vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

117 επισκέπτες, 8 χρήστες
manoslykos, lagoudakis, antiklitos140, Parolos, camber, Milarepa, Jorge, nuts

Twitter

Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #90 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 11:07 »
......... Το μόνο κοινό που έχει με το κτ, είναι η πρόσληψη νικοτίνης. Αυτό και τίποτ' άλλο.............

.....και ίσως η προσομοίωση του καπνού με τον ατμό.

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #91 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 11:29 »
Μπορεί ο ατμός οπτικά να φαίνεται ίδιος με τον καπνό, δεν είναι όμως! Ο καπνός από μόνος του έχει ένα "βάρος" (λόγο προφανώς των υπολοίπων ουσιών που περιέχονται). Αυτό το βάρος δεν υπάρχει περίπτωση να το βρεις στον ατμό (ευτυχώς).
Και την κίνηση πολλοί τη βρίσκουν ίδια. Δεν είναι όμως. Ούτε με τον ίδιο τρόπο κρατιέται το ητ, ούτε όγκος βάρος είναι ίδια, ούτε αναπτήρα χρειάζεσαι, ούτε κουμπάκι πατάς στο κτ, ούτε ... τίποτα! Το ότι ρουφάς, δεν κάνει το ίδιο ητ με κτ. Και φραπέ όταν πίνεις, ρουφάς από το καλαμάκι. Δε σημαίνει ότι ο φραπές είναι υποκατάστατο του κτ.
Μπορεί να έχω και λάθος, δε λέω. Γνώμη μου είναι και επιμένω σ' αυτό, ότι το ητ δεν έχει σχέση με το κτ - όσο κι αν μερικοί το θέλουν να το δουν έτσι στην αρχή. Κι εγώ όταν ξεκίνησα έτσι το είδα. Τώρα φανατικά επιμένω ότι δεν είναι έτσι. Είναι απλά ένας διαφορετικός τρόπος πρόσληψης νικοτίνης και ουδεμία άλλη σχέση έχει με το κτ.

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #92 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 11:30 »
Μην ξεχνάμε και κάτι άλλο σημαντικό.
Πολλοί από εμάς ήταν εθισμένοι και στην κίνηση πέρα από την νικοτίνη. Στο να φέρνουμε το τσιγάρο στο στόμα και να εισπνέουμε.
Αυτό μας το προσφέρει και το η.τ.
Όσον αφορά στην γεύση, το η.τ. δεν μπορεί νομίζω καν να πλησιάσει το κ.τ. Και αυτό δεν είναι κακό. Είναι καλό. Σε όλους μας το κ.τ. δεν έδινε ωραία γεύση και άρωμα. Απλά το είχαμε συνηθίσει. Ο νέος ατμιστής πρέπει λοιπόν να συνηθίσει στην γεύση του η.τ. που είναι απείρως πιο ευχάριστη από το κανονικό τσιγάρο. Από την στιγμή που είναι πιο εύγεστο, δεν αφήνει τόσο άσχημη μυρωδιά στον χώρο (μερικές φορές δεν αφήνει καθόλου και μερικές φορές αφήνει ακόμα και ωραία μυρωδιά), προσφέρει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία γεύσεων σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο που η μόνη ποικιλία που προσέφερε ήταν ανάμεσα σε διάφορες μάρκες με μικρές αποκλίσεις της μίας από την άλλη, δεν νομίζω ότι κάποιος έχει λόγο να μην προσαρμοστεί και μάλιστα με ευχαρίστηση.
Και κάποια άλλα τα οποία είναι άξια αναφοράς για μένα και ίσως και για άλλους: Δεν χρειάζεται να ψάχνω αναπτήρα, δεν χρειάζεται να προσπαθώ να ανάψω λαμβάνοντας υπόψιν προς τα που φυσάει ο άνεμος, να σημαδεύω το τασάκι μην ρίξω έξω την στάχτη και λερώσω (ειδικά όταν ήμουν σε κανένα μπαλκόνι και φυσούσε τα έκανα όλα χάλια εκτός αν έριχνα νερό στο τασάκι το οποίο δημιουργούσε ακόμα χειρότερη βρώμα), μην μου βραχεί αν το ακουμπήσω στο τασάκι με το νερό, να μην ξεχνάω το τσιγάρο και κάψω τπτ, μην αφήσω το τσιγάρο στο τασάκι και μου το καπνίσει ο αέρας, μην γίνει μούσκεμα όταν βρέχει έξω, μην... μην... μην...
Ξέρω ότι τα τελευταία είναι λεπτομέρειες βέβαια τις οποίες όλοι είχαμε αποδεχτεί, αλλά τώρα που το σκέφτομαι μου φαίνονται λίγο εκνευριστικά όλα αυτά.  :))

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #93 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 11:49 »
Και το σημαντικότερο βέβαια....

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #94 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 11:57 »
Συμφωνώ απόλυτα με τους συνατμιστές παραπάνω και έχω να προσθέσω για να στο κάνω πιο απλό το εξής: Το μόνο που σε ενδιαφέρει σε πρώτη φάση είναι να συνειδητοποιήσεις ότι άπαξ και λαμβάνεις την νικοτίνη από το Η.Τ. δε θα έχεις σύνδρομο στέρησης. Η γεύση της τσιγαρίλας δεν έχει να κάνει με το στερητικό, αλλά με την δύναμη της συνήθειας. Μόλις βρεις τις γεύσεις σου στο Η.Τ., που είναι εξαιρετικά δύσκολο, τότε θα έχεις κάνει το απόλυτο βήμα, που είναι το ίδιο βασικό όσο να βρεις και τον κατάλληλο εξοπλισμό (mod/ατμοποιητή κτλ).

Αποσυνδεδεμένος alexan985

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #95 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 14:09 »
Συμφωνώ με τους συντατμιστές και θέλω να επανέλθω στην ερώτηση που κάνεις για κάποιο υγρό κοντά σε τσιγάρο που μπορεί να σε βοηθήσει.

Εμένα στις πιο δύσκολες στιγμές είτε ήταν απογοήτευση, είτε ήταν βραδάκι με αρκετό ποτό, είτε με αρκετό φαί,
το μοναδικό που μπορούσε να με κρατήσει ήταν το cigarrillos της eltoro. Είναι το υγράκι μου για δύσκολες στιγμές και αυτό γιατί φέρνει κατ' εμέ σε σχέση με ότι άλλο έχω δοκιμάσει πιο πολύ σε τσιγάρο, κυρίως όμως σε αυτές τις δύσκολες στιγμές μετά από κάθε τζούρα είναι ότι μου αφήνει μια αίσθηση πληρότητας που μου άφηνε το κ.τ. Αυτά τα ολίγα από την προσωπική μου εμπειρία εδώ και 1,5+ χρόνια που είμαι ατμιστής.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #96 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 16:26 »

Το Η.Τ. μπορεί να γίνει απλώς ένα πολύ καλό ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ του κ.τ. και τίποτα άλλο.


Υποκατάστατο;  Πλέον ανάβω κτ μόνο αν έχω ξεχάσει το ητ σπίτι και έχω βγει και πίνω. Πρέπει να συντρέχουν και οι 3 λόγοι ταυτόχρονα για να ανάψω κτ και πάλι δεν το απολαμβάνω. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. Μόλις βρει κανείς την γεύση του, τότε υποκατάστατο γίνεται το κτ. Και μάλιστα κακό

Αποσυνδεδεμένος PerChi

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #97 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 16:52 »
Πόσο χαίρομαι που δεν λέει ο καθένας το δικό του. Δύσκολα το βρίσκεις αυτό. Μετά από τόσες απαντήσεις για El toro ξέρω ότι είναι το πιο κοντινό σε αυτό που ζητάω.
Θα πάω το απόγευμα να τσιμπήσω το cigarrillos κai το puros. Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #98 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 16:59 »
Διαφωνώ με το "υποκατάστατο" του κτ.

Διορθώνω την έκφραση Σένια...  εννούσα ότι υποκαθιστά το κ.τ. ως προς την ανάγκη ακριβώς της πρόσληψης νικοτίνης, της εξάρτησης.

Σαφώς και δεν έχει καμμία σχέση το Η.Τ. με το κ.τ. τόσο στην χρήση όσο και στις συνέπειες που αυτό έχει στον οργανισμό. Και το τελευταίο είναι κάτι που το αντιλαμβάνεται κανείς άμεσα... Εγώ από τον πρώτο καιρό ένιωσα ότι έκοψα το τσιγάρο, χωρίς όμως να μου λείπει η νικοτίνη. Κάτι που 2-3 φορές που το δοκίμασα στο παρελθόν με άλλες μεθόδους, δεν είχε επιτυχία.

Εχθές έκλεισαν 2 χρόνια χωρίς τσιγάρο... and counting!

 :thumpup:


Ως "υποκατάστατο" του τσιγάρου, εννοούσα ότι αντικαθιστά κάποιος την μία συνήθεια, με άλλη. Γι'αυτό και δεν συνιστάται σε μή καπνιστές, γιατί ακριβώς αντικαθιστά το κάπνισμα και το κ.τ. Επίσης, δεν μπορεί να είναι το ίδιο, να έχει δηλαδή ακριβώς την ίδια αίσθηση ή γεύση.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 03, 2013, 17:05 από vantamis »

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #99 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 01:00 »
Μπορεί και να είναι λίγο off αυτό που θα πω, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να το βάλουμε καλά στο μυαλό μας όλοι:

Από την πρώτη μέρα που μπήκα σε αυτό το φόρουμ, παρατηρώ ότι για κάποιο λόγο θεωρούμε ότι η καπνική γεύση είναι ίδια με την τσιγαρίσια.
Σήμερα, μετά από ένα διάστημα καθαρής γεύσης το οποίο θεωρώ αρκετό, μπορώ να πω ότι αυτή η προσέγγιση είναι εντελώς λάθος. Τσιγαρίσια, είναι μια γεύση άσχημη κατά τη γνώμη μου, κάτι σταχτοκαμένο, καρβουνιασμένο. Καπνική πχ, θεωρώ τη γεύση που έχει ένα καλό πούρο πριν το ανάψουμε, και άντε για κάποια ώρα, γιατί μετά και αυτό γίνεται αίσχος.
Νομίζω, ότι ανεξαρτήτως από τον τρόπο που το εκφράζει ο καθένας πρώην καπνιστής, εννοεί αυτό που εννοούμε και οι περισσότεροι: Γεύση καπνού τσιγάρου (γιατί η συντριπτική πλειοψηφία κανονικά τσιγάρα κάπνιζε), και την αίσθηση που αφήνει στα ρουθούνια όταν βγάζει τον καπνό από την μύτη.

Και φυσικά θεωρώ μονόδρομο το ξεκίνημα του ητ με τη χρήση καπνικού αρώματος. Απλά θεωρώ τουλάχιστον άτοπη την πρακτική κάποιων εμπόρων επί το πλείστον να προσπαθούν να πλασάρουν τα υγρά τους λέγοντας πχ "Τι καπνίζεις? Marlboro? Πάρε Max Blend, ίδιο είναι."
Όχι, δεν είναι ίδιο. Ούτε ευτυχώς θα γίνει ποτέ.
Α γεια σου... Και δυστυχώς σ' αυτή την παραπλάνηση-παρανόηση οδηγούν πολλές φορές -μάλλον όμως άθελά τους- και πολλοί ατμιστές. Διάβασα π.χ. σε κάποια απάντηση σε ανάλογη ερώτηση, σε κάποιο άλλο νήμα: «Το τάδε άρωμα είναι 100% καπνικό και μ' αρέσει κιόλας επειδή αφήνει μια επίγευση του τάδε φρούτου».
Ώπα κουμπάρε! Κάπου τα μπέρδεψες... Το παραδοσιακό τσιγάρο που γνωρίζουμε όλοι, δεν έχει σχέση με φρούτα, οπωροκηπευτικά και γλυκά του κουταλιού. Ξεκινά από μια ουδέτερη επίγευση έως κάτι το ελαφρώς αρωματικό, πάντα με μια διάνθηση πικρίλας.

Όσοι έχουν μπει ήδη στο λούκι του η.τ., προφανώς και γνωρίζουν ή υποψιάζονται ότι ο όρος «καπνικό», «τσιγαρίσιο» κ.λπ., δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα με την στενή έννοια των όρων (ακόμη κι όταν δεν προσδιορίζονται με κάποια επίγευση, όπως στο παράδειγμα). Ο νέος ατμιστής όμως αυτό το αγνοεί και είναι φυσικό κάπου να απογοητεύεται. Εγώ έχω δώσει σε φίλους και γνωστούς να δοκιμάσουν τις διάφορες γεύσεις που διαθέτω (όλες «καπνικές» κι από τις πιο δημοφιλείς). Ούτε ένας δεν έχει ενδιαφερθεί να το προχωρήσει, επειδή ακριβώς απουσιάζει η πραγματική γεύση τσιγάρου. Μάλιστα, απ' ό,τι διαπίστωσα, οι πιο αυστηροί κριτές είναι οι γυναίκες (το παραθέτω ως άχρηστη πληροφορία).

Το μόνο κοινό που έχει με το κτ, είναι η πρόσληψη νικοτίνης. Αυτό και τίποτ' άλλο.
Ένας νέος χρήστης, θα πρέπει να το καταλάβει αυτό. Στο ητ βρίσκει ένα διαφορετικό και πιο υγιεινό τρόπο πρόσληψης νικοτίνης. Ούτε η γεύση είναι του τσιγάρου, ούτε κάτι άλλο κοινό έχουν. Κι αν παραμείνει λίγο καιρό στο ητ, τότε θα καταλάβει καλά, ότι αυτό που αποζητούσε (η γεύση του κτ) δεν είναι τίποτ' άλλο παρά άσχημη μυρωδιά και θεόπικρη γεύση! Τα οποία δε θα θέλει να τα ξέρει πλέον, και θα αναρωτιέται πώς τα άντεχε τόσο καιρό!!!
Θα διαφωνήσω εν μέρει... Παρ' όλο που δεν καπνίζω πλέον, την γεύση του κανονικού τσιγάρου την αναζητάω σε περιπτώσεις, όπως το πρωί που ξυπνάω με τον καφέ, μετά το φαγητό, με το ποτό κι όταν είμαι κουρασμένος. Ας πούμε ότι είναι κάτι παρόμοιο με τον συνδυασμό ψαριού και λευκού κρασιού, ή για να το κάνω και πιο συγκεκριμένο σε προσωπικό επίπεδο, εδώ στην Κρήτη π.χ. στον γύρο και στο σουβλάκι δεν βάζουν τζατζίκι, αλλά γιαούρτι. Το γιαούρτι μ' αρέσει· το σκόρδο όχι. Αλλά ρε παιδιά, το σουβλάκι μου το γουστάρω με τζατζίκι κι ας έχει μέσα 100 κιλά σκόρδο. Αλλά και το ότι μου αρέσει το τζατζίκι, αυτό δεν σημαίνει ότι θα το φάω και με τον μουσακά, ή την πίτσα.

Το ότι το τσιγάρο πικρίζει, ουδόλως αποτελεί -κατ' εμέ- ανασταλτικό παράγοντα για να το ατμίζει κάποιος (εάν και ότι κυκλοφορήσει υγρό ανάλογης γεύσης), είτε μόνο του, είτε σε εναλλαγή (ή και σε συνδυασμό) με τις γεύσεις του η.τ. όπου κυριαρχεί η γλυκάδα. Προσωπικά, ευχαρίστως θα άτμιζα μια γεύση καπνού Drum (ή έστω κάτι που να μυρίζει απλό καπνό) παράλληλα με το Maxx Blend, ή το Tribeca.

Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #100 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 03:12 »
Θα διαφωνήσω εν μέρει... Παρ' όλο που δεν καπνίζω πλέον, την γεύση του κανονικού τσιγάρου την αναζητάω σε περιπτώσεις, όπως το πρωί που ξυπνάω με τον καφέ, μετά το φαγητό, με το ποτό κι όταν είμαι κουρασμένος. Ας πούμε ότι είναι κάτι παρόμοιο με τον συνδυασμό ψαριού και λευκού κρασιού, ..................

Το τσιγάρο είναι Ένα Πρόβλημα , Ένα Μεγάλο Πρόβλημα.
Όταν νοσταλγείς ή φέρνεις στη μνήμη σου "ωραίες" στιγμές με αυτό, τότε κάνεις κακό στον εαυτό σου.
Προσπαθείς-ούμε να φέρνουμε εικόνες καλές για να μην βρίζουμε τον εαυτό μας για το χρόνο, το χρήμα και την υγεία που χάσαμε -σπαταλήσαμε.

Αν και μετά από όλα αυτά ψάχνει κάποιος να βρει "τσιγαρίσια" γεύση και δεν εννοώ καπνική ( εκεί μπορεί να βρει ) τότε δεν είναι τίποτε άλλο, από αυτό που έχουμε τόσες φορές πει, πως είναι σαν να πηγαίνεις καλεσμένος στη βίλα του Χιού Χέφνερ και να ψάχνεις play mate να μοιάζει της γυναίκας σου για να π.... ξεις!

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #101 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 03:50 »
Αγαπητέ Γιάννη, το θέμα δεν είναι το τι πρέπει και τι δεν πρέπει (το γνωρίζουμε), αλλά το τι αρέσει στον καθένα και τι τον ικανοποιεί καλύτερα γευστικά. Σε σχέση δε, με το κείμενό μου που έκανες παράθεση, γράφω για την γεύση του κ.τ. κι όχι για το κ.τ. αυτό καθ' εαυτό.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #102 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 08:50 »
ΤΡΟΜΕΡΗ παρομοίωση Γιάννη!!!!!  :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #103 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 09:36 »
Όντως τρομερή παρομοίωση! Με την εξής σημείωση:
α) Η βίλα του Χεφ, θα είναι πάντα η βίλα του Χεφ.
β) Για τον ατμιστή, η βίλα του Χεφ βρίσκεται στο συρτάρι με το ατμοπλοστάσιο
γ) Για τον καπνιστή όμως, βρίσκεται στον άτιμο τον περιπτερά!

(Ας με καλούσε εμένα ο Χιου σε πάρτυ, και ας με ήθελε μόνο για να στιλβώνω τις πέτρες από το grotto... :laugh1: )

Αποσυνδεδεμένος galopaki

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #104 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 12:27 »
καλημερα σας...
ειμαι νεος χρηστης και,επειδη δεν μπορω να βγαλω ακρη,ειπα να δημοσιευσω το προβλημα μου και οποιος μπορει,με βοηθαει...


Εχω το Νobacco Epsilon BDC και κανω απο υγρα το city και το freedom.μετα απο 5-10 τζουρες,μου ερχεται μια γευση πλαστικιλας περιεργη.τα υγρα ειναι 18mg. :hmmm: [size=78%] [/size]
[/size]
[/size][size=78%]πραγματικα κοντευω να σκασω[/size] :wall: :wall: :wall:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 251 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix