vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

80 επισκέπτες, 3 χρήστες
infernity, SEB, camber

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #300 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 12:38 »
Testament, με ποσα watt ατμιζεις?
Απ' τη στιγμη που παιρνεις δυνατες τζουρες σημαινει οτι ο θαλαμος ατμοποιησης γεμιζει με καπως περισσοτερο υγρο απο το προβλεπομενο.
Αυτο οδηγει σε μικρη υπερτροφοδοσια κι αν τα watt σου ειναι χαμηλα, το υγρο δεν μπορει να εξατμιστει ολο κι ετσι φευγει απο την τρυπα του αερα.

Βασικά αυτό που πιστεύω είναι ότι κάτι δεν κάνω εγώ καλά, ίσως με τον καιρό μάθω τα μυστικά του. Μάλλον πρόκειται για δική μου αμέλεια παρά στην αξιοπιστία του Kayfun. Ατμίζω στα 8.5 Watt. Τώρα που τραβάω πιο ήπιες τζούρες είδα κάποια βελτίωση αλλά όταν το υγρό έφτασε πιο κάτω από το διάφανο τζαμάκι (είχε βέβαια λίγο υγρό ακόμα) πάλι άρχισε να φράζει η τρύπα αέρα. Το έσωσα βέβαια γεμίζοντας ξανά και με ήπιες τζούρες μετά από 7-8 επανήλθε στο φυσιολογικό.Ίσως δεν πρέπει να αφήνω χωρίς υγρό το tank, να μην το αφήνω δηλαδή με λίγες σταγόνες στο tank.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2014, 12:44 από testament »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #301 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 12:46 »
Πρέπει να αλλάξεις τρόπο ατμισματος. Οι κοφτες και δυνατές τζούρες δεν ενδείκνυνται. Δοκίμασε να συνηθίσεις να ατμιζεις με μακριές και ήρεμες.
Επίσης κάνε ένα πείραμα αν θες. Ανέβασε τα watt σου στα 10-11 κι ατμισε λίγο εκεί.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #302 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 12:56 »
Μια κι εγώ είμαι της κοφτής και δυνατής τζούρας, όχι όπως είμουνα με το κ.τ. αλλά στο περίπου, αν και όποτε (μιά φορά στις 3 μέρες, και ειδικά όταν πάει για αλλαγή η αντίσταση είναι πιο έντονο) μου κάνει διαρροούλα, άμεσα τον γυρίζω ανάποδα, για να ηρεμήσουν οι πιέσεις μέσα στο τανκ, φυσάω από την τρυπούλα του αέρα εξωτερικά και μετά συνεχίζω την απόλαυσή μου. Καμμιά φορά δεν πιάνει με την πρώτη, αλλά το πολύ με την τρίτη είναι όλα οκ.

Βέβαια το πιο σωστό είναι αυτό που λέει ο nemesis_rds αλλά είμαι κριαράκι και κάνω του κεφαλιού μου, δεν ακούω πάντα τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #303 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 13:13 »
Παραλλαγή του double barrel στησίματος για πιο λογικά ρεύματα και για χρήση σε VV/VW.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,18533.msg710448.html#msg710448


Για να μη συζητάμε τα ίδια πράγματα σε δύο πίνακες. Αντικατάσταση του διπλού μηνύματος με link.


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2014, 16:33 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #304 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 16:47 »

Μαλλον αυτό εννοεί. Δεν του έστειλα φωτό γιατί του έγραψα μέσω του contact form στο site, αλλα τώρα τον παρέπεμψα στο φόρουμ με τη φωτό για να καταλάβει...

---------------------

Zητώ και πάλι συγγνώμη για το διπλό ποστ, απλά για ενημέρωση των φίλων, την είδαν τη φωτογραφία τελικά στο svoemesto forum.
Μου έγραψαν μόλις πως όντως ο πόλος είναι από Kayfun 3.1 και μου ζητησαν στοιχεία για να μου στείλουν τους κανονικούς... ;)

Συγχωνεύθησαν

Μου ήρθε σήμερα ένα κουτί με μέγεθος περίπου 25χ15χ5εκ και αφού ξεδίπλωνα μια ώρα σακουλάκια και παρασακουλάκια, μέσα είχε τους 2 πόλους, που μου έστειλαν... ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΡΥΠΕΣ!!! Τουλάχιστον οι τρύπες αυτή τη φορά φαίνονται σωστά ανοιγμένες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος silmaril

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασανίζομαι....
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #305 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 17:50 »
καλα εισαι εσυ κατι πηρες. εγω εστειλα e-mail πριν μια εβδομαδα περιπου για το ιδιο θεμα στο support του svoemesto.de και με γειωσαν κανονικα

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #306 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 22:39 »
Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω τον Nemesis που βοήθησε στο πρόβλημά μου.

Το πρώτο μου λάθος ήταν ο τρόπος με τον οποίο άτμιζα. Αυτό ήταν κατάλοιπο από το κανονικό τσιγάρο, ένας τρόπος άτσαλος και νευρικός σα να έχεις 10 δευτερόλεπτα για να κάνεις τσιγάρο και σου τελείωνει ο χρόνος και θέλεις να το ρουφήξεις μέχρι να το φας. Κάνω πάντα (και στο ηλεκτρονικό τσιγάρο) δυο-τρεις τζούφιες τζούρες στην αρχή και μετά τραβούσα δυνατά. Αυτό προκαλούσε τις διαρροές καθ' όπως φαίνεται. Ο σωστός τρόπος είναι οι ήπιες τζούρες. Βοήθησε αρκετά για να αποφύγω τις διαρροές.

Το δεύτερο λάθος μου ήταν ότι όταν έκλεινε η εισαγωγή του αέρα και ανεβοκατεβάζοντας τα watt δεν είχα βελτίωση αφού ήδη η τρύπα ήταν κλειστή. Κατά ένα περίεργο τρόπο μου είχαν κολλήσει αυτά τα 8.5 watt που άτμιζα σαν να μην είχε άλλες επιλογές το mod  :eyesplash: .Έπρεπε να φυσώ και να ξαναφυσώ μέχρι που τέλειωνε σχεδόν όλο το υγρό  :idiot1: . Κι από που φυσούσα; Από το drip-tip  :)) . Μα είναι δυνατόν; Άρα τη διαρροή την προκαλούσα ο ίδιος. Έπλυνα από την αρχή τον kayfun και έβαλα κατευθείαν στα 10 watt. Αυτό ήταν! Ούτε διαρροή ούτε μπουρμπουλήθρες. Το υγρό άδειασε κανονικά από το tank.

Είσαστε καλό φροντηστήριο, thanks!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2014, 23:02 από testament »

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #307 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 23:10 »
Να θυμάσαι πως ατμίζουμε όπως ρουφάμε τον φραπέ απ το καλαμάκι. :D Αργά και συρτά...


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #308 στις: Φεβρουαρίου 08, 2014, 00:08 »
Και μοντα με quartz τζαμακι απο την Tarsius customs.



Περιζητητο, στα αγγλοφωνα, το ολλανδικο δεν ξερω αν ειναι out of stock...

http://shmovapes.co.uk/home/57-kayfun-standard-quartz-kit-by-tarsius-customs.html

http://www.vapexperience.nl/verdampers/zelfwikkelaars/kwartsglas-set-voor-kayfun.html

Αποσυνδεδεμένος fcandreas

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #309 στις: Φεβρουαρίου 12, 2014, 15:42 »
Επιτέλους μόλις παρέλαβα τον kayfun lite plus. :respect:  Τον είχα παραγγείλει από cloud9vaping Δευτέρα 3/2 και παρέλαβα με ACS σήμερα 12/2. Έχω σύρματα 0,20 0,28 0,32 kanthal και νίκελ, φυτίλια silica, ecowool και φυσικά οργανικό βαμβάκι...Θα δοκιμάσω 2-3 κλασικά στησίματα να δω τι μου ταιριάζει ;)

Δοκίμασα πρώτο στήσιμο micro coil 8-9 σπείρες με 28άρι σύρμα και βαμβάκι...Όσοι λένε ότι είναι έυκολος ατμοποιητής και προτείνεται για αρχάριους, έχουν απόλυτο δίκιο :yes: ...Εμπειρία με επισκευάσιμους έχω με dripper και ΣΟΦΙΑ αλλά αγόραζα πάντα έτοιμες αντιστάσεις...πρώτη φορά επιχείρησα να στήσω επισκευάσιμο, πρώτη προσπάθεια και πέτυχε, 1,6ohm αντίσταση και το δουλεύω στο προβάρι μου, απίθανη γεύση, ντουμάνι και χτύπημα. Πραγματικά απόλαυση. Και σίγουρα δεν είμαι από αυτούς που ΄΄πιάνουν'' τα χέρια τους. Ο συγκεκριμένος είναι πραγματικά πολύ εύκολος  στο στήσιμο , το μόνο που θέλει προσοχή είναι να μην κλείσεις τα 2 κανάλια που έχει στη βάση  με το φυτίλι-βαμβάκι ώστε να τροφοδοτείται σωστά η αντίσταση. Πάρα πολύ ευχαριστημένος λοιπόν και αξίζει μέχρι και το τελευταίο του ευρώ, δε θα το μετανιώσετε. Η εμπειρία που έχω με επισκευάσιμους είναι dripper,σοφία και rsst. Αυτός είναι με διαφορά ο καλύτερος :respect:  Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι είναι μεγάλος σε μέγεθος και βαρύς μαζί με το hippo που έχω κοιτάξτε πως φαίνεται....δε θα το έλεγα διακριτικό....ίσως έπρεπε να πάρω τον lite σκέτο χωρίς τον ρυθμιστή :bye:  Επίσης δεν είχε κατσαβιδάκι η συσκευασία, είχε μόνο τον ατμοποιητή, με τα 2 ''τζαμάκια'' 'ενα διάφανο, ένα ατσάλινο και τα ανταλλακτικά(βίδες,orings)




Συγχώνευση μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2014, 15:51 από fcandreas »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #310 στις: Φεβρουαρίου 12, 2014, 15:59 »
Έχω την εντύπωση οτι ο lite με τον lite plus δεν έχουν διαφορά σε μήκος.
Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με. :-[ 
Μια χαρά έκανες που πήρες τον plus.

Έπρεπε να βάλεις και το δαχτυλίδι για το πρόβατο στην παραγγελία. Εκεί να δεις ομορφιές!

Πήγαινε στο πρώτο πόστ του νήματος να τον δεις.


Οτι είναι βαρύς ο μπαγάσας, είναι. :))

Σχετικά με τη γεύση που σου αποδίδει, σκέψου οτι μετά από 30-40 ml και ακόμη κανένα πλύσιμο, θα σου δώσει ακόμη περισσότερα! ;)


Edit: οκ Μπάμπη... Μάλλον δίκιο έχεις!! :-[ :-[
Ξανά edit: μισό δίκιο δικό σου, μισό δικό μου :))
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2014, 16:16 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #311 στις: Φεβρουαρίου 12, 2014, 16:07 »
μαλλον για το  hippo μιλαει... ;)


edit :κατσε να σου κοψω το μισο δικιο να στο στειλω πισω ..... :tongue_smilie:
 :laugh1: :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2014, 16:18 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος fcandreas

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #312 στις: Φεβρουαρίου 12, 2014, 16:14 »
Και για τα 2, νόμιζα ότι ο liteplus είναι 1-2 εκατοστά ψηλότερος. Για το δαχτυλίδι το σκεφτόμουνα αλλά έχω ήδη το hippo και λέω το ίδιο θα είναι. Τώρα που βλέπω φώτο στην πρώτη σελίδα είναι όντως αρκετά κοντύτερο από το hippo και θα έβγαινε πιο ωραίο σαν σύνολο αλλά δεν πειράζει... :D  Είναι και μακρύ το driptip και φαίνεται ολόκληρος πύργος. Το ότι είναι βαρύς είναι λογικό με τόσα ml που χωράει, δεν τα μέτρησα αλλά περίπου 5ml
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2014, 16:25 από fcandreas »

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #313 στις: Φεβρουαρίου 12, 2014, 16:21 »


Η καλύτερη λύση για κοντό Kayfun για μένα:

Body kit απο e-smokers και str10

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #314 στις: Φεβρουαρίου 12, 2014, 16:24 »
SpyrosG, γράψε μερικά πράγματα ακόμη...


Αν είδες κάποια αλλαγή συμπεριφοράς στην τροφοδοσία ή οτιδήποτε τέλος πάντων σου άρεσε ή όχι από το update αυτό, μιας και με ενδιαφέρει. Μπορεί να ενδιαφέρει κι άλλους.


Μου αρέσει baby size!!!


Εξαιρετικό και το ντριπ τιπ! :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 60 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280061 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13588 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro