vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

53 επισκέπτες, 7 χρήστες
Methodios, camber, infernity, gfilip, Sergios, petr@n, Milarepa

Twitter

GG Iatty

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #720 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 17:02 »
Eυχαριστώ για την άμεση απάντηση Δάσκαλε! :respect:

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #721 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 13:13 »
Καλησπέρα!Μπάμπη όλα καλά με το nacamichi είναι πολύ αφράτο και πάει μόνο του.Πολύ καλή τροφοδοσία και γεύση,ούτε καν ζεσταίνεται το σώμα του ιαττυ!Τωρα κατάλαβα την διαφορά με την γεύση του dripper..Όπως ειπε και ο φίλος cruiser για την επιθετικότητα.Ο dripper όπως ξεκινάει,έτσι τελειώνει ενώ ο ιαττυ στρογγυλεύει την γεύση."αγκαλιάζει" και δένει την τζούρα πιο ευγενικά και βελούδινα!Ήθελα να σε ρωτήσω..συρμα τιτανιου τί διάμετρο κάνεις?Ευχαριστώ πολύ φίλε!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #722 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 14:41 »
Αποστόλη το 0.18mm  αλλά είναι πιο δύσκολο το στήσιμο......αρχικά παίξε με kanthal και όταν το συνηθίσεις το στήσιμο τότε ξέκινα  τιτανιο

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #723 στις: Μαρτίου 19, 2015, 12:59 »
Καινούριο setup σήμερα με φωτογραφίες... Ελπίζω να βοηθήσω με αυτές τις φωτογραφίες κάποιους όπως βοηθήθηκα και εγώ πάρα πολύ από όλους σας εδώ. :thank_you2:


Εν αρχή η αντίσταση...
Το ύψος είναι αυτό που θα δείτε στη φωτό σύμφωνα με τα δικά μου ατμιστικά δεδομένα, αλλά είναι και ένα ύψος που βολεύει γιατί κάθεται το τρυπανάκι των 2 mm στα λούκια του κεραμικού (δεν είναι με ανοιγμένα λούκια ;) ) οπότε και βολεύει αφάνταστα για τη συνέχεια του setup.

Φώτο 1


Φώτο 2


Φώτο 3



Μετά πέρασμα το βαμβάκι...

Φώτο 4



Το πάνω πλαστικό είναι το μανίσιο με τα κοίλα λούκια, οπότε αν βάλω όλη την ποσότητα του βαμβακιού στο λούκι τότε θα τραγουδήσω "Το άγαλμα" :))


Οπότε... χωρίζω το βαμβάκι με τη βοήθεια μιας βελόνας ως εξής...

Φώτο 5



Και κόβω όπως στην παρακάτω φωτό...
Τα κομματάκια ΔΕΝ τα πετάω γιατί μηχανή δεν είμαι, μπορεί να κόψω παραπάνω από όσο πρέπει, οπότε θα το χρησιμοποιήσω αν χρειάζεται ωστε να προσθέσω λίγο από αυτό στο λούκι που θα του έρθει λιγότερο το βαμβάκι.

Φώτο 6



Τοποθέτηση του βαμβακιού στα λούκια, με απαλό σπρώξιμο...

Φώτο 7



Παρατήρησα ότι ήθελε λίγο ακόμη βαμβάκι (ελάχιστο) στο αριστερό λούκι... Πράγμα που επιβεβαιώθηκε με το...

Βρέξιμο του βαμβακιού...

Φώτο 8



Μετά πρόσθεσα μερικές ίνες βαμβακιού στο αριστερό λούκι, κατέβασα τα μουστάκια που εξείχαν από την αντίσταση προς τα κάτω και έκανα τις τελικές μικρορυθμίσεις στην αντίσταση, γιατί μια δυο σπείρες δεν μου άρεσαν όπως την είδα :tongue_smilie: .

Πάντα βιδώνω την καμπάνα μόνο μισή στροφή. Όμως αυτό είναι κάτι σχετικό γιατί δεν έχουν όλες οι καμπάνες τον ίδιο "αέρα" ανάλογο και με το πόσο χρησιμοποιημένο είναι το πάνω πλαστικό.

Αν νιώσετε ότι η τροφοδοσία ΔΕΝ είναι επαρκής, τότε λύστε τον και βγάλτε μερικές ίνες βαμβακιού από τα λούκια... Αυτό που μας ενδιαφέρει, είναι όταν είναι στεγνό το βαμβάκι και μπει στα λούκια να μην εξέχει αν το δει κανείς από το πλάι από τα πάσα του πάνω πλαστικού που βιδώνει η καμπάνα, αλλά να ΜΗΝ το πιέσουμε και αρκετά για να το βάλουμε με το ζόρι στα λούκια.

Οι φωτό δεν είναι και οι καλύτερες. :-[

Τίποτε από τα παραπάνω δεν είναι δική μου πατέντα... 8)


Σας ευχαριστώ


Edit...
Γρήγορα κατάλαβα από τον ήχο που κάνει η αντίσταση ότι δεν έπρεπε να βάλω το επιπλέον βαμβάκι στο αριστερό λούκι, οπότε το αφαίρεσα καθώς και λίγο βαμβάκι από το δεξί λούκι... Ενώ χρησιμοποιούσα Nakamitsi αυτή τη φορά χρησιμοποίησα άλλο... προφανώς διογκώνεται παραπάνω.
Τώρα πάει τρένο!!!! :cigar:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2015, 13:13 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #724 στις: Μαρτίου 24, 2015, 15:46 »
προχθες τον έστησα με silica wolf 2mm διπλη στιμεροπλαστικο,εσφιξα πολους με βελονα πανω και πριν γεμισω τις εβγαλα..μου βγηκε 0,75 Ω.Πολύ καλό ατμισμα.Είχε κάτι διαφορετικο απο βαμβάκι που μου άρεσε πιο πολύ.όσον αφορά την γεύση πάντα.Κάπως πιο γεμάτο άτμισμα και πιο σφιχτή τζούρα.Πολυ μου αρέσει έτσι.Αυτο που ξέρω είναι ότι κρύβει πολλές εκπλήξεις και είναι για πολλά παιχνίδια!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Καινούριο setup σήμερα με φωτογραφίες... Ελπίζω να βοηθήσω με αυτές τις φωτογραφίες κάποιους όπως βοηθήθηκα και εγώ πάρα πολύ από όλους σας εδώ. :thank_you2:


Εν αρχή η αντίσταση...
Το ύψος είναι αυτό που θα δείτε στη φωτό σύμφωνα με τα δικά μου ατμιστικά δεδομένα, αλλά είναι και ένα ύψος που βολεύει γιατί κάθεται το τρυπανάκι των 2 mm στα λούκια του κεραμικού (δεν είναι με ανοιγμένα λούκια ;) ) οπότε και βολεύει αφάνταστα για τη συνέχεια του setup.

Φώτο 1


Φώτο 2


Φώτο 3



Μετά πέρασμα το βαμβάκι...

Φώτο 4



Το πάνω πλαστικό είναι το μανίσιο με τα κοίλα λούκια, οπότε αν βάλω όλη την ποσότητα του βαμβακιού στο λούκι τότε θα τραγουδήσω "Το άγαλμα" :))


Οπότε... χωρίζω το βαμβάκι με τη βοήθεια μιας βελόνας ως εξής...

Φώτο 5



Και κόβω όπως στην παρακάτω φωτό...
Τα κομματάκια ΔΕΝ τα πετάω γιατί μηχανή δεν είμαι, μπορεί να κόψω παραπάνω από όσο πρέπει, οπότε θα το χρησιμοποιήσω αν χρειάζεται ωστε να προσθέσω λίγο από αυτό στο λούκι που θα του έρθει λιγότερο το βαμβάκι.

Φώτο 6



Τοποθέτηση του βαμβακιού στα λούκια, με απαλό σπρώξιμο...

Φώτο 7



Παρατήρησα ότι ήθελε λίγο ακόμη βαμβάκι (ελάχιστο) στο αριστερό λούκι... Πράγμα που επιβεβαιώθηκε με το...

Βρέξιμο του βαμβακιού...

Φώτο 8



Μετά πρόσθεσα μερικές ίνες βαμβακιού στο αριστερό λούκι, κατέβασα τα μουστάκια που εξείχαν από την αντίσταση προς τα κάτω και έκανα τις τελικές μικρορυθμίσεις στην αντίσταση, γιατί μια δυο σπείρες δεν μου άρεσαν όπως την είδα :tongue_smilie: .

Πάντα βιδώνω την καμπάνα μόνο μισή στροφή. Όμως αυτό είναι κάτι σχετικό γιατί δεν έχουν όλες οι καμπάνες τον ίδιο "αέρα" ανάλογο και με το πόσο χρησιμοποιημένο είναι το πάνω πλαστικό.

Αν νιώσετε ότι η τροφοδοσία ΔΕΝ είναι επαρκής, τότε λύστε τον και βγάλτε μερικές ίνες βαμβακιού από τα λούκια... Αυτό που μας ενδιαφέρει, είναι όταν είναι στεγνό το βαμβάκι και μπει στα λούκια να μην εξέχει αν το δει κανείς από το πλάι από τα πάσα του πάνω πλαστικού που βιδώνει η καμπάνα, αλλά να ΜΗΝ το πιέσουμε και αρκετά για να το βάλουμε με το ζόρι στα λούκια.

Οι φωτό δεν είναι και οι καλύτερες. :-[

Τίποτε από τα παραπάνω δεν είναι δική μου πατέντα... 8)


Σας ευχαριστώ


Edit...
Γρήγορα κατάλαβα από τον ήχο που κάνει η αντίσταση ότι δεν έπρεπε να βάλω το επιπλέον βαμβάκι στο αριστερό λούκι, οπότε το αφαίρεσα καθώς και λίγο βαμβάκι από το δεξί λούκι... Ενώ χρησιμοποιούσα Nakamitsi αυτή τη φορά χρησιμοποίησα άλλο... προφανώς διογκώνεται παραπάνω.
Τώρα πάει τρένο!!!! :cigar:
τι σύρμα χρησιμοποίησες?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 24, 2015, 16:02 από Αποστολης »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #725 στις: Μαρτίου 24, 2015, 16:12 »
1,7 Ω V2 έτοιμη αντίσταση από e-smokeguru.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #726 στις: Μαρτίου 25, 2015, 18:12 »
δοκιμαστε και αυτες παιζουν πολυ καλυτερα απο τις 1,7 γιατι εχουν πιο χοντρο συρμα με αντισταση.....
ακομα στήνονται πιο ευκολα παρολο που εχουν το ιδιο μηκος με τις 1,7

http://www.esmokeguru.com/el/guru-ready-wires-1.5ohm-version-2-de-el.html

Αποσυνδεδεμένος chriscorfu88

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #727 στις: Μαρτίου 25, 2015, 18:50 »
αυτές οι έτοιμες αντιστάσεις οι v2 από τι συρμα είναι;

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #728 στις: Μαρτίου 25, 2015, 20:10 »
μάλλον χρομονικελιο αλλα για σιγουρα παρε ενα τηλεφωνο το βασιλη...... ;)

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #729 στις: Μαρτίου 29, 2015, 15:46 »
demkoni όταν λες πως κατάλαβες από τον ήχο πως είχες βάλει περισσότερο βαμβάκι.πως ήταν ο ήχος..μπάσος και δεν τσιτσίριζε έντονα όταν ατμοποιούσε?

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #730 στις: Μαρτίου 29, 2015, 17:13 »
Σόρρυ το μπραβο το έβαλα κατα λάθος. :tongue_smilie:


Ο ήχος που κάνει ένας ΙΑΤΤΥ όταν δουλεύει σωστά είναι κάπως συγκεκριμένος... Τουλάχιστον έτσι έχω παρατηρήσει. Είναι κάτι σαν σκασιματάκια αλλά όχι πολύ δυνατά... Τσικ τσικ τσικ... Γρήγορα σαν μια ραπτομηχανή... Δεν μπορώ με τίποτα να το περιγράψω σωστά, συγνώμη.


Όταν έχεις υποτροφοδοσία τότε ακούγεται κάπως διαφορετικά. Άσε που στο τέλος παίρνεις και αλλίωση γεύσης... Αν το συνεχισεις? καψούλι. Κάπως έτσι καταλαβαίνω και το πότε τελειώνει το υγρό. (Όχι με το καψούλι ετσι? :)) )


Αυτό όμως το καταλαβαίνεις με τη χρήση στην τελική (το πότε δουλεύει σωστά εννοώ)... Κι αφού φας και κάποια καψούλια!! :laugh1:


Συγνώμη δεν μπορώ να το περιγράψω. :-[

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #731 στις: Μαρτίου 30, 2015, 16:22 »
Καταλαβα ακριβως τι εννοείς..Οταν πατάς να ατμοποιησεις χωρίς να τραβάς τζούρα(καποιες στιγμες )κανει μπάσο θορυβο.Οταν τραβήξεις τζούρα επειδη παίζει μεγάλο ρολο η υποπίεση κάνει αυτο που λες σαν ραπτομηχανή και πιο οξύ ήχο.αλλά αν δεν έχεις σωστή ποσότητα βαμβακιού ειδικά στα αυλάκια κάνει συνέχεια μπάσο.Στην δεύτερη περίπτωση(χωρίς σωστη ποσότητα)μόνο αν κλείσεις εντελως καμπάνα κάνει σαν ραπτομηχανή.πράγμα που σημαίνει πως δεν τροφοδοτούνται σωστα(κατα την γνώμη μου)Τον έχω στημένο τώρα με νίκελ 0,16 2,0Ωμ και castlelong 18mg και πάει πολύ καλά.Πολύ μεγάλη βοήθεια ήταν η ιδέα σου με την βελόνα και τον  διαχωρισμό του βαμβακιού.Για να ολοκληρώσω και να διατυπώσω καλύτερα..Όταν έχεις τη σωστή ποσότητα βαμβακιού κάνει συνέχεια σαν ραπτομηχανή.Το θέμα είναι ότι χωρίς να μπορέσεις να μου δώσεις να καταλάβω πως είναι ο ηχος,τον κατάλαβα.Γι'αυτό αγαπάμε τον iatty :thumpup:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Υ.Γ κι'ομως το περιέγραψες πολύ καλά!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2015, 16:28 από Αποστολης »

Απ: GG Iatty
« Απάντηση #732 στις: Απριλίου 03, 2015, 22:47 »
Από προχθές προσπαθώ να στήσω έναν από τους ΙΑΤΤΥδές μου.
Όλα καλά, τέλειες οι σπείρες, άψογο το στήσιμο, πάω να ελέγξω την αντίσταση πριν περάσω το βαμβάκι και...παφ! Σπάει η αντίσταση στα 2! Όχι στο ένωμα non και μη, στη μέση!
Τυχαίο, λέω...δοκιμάζω δεύτερη. Τα ίδια!!
Για να μην τα πολυλογώ, αυτό μου συμβαίνει σε..  5 αντιστάσεις!!!
"Θα φταίνε οι αντιστάσεις", λέω, "κακής ποιότητας σύρμα", αν και μέχρι τώρα έχω στήσει πάνω από 100 με το ίδιο σύρμα.
Τα παρατάω όλα, παραγγέλνω νέες έτοιμες αντιστάσεις από τον Βασίλη και πάω για ύπνο.


Σήμερα παραλαμβάνω τις νέες αντιστάσεις και πάλι από την αρχή.
Και, ναι, καλά μαντέψατε, παφ! και πάλι!!!


Όσο και να μην ήθελα να το πιστέψω, ήταν το κεραμικό! Το άλλαξα και τώρα είναι όλα καλά!
Το βλέπω από όλες τις πλευρές, δεν δείχνει σπασμένο ή ραγισμένο. Όμως, κάτι συμβαίνει με αυτό, και προκειμένου να πετάω αντιστάσεις, ας πετάξω αυτό στο καλάθι των αχρήστων!

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #733 στις: Απριλίου 04, 2015, 19:24 »
Μήπως είχε μείνει κάποιο πολύ μικρό κομματάκι σύρματος(ίνα καλύτερα)και το ξένο σώμα που δεν φαινότανε έκανε βραχυκύκλωμα..ωραίο point πάντως!

Αποσυνδεδεμένος Maria_K

  • 3
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #734 στις: Απριλίου 19, 2015, 16:23 »
Καλησπέρα στην παρέα!


Εδώ και καιρό χρησιμοποιούσα τον Iatty v2 με την eGo-C Twist. Ότι στήσιμο κι αν έχω δοκιμάσει (λιγότερο ή περισσότερο βαμβάκι) είχα συνεχώς κάποιες μικρές διαρροές στον πόλο της μπαταρίας μου.


Επειδή έπεσε στα χέρια μου ένα ηλεκτρονικό mod όμως και δε θέλω να δω διαρροές πάνω του, σταμάτησα τη χρήση του Iatty.


Έχετε καμιά καλή ιδέα τι μπορώ να κάνω για να γλιτώσω από τις διαρροές ?  :hmmm:




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 499865 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12247 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 385 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195108 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4937 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos