vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

122 επισκέπτες, 5 χρήστες
dvelev, manoslykos, tibolaso, Buliwyf, Milarepa

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #435 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 13:22 »
Φιλε μου  το δοκιμασα και ειχα πολυ καλο αποτελεσμα,  αν θελεις πες μας με τι βουλωσες την τρυπα, γιατι προχειρα την εχω κλεισει με χαρτακι, αλλα δεν με ικανοποιεί οπτικα. 
Ευχαριστώ

Sent from my Galaxy Tab 3

Με mesh. Μικρό κομματάκι (χοντρικά 7mm Χ 2-3mm), ρολό. Εννοείται ότι κλείνεις μόνο την "εξωτερική" τρύπα. Μη φτάσει μέσα-μέσα

Επειδή τις τελευταίες μέρες, απο κει που και οι 2 lite (κλώνοι εννοώ) μου δούλευαν ρολόι, αρχισαν να έχουν έχουν συμπτώματα υποτροφοδοσίας και δεν μπορώ να τα διορθώσω όσο βαμβάκι λιγότερο ή περισσότερο κι αν βάλω ή ότι πηνίο και να δοκιμάσω (είπαμε, έχουν δική τους θέλησει οι ατμο ή είναι απο "εκείνες" τις μέρες του μήνα  :))) άρχισα να ρυθμίζω τη ροή του υγρού με το ξεβίδωμα της καμπάνας με πολύ ενθαρρυντικά αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #436 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 13:39 »

Demkoni ειναι εύκολο το στήσιμο αυτό? Γιατι έτσι όπως το βλέπω στην εικόνα μου φαίνεται αρκετά πολύπλοκο... Απο ντουμανια πως ειναι? έχει πολυ???


Sent from my iPad using Tapatalk

Προσωπικά το έκανα στο τέταρτο.

Αλλά είμαι περίπου 1,5 χρόνια με σύρματα και πειραματισμούς.
Το τελευταίο 6μηνο έχω πλέον αράξει σε βασικά σεταρίσματα.

Αν γινόταν όπως έπρεπε, δηλαδή...

Τα σύρματα που πηγαίνουν προς τις βίδες να ήταν από την ΚΑΤΩ μεριά των microcoil και με χρήση non σύρματος έτσι ώστε το ΠΑΝΩ πηνίο να μην είχε διαφορά σε Ω από το κάτω, τότε θα γινόταν σαφώς πιο χρονοβόρο.

Επίσης... Πιο σωστό θα ήταν να γίνει με 0,25 σύρματα, αλλά είχα τους περιορισμούς λειτουργίας του Provari, οπότε πήγα κατευθείαν στο 0,2 σύρμα. ΑΝ ξαναστήσω έτσι θα το κάνω με 0,22 σύρμα.

Το πάνω πηνίο μου άναβε πιο μετα από το κάτω, οπότε σκέφτηκα να ξετυλίξω μια σπείρα. (Αυτό είναι που φταίει κυρίως για την πρόχειρη εμφάνιση του σετάπ).

Αν δεν βγάλεις τα τρυπανάκια από τα πηνία μέχρι να σφίξεις το σύρμα καλά και τυλίξεις ολόκληρη στροφή το σύρμα γύρω από το πάσο από τα βιδάκια, νομίζω οτι είναι μέτριας δυσκολίας.
Αλλά αυτό ειναι σχετικό με την εμπειρία του καθενός.

Σχετικά με την λειτουργία του...

Πιο πολύς ατμός σίγουρα, από το απλό σετάπ που έφτιαχνα.
Το εντυπωσιακό όμως είναι το πνευμονοχτύπημα που μου δίνει!!!
Μπορεί να ακουστεί υπερβολικό, αλλα είναι η πρώτη φορά που ευχαριστιέμαι τον συγκεκριμένο ατμοποιητή. ;)

Με κλειστά μάτια και αυτιά μου θυμίζει ΙΑΤΤΥ. (Στον οποίο όμως, δεν έχω χρησιμοποιήσει βαμβάκι ακόμη 8) ).

Σχετικά με τη γεύση, είναι πλέον ξεκάθαρη και έντονη, είναι πλέον στα επίπεδα του DID σε καθαρότητα.

Επίσης... σωστή τζούρα!!! Ούτε αεράτη, ούτε σφιχτή... Το αίσθημα που είχα πριν οτι ρουφάω αέρα με το καλαμάκι πλέον δεν υπάρχει. :yes:

Βέβαια όλα αυτά επιβεβαιώνουν την παρατήρηση που είχα κάνει οτι ο θάλαμος ατμοποίησης είναι τεράστιος ;) . Μικραίνοντας τον όγκο του θαλάμου με όλα αυτά τα συμπράγκαλα μέσα, ο ατμοποιητής είναι 2-3 σκαλιά πάνω!!

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #437 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 14:17 »
Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Εδω και λίγη ώρα τρέχει το υγρο απο την τρύπα αερισμού και αναγκάστηκα να λύση ολο τον άτμο και να τον πλύνω. Γιατι συμβαίνει αυτό?


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #438 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 14:37 »
1. Εχεις πολυ κοντα την αντισταση σου στο deck (στην τρυπα του αερα)  η
2. Θελει αλλαγη το φυτιλι-βαμβακι   η
3. Εχει πιασει πολυ μακα η αντισταση σου  η
4. Εχεις ρυθμισει πολυ σφιχτη τη τζουρα σου  η
5. Ρουφας πολυ δυνατα ενω θελει χαλαρα και μακροσυρτα  η

   καποιος συνδυασμος ολων των παραπανω  :thumpup:


 

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #439 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 14:39 »
Ποιον έχεις, τον απλό Lite ή τον Plus?

Δές αν το πάνω όρινγκ που είναι στο πάνω καπάκι είναι στη θέση του, και αν εφαρμόζει σωστά στην καμινάδα.

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #440 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 14:42 »
Ευχαριστω παιδιά για τη βοήθεια! Θα δοκιμάσω τα παραπάνω και ελπίζω να λυθεί το προβλημα. Τον plus εχω demkoni.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Johnnyd13gr

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #441 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 14:47 »
Επισημα πλεον κερναω καφεδακι για ιδιαιτερα μαθηματα σε στησιμο αντιστασης στον kayfun. Κουλοι ολου του κοδμου ενωθειτε ο βασιλιας κουλος ειναι εδω.

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #442 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 14:52 »
Χαχαχα!! Μπράβο σου και εις ανώτερα! Οταν ξεκινήσουν τα μαθήματα θα ήθελα να παρακολουθήσω κι εγώ όντας κουλος.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #443 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 15:00 »

Παιδια, δεν πιστευω οτι χρειαζεστε "ιδιαιτερα μαθηματα", αν ακολουθησετε τις οδηγιες του φιλου Πολυκρατη δεν θα εχετε προβλημα

Johnnyd13gr, ειναι πρωτη φορα που καταπιανεσαι με αντιστασεις? Αν ναι, θελει και λιγο να παρεις το κολαϊ. Γενικες συμβουλες ειναι, καιγε σε ενα γκαζακι το φυτιλι πριν κανεις την αντισταση, καρφιτσα οπωσδηποτε, και δοκιμασε με παχυτερο συρμα αν εχεις.


Οσο για το καφεδακι... αν κατσει και βρεθουμε κερναω εγω  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #444 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 15:22 »
Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Εδω και λίγη ώρα τρέχει το υγρο απο την τρύπα αερισμού και αναγκάστηκα να λύση ολο τον άτμο και να τον πλύνω. Γιατι συμβαίνει αυτό?
Αν κρίνω από προηγούμενα post σου, ατμίζεις σε χαμηλά watt και δεν μπορεί να εξατμιστεί όλο το υγρό. Έτσι φεύγει από την τρύπα αερισμού.
Αν έχεις ανεβάσει σε 10-11 watt και πάλι έχεις αυτό το πρόβλημα, τότε ισχύουν αυτά που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Johnnyd13gr

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #445 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 22:25 »
Συνφορουμιτες και συνφορουμιτισες... κυριες και κυριοι... ladies and gentlemen...

ΕΣΤΗΣΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ!!!!!!

Αφου λοιπον το πηρα προσωπικα και ειχα ΤΑ νευρα ειπα θα στησω με 2πλο 2αρι και 0.20 συρμα ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ. Και το μηχανακι δουλεψε. Δεν ξερω για ποσο ακομα βεβαια αλλα αυτα ειναι λεπτομεριες...

Σημασια εχει οτι εγινα αντιστασιακος.

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #446 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 22:45 »
Μπορούμε σε στήσιμο με micro coil και βαμβάκι να προσθέσουμε λίγο έξτρα βαμβάκι γύρω απο την αντίσταση και να καλύψουμε τις βίδες? Κι αν ναι, ίσως να έχουμε και καλύτερη απόδοση?


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #447 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 22:52 »
Αρκει να προσεξουμε να υπαρχει διοδος αερα, μην "σφραγισουμε" δλδ.

----------------------------------------------------------------------

Κι ενα λεπτομερές με τις διαφορές που υπαρχουν στις καινουργιες παρτιδες του kayfun lite: http://www.vaperev.com/blog/the-second-batch-of-the-kayfun-lite-plus/

-----------------------------------------------------------------------

Επίσης, για οτιδηποτε σχετικά με τους κλώνους του kayfun, όχι εδώ, υπάρχει σχετικό νήμα: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,19300.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 23, 2014, 23:01 από Πολυκράτης »

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #448 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 23:00 »
Το θέμα είναι πως θα κανεις το κομμάτι βαμβάκι να στέκεται πανω στις βίδες και να μην φευγει.

Και επίσης πως θα ποτίζεται με υγρό αυτό το κομμάτι;

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #449 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 23:01 »
Θα βαλω το πρώτο μέρος της καμινάδας και μετά θα προσθέσω το βαμβάκι. έτσι το σκέφτηκα.


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 40 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 92 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix