vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, manoslykos

Twitter

Vision Spinner II Variable Voltage Battery

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #120 στις: Οκτωβρίου 22, 2014, 01:04 »
Δεν μπορείς να μετρήσεις έτσι τις μπαταρίες. Εσένα μπορεί να σου έβγαζε μια μέρα, εμένα μια ώρα και κάποιον άλλο μια βδομάδα. Έχει σημασία στα πόσα watt ατμίζεις και πόσες τζούρες τραβάς την ώρα.

Ο Νεκτάριος λέει ότι ατμίζει στα 3.8V σε 1.5Ω αντίσταση. Αυτό μας κάνει 9.6W στην έξοδο. Αv υποθέσουμε ότι η LiPo της spinner είναι σε ονομαστική τάση 3.6V, τότε για να μας προμηθεύσει 9.6W θα τραβάμε 2.7 αμπέρ. Επειδή τα ηλεκτρονικά δεν έχουν αποδοτικότητα 100%, αν υποθέσουμε ότι η spinner έχει 90% τότε θα ζητάμε 2.7/0.9=3Α σε κάθε τζούρα.
Με χωρητικότητα 1600mAh σημαίνει μια αυτονομία 32 λεπτών αν ατμίζαμε συνέχεια. Αν μετατρέψουμε σε δευτερόλεπτα έχουμε 1920sec και αν υποθέσουμε ότι η τζούρα μας κρατάει 5sec τότε μπορούμε να τραβήξουμε 384 τζούρες. Άλλος τις τραβάει σε 1 μέρα, άλλος σε 1 ώρα αλλά και των δύο οι μπαταρίες λειτουργούν τέλεια.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #121 στις: Οκτωβρίου 22, 2014, 01:46 »
Δίκιο έχεις όμως με τα ίδια μαθηματικά η ego 650 δίνει τις μισές τζούρες αν τραβάει 0.5Α λιγότερο όπως είπες πριν. Επομένως αν ο φίλος δεν ατμίζει διπλάσια με την spinner 2, τότε μάλλον υπάρχει θέμα και καλύτερα να απευθυνθεί στο κατάστημα.

Αποσυνδεδεμένος elenitaaaaa

  • **
  • 167
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #122 στις: Οκτωβρίου 22, 2014, 09:49 »
Πηρα και εγω την spinner2 απο μαγαζι εβαλα και  τον κωδικο μου την βγαζει γνησια αλλα το θεμα ειναι οτι με σταθερο ατμισμα στα 3.8v σε 1,5Ω αντισταση η μπαταρια δεν κραταει πανω απο 5 ωρες ενω με τον ιδιο ατμοποιητη σε μια απλη 650αρα ego η μπαταρια κραταει 6 ωρες , εχω την εντυπωση η οτι δεν φορτιζει(εκανα ολα οσα αναφερονται στο φορουμ με τον φορτιστη κουμπωνα ξεκουμπωνα αλλα τιποτα) , η η μπαταρια ειναι προβληματικη αυριο θα παω στο μαγαζι να δω τι θα μου πουν.

εγω παρατηρησα ότι μου βγάζει πρόβλημα στην φόρτιση. δλδ ενω φαινεται ότι εχει φορτίσει(αναβει πρασινο λαμπακι στον φορτιστή) , αν το ξανασυνδεσω στον φορτιστη, ξαναρχιζει να φορτίζει, και μαλιστα για αρκετες ωρες.
Οταν το βγαζεις απ τη φορτιση, τι χρώμα εχει το κουμπάκι όταν ατμίζεις;;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #123 στις: Οκτωβρίου 22, 2014, 09:59 »
Έχει ακουστεί και το εξής:
η φόρτιση να γίνεται με τον διακόπτη στα 3.3v.

Είναι παράλογο, δεν μπορώ να βρω εξήγηση αλλά δύο τρεις κάτοχοι της II μου ανέφεραν ότι έτσι δείχνει να φορτίζει περισσότερο η μπαταρία και τους κρατάει πολύ περισσότερο στην επιλογή τάσης που ατμίζουν.

Θα ήθελα μια απάντηση της κατασκευάστριας πάνω σε αυτό γιατί πραγματικά μου φαίνεται παράξενο. Ο ίδιος δεν είμαι κάτοχος για να το διαπιστώσω προσωπικά.

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #124 στις: Οκτωβρίου 22, 2014, 23:41 »
εγω παρατηρησα ότι μου βγάζει πρόβλημα στην φόρτιση. δλδ ενω φαινεται ότι εχει φορτίσει(αναβει πρασινο λαμπακι στον φορτιστή) , αν το ξανασυνδεσω στον φορτιστη, ξαναρχιζει να φορτίζει, και μαλιστα για αρκετες ωρες.
Οταν το βγαζεις απ τη φορτιση, τι χρώμα εχει το κουμπάκι όταν ατμίζεις;;


μετα που θα την βγαλω απο το φορτιστη το λαμπακι στο κουμπακι ειναι ασπρο για λιγοτερο απο 2ωρο και μετα μπλε που κραταει περιπου κανα 3ωρο βαρια βαρια και μετα πορτοκαλι. οσο για την φορτιση μου κανει ακριβως το ιδιο και σε μενα αλλα ειμαι σιγουρος οτι η μπαταρια δεν φορτιζει μετα που θα την ξανακουμπωσω στον φορτιστη και ας αναβει το φωτακι κοκκινο στον φορτιστη


δεν προλαβα να παω στο καταστημα λογω δουλειας θα παω αυριο το πρωι, παντως οτι χρηση κανω στην σπιννερ κανω και στην 650αρα ego της αλτερ με την ιδια συχνοτητα που ατμιζω στην spinner 2 ατμιζω και με την 650αρα και η 650αρα κραταει περισοτερο ειμαι σιγουρος οτι η μπαταρια δεν φορτιζει πληρως, και επισης παρατηρησα οταν αναψει μπλε το φωτακι πεφτει και η αποδοση της.


5 ώρες όπως και να έχει είναι λίγο για spinner 2 αν σκεφτείς ότι η spinner 1 μου έβγαζε σχεδόν μέρα με 1.8 αντίσταση. Ίσως όμως να θέλει μερικούς κύκλους φόρτισης για να πιάσει απόδοση. Όπως και να έχει ρώτησε στο κατάστημα. Μιλάω για την spinner 1 1300 και spinner 2 1600.. αν έχεις πιο μικρή είναι φυσιολογικές οι ώρες νομίζω.
για την spinner 2 1600 μιλαω φυσικα

Συγχωνευση συνεχόμενων ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 22, 2014, 23:55 από petra »

Αποσυνδεδεμένος elenitaaaaa

  • **
  • 167
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #125 στις: Οκτωβρίου 23, 2014, 00:23 »
αρχικά τσέκαρε αν ο κωδικος(scratch) στο κουτάκι αντιστοιχεί σε γνήσια μπαταρία. αν αντιστοιχει, εχεις εγγυηση νομιζω.
Δοκίμασε κ αυτο που είπε ο cruiser πιο πάνω :
Έχει ακουστεί και το εξής:
η φόρτιση να γίνεται με τον διακόπτη στα 3.3v.

Είναι παράλογο, δεν μπορώ να βρω εξήγηση αλλά δύο τρεις κάτοχοι της II μου ανέφεραν ότι έτσι δείχνει να φορτίζει περισσότερο η μπαταρία και τους κρατάει πολύ περισσότερο στην επιλογή τάσης που ατμίζουν.

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #126 στις: Οκτωβρίου 23, 2014, 01:15 »
βρηκα και το παρακατω λινκ με το φορτιστη της vision που αναφερει οτι πρεπει να την ξεκουμωσεις και να την ξανακουμπωσεις γιατι σταματαει η φορτιση, σιγουρα γενικα εχουν προβλημα οι συγκεκριμενες μπαταριες και κατα την γνωμη μου κακως της κυκλοφορουν ακομα στην αγορα ειδικα με την τιμη της που  ειναι λιγο τσιμπημενη αφου γνωριζουν στην vision το προβλημα στην ουσια πουλανε μια προβληματικη μπαταρια αν γνωριζα το προβλημα απο την αρχη σιγουρα δεν θα την αγοραζα               


http://sweet-vapes.com/batteries/vision-spinner/vision-usb-charger.html

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #127 στις: Οκτωβρίου 23, 2014, 08:49 »
εγω που την εχω απο τοτε που ερχεισε να κυκλοφορη,δεν θα ελεγα οτι ειναι προβληματικη.
οτι ειχε ενα θεματακι με την φορτιση στις πρωτες φορτισεις της,ναι ειχε.αλλα ισως να το κανουν κ αλλες "για να βρουν τα πατηματα τους" ο φορτιστης με την μπαταρια.
κατα τα αλλα ειναι πολυ καλη κ δυνατη.

Αποσυνδεδεμένος alexyari

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #128 στις: Οκτωβρίου 23, 2014, 11:06 »
Καλημερα απο Πατρα!
Νεος στο forum, ατμιζω 2 χρονια τωρα, οποτε μια σχετικη εμπειρια, την εχω, κυριως με απλες eGo μπαταριες και, εσχατως (εδω και 3μηνες), με διαφορες VV.
Συμφωνω με το φιλο Νεκταριο, δυο Spinner II που εχω στην κατοχη μου, αποτελουν για μενα, χαρακτηριστικοτατα παραδειγματα κακοφτιαγμενης μπαταριας (αποδοση/διαρκεια). Και μαλιστα, ακριβης σε τιμη.
Συγκριτικα με τις 2 Smoktech Aro και τη 1 Nobacco VeVe II, η νυχτα με τη μερα. Και ναι, εχω τσεκαρει τον κωδικο, οσον αφορα τη γνησιοτητα τους!! :)


 Διαγραφή άμεσης παράθεσης.
Παρακαλούμε μην κάνετε χωρίς σοβαρό λόγο παράθεση του προηγούμενου μηνύματος όταν απαντάτε αμέσως από κάτω.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 23, 2014, 12:59 από camber »

Αποσυνδεδεμένος chris050

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #129 στις: Οκτωβρίου 23, 2014, 14:07 »
Καλησπερα. θα ηθελα να μου προτεινετε ατμοποιητη για την vision με πολυ ποιο αερατη τζουρα απο τους Aspire bdc ce5 που εχω ηδη στην κατοχη μου και ο οποιος να ταιριαζει οσο το δυνατον καλυτερα με το πλατος της μπαταριας.
o Τ2 Ειναι μια χαρα με την σπιννερ 2 ετσι τη δουλευω και εγω πολλη ατμο στα 3,8 με 1,8 αντισταση απλα αφηνει ενα λενο περιμετρικα αλλα ειναι ενταξει (κατα τη γνωμη  μου παντα).Αερατη τζουρα πολυ ατμο και αναλογα το χρωμα της μπαταριας το αντιστοιχο επιστομιο.Πανε σε ενα καταστημα και δοκιμασε πως καθετε και αν σου αρεσει παρτο.
Φιλικα!!

Kαλησπερα σε ολους τους συνατμηστες. Kατοχος και εγω μιας Spinner 2 εδω και κανα δυο βδομαδες, Μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ικανοποιημενος,τη δουλευω με Τ2 ατμοποιητη,εχει αρκετη αυτονομια γιατι ηθελα να δω ποσο θα αντεξει και την ειχα μια μερα στο χερι χωρις να χρησημοποιησω αλλη μπαταρια και μου αδειασε το βραδυ με σχετικα συχνες τσουρες.Δεν μετανιωσα που την πηρα και σε τιμη σοκ21ευρω απο φιλο με καταστημα Η.Τ ;)
Καλο ατμισμα!!!

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 23, 2014, 15:34 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #130 στις: Οκτωβρίου 23, 2014, 14:31 »
φιλε chris050
με 21 ευρ σου πουλησε spinner 2  style με εγχωρια τιμή

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #131 στις: Οκτωβρίου 23, 2014, 15:01 »
Για τον φίλο THED: Μπορείς να δοκιμάσεις το Kanger Protank Mini 3. Είναι ότι πρέπει και στην εμφάνιση και στο κούμπωμα για τη Spinner II. Αυτόν είχα κι εγώ και ήταν άψογο εμφανισιακά.

Αποσυνδεδεμένος chris050

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #132 στις: Οκτωβρίου 23, 2014, 15:46 »
φιλε chris050
με 21 ευρ σου πουλησε spinner 2  style με εγχωρια τιμή
Ενταξει στο κουτι της εγραφε 32ευρω αλλα εβγαλα οτι λεφτα ειχα στην τσεπη μου και ηταν κατι πανω απο 21 ευρω ΄"του λεω αυτα εχω να την παρω?Τη βαζει στο κουτι και την πεταει στον παγκο και μου λεει σε καλη μερια"δεν εχω λογω να πω ψεμματα για το θεμα δεν θελω να αναφερω το καταστημα για ευνοητους λογους.

Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #133 στις: Νοεμβρίου 06, 2014, 20:09 »
Έχει παρατηρήσει κανένας μείωση στην αυτονομία της μπαταρίας μετά απο 2-3 μήνες χρήσης; Πλέον μου κρατάει μισή μέρα, ενώ στις αρχές κρατούσε 1 μέρα χαλαρά! Συμβαίνει με όλες τις μπαταρίες αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #134 στις: Νοεμβρίου 06, 2014, 20:14 »
Και μένα έτσι έγινε Πάνο περίπου στους 3 μήνες..!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282383 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66796 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix