vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

121 επισκέπτες, 6 χρήστες
bakoulini, lemon78, manoslykos, bloodlessz, tibolaso, Milarepa

Twitter

Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #45 στις: Ιουνίου 09, 2017, 23:05 »
Μαλλον το πρωτο πραγμα που πρεπει να μαθεις είναι να ψάχνεις σωστα στο φορουμ, γιατι πραγματι, είναι ένα τακτοποιημενο "χαος" και πως θα γινοταν διαφορετικα μιας και μιλαμε για χιλιαδες ποστ τοσων χρονων.
Για αρχη όμως μπορεις να ρωτας στις ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ και από εκει θα σε καθοδηγουν τα παλαιοτερα μελη.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #46 στις: Ιουνίου 10, 2017, 02:10 »
Αυτό ακριβώς θα κάνω... Προς το παρόν δε θέλω να μπω στη διαδικασία να "φυσάω" φτιάχνοντας μόνος μου αντιστάσεις κλπ. Πρέπει πρώτα να μάθω ή να μου δείξουν και μετά να το δω ως χόμπυ... Από 27/03 είμαι άκαπνος και μπορώ με ασφάλεια να πω πως γουστάρω το η.τ.. Γεύσεις (supreme που κάνω τώρα) και η όλη σκέψη είναι κάτι που πραγματικά μου αρέσει... Αλλά αν δε νιώσω σίγουρος για τις γνώσεις μου δε θέλω ούτε να "φυσάω" ούτε τίποτα... Απλά θέλω εξοικείωση με το φόρουμ γιατί πραγματικά είναι χαώδες... πάρα πολλά θέματα, η "αναζήτηση" δε μου δουλεύει όπως θα ήθελα (ίσως να κάνω εγώ κάτι λάθος) και αυτό είναι το μόνο που με ψιλοκουράζει... Αλλιώς δεν έχω θέμα με το διάβασμα εδώ μέσα...


Διαγραφή άμεσης παράθεσης


Εγω παλι θα αναφερω κατι που εγραψα και πιο πανω ....

Μη δινεις σημασια στο τι γραφουν επανω οι κεφαλες ...

Βαζεις στον ατμοποιητη σου μια κεφαλη και δοκιμαζεις με χαμηλα Watts.

Δεν σου αρεσει .... ανεβαζεις μεχρι εκει που θα σου αρεσει .

Το αν λενε απο τοσο μεχρι τοσο οι κεφαλες , δεν λεει κατι ...

Τα γουστα του καθενα ειναι διαφορετικα .

Μονος σου θα βρεις το σημειο που σου αρεσει , ασχετα με το αν αναφερεται επανω στην κεφαλη ή οχι .

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #47 στις: Ιουνίου 10, 2017, 02:39 »
Αυτό ακριβώς θα κάνω... Προς το παρόν δε θέλω να μπω στη διαδικασία να "φυσάω" φτιάχνοντας μόνος μου αντιστάσεις κλπ. Πρέπει πρώτα να μάθω ή να μου δείξουν και μετά να το δω ως χόμπυ... Από 27/03 είμαι άκαπνος και μπορώ με ασφάλεια να πω πως γουστάρω το η.τ.. Γεύσεις (supreme που κάνω τώρα) και η όλη σκέψη είναι κάτι που πραγματικά μου αρέσει... Αλλά αν δε νιώσω σίγουρος για τις γνώσεις μου δε θέλω ούτε να "φυσάω" ούτε τίποτα... Απλά θέλω εξοικείωση με το φόρουμ γιατί πραγματικά είναι χαώδες... πάρα πολλά θέματα, η "αναζήτηση" δε μου δουλεύει όπως θα ήθελα (ίσως να κάνω εγώ κάτι λάθος) και αυτό είναι το μόνο που με ψιλοκουράζει... Αλλιώς δεν έχω θέμα με το διάβασμα εδώ μέσα... Διαγραφή άμεσης παράθεσης


αν δεν εμαθες τα μεγεθη της φυσικης οταν επρεπε σημαινει πως στη ζωη σου ειναι αχρηστα και μην περιμενεις να το κανεις τωρα απλα και μονο για να ρουφας ατμο απο ενα βραστηρα τσεπης.
Απλα βαλε μια αντισταση της αρεσκειας σου, ξεκινα απο χαμηλα ...οτι εχεις διαθεσιμο (watt, volt, temperature κτλ) κι ανεβασε μεχρι εκει που σ αρεσει, κλειδωσε το και ατμισε με την ησυχια σου.
Οι συγκεκριμενες γνωσεις δε θα σε κανουν να ατμιζεις καλυτερα οπως δε θα σε κανουν να φτιαχνεις καλυτερο καφε αν τις εφαρμοσεις στην καφετιερα σου.
Γενικα μην παιρνεις δεδομενα και τα οσα γραφονται, τα μισα ειναι ανακριβη κι εχουν να κανουν με το "πως αντιλαμβανεται ο καθ ενας" αυτα τα μεγεθη ....φιλοσοφικα κι οχι οπως λειτουργουν πραγματικα, αλλα ολοι λιγο πολυ βρισκουν το sweet spot τους κι απολαμβανουν το ατμισμα (που ειναι και το ζητουμενο).
Σε γενικες γραμμες το πιο σωστο μεγεθος ειναι η θερμοκρασια, και μετα εναλλακτικα η ισχης (watt).

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #48 στις: Ιουνίου 10, 2017, 03:20 »
....πρακτικά τώρα, μιλώντας σ'εναν νεό ατμιστή με γνώσεις μηδέν... το θεωρείτε αυτό καλό "μπούσουλα"
για να μην χαθεί στα πρώτα του βήματα;
δηλαδή είναι πιο εύκολο αυτό απο το να παίξει ανάμεσα στα όρια που δίνει ο εκάστοτε κατασκευαστής
για να βρεί το σημείο ικανοποίησης του της εκάστοτε συγκεκριμένης αντίστασης;

Αν ναι...οκ...πάσο :)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #49 στις: Ιουνίου 10, 2017, 04:43 »
Θες να πεις οτι σήμερα υπάρχουν αντιστάσεις που αν δεν τους δώσεις 40 watt δεν κάνουν κίχ?? Δεν έχουν όλες οι κεφαλές μέσα κάνθαλ 0.2mm?? Τι λες βρε ιερόσυλε. Από τα 5 watt θα ξεκινάς και θα ανεβάζεις ένα ένα μέχρι να φτάσεις τα watt που θες. Και ας είναι στα 70 αυτό το σημείο. Τι ξέρει τώρα αυτός που τις έφτιαξε, εγώ θα σου πω.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #50 στις: Ιουνίου 10, 2017, 11:37 »
Πάντως ρε παιδιά, αυτό με τα 3.7-4,2 V, ή το μέχρι 4,2, όλες οι εκδοχές της παπάτζας, είναι τουλάχιστον εκνευριστικό.
 Θα φέρω παράδειγμα. Εγώ χρησιμοποιώ για για allday σετ το πίκο με τον τρίτον μίνι με 1.8 αντίσταση (ναυτίλου) και  μια φορά στο τόσο βάζω τον melo 3 mini με 0.3 αντίσταση, για να κάνω το lemon tart και τα ντουμάνια με την ησυχία μου. 

Εφαρμογή του «κανόνα» των V: 1)Τώρα στον τρίτωνα, μου διαβάζει 1.84 την αντίσταση, άρα max wattage ta 9.6. (η αντίσταση δίνει 10 με 14) Δοκίμασα να ατμίσω για λίγη ώρα εκεί και εκνευρίστηκα :wall:. Δεν είναι ούτε καν κοντά στο χτύπημα που θέλω, καθώς κανονικά  ξεκινάω από 12 το πρωί και φτάνω από 13 ως και 14 αν το έχω πιπίλα.
(Me 12άρα νικοτίνη όλα αυτά)
2) Πάμε στο melo 3 mini. Eδώ ο κατασκευαστής δίνει 30-80 w  αν δεν κάνω λάθος. Σύμφωνα με τον «κανόνα» εγώ πρέπει να παίζω από 55w (3.7v) έως 70w (4.2 v) Αμ δε! Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω τολμήσει να ανέβω πάνω από 40W (3.16 v!) για τον απλούστατο λόγο πως στην πρώτη μου παραγγελία υγρού για πνευμονικές πήρα 6άρα νικοτίνη λόγω ανασφάλειας, πράγμα που έχει κάνει το 70% των ατμιστών που γνωρίζω. Με τριπλάσια (και βάλε) παραγωγή ατμού τριπλάσια η νικοτίνη άρα και το χτύπημα. Τέζα ο Ντίνος στα 55w!  :laugh1: Ανεβάζω παρόλα αυτά στα 70w για τη δοκιμή και μου ρχεται μια μεταλλική γεύση σαν καμμένο, άλλο πράγμα :eyesplash:.
 
3) Πριν λίγες μέρες, συζήτηση με φίλο μου που ατμίζει 1 χρόνο, o οποίος μόλις είδε τα 4.8 v στο pico με τον τρίτωνα έπαθε κοκομπλόκο και άρχισε να μου λέει πως θα πέσουν πάνω μου οι 7 πληγές του Φαραώ. Αυτός έιχε αντίστοιχα στον cubis (a8 μου τον είπε) του μια ρύθμιση στυλ 9 w sthn 1.5 ( δεν θυμάμαι ακριβώς, μπορεί να κάνω λάθος). Προσπάθησα να του εξηγήσω πως δεν παίρνω κανένα καμμένο, πως η έρευνα με τα 5v και τις αλδευδες ήταν μούφα, πως αν πέσω κάτω απο τα 10 που δίνει η aspire, θα έχω υπερτροφοδοσία. Στα πρώτα δύο απλά με έγραψε. Στο τρίτο ενδιαφέρθηκε και όταν του εξήγησα για τις διαρροές, μου είπε πως αυτό είναι φυσιολογικό να συμβαίνει λίγο, καθώς έτσι του είπε το «παιδί απτην alterego». Του είπα να αλλάξουμε για λίγο και όντως οι μπουρμπουλήθρες πήγαιναν φουλ, στο μισάωρο πήρα τρεις- τέσσερις δόσεις rebel της alterego (ωραίο υγρό δεν το περίμενα ;D) σε υγρή μορφή, χτύπημα είχα μηδέν, ενώ αυτός γούσταρε τη ζωή του με τον τρίτωνα. Εννοείται πως δεν πείστηκε χριστό, καθώς το παιδί απτην alter ego κάτι θα ξέρει παραπάνω κλπ.

Συμπέρασμα: Αν είχα ξεκινήσει πηγαίνοντας σε μαγαζί για προτάσεις και όχι διαβάζοντας το φόρουμ ι) Θα είχα πληρώσει εξοπλισμό πάνω από 100 ευρώ που σε άλλα μαγαζιά της ΕΛΛΑΔΑΣ βρίσκεις με 60 ii) θα μου είχαν πει και μία μ@##κία τόσο επικίνδυνη που θα με είχε βγάλει ήδη εκτός ατμίσματος, καθώς απέδειξα πως ατμίζοντας στα 3.7-4.2v δεν θα μπορούσα να κάνω ούτε  πνευμονική ούτε  τσιγαρίσια με τον εξοπλισμό μου, ή θα δοκίμαζα κοκτέιλ νικοτίνης σαν το φίλο μου και θα πίστευα οτί είμαι και ασφαλής.
Το γεγονός, μάλιστα, πως ένα φόρουμ ατμίσματος (οι καταναλωτές-ερασιτέχνες δηλαδή), δίνει καλύτερες συμβουλές από τους επαγγελματίες είναι ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΟ και κάτι πρέπει να γίνει για αυτό. Ειδικά όταν ο Πρόεδρος του ΣΕΕΗΤ, δικαιολογεί την διαφορά στις τιμές με το ότι στα μαγαζιά θα βρείς «consulting», τον δικό σου άνθρωπο και κάτι τέτοιες μπαρούφες.

Τελευταίο: Για να μην νομίζετε οτί έχω κάτι με την alter ego, πρόσφατα μπήκα με το η.τ. στο χέρι σε κατάστημα της ecig και ζήτησα 1.8 clapton  για τον τρίτον μίνι πρώτη φορά για δοκιμή. Ο τύπος μου βγάζει το μπουρί την 1.8 του κανονικού τρίτονα και μου λέει clapton είναι μόνο η 0.5 αλλά είναι πολύ καλή αντίσταση κλπ. Ε, αν δεν είχα πάρει μετά από συμβουλή στο φόρουμ την ίδια αντίσταση για το melo θα πλήρωνα 4,5 ευρώ και θα του έλεγα και συγγνώμη. Του εξήγησα πως έχω τον μίνι που παίρνει αντιστάσεις ναυτίλου άλλα θέλω να δοκιμάσω και τη δική του την πορτοκαλί, σκάλωσε λίγο έψαξε στο συρτάρι (μάλλον εκεί που είχε του ναυτίλου) και μου λέει α ναι έχουμε.  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #51 στις: Ιουνίου 10, 2017, 13:07 »
...συνεπώς συμπέρανες οτι υπάρχει έστω μια αμυδρά λογική να δουλεύουμε τις εργοστασιεκές
μέσα περίπου στο έυρος που προτείνει ο κατασκευαστής σε βαττ ?

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #52 στις: Ιουνίου 10, 2017, 14:11 »
Άλλο το εύρος 15 - 30 κ άλλο το εύρος 30-70. Τα 22,5 στην πρώτη δεν έχουν καμιά σχέση με τα 50 τις δεύτερης. 
Στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν ξέρουμε καν πως είναι μέσα αυτές οι αντιστάσεις.
 Καλό είναι Νίκο να ξεκινάμε από χαμηλά σε κάθε περίπτωση και δια της ακουστικής οδού καταλαβαίνουμε που αρχίζει και ζορίζεται το πράγμα. 
Έχω ξανα πει ότι 0,60 ωμ με 50άρι σύρμα και 30 watt δεν έχει καμιά μα καμία σχέση με clapton 0,60 ωμ και 30 watt. Eιδικά στις εργοστασιακές που εχω την εντύπωση ότι το βαμβακι αφρολεξ που έχουν είναι για να γελάνε και οι ρέγγες. 

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #53 στις: Ιουνίου 10, 2017, 14:18 »
Τελικά έκλεινα προς τα κει που λέει ο savo αλλά και οι περισσότεροι στο φόρουμ, και είναι  κοντά σε αυτό που λες εσύ, αλλά όχι ακριβώς το ιδιο. Ξεκίνησα λίγο πιο χαμηλά από αυτό που λέει ο κατασκευαστής, και ανέβηκα μέχρι εκεί που βρήκα το sweet spot. Πληροφοριακά πάντα ήταν μέσα στις προδιαγραφές του κατασκευαστή.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #54 στις: Ιουνίου 10, 2017, 14:24 »
Τελικα εμπιστευομαστε τον κατασκευαστη ως προς τα υλικα που χρησιμοποιει για να φτιαξει τις αντιστασεις, αλλα δεν τον εμπιστευομαστε ως προς το ευρος χρησης που μας προτεινει... δεν κολλαει

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #55 στις: Ιουνίου 10, 2017, 14:28 »
Πως να κολάει Αντώνη αφου όταν μια αντίσταση μπορεί να αντέξει 70 βατ, θεωρητικά θα πρέπει να αντέχει και τα 100 !!

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #56 στις: Ιουνίου 10, 2017, 14:43 »
Θελω να πω οτι πρεπει να εμπιστευτουμε το φασμα της ισχυς που δινει σαν μπουσουλα και να μην ψαχνουμε απο τα 5w το σημειο που μας ικανοποιει.
Ξεκιναμε απο το ελαχιστο οριο και ανεβαινουμε. Απλα.
Πρεπει να διαφωνησουμε και στο αυτονοητο?

Σαββα αν το φασμα ειναι 30-70, πως θα αντεξει στα 100?
Βασικα αυτη μπορει να αντεξει. Εσυ θα αντεξεις το καμμενο?

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #57 στις: Ιουνίου 10, 2017, 14:47 »
Μπούσουλας μόνο ναι και καλά κάνουν απλά πάντα υπάρχει ένα αλλά...  Εγώ παίζω πχ από 30 μέχρι και 40 σε κλάπτον 5 σπείρες κλπ άσχετα με τα ωμ. Έχω πάρει τζούρα κατά λάθος στα 137,8 και καμένο δεν πήρα.  Είναι πολλά.  Ακόμα έχω απορία να δω πως είναι μέσα αυτές 1,8 clapton που λένε.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #58 στις: Ιουνίου 10, 2017, 14:51 »
Δεν ξερω τι αντισταση ειχες φτιαξει τοτε. Μπορει το δικο της ευρος να ηταν 30-90 και στα 130+ να την γλυτωσες λογο καλου στησιματος και ροης υγρου :dontknow:.
Άλλα βαμβακια χρησιμοποιουμε στους rba και rda και αλλα οι εργοστασιακες κεφαλες που συζηταμε.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #59 στις: Ιουνίου 10, 2017, 15:53 »
Σαββα, εγώ δεν αντιλέγω κι εγώ έχω βαρέσει κατα λάθος 20 βαττ σε αντίσταση που την δούλευα στα 11  - 13 και δεν κάηκε.
βέβαια ήταν σε επισκευάσιμο και με το πρώτο δευτερόλεπτο το πήρα χαμπάρι κι αφησα το φάιαρ μπάτον.

Εμένα προσωπικά η αναφορά μου ήταν για συγκεκριμένο φίλο που ρώτησε συγκεκριμένα πράγματα και με συγκεκριμένες
γνώσεις πάνω στο αντικείμενο. Απλά μου θύμισε εμένα όταν ξεκινούσα και έψαχνα μπούσουλες.
Και σωστά νομίζω μ'έχρι κάποιος να αρχίσει να αντιλαμβάνεται κάποια πράγματα που για πολλούς απο εσάς
είναι αυτονόητα, να έχει ένα μπούσουλα. Και πιστεύω ότι όσο είναι με εργοστασιακές καλό είναι να παίζει στο εύρος
των αντιστάσεων που προτείνουν (γράφουν πάνω οι αντιστάσεις)
Δεν θα κάνουμε και διατριβή ούτε στα ρεύματα όυτε στα σύρματα.
Απλά πράγματα ζητάμε κι εμείς οι αδαείς :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 61 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 96 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280296 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13668 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix