vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

86 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, manoslykos

Twitter

Vivi Nova v2 vs Dct 510

Αποσυνδεδεμένος Tasos1983

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
  • Νεος Ατμιστης
Vivi Nova v2 vs Dct 510
« στις: Μαρτίου 05, 2013, 03:10 »
Vivi Nova v2 vs Dct 510
Παιδιά εχω απορία ποιος θεωρείται καλυτερος απο τους πιο πανω ατμοποιητες και για ποιο λογο κατα την γνωμη σας!τα υπερ και τα κατα θα βοηθουσαν πολύ



Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Vivi Nova v2 vs Dct 510
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 05, 2013, 03:17 »
Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ δύσκολη μια τέτοια σύγκριση γιατι πρόκειται για ατμοποιητές εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας...

Αποσυνδεδεμένος crond

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vivi Nova v2 vs Dct 510
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 09, 2013, 03:11 »
τα εχω και τα 2. οταν βαρεθω το 1 κανω το αλλο. δεν μπορω να κανω συγγριση ειναι εντελος διαφορετικα

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Vivi Nova v2 vs Dct 510
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 09, 2013, 08:37 »
Εγώ πάλι λατρεύω τα συγκριτικά, πρέπει κάποια στιγμή να γίνει νήμα που να το γεμίσουμε με τέτοια. Είναι ατμοποιητής εργοστασιακός με εργοστασιακό. Οπότε...
vivi vs dct
Σε γεύση θα έλεγα 1-0. Αυτό πάντα με δεδομένο ότι πετύχεις καλή κεφαλή σε βίβι.
Χωρητικότητα, πάνω κάτω τα ίδια. Χωρίς πόντους.
Αντοχή στο χρόνο, σίγουρα για μένα 0-1. Τα carto είναι σκυλιά...
Αλλαγή γεύσεων 1-0.
Moding.. Στο ένα μπορείς να φτιάξεις Εύκολα αντίσταση και να δουλεύει ίσως και καλύτερα, στο 2 του κάνεις τρύπες και δουλεύει ακόμα καλύτερα. Επειδή όμως και τα δύο προϊόντα απευθύνονται σε λιγότερο έμπειρους κανονικά ατμιστές, αλλά πάνω απ'όλα έχουν στόχο την ευκολία (εργοστασιακός τον γεμίζεις, ατμίζεις) παρόλο το κέρδος στις αντιστάσεις ο πόντος εδώ πάει σε dct γιατί είναι πιο εύκολο να κάνεις απλά μια τρύπα.
Σταθερότητα ποιότητας προϊόντος από εταιρία, θα έλεγα μάλλον dct..  Όχι πως κι εκεί δεν παίζει να πετύχεις σκάρτο, παντού παίζει, έτσι μου έχει τύχει εμένα
Σταθερότητα ποιότητα του ίδιου προϊόντος/ευκολία χρήσης. Πάλι dct.. Δε γέρνεις τίποτα, δύσκολα θα σου τρέξει (πρέπει να προσπαθήσεις) άντε στη χειρότερη αν δε δουλέψει καλά η τροφοδοσία (κι αφού μιλάμε για αμοντάριστο,) γεμάτο το τανκ να του στάξω ξανά 4-5 σταγόνες μέσα στο carto αν δε μου φαίνεται αρκετά υγρό. Ο πόντος δεν είναι τόσο καθαρός γιατί τα dual coil εγώ δεν τα πολυχώνεψα ποτέ και η αλήθεια είναι δουλεύουν πιο καλά σχεδόν μόνο σε μοντ, αλλά αφού και τα βιβι τώρα βγαίνουν και dual ας γίνουμε πιο γενικοί και στο δεύτερο προϊόν κι ας πούμε carto tank.
Τελικώς για μένα dct..

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vivi Nova v2 vs Dct 510
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 09, 2013, 09:03 »
Αντοχή στο χρόνο, σίγουρα για μένα 0-1. Τα carto είναι σκυλιά...

 ??? ???
ποσο σου κραταει το καρτο, δηλαδη? καθε ποτε το αλλαζεις??

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Vivi Nova v2 vs Dct 510
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 09, 2013, 11:32 »
Σταθερότητα ποιότητα του ίδιου προϊόντος... Πάλι DCT..

Tι εννοείς ακριβώς σαν "Σταθερότητα ποιότητα του ίδιου προϊόντος"? γιατί εδώ και πολύ καιρό σχεδόν σε κάθε συσκευασία των 5 carto -ακόμα και των επωνύμων όπως Boge, Kanger, Smoktech κλπ- είναι ελαττωματικά τα 4 και όχι σπάνια και τα 5...
Για να βρείς καλή παρτίδα carto είναι πλέον...lotto πράγμα που δεν συμβαίνει -προς το παρόν τουλάχιστον- με τις κεφαλές για Vivi Nova ...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2013, 13:47 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Vivi Nova v2 vs Dct 510
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 09, 2013, 16:21 »
Δύο παραθέσεις δεν ξέρω ακόμα να κάνω... :-[
urahara Στο πόσο κρατάει μου έχει κρατήσει 3-4 βδομάδες χωρίς να χαλάσει γεύση, σε αντίθεση με κεφαλές που στη μια βδομάδα δύο η γεύση με χαλάει, και μου μαυρίζει το υγρό. Βασικά η γεύση του είναι από αρχής πιο περίεργη αλλά δεν χαλάει, παραμένει μέχρι να μπουκώσει ο ατμοποιητής και να μου βγάλει υγρό στο στόμα.
zacharis 1955, αυτό που λες το συμπεριέλαβα στο σταθερότητα ποιότητας, στο από κάτω. και σε μένα τουλάχιστον σκάρτα carto μου έχουν τύχει λίγα. Όπως είπα αναγκαστικά για να είμαι δίκαιος έκανα τη σύγκριση σε carto κι όχι κατ'ανάγκην dct. T;vra me to  "σταθερότητα του ίδιου προιόντος/ευκολία χρήσης" προσπάθησα να πω, (προφανώς με αποτυχία σαφήνειας!) πόσο σταθερή είναι η ποιότητα του ατμίσματος στη διάρκεια ζωής του ατμοποιητή. Στο βιβι όπως είπα αρχίζει και πέφτει, κατά την ταπεινή μου άποψη.., η ποιότητα από την αρχή σαν καμπύλη, μέχρι το σημείο που πετάω την κεφαλή. Ήδη στις τρεις μέρες έχει χάσει για παράδειγμα αυτό το κάτι παραπάνω που έχει στην γεύση απο το carto. Τώρα 4 στα 5;; ή εσύ είσαι άτυχος, ή εγώ πολύ τυχερός, όπως και νά'χει  8)  νια νια νιανια νια!

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vivi Nova v2 vs Dct 510
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 09, 2013, 17:37 »
Δύο παραθέσεις δεν ξέρω ακόμα να κάνω... :-[

οταν πατας "Απαντηση" στο καθε ποστ εχει δεξια λινκ "Εισαγωγή παράθεσης".. πατας αυτο και μπαινει σε παραθεση το ποστ στο κειμενο σου  ;)

Για τα υπολοιπα που λες, η μικρη μου εμπειρια στα καρτος (αλλα και αρκετες συζητησεις με αλλους ατμιστες) μου εχουν δειξει οτι μετα απο μερικες μερες δεν κρατανε την αποδοση τους, συν αυτο που ανεφερε ο zacharis1955, οτι ειναι πιο ευκολο να πεσεις σε προβληματικο κομματι ακομη και στην ιδια παρτιδα.

Απο την αλλη οι κεφαλλες βιβι νοβα, ανετα μου κρατουσαν βδομαδες 2-3..και παραπανω με τακτικα πλυσίματα...και οταν λεω κρατουσαν εννοω γευση και αποδοση.

... :hmmm: μαλλον ο καθενας εχει σε αλλο πραγμα την "τυχη"  ;D

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vivi Nova v2 vs Dct 510
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 09, 2013, 18:27 »

Απο την αλλη οι κεφαλες βιβι νοβα, ανετα μου κρατουσαν βδομαδες 2-3..και παραπανω με τακτικα πλυσίματα...και οταν λεω κρατουσαν εννοω γευση και αποδοση.

Δεν νομιζω οτι ο φιλος κανει ετσι την συγκριση :)  αλλα ''μαμα'' και τα δυο μιας και πλυμενο καρτο δεν.....  :)
Αν και κατι θυμαμαι οτι το παλια το ειχες κανει εσυ Δημητρη  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vivi Nova v2 vs Dct 510
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 09, 2013, 18:32 »
Μα αυτο ειναι το καλο οπου λυνεται ο ατμοποιητης...
δεν μπορεις να μην το λαβεις υποψην....
ειναι σαν να λεμε, το προβαρι μετα απο λιγους μηνες τελειωνει ευκολα τις μπαταριες...(γιατι θα εχουν βρωμισει τα σπειρωματα..)

Η καθαριοτητα ειναι μεσα στο παιχνιδι

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vivi Nova v2 vs Dct 510
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 09, 2013, 18:40 »
Και ομως μπορεις να μην το λαβεις για τον λογο οτι κανονικα αλλαζεις κεφαλη δεν πλενεις την υπαρχουσα.
Τωρα αν εμεις κανουμε ''διαφορα'' αλλο καπελο  :)

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vivi Nova v2 vs Dct 510
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 09, 2013, 18:46 »
 :dontknow:
το πλυσιμο δεν το θεωρησα ποτε τυπου "μαστορια", αλλα δεδομενο για τα ατμιστικα σου αντικειμενα όποτε και όπως μπορει να γινει... Γιαυτο εφερα σαν παραδειγμα παραπανω ενα μοντ.. Δεν μπορεις να πεις οτι δεν εχουν αντοχη στον χρονο γιατι βρωμισαν τα σπειρωματα, ειναι κατι που ως χρηστης το αντιμετωπιζεις με καθαριοτητα. Αυτο ακριβως το πραγμα δινει πνοη ζωης και στις κεφαλες ενος βιβι,κρυσταλ κοκ. Γιαυτο και ειναι η πιο συχνη συμβουλη στα αντιστοιχα νηματα...

Anyway... η αποψη του συνατμιστη ειναι σεβαστη. Εξαλλου και εγω εχω πεταξει κεφαλες απο την πρωτη τζουρα γιατι δεν τις εβρισκα καλες..και δεν μπηκα καν στον κοπο του πλυσιματος.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Vivi Nova v2 vs Dct 510
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 09, 2013, 18:56 »
Θα συμφωνήσω με τον Urahara.
Το πλύσιμο στους ViviNova όπως και στους CE5 είναι τόσο απλή και σύντομη υπόθεση που θεωρείται από τους περισσότερους χρήστες κομμάτι της κανονικής τους χρήσης και όχι κάτι εξεζητημένο ή εκτός προδιαγραφών.

Απ: Vivi Nova v2 vs Dct 510
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 09, 2013, 18:57 »
Συνήθως οι κεφαλές του vivi nova θέλουν απολύμανση για να μην έχουν οσμές στο άτμισμα.
Ένας λόγος που όμως τις κάνει να ξεχωρίζουν το καλής ποιότητας φιτίλι.
Υπάρχουν παρτίδες που είναι απροβλημάτιστες και παρτίδες με τις οσμές καμένου ή πλαστικίλας
από την πρώτη κιόλας τζούρα.
Παρόλα αυτά σου μένει πάντα η πικρία. Σε αυτό ήμουν τυχερός και δεν μου είχαν τύχει τέτοιας
ποιότητας κεφαλές.
Από την άλλη όπως διαβάζουμε πως τα carto είναι για χρήση 1 μέρας έως 3 έκαστο ή ελαττωματικά και δεν ατμίζονται με τίποτα.
Άλλος ο τρόπος άτμισης με τα cartomizers και άλλος με τα clearomizers.

καρτομάιζερ, κάρτο, carto, (με πολυεστέρα)

Clearomizers

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vivi Nova v2 vs Dct 510
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 09, 2013, 19:03 »
Αν και κατι θυμαμαι οτι το παλια το ειχες κανει εσυ Δημητρη  :hmmm:

 ;D τωρα το ειδα αυτο...
 :yes: ναι με ατμοκαθαριστη και εγινε λαμπικο το "σφουγγαρακι" του...
...αλλα ειναι τοσο βαρετη διαδικασια και το στησιμο και μαζεμα του "παιχνιδιου" της γυναικας μετα... που αποφασισα οτι δεν αξιζει

... πηγα σε κλιαρομαιζερ που καθαριζονται πιο ευκολα  :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20600 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312736 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14058 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124736 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix