα, με το τσιγαρο ήμουν σίγουρος τουλάχιστον...

Ως προς τι ήσουν σίγουρος  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος durutti

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Re: Υαλοβάμβακας ή πολυεστέρας;
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 17, 2012, 12:00 »
Υαλοβαμβακας ο κανονικός παλιού τύπου σκοτώνει.Βαμβάκι και ίνες γυαλιού χοντρικά.Πληγές (αόρατες φυσικά) στους πνεύμονες.
Φυσικά όπως λέγεται και πιο πάνω μάλλον στη μετάφραση το έχουμε χάσει κάπου. Για τον πολυεστέρα δεν βρήκα τπτ περί επιπτώσεων.
Τεχνικός δεν είμαι κ εγώ φυσικά ούτε ειδήμων γι αυτό επανέφερα το θέμα να το κοιτάξουν και να πουν κ αυτοί που ξέρουν.Σύμφωνα και με πιθανές νέες εξελίξεις.
Εννοείται νομίζω για να ατμιζουμε σημαίνει ότι την ψάχνουμε και δεν θέλουμε να αντικαταστήσουμε κάτι κακό με κάτι άλλο.

 

Sent from my MT11i using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Υαλοβάμβακας ή πολυεστέρας;
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 17, 2012, 13:10 »
Ναι... αν είναι κι αυτά όντως καρκινογονα να αναψουμε κανά τσιγαρακι να ησυχάσει επιτέλους το κεφάλι μας! Βαρέθηκα να ανησυχώ κάθε λίγο αν και πόσο κακό μου κάνει το ατμισμα, με το τσιγαρο ήμουν σίγουρος τουλάχιστον...

Ως προς τι ήσουν σίγουρος  :confused1:
...ως προς το ότι το κ.τ. προκαλεί σίγουρα κακό !!! (κυνικό σχήμα λόγου κάνει ο φίλος ManCos)

Όσο αφορά το αρχικό θέμα, ανοίχτηκε ώστε να ξεκαθαρίσει ότι κακώς αναγράφεται "υαλοβάμβακας" στα πολυεστερικά φίλτρα ενυδρείου.
Τα καρτομάιζερ που κυκλοφορούν, έχουν μόνο πολυεστέρα στο "βαμβάκι" εμπότισης.
Ο πολυεστέρας γνωρίζω ότι πολυμερίζεται και σκληραίνει σε κατάλληλες συνθήκες (υψηλή θερμοκρασία, παρουσία άλλων καταλυτών κλπ.)
Το "ΡΕΤ" που είναι κατάλληλο για τρόφιμα, είναι πολυμερισμένος πολυεστέρας.

Ίσως θα μπορούσε να μας διαφωτίσει ο φίλος kalitexnis που είναι χημικός, εάν απελευθερώνονται επικίνδυνες για εισπνοή ουσίες, κατά τη διαδικασία αυτή... :dontknow:
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2012, 13:25 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος ManCos

  • **
  • 279
Απ: Υαλοβάμβακας ή πολυεστέρας;
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 17, 2012, 13:36 »
...ως προς το ότι το κ.τ. προκαλεί σίγουρα κακό !!! (κυνικό σχήμα λόγου κάνει ο φίλος ManCos)

 :yes: :yes:
Ευχαριστώ Βαγγέλη, νόμιζα ήταν ξεκάθαρο!  :)

Αποσυνδεδεμένος vougiouklakis

  • ***
  • 565
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υαλοβάμβακας ή πολυεστέρας;
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 17, 2012, 13:57 »
Παιδιά δουλεύω σε pet shop οποιαδήποτε εταιρίας και να πάρετε το ίδιο υλικό είναι απλά η sera έχει το όνομα και είναι και ακριβή. Υπάρχουν εταιρίες πιο οικονομικές που παίρνετε στα ίδια χρήματα που παίρνετε την μικρή συσκευασία την μεγάλη.

Και 'γω αυτο γνωριζω απο φιλο μου που ειναι
ιδιοκτητης pet shop.....μονο το ονομα αλλαζει....
το υλικο βεβαια ειναι το ιδιο... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος DISA

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
  • e-lquid mixer
Απ: Υαλοβάμβακας ή πολυεστέρας;
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 17, 2012, 14:04 »
οκ για το φιλτρο το πολυεστερικο, το φυτιλη? πολυεστερικο δεν ειναι και αυτο? :hmmm:

παντως επειδη ασχολουμε με πολυεστερικα σκαφακια, ξερω οτι για τον πολυεστερα (ρητινη) και για τον υαλοβαμβακα σε μορφη πανιου ομως (mat & rovin) ειναι επικυνδινα γαι την υγεια και δεν κανει να τα εισπνευσεις. Τωρα οταν αρχισα το η.τ. διαβαζα και ειδα αυτα τα πολυεστερικα προιοντα (φυτιλι και φιλτρο) και παραξενευτικα, αλλα λεω οκ αφου δεν υπαρχει κατι, μια μελετη, που να λεει οτι ειναι επικυνδινα τοτε δεν θα ειναι...
Υπαρχει διαφορα βεβαια μεταξυ της πολυεστερικης ρυτινης (σαν κολλα που βρωμαει) πριν πολυμεριστει και μετα ως προς τα μετρα ασφαλειας. Και ακομα επειδη εχω δει πως ειναι ο υαλοβαμβακας και σε mat kai se roving (τυποι υφασματος) τα φυτιλια θα ελεγα πως φαιρνουν προς το roving, τα φιλτρα δεν μοιαζουν με κανενα απο τα 2. Χημικος δεν ειμαι, αν ξερει καποιος ας διαφωτισει.
Εδω μπορειτε λιγο να παρετε καποιες πληροφοριες για τα υλικα αυτα.
http://www.aandreou.gr/Mat-%CF%88%CE%AC%CE%B8%CE%B1
http://www.aandreou.gr/Roving-%CE%BD%CE%AE%CE%BC%CE%B1
http://www.aandreou.gr/%CE%99%CE%B4%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%A7%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%A1%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%82
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2012, 14:22 από DISA »

Αποσυνδεδεμένος brokuna

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Be cool, Be excellent!
Απ: Υαλοβάμβακας ή πολυεστέρας;
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 28, 2012, 22:36 »
Τελικά κανένας ειδικός εν έχει παραπάνω πληροφορίες?
Εγώ πάντως ψιλο-αγχώθηκα με την άγνοια μας...
Βάζω φίλτρο απορροφητήρα κι ελπίζω να μην τρέχει κάτι ρε γμτ

Αποσυνδεδεμένος Leader133Gr

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υαλοβάμβακας ή πολυεστέρας;
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 28, 2012, 22:41 »
Φιλτρο του σουπερ μαρκετ μασουτη και εισαι μια χαρα .Και εγω ετσι ξεκινησα ,ειχα δοκιμασει και το Σερα αλλα το φιλτρο αποροφητηρα μασουτη ειναι πολυ καλυτερο.Μη μασας ειναι μια χαρα  :bye:

Αποσυνδεδεμένος brokuna

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Be cool, Be excellent!
Απ: Υαλοβάμβακας ή πολυεστέρας;
« Απάντηση #26 στις: Μαΐου 28, 2012, 22:49 »
 Μασουτης ε;
Θα το δοκιμάσω. Εγω πήρα ένα no name απο ΑΒ και δε λέει ούτε τι υλικο ειναι

Αποσυνδεδεμένος arisagras

  • **
  • 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υαλοβάμβακας ή πολυεστέρας;
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 07, 2012, 10:48 »
και λεω εγω τωρα :hmmm: :hmmm: υαλοβαμβακας η πολυεστερικος βαμβακας η filter wool μηπως ειναι λογοπαιγνιο γιατι οπου και να εψαξα τεκμηριωμενη απαντηση δεν βρηκα :hmmm: :hmmm: :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14724 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix