vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

258 επισκέπτες, 6 χρήστες
Buliwyf, lounik, th3ofilos, Jorge, camber, Mimhsdr

Twitter

HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #255 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2016, 15:00 »
Πριν προβείς σε αποστολή, κάνε μέσω e-scribe reset!

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Christos Ni

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #256 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2016, 15:30 »
Τελικα φαινεται οτι απ το βιδωσε-ξεβιδωσε των ατμοποιητων μαλλον ειχε λασκαρει το δαχτυλιδι το οποιο καλυπτει τον  πολο και μετα απο σφιξιμο επανηλθαν ολα ...τουλαχιστον για την ωρα  :D 
Να στε καλα για το χρονο που αφιερωσατε

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #257 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2016, 16:09 »


Είμαι κάτοχος  εδώ και λίγες μέρες  ενός Hcigar VΤ75.Σημειωτέων  ατμιζω εδώ και έναν μήνα  άρα όχι έμπειρος  στο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Αποφάσισα όμως να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο  Mod διότι μου αρέσουν  τα ηλεκτρονικά (τυγχάνει να τα ασκώ και ως επάγγελμα) Ομολογουμένως   διαβάζω  με απορία ορισμένα προβλήματα που αναφέρουν  μερικοί χρήστες  .
Θα αναφέρω τα εξης:
Σε όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές  θα πρέπει να διαβάζουμε τις οδηγίες χρήσης σχολαστικά.To mod VT 75 έχει πλήρως παραμετροποιημένα χαρακτηριστικά σε όλες  του τις λειτουργίες  από  την αντίσταση  που θα φτιάξουμε από το σύρμα που θα επιλέξουμε την Θερμοκρασία που θα ατμίσουμε  (TFR) ,την διαφορά ωμικής αντίστασης  με τον   ατμοποιητή  μέχρι  και τον έλεγχο της μπαταρίας και την σωστή  λειτουργία της  κ.λ.π
1ον  Όπως και στις περισσότερες συσκευές  χρησιμοποιούμε μπαταρίες που είναι  συμβατές βάσει των προδιαγραφών του κατασκευαστή  .Αυτό είναι απαραίτητο για την σωστή επαφή της μπαταρίας  και λειτουργίας τη συσκευής με το θετικό ηλεκτρόδιο του  510 συνδέσμου  (connector) όπως  επίσης και με το αρνητικό ηλεκτρόδιο της καθόδου .Σε διαφορετική περίπτωση θα έχουμε  προβλήματα  μη καλής επαφής  της  μπαταρίας με   το  Mod    με ότι συνεπάγεται  αυτό  .Ειδικά προσοχή στην επιλογή   με τις μπαταρίες  26650 όπου  δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία  σε σχέση με τις  18650.Από την κάτω μεριά του Mod   και πάνω από το καπάκι που βιδώνουμε την μπαταρία θα διακρίνουμε μια βίδα.Ελέγχουμε πάντα να είναι σχετικά σφιχτή (πόλος καθόδου) .Σε περίπτωση που αντιληφτούμε οποιαδήποτε δυσλειτουργία στην συσκευή μας ξεβιδώνουμε  άμεσα την βίδα και αφαιρούμε  την μπαταρία  μας από  το προστατευτικό  στρογγυλό καπάκι.
2ov Επιλεγουμε  το Profile της συσκευής  μας  με τα τεχνικά χαρακτηριστικά   των συρμάτων που χρησιμοποιούμε  π.χ  28 AWG 316L  μέσω του προγράμματος   Steam enginer   κάνοντας export σε αρχείο CSV και ενημερώνουμε την συσκευή μας με τις πρόσφατες αναβαθμίσεις  μέσω  του προγράμματος  Εscribe .
3ον Τηρούμε όλους τους κανόνες ασφάλειας  που αναφέρει ο κατασκευαστής στις οδηγίες χρήσης  .
  
 
 
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #258 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2016, 17:33 »
γραφεις σε λαθος ενοτητα το σχετικο θεμα είναι εδώ
http://vaping.gr/index.php/topic,31728.0.html

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #259 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2016, 19:08 »
To 99% των όσων γράφει ο Smoke Alarm ισχύουν και για το VT75 nano.

Eίναι γενικά και ισχύουν και για τα δύο μοντς.

Το μόνο που διαφέρει είναι το κάτω καπάκι της μπαταρίας, το μέγεθος και στο ότι το VT75 παίρνει 26650 ή 18650 μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #260 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2016, 23:11 »
Τώρα εμένα μπορεί να μου πει κάποιος για ποιο λόγο ενώ έχω ρυθμίσει στο escribe να "κόβει" την μπαταρία στα 3.10v αυτό την έκοψε στα 3.35 περίπου; Επειδή έπαιζα σε χαμηλά watts (γύρω στα 12w ) άραγε; Η αλήθεια είναι πως όλες αυτές τις ώρες μου φάνηκε ότι κάνει τρομερή διαχείριση μπαταρίας, σαν να μην άφηνε το φορτίο της να αδειάσει! Είναι η πρώτη μπαταρία που χρησιμοποιώ μέσα του όμως οπότε δεν μπορώ να έχω και ασφαλή συμπεράσματα ακόμα, πάντως αυτή η "διαδρομή" μου φάνηκε αρκετά μεγαλύτερη απ'ότι στο vtc mini που χρησιμοποιώ παράλληλα. Θα δούμε.

Όσον αφορά τη ρύθμιση "κοψίματος" της μπαταρίας, αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε να το κατεβάσω καμιά δεκαριά μονάδες ακόμα; Αν δηλαδή ρυθμίσω στα 3v ακριβώς κι αυτό την κόψει στα 3.20 περίπου όλα καλά θα είναι πιστεύω, κατιτίς παραπάνω θα δώσει σε χρόνο ατμίσματος ακόμα κι αν η πρώτη αυτή διάρκεια με κάλυψε απόλυτα θα έλεγα.. άσε να δω καμιά μπαταρία ακόμα ε; :D

Αποσυνδεδεμένος spoon

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #261 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2016, 23:38 »
Το cutoff  που εχει το escribe ειναι η ταση υπο φορτιο οποτε λογικο ειναι να βλεπεις παραπανω volt οταν η μπαταρια ειναι σε ηρεμια.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #262 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 00:08 »
Άρα μας παίρνει να την κατεβάσουμε λίγο ακόμα, αν καταφέρω να φέρω την διακοπή της στα 3.2 περίπου χωρίς φορτίο πιστεύω ότι είμαστε καλά. Την επόμενη φορά που θα συνδέσω το nano στο escribe θα το ρυθμίσω και πάλι εκεί γύρω στα 2.90-3.00v και ενημερώνω για την όποια εξέλιξη.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #263 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 00:17 »
Η αλήθεια είναι πως όλες αυτές τις ώρες μου φάνηκε ότι κάνει τρομερή διαχείριση μπαταρίας, σαν να μην άφηνε το φορτίο της να αδειάσει! Είναι η πρώτη μπαταρία που χρησιμοποιώ μέσα του όμως οπότε δεν μπορώ να έχω και ασφαλή συμπεράσματα ακόμα, πάντως αυτή η "διαδρομή" μου φάνηκε αρκετά μεγαλύτερη απ'ότι στο vtc mini που χρησιμοποιώ παράλληλα. Θα δούμε.


Μακη,επιβεβαιωνω και εγω για την διαχειρηση της μπαταριας σε σχεση με το vtow mini και νομιζω οτι εχει αρκετα καλυτερη αποδοση στο ατμισμα ή ειναι η ιδεα μου;(σαν ποιοτητα ατμου εννοω).

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #264 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 00:20 »
Δε σου φαίνεται λογικό; Μπορεί να είναι το ίδιο ένα mod που κοστίζει 30$ με ένα που από μόνη της η πλακέτα κοστίζει 40$;

Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #265 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 01:06 »
η gb το εβγαλε παλι σε flash...........................μηπως πρεπει να ανησυχουμε με τοσο απανωτα flash :confused1: :confused1: :confused1:

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #266 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 02:09 »
Άρα μας παίρνει να την κατεβάσουμε λίγο ακόμα, αν καταφέρω να φέρω την διακοπή της στα 3.2 περίπου χωρίς φορτίο πιστεύω ότι είμαστε καλά. Την επόμενη φορά που θα συνδέσω το nano στο escribe θα το ρυθμίσω και πάλι εκεί γύρω στα 2.90-3.00v και ενημερώνω για την όποια εξέλιξη.. ;)
Μην ασχολείσαι καθόλου με τα volt της μπαταρίας χωρίς φορτίο. Αυτά θα παίξουν ανάλογα με τον τύπο και την παλαιότητα της μπαταρίας αλλά και την ισχύ που της τραβάς.
Ένα cut-off στα 3V είναι κατά τη γνώμη μου πολύ καλό. Είναι πολύ λίγα τα mAh που θα σου δώσει η μπαταρία αν πας παρακάτω

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #267 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 06:47 »


Μακη,επιβεβαιωνω και εγω για την διαχειρηση της μπαταριας σε σχεση με το vtow mini και νομιζω οτι εχει αρκετα καλυτερη αποδοση στο ατμισμα ή ειναι η ιδεα μου;(σαν ποιοτητα ατμου εννοω).

Θα συμφωνήσω και στο ρεύμα φυσικά, στην αρχή προσπάθησα λίγο να αισθανθώ αυτή τη διαφορά χωρίς να καταλάβω κάτι τρελό, από ένα σημείο και μετά όμως η αίσθηση αυτή ήρθε από μόνη της και κράτησε μέχρι το τέλος! Τα ωραία στοιχεία του μικρού κάνουν κι αυτά την εμφάνισή τους σύντομα στον χρήστη, πρώτη φορά που κράτησα τέτοια πλακέτα στα χέρια μου για τόσες ώρες και πραγματικά το συναίσθημα είναι απίθανο.. :)



Μην ασχολείσαι καθόλου με τα volt της μπαταρίας χωρίς φορτίο. Αυτά θα παίξουν ανάλογα με τον τύπο και την παλαιότητα της μπαταρίας αλλά και την ισχύ που της τραβάς.
Ένα cut-off στα 3V είναι κατά τη γνώμη μου πολύ καλό. Είναι πολύ λίγα τα mAh που θα σου δώσει η μπαταρία αν πας παρακάτω

Το ρυθμισα εκεί τελικά και στην επόμενη φόρτιση θα τσεκάρω στον opus με πόσα mah θα μπει η μπαταρία στη θέση του. Πιστεύω ότι θα γράψει γύρω στα 3.20 που σίγουρα και για μένα μια χαρά θα είναι. Θα αναφέρω ;)


Αποσυνδεδεμένος Christos Ni

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #268 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 09:32 »
η gb το εβγαλε παλι σε flash...........................μηπως πρεπει να ανησυχουμε με τοσο απανωτα flash :confused1: :confused1: :confused1:

Γιατι δε φαινεται οτι ειναι σε flash ???
θελει καποιο κουπονι ?

Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #269 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 09:35 »
εβγαλε 100 κομματια για 2 ωρες μονο :idiot1: :idiot1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3851 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1089 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 497 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix