vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

128 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Milarepa, Jorge, kurtz, kyrgiannis

Twitter

Τι αντίσταση προτιμάτε, χαμηλή-μεσαία-κανονική-υψηλή ή Sub-Ohm ?

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
1,5 - 1.8 ηλ/κο

0.8 - 1.3 σε μηχανικο

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Αν και κατα την άπειρη άποψη μου πάνω στις αντιστάσεις θεωρώ πως ο χαρακτηρισμός χαμηλή για τα 1,0 με 1,8 δεν είναι
αυτό που έχω στο μυαλό μου,μιας και θεωρώ χαμηλές αυτές που είναι κάτω απο 1,5 γενικότερα,φυσιολογικες τις 1,5-2,2
και αντιστοιχα τις άλλες.Είμαι ατμιστής που τα νούμερα 1,5-1,9 ταιριάζουν περισσότερο.


Μια ερώτηση σε όλους αυτούς που ασχολούνται με επισκευάσιμους.Αφού "θεωρητικά" οι χαμηλότερες αντιστάσεις θέλουν
και παραπάνω ρεύματα,γιατί οι μεγαλύτερες αντιστάσεις (*π.χ. 2.5Ω) χρειάζονται περισσότερο χρόνο για να πάρουν την
σωστή θερμοκρασία; Μην μου απαντήσετε ότι περισσότερο υλικό,άρα χρειάζεται παραπάνω ενέργεια,είναι γνωστά πιστεύω
αυτά,απλά "θεωρητικά" πάντα,είναι λίγο αντίθετα αυτά μεταξύ τους.


Ένα παράδειγμα θα δώσω με το iStick,βάζοντας μια αντίσταση να δουλέψει στα 1,6Ω στα 8Watt,όπου βγάζει 3,5 βολτ με
τέλειο ατμιστικό αποτέλεσμα,αντίστοιχα μια αντίσταση στα 2,0Ω και στα 8Watt χρειάζεται 4,0 βολτ και πάλι δεν έχεις αυτό
το αποτέλεσμα,ίσως να χρειάζεται να πάς και παραπάνω για να έχεις ένα επιτρεπτό αποτέλεσμα.


Υ.Γ. Τέτοιες συζητήσεις είναι πολύ πολύ καλύτερες με έναν καφέ και απο κοντά,δυστυχώς όμως  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
παν μετρο αριστον που ελεγαν και οι αρχαιοι. πιστευω πως οι αντιστασεις απο 1,5 εως 2Ω καλυπτουν επαρκως τους περισσοτερους.

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Σε κάθε περίπτωση χαμηλή αντίσταση. Εννοείται ότι θεωρώ εντελώς περιτή τη χρήση αντιστάσεων sub-ohm...και κατ επέκταση των ατμοποιητών που τις χρησιμοποιούν.

Αποσυνδεδεμένος VAPOR TRAIN

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
0.8 ΕΩΣ 1,6 ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟΝ ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗ

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Σε κάθε περίπτωση χαμηλή αντίσταση. Εννοείται ότι θεωρώ εντελώς περιτή τη χρήση αντιστάσεων sub-ohm...και κατ επέκταση των ατμοποιητών που τις χρησιμοποιούν.
Ο λογος?

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
συμφωνω με τον tem και χρησιμοποιω 1.5-1.8 απο 8-12 watt

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Ο λογος?


Προσωπικά τα ντουμάνια/εφφέ κλπ κλπ,τα θεωρώ κάτι που δεν μπορείς να κάνεις και να θεωρήσεις ότι ατμίζεις
για να καλύψεις την ανάγκη σου στο να πάρεις την ποσότητα νικοτίνης που χρειάζεσαι,ιδίως αν π.χ. είσαι έξω
σε καμιά καφετέρια πίνοντας το καφεδάκι σου με φιλαράκια.Κοινώς δεν μπορώ να με φανταστώ να πίνω καφεδάκι
και να ατμίζω με ατλαντίδα.Πρόσεξε,δεν λέω πως είναι κάτι που προσωπικά θεωρώ κακό ή μή σωστό,αλλά μιλάμε
πάντα για ένα ανθρώπινο τρόπο ατμίσματος.


Σίγουρα κάποιοι θα με κράξουν αλλά μην ξεχνάτε πως τα πάντα είναι επιλογές,απόψεις και γούστα.Δεν κρίνω,απλά διαλέγω.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Ο λογος?
Γιατί θέλω να καταλαβαίνω τι ατμίζω  ;)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Η διαδρομή μου στον ατμό μέχρι στιγμής, επιβάλλει να συμφωνήσω με τον Tem. Κι εγώ θέλω να καταλαβαίνω ότι έχει να μου δώσει ένα υγρό και εφόσον παίζω με ηλεκτρονικό, 1.5 +Ω νομίζω ότι είναι αυτό που χρειάζεται.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Γιατί θέλω να καταλαβαίνω τι ατμίζω  ;)
Καταλαβαινω την λογικη σου..Προφανως εννοεις πολυ χαμηλη αντισταση αρα και λιγοτερη γευση...Σωστα???Μια ερωτηση ομως εχω...Δοκιμασες καποιον απο τους Atlantis η Subtank με καποιο απο τα υγρα που γνωριζεις πως ειναι γευστικα και τι μπορουν αυτα να σου δωσουν και δεν καταλαβες τι ατμιζες?(Και για σενα ισχυει Τρυφωνα η ερωτηση αυτη) :) Δοκιμασα ατλαντιδα τοσο με Tart οσο και με Melontic και οχι απλα καταλαβα τι ατμιζα,αλλα απογειωθηκαν κιολας κατα την γνωμη μου σε σχεση με τα 1.8 ohm του ναυτιλου..Αυτη ομως ειναι και η δικη μου υποκειμενικη γνωμη ;)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Βασικά η ερώτηση πάει για τον Tem περισσότερο καθώς το τελευταίο έτος δουλεύω αποκλειστικά με επισκευάσιμους και δεν το βλέπω να επιστρέφω στους εργοστασιακούς. Όταν άνοιξε αυτό το νήμα, ούτε καν περνούσε από το μυαλό μας ότι θα υπάρξει εργοστασιακός με 0.5ω αντίσταση. Προσωπικά, το θεωρώ ακόμη αμφιλεγόμενο, καθώς όλο και κάποιος έξυπνος έμπορος θα το προωθήσει μαζί με μηχανικό και άσχετη μπαταρία σε νέο ατμιστή, με απρόβλεπτα αποτελέσματα, δεν είναι όμως το θέμα μας αυτό. Προσωπικά μου αρέσει να εξερευνώ τη γεύση κάθε υγρού, στο μέγιστο της βάθος. Και αυτό το παίρνω με μεγάλα coils, σε διάμετρο, μήκος και διατομή σύρματος ή με μακριά coils, με λεπτά σύρματα και μικρή διάμετρο. Στην πρώτη περίπτωση έχουμε αργό άρπαγμα αλλά μεγάλη επιφάνεια ατμοποίησης ενώ στη δεύτερη πιο γρήγορο άρπαγμα, μέτρια επιφάνεια. Και στις δύο περιπτώσεις όμως, το υγρό δεν το ψήνω, ο ατμος είναι χλιαρός, και η γεύση αναπτύσσεται κλιμακωτά. Ποιος ο λόγος λοιπό να πάω σε καταστάσεις των άνω άκρων? Ιδιαίτερα όταν έχω ξεκινήσει την ατμιστική μου ζωή με ένα ταπεινό ego-c 2.2ω με μπαταρία 3.7 και κάτω.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Ειχα τις αμφιβολιες μου περι 30+ watt και 0.5 αντισταση και οσον αφορα το τι γευση θα παρω αλλα και για το ποσο θερμος θα ειναι ο ατμος...Δεν πηρα σε καμια περιπτωση ουτε καυτο ατμο αλλα ουτε και μηδενικη γευση...Το νημα ειναι για την προτιμηση της αντιστασης σε ohm...Με δεδομενο τι μπορουν προσφερουν η ατλαντιδα αλλα πιθανων και ο suntank με sub-ohm αντιστασεις,τοτε ψηφιζω sub-ohm αντισταση για τον απλουστατο λογο οτι ατμιζω με τα εργαλεια που θα με κανουν να απολαμβανω το ατμισμα οσο το δυνατον περισσοτερο γινεται και η υποκειμενικη μου γνωμη ειναι πως αυτο επιτυγχανεται με ατλαντιδα και την 0.5 ohm αντισταση της..Δεν εχω ατμισει σε επισκευασιμο και αντισταση 0.5 οποτε δεν εχω μετρο συγκρισης,αλλα αυτα που περνω απο τα 0.5 της ατλαντιδας,δεν τα εχω παρει με τα 1+ αλλων ατμο ;)

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Να συμπληρώσω και να προσθέσω σε όσους έχουν μέτρο σύγκρισης τον ναυτίλο,καλή χρυσή
η BVC αλλά προσωπικά δεν μου άρεσε,γευστικά.Μπορεί να αποδίδει καλύτερα σε μεγαλύτερο
φάσμα Watt αλλά απο περιέργια,όσοι έχετε ναυτίλο,πάρτε έναν Protank 3 Mini που είναι στα 10€
και συγκρίνετε γεύσεις,ίδια υγρά και στους 2 ατμοποιητές.Ότι υγρό και αν εχω δοκιμάσει στον
μινι ναυτίλο μου έρχεται αρκετά πιο υποτονικό σε σχέση με ότι άλλο έχω δοκιμάσει. :angel:

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
1.8.. Αντε λιγο πανω λιγο κατω (1.6-2.10) με αναλογη ρυθμιση volts.
Το βρισκω λειτουργικο, νορμαλ ατμισμα, κομπλε γευση και κατι απολυτα συμβατο με τα γουστα μου και με τα 4+ volt που συνηθιζω.

(Για να ειμαι δικαιος δεν εχω καμια εικονα απο sub ohm οποτε δεν εχω μετρο συγκρισης ουτε και λογο να σχολιασω)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21757 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67723 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175879 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314649 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15004 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126026 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix