vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Επιλεγμένα review για ειδικές κατασκευές (ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Στο παρόν θέμα θα υπάρχει μια επιλεγμένη συλλογή από reviews (παρουσιάσεις - κριτικές) μελών του φόρουμ για διάφορα προϊόντα της κατηγορίας. Τα κριτήρια για την επιλογή των μηνυμάτων είναι η πληρότητά τους σε πληροφορίες, εικόνες, αναλύσεις αλλά και βίντεο εφόσον υπάρχουν διαθέσιμα. Μηνύματα με 1-2 φωτογραφίες και 1-2 παραγράφους κείμενο με λίγες βασικές πληροφορίες ή μηνύματα με πολλές φωτογραφίες αλλά ελάχιστο κείμενο δεν έχουν θέση εδώ. Θέλουμε δηλ. τα reviews να είναι ανάλογα των καλών επίσημων review.

Τα μηνύματα θα μπαίνουν εδώ με παράθεση από το αρχικό θέμα τους. Κάνοντας κλικ πάνω στον τίτλο της παράθεσης μπορείτε να οδηγηθείτε στο θέμα από το οποίο προήλθαν και να διαβάσετε και άλλα σχόλια ή να συμμετέχετε στην εκεί συζήτηση. Εδώ δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε μήνυμα γιατί το θέμα είναι κλειδωμένο ώστε να είναι εργονομικό.

Και μιας και αναφερθήκαμε πριν στα επίσημα review, εκεί η επιλογή των δοκιμαστών γίνεται από τη συντονιστική ομάδα του φόρουμ με ψήφο προτίμησης σε όσους δήλωσαν υποψηφιότητα. Τις περισσότερες φορές οι υποψηφιότητες είναι πολλές και πολύ δυνατές, οπότε σε συνδυασμό με την ψήφο από πολλούς συντονιστές, καταλήγει να είναι θέμα τύχης στο ποιοι θα είναι κάθε φορά οι δοκιμαστές του πακέτου.
Εδώ τα reviews γίνονται από κάποια μέλη επειδή μόνοι τους θέλησαν να παρουσιάσουν το προϊόν που δοκίμασαν. Και πολύ καλά κάνουν γιατί η αναλυτική παρουσίαση ενός προϊόντος συμβάλει στην καλύτερη πληροφόρηση των αναγνωστών. Αρκετοί από αυτούς είναι γνωστά μέλη του φόρουμ και η γνώμη τους έχει το ανάλογο βάρος, άλλοι μπορεί να είναι λιγότερο γνωστοί αλλά να έχουν κάνει μια καλή και χρήσιμη παρουσίαση.

Όπως αναφέρθηκε παραπάνω για τα κριτήρια επιλογής των μηνυμάτων, η παλαιότητα ενός μέλους δεν παίζει ρόλο κι αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να έχουν κατά νου οι αναγνώστες σε μελλοντικές κριτικές προϊόντων. Καλό είναι να ρίχνουν μια ματιά στο προφίλ των μελών που δημοσιεύουν τέτοια review, στα προηγούμενα μηνύματά τους, στις ημερομηνίες δημοσίευσης κτλ. και να αξιολογούν ανάλογα την αντικειμενικότητα των κριτικών που διάβασαν. Το ίδιο συστήνω να κάνουν και στα επίσημα reviev όμως, αν και εκεί οι δοκιμαστές είναι επιλεγμένοι με απρόβλεπτο τρόπο όπως εξήγησα παραπάνω και οι κριτικές για κάθε προϊόν είναι από περισσότερα άτομα συνήθως.

Για να μη γεμίζει το θέμα με reviews προϊόντων που δεν ενδιαφέρουν πια το κοινό, όταν ένα μοντέλο δεν κυκλοφορεί πια ή έγιναν σημαντικές αλλαγές (βελτιώσεις κτλ) ή παύει να ελκύει πια το ενδιαφέρον των χρηστών η.τ., θα αποσύρεται ώστε να έχουμε πάντα τις νεότερες εξελίξεις. Το ίδιο θα γίνεται και στα επίσημα review. Έτσι ένα θέμα μπορεί να παραμείνει μήνες, ίσως όμως και χρόνια αν παραμείνει σταθερό στα χαρακτηριστικά του αλλά και στο ενδιαφέρουν του κοινού.


Σημ: Το παρόν μήνυμα προήλθε από μεταφορά και τροποποίηση παλιότερου μηνύματος της διαχείρισης ώστε να παραμείνει πρώτο μετά την αναδρομική συλλογή των reviews. Στην πραγματικότητα η συλλογή των μηνυμάτων άρχισε στις 18-11-2011
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2011, 03:17 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
ALD 808 (Funstore ICE) από Λιάκουρας (ΑΝΕΠΙΣΗΜO)
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 18, 2011, 14:39 »
Σας παρουσιάζω το ALD 808 που στην Ελλάδα εισάγεται με το όνομα ICE από το Funstore.



Σε αυτό το περίεργο κουτί – που δεν κλείνει τελείως και μοιάζει σαν το καπάκι να είναι από αλλού – βρίσκονται τα παρακάτω, στο βασικό πακέτο:



-          2 μπαταρίες 650mAh με ρυθμιστή τζούρας
-          2 ατμοποιητές
-          Ένα καπάκι pen style (τύπου στυλό), που  να κουμπώνει όπως φαίνεεται στην φωτογραφία, πάνω από το επιστόμιο. Το καπάκι αν κουμπωθεί βγαίνει δύσκολα, και κρατάει άνετα το βάρος της συσκευής.
-          Δύο δεξαμενές (tank)
-          Πέντε επιστόμια (εδώ φαίνεται ένα, στη ζελατίνα)
-          Τροφοδοτικό 220V σε usb και
-          Καλώδιο - φορτιστής usb σε 510 στα 450 mA.
Αυτή είναι η συσκευή δίπλα σε μια τυπική μπαταρία eGo 650 mAh:




Η μπαταρία είναι λίγο ψηλότερη από το eGo και μαζί με την δεξαμενή και το επιστόμιο φτάνει τα 14 εκατοστά. Διάμετρο έχει ίδια με την eGo, και κομπλέ έχει βάρος όσο μια eGo με τον 510.
Η μπαταρία έχει εσωτερικό σπείρωμα 510, οπότε δίνει κατευθείαν σε 510 ατμοποιητές και αντάπτορες, ενώ ο φορτιστής του είναι τυπικός eGo. Ο ατμοποιητής βιδώνει όμως στο εξωτερικό σπείρωμα, που δεν είναι από τα τυποποιημένα.



Τα επιστόμια είναι τα τυποποιημένα του 801. Αυτά που έχει είναι σκληρά αλλά τα στάνταρντ φίλτρα για 801 έρχονται με μαλακό λαστιχένιο, αν το προτιμάτε.
Το πρώτο που κάνουμε πριν χρησιμοποιήσουμε ένα τανκ είναι να βγάλουμε και να πετάξουμε το  σφουγγαράκι που έχει από το εργοστάσιο, εκεί που κουμπώνει το επιστόμιο!
Επίσης, πριν την πρώτη χρήση, στάζουμε δύο σταγόνες υγρό μέσα στον ατμοποιητή. Αυτός έχει μετρηθεί στα 2.5Ω αλλά και στα 2.8Ω (από διαφορετικά άτομα).
Όταν πατάς το κουμπί, ανάβει ένα λαμπάκι μπροστά στην μπαταρία, άλλο χρώμα ανάλογα με το πόσο γεμάτη είναι: στο πρώτο 30% ανάβει μπλε, μετά μέχρι το 90% ανάβει πορτοκαλί και στο τελευταίο 10% κόκκινο. Όταν φορτίζει, αναβοσβήνουν (λίγο… χριστουγεννιάτικα) αυτά τα λαμπάκια.
Χρησιμοποιώ το ice – όπως βολεύει και επικράτησε να το λέμε – από τις 26 Αυγούστου, συγχρόνως με διάφορα άλλα – όπως fog, κάρτο, μπαταριοθήκες κλπ. Οπότε τα συμπεράσματα από την χρήση του είναι με εμπειρία σχεδόν τριών μηνών.
Χρησιμοποιώ low υγρά, φρουτένια και γλυκά, κυρίως DIY αλλά και εμπορίου, από καθαρή PG έως 70/30 PG/VG. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν τα ίδια συμπεράσματα για σκέτες, τσιγαρίσιες ή δυνατότερες γεύσεις:

-          Παραγωγή ατμού: άψογο. Πολύς ατμός.
-          Χτύπημα: πολύ καλό – καλύτερο χτύπημα με τα low υγρά μου απ’ ότι σε άλλους ατμοποιητές όπως 510 ή 901 ή κάρτο. Υποδεέστερο των LR (όπως είναι αναμενόμενο).
-          Γεύση: μπόλικη γεύση, καλύτερα από κάρτο ακόμα, πολύ κοντά στο fog.
-          Θερμοκρασία ατμού: πιο ζεστός απ’ ότι ο τυπικός 510 – πολύ πιο κρύος όμως από τους κάρτο.
-          Γέμισμα: πανεύκολο, γρήγορο και καθαρό. Ξεβιδώνεις τη δεξαμενή, στάζεις μέσα από οποιοδήποτε μπουκαλάκι (προσέχοντας μόνο να μην πέσει στο μεσαίο καλαμάκι), ξαναβιδώνεις.
-          Διαρροές: μόνο όταν βιδώνουμε την δεξαμενή μετά το γέμισμα, αν σφίξουμε τα πάσα μέχρι τέλος (πράγμα που δεν προτείνεται – δες παρακάτω), πιθανόν να ‘δακρύσει’ η ένωση με τον ατμοποιητή από υγρό που είχε φωλιάσει στα πάσα κατά το γέμισμα. Τίποτα και καμία άλλη διαρροή. Πεντακάθαρο.
-          Τζούρα: με τον ρυθμιστή, μπορείς να έχεις ότι τζούρα θέλεις – από πολύ χαλαρή μέχρι πολύ σφιχτή. ΠΡΟΣΟΧΗ: ο ρυθμιστής δεν είναι παιχνίδι. Βρέστε σε ποια θέση σας βολεύει γυρνώντας τον σιγά-σιγά από κλειστό (κάθετα στο κουμπί της μπαταρίας) προς ανοιχτό (τα δοντάκια πάνω από το κουμπί), και αφήστε τον εκεί. Προσπαθήστε όταν ξεβιδώνετε την δεξαμενή ή όταν αλλάζετε την μπαταρία να μην τον παρασέρνετε με τα δάκτυλα.
-          Αυτονομία: πολύ μεγάλη, μπορεί και οκτάωρο με 1.5-2ml κατανάλωση. Πολύ οικονομικός σε κατανάλωση μπαταρίας δηλαδή, σε σύγκριση με ατμοποιητές ίδιας αντίστασης. (Για LR δεν το συζητάμε καθόλου).
-          Κατανάλωση: Μικρή. Νομίζω στα 2/3 των απλών 510 ή κάρτο.
-          Φόρτιση μπαταρίας: απίστευτοι χρόνοι, στην χειρότερη περίπτωση μιάμιση ώρα από τελείως άδεια. Συνήθως, από μόλις πιάσει το κόκκινο, φορτίζει σε τρία τέταρτα. Πραγματικά περίεργο, μια που χρησιμοποιεί την ίδια μπαταρία (τουλάχιστον σε μοντέλο) με τα eGo – την 130450.
-          Εμφάνιση: Νομίζω ότι είναι εμφανίσιμο, σίγουρα περισσότερο από το απλό eGo.
-          Καμένο: ποτέ. Ο τρόπος τροφοδοσίας του φροντίζει ώστε το φυτίλι να έχει πάντα υγρό.

Εδώ ξεκινάμε με τις αντιρρήσεις: πολλοί χρήστες βρήκανε πως δεν έχει καθόλου καμένο. Αρκετοί άλλοι μιλήσανε για καμένο από την πρώτη τζούρα ή πολύ σύντομα. Προσωπικά πιστεύω πως η πρώτη φουρνιά των ατμοποιητών ήταν πιο μάπα από αυτούς που φέρνει τώρα το funstore, μια και πλέον φτάνουν στο τέλος της ζωής τους χωρίς να βγάλουν καμένο. Νομίζω πως δυο-τρεις πεθαμένοι ατμοποιητές τον μήνα όπως έτυχε σε μένα είναι το τυπικό, ενώ έχει αναφερθεί ατμοποιητής που δουλεύει άψογα από την αρχή (δυόμισι μήνες τώρα) ενώ άλλοι να τα φτύνουν στις τρεις μέρες (κάτι όμως που συμβαίνει στους ατμοποιητές).
Κάποιοι μιλήσανε για μπαταρίες που χαλάσανε στις τρεις μέρες: δεν ξέρω, εμένα η μία κράτησε κοντά δύο μήνες (χάλασαν τα ηλεκτρονικά της, κάνοντας να αναβοσβήνει τα λαμπάκια της φόρτισης συνέχεια). Η άλλη καλά κρατεί. Γενικά πάντως πιστεύω πως ήταν μεμονωμένα περιστατικά.

Το βασικό πρόβλημα αξιοπιστίας του ice είναι η δεξαμενή του: είναι κατασκευασμένη χωρίς πρόβλεψη να αντέχει τις δυνάμεις που ασκούνται πάνω της, καθώς την σφίγγουν τα δάκτυλα για να την ξεβιδώσουμε. Καμιά φορά στραβομπαίνουν τα πάσα και χρειάζεται ζόρι (μέχρι και πένσες) για να ξεβιδωθεί, γεγονός που επιδεινώνει την κατάσταση. Από το σφίξε-σφίξε, στο τέλος η δεξαμενή ραγίζει στο πάνω μέρος , και αρχίζεις να έχεις διαρροές (δάκρυσμα) όταν χαμηλώνει η δεξαμενή, είτε για να τραβήξεις τζούρα από πλάγια είτε (κυρίως) για το γέμισμα. Επίσης χαλαρώνει και ξεκολλάει η ένωση με το ασημί δακτύλιο από πάνω, με αποτέλεσμα να μην μένει στη θέση του ούτε το επιστόμιο. Εμένα μου κράτησε περίπου ένα μήνα η κάθε δεξαμενή από τις πρώτες.
Εδώ πρέπει να σημειωθεί πως ο επίσημος αντιπρόσωπος (funstore) δεν  πουλάει δεξαμενές μονάχες τους. Φήμες που λέγανε πως θα φέρει καλύτερες δεξαμενές ως τώρα δεν έχουν επιβεβαιωθεί.
Λύσεις για το πρόβλημα αξιοπιστίας των δεξαμενών:
-          Μπορείτε να προμηθευτείτε δεξαμενές από καταστήματα στο εξωτερικό. Άκουσα πως υπάρχει και κάποιο μαγαζί εδώ στην Ελλάδα επίσης που δίνει δεξαμενές. Περισσότερες πληροφορίες στο γενικό θέμα του ALD 808.
-          Μπορείτε να προσέχετε: στο βίδωμα, δεν σφίγγουμε τελείως την δεξαμενή. Με το που πιάσουν τα πάσα, σταματάμε το βίδωμα και ας μένουν μερικά δέκατα του χιλιοστού κενού. Δεν θα έχει διαρροή – το αντίθετο κι’ όλας, γλιτώνεις το δάκρισμα. Αυτό σκοπεύω να κάνω με τις δεξαμενές του δεύτερου σετ μου – μεταχειρισμένου από το φόρουμ μισοτιμής, πραγματική ευκαιρία.
-          Βίδωμα και ξεβίδωμα της δεξαμενής με προσοχή: την πιάνουμε με τα δάχτυλα από τον μεταλλικό δακτύλιο πάνω από τον ατμοποιητή, χωρίς να πιέζουμε το μαύρο πλαστικό. Είπαμε, όσο γίνεται.
-          Μια άλλη συμβουλή που ακούγεται είναι να αποφεύγεται το καπάκι, μια και το βάλε/βγάλε του συνοδεύεται από πιέσεις.
-          Μία άλλη πατέντα (δες εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3064.msg126824.html#msg126824) είναι να κολληθεί στην πάνω μεριά με logo ένα μεταλλικό δακτυλίδι βάσης από παλιό τανκ.
Μειονέκτημα είναι βέβαια, πως τα πάσα του ατμοποιητή του δεν ταιριάζουν με τα στάνταρντ της αγοράς. Όμως φτάνουν για να κάνει μία στροφή και να κάνουν επαφή οι πόλοι του σε μπαταρία 801. Στο 801 του sparki όμως δεν ανασαίνει (γιατί ο ατμοποιητής τραβάει αέρα από μέσα, αλλά το sparki είναι κλειστό). Με αντάπτορα 510 σε 801 και eGo μπαταρία όμως, έχει αναφερθεί πως δουλεύει άψογα.
Τέλος: αποδείχτηκε σύντομα από τον craven πως ο ατμοποιητής ice είναι επισκευάσιμος, και μάλιστα πανεύκολα! Δέστε εδώ το νήμα του ατομοποιητή http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3064.0.html . Αυτό σημαίνει πως με μηδαμινά έξοδα – φυτίλι και αντίσταση, που πλέον φέρνουν και κάποια ελληνικά καταστήματα και φτηνά μάλιστα – μπορεί ο ατμοποιητής να γίνεται καινούριος.
Επίσης, τα ψευτοχρώμια στον ρυθμιστή τζούρας και στα γράμματα μπροστά στη μπαταρία στα λαμπάκια θα ξεθωριάσουν.

Συγκρίνουμε το ice με τις λοιπές συσκευές της κατηγορίας του: eGo και αντίστοιχα μαζικής παραγωγής.
Το ice είναι ένα πολύ καλό προϊόν, στα κορυφαία των eGoειδών συσκευών. Έχει κορυφαία γεύση, πολύ καλή παραγωγή ατμού και χτύπημα, ενώ υπέρ του είναι και ο ρυθμιστής τζούρας, μοναδικός στην κατηγορία του. Μοναδικό είναι επίσης το πόσο εύκολα είναι επισκευάσιμος ο ατμοποιητής του, ενώ στην ευκολία γεμίσματος μόνο το want μπορεί να το συναγωνιστεί (το ice υπερτερεί στο γέμισμα στα φανάρια, μια και δεν χρειάζεται σιλικονάκι ή ειδικό μπουκαλάκι, ενώ το want στο γέμισμα στο σπίτι, μια και δεν έχεις άγχος για προσοχή στο βίδωμα-ξεβίδωμα της δεξαμενής ενώ γίνεται με το ένα χέρι). Τελειώνοντας τα υπέρ, να κλείσω με την μεγάλη αυτονομία της μπαταρίας, την γρήγορη φόρτισή της και την μικρή κατανάλωση υγρού, ενώ η έλλειψη διαρροών το κατατάσσουν επίσης στα κορυφαία της κατηγορίας.
 Μοναδικό είναι όμως στην κατηγορία το μειονέκτημα του ice για την ευαίσθητη δεξαμενή, όταν στους want ο ατμοποιητής έρχεται με την δεξαμενή του (και στην μισή τιμή μάλιστα από τον ατμοποιητή ice) ενώ στους eGo-T είναι πολύ φτηνή, κάπου είδα για 4€ η πεντάδα ενώ δεν υπάρχει λόγος να χαλάσουν.
Η τιμή του πακέτου είναι στα 65€+ΦΠΑ = 80€, τυπική στην κατηγορία, ενώ οι ατμοποιητές του βγαίνουν στα 9€+ΦΠΑ = 11€, από τους ακριβούς της κατηγορίας.


Συμπέρασμα:
Κορυφαίες επιδόσεις και πρακτικότητα. Με λίγη ενασχόληση για επισκευή του ατμοποιητή και φροντίδα του τανκ, αυτή η απόδοση μπορεί να κρατήσει για πολύ καιρό με ελάχιστο κόστος.
Για νέους χρήστες: η απόδοση της γεύσης μαζί με την εύκολη εναλλαγή γεύσεων (εκεί που ‘πονάνε’ τα κάρτο με πολυεστέρα) και ο ρυθμιστής τζούρας θα σας βοηθήσει να κατασταλάξετε στο τι σας αρέσει. Η πρακτικότητα, η έλλειψη διαρροών και η αυτονομία δεν θα δώσει αφορμή να πείτε ‘άι σιχτίρ με το άτμισμα, γυρνάω στο τσιγάρο’, ενώ το τυποποιημένο σπείρωμα 510 των μπαταριών θα σας επιτρέψει – αν για οποιονδήποτε λόγο θέλετε να παρατήσετε τον ατμοποιητή ice, ή ακόμα και παράλληλα μ’ αυτόν – να δοκιμάσετε και να πειραματιστείτε με πρακτικά όλους τους ατμοποιητές της αγοράς. (Αυτό βέβαια συμβαίνει με όλα τα eGoειδή, και έτσι κι’ αλλοιώς το συνιστώ ανεπιφύλακτα: βρέστε τι σας ταιριάζει, αρκεί να μείνετε μακριά από το τσιγάρο.)
Βαθμολογία:
Γεύση: 10/10.
Ατμός: 9/10.
Χτύπημα: 9.5/10.
Πρακτικότητα: 10/10.
Αξιοπιστία: 7/10.
 
17/11/2011


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
eGo-W (Vapormania) από corduroy27 (ΑΝΕΠΙΣΗΜO)
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 04:39 »
Λοιπόν παιδιά, πραγματικά χαίρομαι που το διάβασμα που έριξα τελικά με βοήθησε στο να κάνω μια πολύ καλή επιλογή, (ίσως την καλύτερη δυνατή).  :thumpup:
Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πραγματικά πολύ καλές. Με δεδομένο μάλιστα το γεγονός ότι σχεδόν ότι έχει γραφτεί εδώ, ισχύει, νομίζω ότι την έκανα "λαχείο" που λένε.
Το κακό στην περίπτωσή μου είναι ότι μη έχοντας προηγούμενη εμπειρία, ουσιαστικά δεν έχω μέτρο σύγκρισης.  :hmmm:
Το καλό είναι ότι είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος, τόσο από το άτμισμα γενικότερα, όσο από το συγκεκριμένο μοντέλο Η.Τ. ειδικότερα.
Και το τελευταίο νομίζω είναι αυτό που μετράει τελικά...  :D :D :D

Μπορεί το άτμισμα ως διαδικασία να μην έχει την... "χάρη" του καπνίσματος αλλά πραγματικά ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΠΟΛΑΥΣΗ...  ;)
Ποτέ μου δεν σκέφτηκα την πιθανότητα να κόψω το κάπνισμα! Όπως έχω ξανά πει, είναι η διαδικασία αυτή καθ' αυτή που με έκανε να γουστάρω να καπνίζω.
Αν υποθέσουμε ότι εξαφανίζονταν τα Η.Τ. αυτή τη στιγμή, απλά θα συνέχιζα να καπνίζω...
Από τη στιγμή όμως που υπάρχει αυτός ο εναλλακτικός, (όπως πολύ σωστά γράφεται), τρόπος,
πραγματικά ΔΕΝ έχω λόγο να συνεχίζω να καπνίζω Κ.Τ. Η όποια "ιδιαιτερότητα" του να κρατάς στα χέρια σου ένα Η.Τ. αντί για Κ.Τ. αντισταθμίζεται (ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ) με την απόλαυση του πρώτου αλλά και (ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ) με το γεγονός ότι δεν επιβαρύνεις την υγεία σου με όλες αυτές τις γνωστές και μη ουσίες ενός Κ.Τ. Δε θα μακρηγορήσω περισσότερο σχετικά, αφού όποιος έχει φτάσει στο σημείο να διαβάζει αυτές τις γραμμές, προφανώς θα έχει ενημερωθεί για όλα τα θετικά του Η.Τ. Απλά είχα την ανάγκη να το σημειώσω, στο πρώτο μου ουσιαστικά σχόλιο για αυτό. Πάμε παρακάτω.

Το συγκεκριμένο μοντέλο, (vapormania eGo-W), το προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου στους νέους ατμιστές, αφού ως νέος κι εγώ, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα
στην μετάβαση από Κ.Τ. σε Η.Τ. αλλά και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στη λειτουργία του, (διαρροές, καψίματα κλπ.)
Η γεύση, (επαναλαμβάνω, χωρίς να έχω μέτρο σύγκρισης), αποδίδεται μια χαρά. Έπρεπε να με βλέπατε στις πρώτες μου τζούρες. Δεν το πίστευα!
Το "χτύπημα" όπως το λέτε, είναι πολύ καλό επίσης, (με χρήση των υγρών Latakia & Μπισκότο, αμφότερα με 18ml νικοτίνη).
Σχετικά με τα υγρά, θα επανέλθω σε σχετικό με αυτά θέμα, αφού τα Latakia δε μου αρέσουν καθόλου και θα ήθελα γνώμη για αυτό που λέμε "καπνιστικό υγρό".
Το μπισκότο πάντως, (για αρωματικό), είναι σούπερ...  :thumpup:
Υγρό δεν μου έρχεται στο στόμα, (μόνο την πρώτη μέρα μου ήρθε, που ουσιαστικά το επιδίωκα ο ίδιος ;D).
Την αυτονομία και οικονομία του στα υγρά, δεν μπορώ να την κρίνω, αφού δεν είμαι καπνιστής του πακέτου αλλά πολύ πιο κάτω!!! (ως μέσω όρο πάντα).
Παρ' όλα αυτά και με καθημερινή σεβαστή χρήση, από την περασμένη Τρίτη που το πήρα, (5 μέρες), δεν έχει χρειαστεί να φορτίσω καμία από τις 2 μπαταρίες πέρα από την 1η φόρτιση. Να σημειώσω εδώ ότι με εξαίρεση μια μέρα, τις υπόλοιπες χρησιμοποιώ την ίδια μπαταρία...  :o

Από εμφάνιση, είναι πολύ... "στιλάτο". (το αλλάξανε σε Pen Style, σε σχέση με τις πρώτες παρτίδες) :tongue_smilie:

(Image removed from quote.)

Μου άρεσε πολύ το γεγονός ότι διορθώσανε το θέμα με το επιστόμιο, προφανώς αφουγκραζόμενοι τις απόψεις των πελατών τους.
Τώρα πια έχει σκληρό πλαστικό επιστόμιο, το οποίο δεν βγαίνει, (πάει πακέτο με το μεταλλικό κάλυμμα του ατμοποιητή).
Βέβαια αυτό πήγε πακέτο με το μεγαλύτερο σπείρωμα για το καπάκι. Το τελευταίο χρειάζεται πλέων περισσότερο από 3 πλήρης στροφές για να βιδώσει-ξεβιδώσει.
Καμία σχέση δηλαδή με την αρχική τους παρτίδα που βίδωνε-ξεβίδωνε με μισή στροφή μόνο. Από όσο καταλαβαίνω,
οι Κινέζοι έχουν αυτές τις 2 εκδοχές, (ως καλούπια) και απλά διαλέγουν οι εισαγωγείς τι προτιμούν να φορούν πάνω.
Δε γίνεται δηλαδή κάποια 100% εξειδικευμένη παραγγελία από εδώ.

(Image removed from quote.)

Πάντως σε αυτήν την εκδοχή, φαίνεται να υπάρχει μεγαλύτερη σταθερότητα-στιβαρότητα του eGo-W, καθώς και σημαντική μείωση,
(αν όχι εξάλειψη), της συγκέντρωσης υδρατμών που υγροποιούνταν στο στόμιο και κατ' επέκταση στο στόμα μας.
Για να το πετύχουν αυτό, έχουν αυξήσει και την οπή του επιστομίου.

(Image removed from quote.)

Επειδή υπήρξε ένα μικρο μπέρδεμα σχετικά με τις ενδείξεις φόρτισης, (δείτε την προηγούμενη σελίδα)...
Εδώ βλέπετε τι ανάβει όταν φορτίζεται η μπαταρία

(Image removed from quote.)

και εδώ όταν έχει φορτιστεί πλήρως

(Image removed from quote.)

Τέλος, εδώ μπορείτε να βρείτε το ελληνικό Εγχειρίδιο Χρήσης, που παρέχεται με τη συσκευή,
με διορθωμένη από εμένα τη σχετική παράγραφο. Έτσι για να βάλω κι εγώ ένα μικρό λιθαράκι...  ::)

http://i40.tinypic.com/10qzyxi.jpg


Υ.Γ.: Επειδή η λεπτομέρεια μετράει. Φοβερό το φινίρισμά του...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
ELIPS II VV (ReplaceSmoke.com) από Ωμέγα
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 15, 2012, 01:21 »
Το συγκεκριμένο  μοντέλο μου εστάλη από την WWW.REPLACESMOKE.COM για review και το οποίο είναι ένα νέο προϊόν στην ελληνική αγορά.

Το ELIPS-II μου ήρθε στο κουτάκι του και αποτελείται από δυο  manual μπαταρίες χωρητικότητας 360mAh , δυο ατμοποιητές νέας γενιάς, μπαταρία και φορτιστή. Φυσικά δεν λείπει από τη συσκευασία το καλώδιο USB που επιτρέπει τη φόρτιση σε PC και LAPTOP και φυσικά manual στα Αγγλικά μόνο..
Η μπαταρία είναι τύπου VV (Variable Voltage),δίνοντας τη δυνατότητα στον χρήστη να επιλέξει την ατμιστική του εμπειρία ανάμεσα σε 3 σκάλες τάσεις και συγκεκριμένα ανάμεσα σε step 2,8V κόκκινο χρώμα LED, 3,3V κόκκινο-μπλέ χρώμα LED και τέλος 3,8V με μπλέ χρώμα LED.
 Είναι τύπου passthrough όπως και όλες οι μπαταρίες τύπου Elips. Υπάρχει και κλείδωμα της μπαταρίας όταν αντιληφθεί συνεχόμενο πάτημα κουμπιού στα 9 sec.
Υπάρχει LED κόκκινου χρώματος στη βάση της μπαταρίας που ανάβει όταν είναι σε διαδικασία φόρτισης και σβήνει μόλις αυτή ολοκληρωθεί.
Ο ατμοποιητής τύπου τανκ που συνοδεύει το πακέτο μετρήθηκε στα 1.7Ω και 1.8Ω o δεύτερος του πακέτου.  Δεν παρατηρήθηκε καμία διαρροή ακόμα και μετά από ζόρισμά του. Τα δε φυτίλια του είναι μακριά και ακουμπούν τη βάση του, πράγμα το οποίο αποτρέπει στο να μην τροφοδοτείται σωστά η φυτιλο-αντίσταση.
Το καπάκι του ατμοποιητή έχει ένα παράθυρο ώστε να έχουμε τον έλεγχο της στάθμης του υγρού και βοηθά πάρα πολύ στο να μην φτάσουμε στο σημείο να πάρουμε καμένο για να τον ξαναγεμίσουμε με υγρό. Το δεύτερο καπάκι της συσκευασίας δεν έχει παράθυρο και πιστεύω ότι είναι έτσι για να ικανοποιήσει όλα τα γούστα. Περίεργους και μη.

Τα τανκ που περιέχουν το υγρό άτμισης έχουν ένα σιλικονένιο καπάκι για να μην υπάρχει διαρροή και το βρήκα καλοσχεδιασμένο. Αφαιρείται και αποκαλύπτει πολύ εύκολα το εσωτερικό του tank που όμως θα χρειαστεί extra προσπάθεια για τους λάτρεις του modding. Και όμως ναι . Υπάρχει δυνατότητα να γίνει επέμβαση και να γίνει επισκευάσιμος. Δύσκολα και με περίσσια υπομονή και εργαλεία αλλά είναι εφικτό.

Στο άτμισμά τώρα:
Αρκετά ζεστός ατμός και επιλογή ατμίσματος σε τρεις διαφορετικές δυνάμεις.
2.8W
6.4W
8.5WATT !! (τέλειος συνδυασμός ντουμάνι και γεύση για εμένα προσωπικά)
Δεν παρατηρήθηκε αλλοίωση γεύσης. Πήρα το άρωμα όπως μου αρέσει !

Συμβατότητα:
Σε δοκιμή πάνω σε ELF ο ατμοποιητής δεν δούλεψε. Δεν κουμπώνει σωστά και τραβάει τα εξωτερικά τοιχώματα της ELF μπαταρίας. Ακόμα και με πίεση και φαινομενικά κουμπωμένος δεν παίρνει τάση. Υπάρχει επίσης διαφορά στο ύψος των ατμοποιητών ELF και ELIPS II της τάξης του ενός χιλιοστού. Βέβαια επειδή από φουρνιά σε φουρνιά τα χιλιοστά παίζουν, μην παραξενευτούμε αν συναντήσουμε πλήρη συμβατότητα.

Ο ατμοποιητής elf και ovale από την άλλη, δουλεύει πάνω στην VV μπαταρία του ELIPS II.
Δεν είχα πρόχειρη μπαταρία από ovale , οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη συμβατότητας.

Για το ELIPS II VV, η συνοπτικά προσωπική μου εντύπωση είναι η κάτωθι:


Ποιότητα κατασκευής:  8/10
Αγγίζει το ιδανικό με τις προσεγμένες λεπτομέρειές του και την πανέμορφη σχεδίαση. Η μοναδική μου ένσταση αν θέλετε βρίσκεται στην επαφή ατμοποιητή και μπαταρίας που δεν με ικανοποίησε πλήρως.  Ίσως με πολύ χρήση να έχουμε χαλάρωση του κουμπώματος.

Μέγεθος: 9/10
Χωράει παντού.

Εμφάνιση: 9/10
Πολύ ξεχωριστό και διακριτικό. Πάει παντού απροβλημάτιστα. Μέχρι και κυβέρνηση σχηματίζει.

Ευκολία-εργονομία: 9/10
Δεν πήρε άριστα λόγω του κουμπώματος που ανέφερα παραπάνω.

Διάρκεια-μέγεθος μπαταρίας: 7/10
Αυστηρή κριτική , μα για εμένα που είμαι πιπίλα μου κρατά 2 ώρες. Στα υπερ-ατού του όμως είναι η passthrough δυνατότητα. Απλά λύνει κάθε πρόβλημα όταν είσαι κοντά σε ρεύμα.

Ποιότητα atomizer: 7/10
Καλύτερη τζούρα από άλλα της κατηγορίας του. Το κόστος αλλαγής ατμοποιητή είναι πολύ προσιτό και για αυτό το λόγο θα πάρει ,δικαίως πιστέυω, το 7.

Σχέση απόδοσης-τιμής: 8/10
Η ενδεικτική τιμή λιανικής για το μοντέλο αυτό φτάνει και τα 60-65€. Νομίζω ότι είναι ένα αρκετά τίμιο πακέτο, αν σκεφτεί κανείς ότι δουλεύει πανεύκολα και από τον πιο αδαή χρήστη και ουσιαστικά ικανοποιεί δυο χρήστες. Το σοκολατάκι είναι ένα άδειο 10ml μπουκαλάκι με βελόνα για εύκολο γέμισμα που βρίσκει κανείς εντός συσκευασίας.

Συνολικά: λίγο κάτω από 8.15/10 !!
Ευκολόχρηστο ηλεκτρονικό τσιγάρο , ελαφρύ , μουράτο , καλοκαιρινό ! Σε συνοδεύει και στο αμάξι απροβλημάτιστα. Δεν έχει καμία διαρροή και άρα μπαίνει στην τσέπη του πουκάμισου χωρίς φόβο. Προσιτό σε τιμή.

Και για τα κορίτσια είναι μια must συσκευή.
 :bye:
Ακολουθεί 20minutes with me Video.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uOoGMm9UGMY[/youtube]



Το θέμα απο-μονιμοποιήθηκε μιας και στο εξής τα link των επιλεγμένων reviews θα αναρτώνται στο πρώτο μήνυμα του κάθε θέματος παρουσίασης - κριτικής ενός προϊόντος.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 30, 2012, 00:28 από Atmos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 1 21 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:38
από chkontog
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 86 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173858 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix